Біткоїн-регулювання в Україні: нові можливості

Біткоїн-регулювання в Україні: нові можливості

Популярність Біткоїна в Україні дедалі зростає. Влада вже не може ігнорувати цю індустрію, тому намагається її врегулювати. Ми розглянемо, якого прогресу вже досягнуто і які додаткові кроки ще потрібно зробити.

Амбіції України

За даними Конференції ООН з торгівлі та розвитку (UNCTAD), близько 12,7% українців володіють BTC та криптовалютами. Україна є світовим лідером за цим показником. Державні діячі визнають роль Біткоїна як засобу збереження вартості та платежу і що це є сталим трендом.

Зокрема заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков сформулював амбітні плани України наступним чином:

«Наша ідея полягає в тому, щоб стати однією з провідних юрисдикцій у світі… Це нова економіка, це майбутнє та ми сподіваємось, що це щось, що зможе надати імпульс нашій економіці».

Порівняння частки населення, що володіє BTC: Україна та розвинені країни. Джерело інформації: UNCTAD.
Порівняння частки населення, що володіє BTC: Україна та розвинені країни. Джерело інформації: UNCTAD.

Значення Біткоїна для більшості населення стало зрозумілим після російського вторгнення 24 лютого цього року. Лише протягом перших двох тижнів офіційні адреси українського уряду отримали близько $100 млн донатів в цифрових активах, і більшість внесків була зроблена саме в BTC. Таким чином, очевидним є той факт, що ефективне врегулювання статусу Біткоїна є ключовою передумовою для економічного розвитку України та її фінансово-технологічної інтеграції з іншими регіонами світу.

Регуляторні кроки

Україна вже не перший рік рухається в бік закріплення законодавчого статусу Біткоїна і прагне створити прозорі умови для інвестування та володіння цим активом. Одним із головних досягнень у цьому контексті стало ухвалення Верховною Радою в другому читанні законопроєкту «Про віртуальні активи», який визначає поняття віртуального активу, а також структуру правовідносин між основними учасниками ринку.

Але президент Володимир Зеленський наклав на нього вето, вважаючи, що певні регуляторні особливості мають бути доопрацьовані. У лютому 2022 року Верховна Рада прийняла оновлений документ, що враховував усі вимоги президента. Зеленський підписав закон у березні, проте він набуде чинності лише після внесення змін у Податковий кодекс.

Держава хоче встановити чіткі податкові зобов’язання для власників BTC та інших учасників ринку. Зокрема біткоїн-біржі отримають легальний статус, а банківські та фінансові установи зможуть безпосередньо співпрацювати із Біткоїн-компаніями.

Обмеження НБУ

Під час активної фази війни Національний банк України запровадив обмеження щодо виводу капіталу за кордон у розмірі 100 000 грн на місяць. Під обмеження потрапив і біткоїн.

«Фізичні особи можуть купувати активи, які безпосередньо конвертуються у грошові кошти та належать до операцій «quasi cash», використовуючи лише власну іноземну валюту, у межах ліміту 100 000 грн на місяць (в еквіваленті)», – зазначив регулятор.

Окрім того, комерційні банки почали запроваджувати обмеження щодо купівлі BTC з дебетових карток. Все це створює певний дисонанс між деклараціями політиків про створення вільного ринку цифрових активів та фактичним доступом до таких операцій для громадян України.

Рекомендації

У той час, як до України прикута увага всього світу, вона має унікальну можливість перетворити виклики в комфортні умови для економічного зростання. Достатньо виконати кілька рекомендацій, щоб реалізувати національний потенціал в контексті Біткоїн-індустрії.

1. Оптимізація податкового навантаження. Варто врахувати передовий досвід інших країн. Наприклад, Дубай (ОАЕ) застосовує податкову ставку від 0% до 5% залежно від правового статусу компанії чи резидента. У такий спосіб він став одним з основних хабів для Біткоїн-компаній, що активно змінюють локацію зі своїх країн та регіонів на Дубай. Україні також варто уникати надмірного податкового навантаження, щоб залишатися глобально конкурентоспроможною.

2. Пошук балансу між потребами інституцій (біржі, банки, інші фінансові установи) та окремих власників BTC. Інвестувати в біткоїн має бути зручно, надійно та безпечно. Розвиток інфраструктури для Біткоїна також сприятиме економічному зростанню країни в цілому. Вільне переміщення цифрових активів є запорукою залучення інвестицій та фінансування як масштабних проєктів, так і невеликих стартапів. Заборони та обмеження в цій сфері, що існують у сусідніх країнах, можуть сприяти переміщенню капіталу до України.

3. Надання біткоїну статусу законного платіжного засобу (legal tender). Це, напевно, найскладніше завдання, що потребує балансування ролі гривні та інших фіатних валют із біткоїном. Проте приклад Сальвадору та Центральної Африканської Республіки підтверджує практичну релевантність такого підходу. Цей крок може також призвести до непрямих економічних здобутків: так, туристична галузь Сальвадору переживає справжній бум (+81% у порівнянні з допандемічним рівнем) внаслідок сплеску інтересу біткоїнерів з усього світу. В будь-якому разі громадяни України повинні мати вільний вибір між фіатними грошима та біткоїном без зайвого законодавчого чи регуляторного впливу.


Акумулювання BTC урядом Сальвадору протягом 2021-2022 років. Джерело інформації: Bloomberg.
Акумулювання BTC урядом Сальвадору протягом 2021-2022 років. Джерело інформації: Bloomberg.

Висновки

Попри збройну агресію РФ та значні соціально-економічні та геополітичні виклики, законодавче врегулювання Біткоїна залишається одним із пріоритетів для української держави. Чітке визначення поняття віртуального активу, а також створення умов для розвитку Біткоїн-індустрії є вкрай важливим для перетворення України в одного з глобальних лідерів у цій сфері. Позитивні приклади ОАЕ, Сальвадору та інших країн можуть дозволити сформувати основний напрям реформ, що може бути адаптований до українських реалій.

Біткоїн-адреса і біткоїн-гаманець: у чому відмінність Біткоїн-адреса і біткоїн-гаманець: у чому відмінність Поняття «біткоїн-адреса» і «біткоїн-гаманець» часто намагаються «об'єднати» або видати за синоніми, проте між ними є суттєва різниця. Володимир Гришенко 30 листопада 2023
Як відстежують біткоїни в Україні Як відстежують біткоїни в Україні Українські спеціалісти активно навчаються відстежувати біткоїн-транзакції. Таким чином Україна хоче вивести боротьбу зі злочинністю на новий рівень. Вже навіть є кілька гучних затримань. Але у цього тренду є не лише можливості, а й загрози. Дмитро Харьков 29 листопада 2023
Zap та Strike: історія успіху Джека Маллерса Zap та Strike: історія успіху Джека Маллерса Джек Маллерс – засновник і CEO Strike, інноваційної фінансової платформи, яка використовує Lightning для забезпечення швидких та дешевих міжнародних платежів. Незважаючи на молодий вік, Джек Маллерс вже встиг зробити значний внесок у розвиток і популяризацію Біткоїна. Володимир Гришенко 28 листопада 2023