Рік після історичного максимуму BTC: Чого ми навчилися за цей час?

Рік після історичного максимуму BTC: Чого ми навчилися за цей час?

8 листопада 2021 року біткоїн оновив свій історичний максимум – його ціна перевищила позначку у $69 000. Наразі у нас затяжний ведмежий тренд, втім цей рік дозволив нам краще зрозуміти ринок та Біткоїн-індустрію.

Волатильність BTC знижується

Попри FUD, що активно розповсюджується популярними ЗМІ, цінові коливання біткоїна мають тенденцію до зниження. Так, максимальне падіння ринкової вартості BTC протягом цього циклу становило 73%. Падіння протягом двох попередніх ведмежих ринків становило 84-94% від максимумів на той час. Навіть під час короткострокової COVID-кризи падіння було більшим: понад 75%. Таким чином біткоїн стає все менш волатильним.

Падіння ринкової вартості BTC порівняно з історичним максимумом. Джерело: Glassnode
Падіння ринкової вартості BTC порівняно з історичним максимумом. Джерело: Glassnode

Варто також зазначити, що цей рік характеризується безпрецедентними макроекономічними викликами. Зокрема висока інфляція та економічна криза, що посилені агресією РФ проти України, негативно впливають на всі фінансові ринки. До того ж ФРС та більшість інших центробанків активно підвищують процентні ставки з метою стабілізації рівня цін в економіці. Але надто агресивна політика регуляторів робить запозичення коштів занадто дорогими для кредиторів, що знижує попит на високоризикові активи ще більше. Попри складні умови, частка ходлерів, які вже контролюють близько 75% від загальної пропозиції біткоїнів, створює необхідну підтримку головному цифровому активу.

Неоднозначний вплив інституціоналів

Інституціональні інвестори проявили себе по-різному протягом даного циклу. Такі корпорації, як MicroStrategy, продемонстрували максимальну відповідальність у накопиченні BTC як під час зростання, так і під час падіння його фіатної вартості. MicroStrategy вже володіє 130 000 монет, загалом інвестувавши близько $4 млрд у цей актив. Компанія та її екс-CEO Майкл Сейлор також чимало роблять задля просування Біткоїна у світі, започаткувавши безплатні освітні програми та курси для всіх охочих. MicroStrategy сприяє більш активному застосуванню BTC та Біткоїн-інфраструктури у корпоративному секторі.

Проте не всі інституціональні інвестори продемонстрували раціональний підхід до використання біткоїна. Наприклад, сумнозвісна Luna Foundation Guard, що опікувалася проєктами Terra, була змушена розпродати приблизно 80 000 BTC під час колапсу власного стейблкоїна внаслідок неспроможності акумулювати достатні резерви та контролювати загальний рівень ризику.

Один із провідних майнерів Core Scientific недооцінив глибини ведмежого ринку та був змушений продати понад 1000 BTC задля підтримання ліквідності. Проте його акції все одно впали на 77%, і компанії загрожує банкрутство.

Насамкінець Tesla продала понад 29 000 BTC у липні цього року відповідно до рішення менеджменту, хоча їй не загрожувало банкрутство чи інші непомірні фінансові ризики. Але, можливо, що Tesla й переглянула свою стратегію, тому що за останній квартал не було продано жодного додаткового біткоїна.

Більша децентралізація та захищеність мережі

Головною відмінністю цього ведмежого ринку від попередніх є стабільне зростання хешрейту попри тимчасове зниження фіатної вартості BTC. Хешрейт вже неодноразово протягом останніх тижнів оновлював історичний максимум й наразі досяг рекордних показників у 272 EH/s. Вищий хешрейт означає більші обчислювальні потужності, що необхідні для вирішення відповідних завдань та видобутку нових блоків. У той самий час це забезпечує й кращу децентралізацію та максимальну стабільність мережі Біткоїна. Практична реалізація «атаки 51%» чи будь-якої іншої спроби вивести його блокчейн з ладу стає майже неможливою.

Динаміка хешрейту біткоїна. Джерело: LookIntoBitcoin
Динаміка хешрейту біткоїна. Джерело: LookIntoBitcoin

Стабільне зростання хешрейту та складності видобутку блоків свідчить про орієнтацію на довгострокове зростання та максимізацію капіталізації для більшості майнінгових компаній. Вони передбачають збільшення доходів у майбутньому під час нової фази стрімкого зростання ринку й готові працювати на межі рентабельності у поточних умовах. Проте капітуляція певної кількості майнерів все ж можлива у найближчі місяці, що зазвичай відбувається під час останньої фази ведмежого ринку.

Регуляторне визнання біткоїна

Після надання біткоїну статусу законного платіжного засобу в Сальвадорі у вересні 2021 року процес законодавчого регулювання головного цифрового активу пришвидшився у багатьох країнах світу. Наразі ЦАР також надала найвищий статус BTC, а ПАР класифікує біткоїн як фінансовий продукт. Президент Сальвадору Наїб Букеле визнає етичні переваги біткоїна у порівнянні з фіатною системою.

«ФРС незаконно конфіскує частину вашого багатства й ваших заощаджень, що аморально», – зазначає голова центральноамериканської держави.

Біткоїн усуває такі ризики, тому що його монетарна політика є абсолютно передбачуваною й виключає ризики несанкціонованої емісії.

Україна також систематично просувається у напрямку законодавчого визнання статусу біткоїна. Важливим кроком у цьому напрямі стало ухвалення законопроєкту «Про віртуальні активи» у лютому цього року. Втім його ще доведеться адаптувати під норми ЄС. Таким чином статус біткоїна отримує необхідне визнання та правовідносини між фізичними та юридичними особами можуть стати чітко визначеними. Ці кроки є також важливими для розвитку біткоїн-бірж та інтеграції біткоїн-операцій у традиційну фінансову й банківську систему.

Висновки

Попри ведмежий ринок, усі фундаментальні чинники підтверджують стабільність розвитку мережі Біткоїна та його застосування як засобу збереження вартості та платежу. Зниження волатильності демонструє меншу вразливість учасників ринку до FUD, що розповсюджується ЗМІ під час зниження його ринкової вартості.

Вплив інституціональних інвесторів залишається неоднозначним, сприяючи як накопиченню монет, так і певним панічним розпродажам у разі невірного стратегічного планування.

Рекордний рівень хешрейту засвідчує максимальну захищеність та децентралізацію блокчейну. Регуляторне визнання біткоїна важливо з огляду на його активне використання фізичними та юридичними особами, особливо у країнах, що розвиваються.

Середній клас в Україні та скільки BTC він може накопичити Середній клас в Україні та скільки BTC він може накопичити Формування середнього класу залишається одним із пріоритетів України. Проаналізуємо, який стан справ зараз і на які біткоїн-статки можуть розраховувати українці. Дмитро Харьков 26 лютого 2024
З якими тваринами асоціюється Біткоїн З якими тваринами асоціюється Біткоїн Світ Біткоїна може здивувати новачків різноманітними аналогіями з тваринами: медоїдом, кролячою норою, мешканцями морів тощо. Але яке відношення вони мають до головного цифрового активу? Річ у тім, що Біткоїн - це складна та серйозна тема, але її можна спростити. Дмитро Харьков 23 лютого 2024
Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024