Чи можна підробити Біткоїн

Чи можна підробити Біткоїн

Однією з безумовних переваг Біткоїна є неможливість його підробити або змінити. Хоча це не означає, що цього не намагалися зробити.

Надійність блокчейну

Біткоїн неможливо підробити завдяки його децентралізованій блокчейн-технології, яка забезпечує прозорість і безпеку через криптографічний захист і консенсус мережі. Кожен блок у ланцюгу містить унікальний хеш попереднього блоку, створюючи незмінну послідовність, яку неможливо змінити без переписування всіх наступних блоків, що вимагає неймовірних обчислювальних ресурсів.

Також, транзакції мають бути підтверджені майнерами, які перевіряють їх на відповідність правилам мережі, перш ніж вони додаються до блокчейну. Ця система забезпечує, що кожна одиниця біткоїна є унікальною та не може бути відтворена, забезпечуючи її непідробність і вартість.

Баг на 184 млрд BTC

Попри сьогоднішню надійність та непохитність блокчейну, у перші роки існування головного цифрового активу, а саме 15 серпня 2010 року, стався доволі серйозний баг, який дозволив згенерувати велику кількість монет.

Один хакер зрозумів, що частина коду для перевірки транзакцій не працює, якщо переводити надто велику кількість BTC. Тож він використав цей недолік і створив 184,467 млрд біткоїнів, відправивши 92,2 млрд з них на дві адреси. Нагадаємо, що така кількість монет взагалі неможлива, оскільки емісія Біткоїна обмежена 21 млн монет.

На щастя, інцидент було помічено майже відразу, і протягом п’яти годин Сатоші Накамото, Гевін Андерсен та інші Біткоїн-розробники виправили збій. Однак, якби цей баг не був виправлений, це могло б знищити Біткоїн ще на ранньому етапі, оскільки призвело б до краху ринків і повністю зруйнувало б довіру до головного цифрового активу.

Проблеми тестнету та «підробні» біткоїни

В екосистемі Біткоїна є окрема блокчейн-мережа, яка використовується для тестування та експериментів. Це тестова мережа (або тестнет), яка не впливає на основну мережу (mainnet). Вона дозволяє розробникам випробовувати нові функції, вдосконалення безпеки та зміни у протокол без ризику порушення роботи реальної мережі або втрати реальних біткоїнів.

Кошти (токени) у тестнеті не мають реальної вартості, що дозволяє великій кількості користувачів легко отримати доступ до них для експериментів.

Нещодавно, говорячи про чинні проблеми тестової мережі, відомий розробник та співзасновник фірми Casa Джеймсон Лопп розповів, що деякі недобросовісні проєкти використовують тестнет безпосередньо для власного збагачення. Зокрема, стартап SatoshiVM використав її для airdrops, створюючи штучну вартість у тестовій мережі.

Крім того, він згадав, що є також випадки, коли «зловмисники користуються наївністю людей і продають їм тестовий біткоїн за курсом біткоїна основної мережі». Тож виникає запитання, а чи можуть біткоїни з тестової мережі «заполонити» реальний ринок? За поясненням Bitcoin Magazine Україна звернувся до Біткоїн-розробника Андрія Хаврюченка. Той одразу заспокоїв та розповів, що проблеми, що «тестові біткоїни» можуть «проникнути» у реальний світ, не існує, бо це технічно неможливо.

«Оскільки стартові блоки у «реального» та «тестового» біткоїнів різні, то транзакції з тестнету в реальній мережі не будуть прийняті першим же вузлом, на який будуть пересилатись», - підкреслив Андрій Хаврюченко.

Але експерт не виключив, що поодинокі випадки можуть траплятись з користувачами, які про сам Біткоїн майже нічого не знають.

«Проблема, про яку Джеймсон Лопп каже, в іншому, некваліфікованому юзеру можуть продати тестові BTC за ціною реальних, а потім при спробі їх витратити той отримає облизня», – розповів Андрій Хаврюченко.

За його словами, відбувається це так: зловмисник рекомендує своїй жертві гаманець, який не показує різницю між тестовими та реальними біткоїнами, і скидає, відповідно, туди тестові монети. Потім «шахрай отримує свої кошти кешем і розчиняється у темряві».

А щоб уникнути такого випадку, варто користуватися лише надійними та перевіреними гаманцями, що одразу унеможливить таке шахрайство.

Підбиваючи підсумки

Станом на зараз у світі не було зафіксовано жодного випадку підробки біткоїнів. Через це багато хто вважає, що тут ступінь захисту цього активу набагато кращий за будь-яку банківську систему. Абсолютно всі біткоїн-транзакції повністю прозорі та унікальні, а також являють собою певну послідовність дій у єдиному алгоритмі.

Звичайно, поодинокі шахраї намагалися це змінити, однак їм це так і не вдалося. Тому можна зробити один висновок – біткоїн підробити неможливо. Схемам шахрайства можуть піддаватися гаманці та їх вміст, але сам код – ніколи.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024