Феномен MicroStrategy: чого може навчитися український бізнес

Феномен MicroStrategy: чого може навчитися український бізнес

MicroStrategy – компанія з виробництва програмного забезпечення. Вона стала відома на весь світ завдяки своїй політиці з акумулювання біткоїнів. Ми розглянемо, чи може такий підхід стати у пригоді українському бізнесу.

Підхід MicroStrategy

MicroStrategy існує з 1989 року і за цей час досягла значного успіху не лише в розробці програмного забезпечення, а й в галузях бізнес-аналітики та консультування. На шлях активного акумулювання BTC компанія та її тодішній CEO Майкл Сейлор стали влітку 2020 року. Головним чинником, що сприяв такому рішенню, стала значна емісія доларів у США, а також загальна макроекономічна нестабільність. Від самого початку (перша інвестиція компанії становила $250 млн) компанія розглядала біткоїн як резервний актив, що здатний зберегти та примножити її активи у довгостроковому періоді.

З того часу компанія постійно дотримується своєї стратегії із систематичного збільшення власних біткоїн-активів. Сейлор регулярно повідомляє про придбання додаткових монет, і темпи накопичення не залежать від фази економічного циклу чи ринкової вартості біткоїна. На сьогодні MicroStrategy стала найбільшим інституціональним власником BTC серед усіх корпорацій світу. Компанія володіє 130 000 BTC, загалом інвестувавши близько $4 млрд у цей актив.

Окрім накопичення біткоїнів, MicroStrategy робить чимало для зміцнення глобального Біткоїн-ком’юніті. Так, компанія працює над розробкою програмного забезпечення як послуги (SaaS) на базі Lightning Network. Такі інновації сприятимуть більш активному використанню біткоїна серед корпорацій. До того ж через Saylor Academy є можливість пройти безплатні курси «Біткоїн для кожного» та «Біткоїн для розробників» й отримати відповідні сертифікати.

Профіль Майкла Сейлора у Twitter. Джерело: Twitter/Saylor.
Профіль Майкла Сейлора у Twitter. Джерело: Twitter/Saylor.

Насамкінець Майкл Сейлор є одним із найбільш відомих прихильників Біткоїн-максималізму. Він послідовно пояснює переваги Біткоїна як технології та грошей у порівнянні з традиційними та іншими цифровими активами.

«Біткоїн захищений найпотужнішою обчислювальною мережею у світі», – стверджує він.

Така послідовна позиція особливо важлива під час ведмежого ринку, тому що вона сприяє зростанню кількості ходлерів.

Чи підходить така модель для українського бізнесу

Україна є визнаним світовим лідером із використання біткоїна громадянами країни. За даними UNCTAD, 12,7% населення володіють біткоїнами. Проте досі невідомо про систематичні інвестиції у BTC з боку українських компаній та стартапів. Співзасновник інвестиційного товариства Double Top Олександр Гнатенко схвально оцінює приклад компанії.

«Стратегія максимально вірна: таким чином у них виходить середньозважена ціна на великій дистанції. Вони чудово розуміють, що чітко дно не викупити, тому працюють за принципами DCA (dollar-cost averaging)», – каже він.

Застосування DCA на ринку біткоїна. Джерело: Medium.
Застосування DCA на ринку біткоїна. Джерело: Medium.

Регуляторні зміни в Україні, що набудуть чинності після внесення змін у Податковий кодекс сприятимуть запровадженню моделі MicroStrategy в українських умовах.

«У зв’язку з легалізацією цифрових активів в Україні я думаю, що найближчим часом з’являться відповідні фонди, тому що така стратегія найбільш прибуткова на довгій дистанції», – зазначив експерт.

Застосування принципів MicroStrategy може бути особливо актуальним для наступних груп. Перша – це українські IT-компанії, багато з яких вже активно використовують цифрові активи. Вони можуть бути перш за все зацікавлені у використанні блокчейну Біткоїна через його максимальну децентралізацію та стабільність. Друга – це фінансові компанії та банківські установи, що мають додаткові стимули до активнішого використання «твердих грошей» з метою ефективного захисту від інфляції. Проте додаткове законодавче врегулювання такої стратегії також необхідно.

Третя – це стартапи, які зацікавлені у швидкому зростанні капіталу. В разі, якщо вони коректно визначать фазу ринку та інвестують у біткоїн перед початком нової бичачої фази ринку, вони можуть досягти максимальної фінансової стабільності. Проте головна ідея MicroStrategy полягає не в отриманні короткострокових фіатних прибутків, а в послідовному переході на Біткоїн-стандарт. Насамкінець традиційні та інноваційні освітні проєкти можуть також використовувати успішний досвід Saylor Academy. Нещодавній анонс Києво-Могилянської академії щодо запуску магістерської програми з блокчейн-технологій є першим кроком у цьому напрямку.

Колаборація між компаніями, стартапами та навчальними закладами може сприяти пришвидшенню процесу гіпербіткоїнізації. Існує багато рівнів розуміння та застосування BTC, тому цей процес може бути взаємовигідним для всіх учасників. Олександр Гнатенко вважає, що з часом все більше фондів та корпорацій приєднуватимуться до цього процесу. Таким чином відповідний баланс між використанням біткоїна громадянами та бізнесом може бути досягнутий.

Загалом українські підприємці та установи мають навіть набагато більшу потребу у гіпербіткоїнізації через необхідність швидкої відбудови та відновлення національної економіки. Біткоїн не має географічних обмежень і дозволяє залучити інвестиції від партнерів з різних регіонів світу. Окрім того, обмін досвідом та інтеграція у глобальне Біткоїн-ком’юніті може мати значні переваги для повнішого використання всіх можливостей Біткоїна та його блокчейну.

Висновки

Досвід MicroStrategy демонструє оптимальне поєднання вдалих бізнес-рішень із просуванням принципів гіпербіткоїнізації у всьому світі. Український бізнес та некомерційні й освітні заклади можуть використовувати MicroStrategy як рольову модель для використання всіх переваг Біткоїна. Гіпербіткоїнізація може сприяти найефективнішому розподілу ресурсів та акумулюванню коштів для реалізації стратегічних проєктів, включаючи відновлення національної економіки.

Пітер Тодд: історія канадського розробника Bitcoin Core Пітер Тодд: історія канадського розробника Bitcoin Core Пітер Тодд став відомий не лише роботою над головним клієнтом для Біткоїна, а й участю у багатьох інших Біткоїн-проєктах, таких як Dark Wallet та Coinkite. Володимир Гришенко 23 квітня 2024
МВФ визнав цінність Біткоїна МВФ визнав цінність Біткоїна Фонд зазначив, що великі обсяги BTC-транзакцій зафіксовано в тих країнах, де громадяни стикаються з гіперінфляцією. Володимир Гришенко 22 квітня 2024
Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями Запуск протоколу Runes відразу після халвінгу вплинув на комісії у мережі Біткоїна відчутніше, ніж очікувалося. Дмитро Харьков 22 квітня 2024