Тренди Біткоїн-індустрії

Тренди Біткоїн-індустрії

Екосистема Біткоїна є вкрай динамічною та інноваційною. Проаналізуємо тенденції останніх років та визначимо напрям, куди рухається індустрія.

Зміни у структурі власників

Наразі більшість монет все ще контролюється приватними власниками. Вони володіють близько 12 млн BTC, що становить 57% від поточної пропозиції. Зважаючи на псевдонімність біткоїн-транзакцій, неможливо точно визначити кількість власників монет. Проте оцінки експертів свідчать про те, що станом на 2024 рік у світі приблизно 80-130 млн біткоїнерів.

З одного боку, це вже досить багато: кількість власників монет дорівнює населенню деяких великих країн (наприклад, В’єтнаму, де мешкає 100 млн людей). З іншого боку, населення світу вже перевищує 8 млрд, тож потенціал для прискорення гіпербіткоїнізації залишається значним. Щобільше, цей процес може лише прискоритися найближчими роками.

Проте тренди у Біткоїн-індустрії свідчать про те, що частка приватних власників досить стрімко скорочується. Зокрема наступні категорії власників демонструють рекордне зростання останнім часом: приватні та публічні компанії (сукупно володіють 758 000 BTC або 3,6%), біржові фонди (818 000 BTC або 3,9%) та уряди країн світу (565 000 BTC або 2,7%).

Тренди Біткоїн-індустрії
Структура власників BTC. Джерело: соцмережа Х.

Вже зараз ціна BTC досить велика для жителів країн, що розвиваються, й переважна більшість з них не можуть накопичити хоча б 1 BTC. А вже цього циклу курс активу може зрости ще в декілька разів, що зробить накопичення монет дуже складним і для жителів розвинутих країн.

Тож експерти очікують на те, що ініціатива ще більше перейде до біржових фондів, інституціоналів та державних й недержавних агентств. Попри те, що Біткоїну вже 15 років, процес входу в ринок найбільших гравців лише розпочався, адже спотові біткоїн-ETF були схвалені тільки у січні цього року. Й за декілька місяців курс BTC вже зріс у півтора раза навіть за умов рекордно високих процентних ставок.

Що стосується урядів, то тенденція щодо акумулювання BTC також тільки починається. Статус законного платіжного засобу надано активу тільки у Сальвадорі. Проте відомо про значний інтерес до майнінгу у Бутані, Ефіопії тощо, а також про таємне накопичення монет останніми місяцями ще однією юрисдикцією (на думку радника президента Сальвадору Макса Кайзера, це може бути Абу-Дабі).

Загальний інтерес

Інтерес до Біткоїна серед широкого загалу також демонструє позитивну динаміку, але, як і раніше, розвивається циклами. Більшість населення традиційно звертає увагу на BTC саме у періоди буму на ринку, коли актив оновлює історичні максимуми. Тож більшість людей інвестує у біткоїн у невдалий момент: близько до локального піка.

Проте головна проблема полягає навіть не у цьому, а у тому, що більшість не готова ходлити монети й утримувати їх, попри короткострокову волатильність. Тож вони продають біткоїни посеред ведмежого ринку собі у збиток.

Щодо ситуації на ринку, то поточний інтерес до біткоїна все ще досить посередній: десь у чотири рази менший за показники минулого бичачого ринку. Це означає те, що зростання 2023-2024 років було забезпечено переважно інституціональними гравцями, а справжній ажіотаж та нове ралі ще попереду.

Тренди Біткоїн-індустрії
Інтерес до біткоїна (за пошуковими запитами). Джерело: соцмережа Х.

Історичні дані також свідчать про те, що бичачий ринок зазвичай досягає свого максимуму приблизно за півтора року після халвінгу. Тож більшість Біткоїн-аналітиків очікує на історичний максимум нового циклу у другій половині 2025 року. Тимчасова корекція після халвінгу може тривати один-два місяці, але потім вона переходить у бичачий тренд через зменшення наявної пропозиції, а також зростання попиту й приплив нових інвесторів.

Проте у довгостроковій перспективі можна очікувати на зниження волатильності біткоїна, так само як і зниження коливань інтересу до активу серед членів суспільства. Іншими словами, зацікавленість у BTC ставатиме дедалі стабільнішою серед широкого загалу.

Використання Lightning Network

Загалом аналітики відзначають, що стрімко зростає роль біткоїна як засобу збереження вартості та резервного активу. Проте його використання як засобу платежу на базовому рівні блокчейну обмежено порівняно великими комісіями (які до того ж час від часу стрімко злітають) та часом на підтвердження транзакцій (близько 10 хвилин для одного підтвердження).

Тому базовий рівень здебільшого використовується для великих переказів, де надійність має вирішальне значення. Щодо мікроплатежів (на зразок купівлі білета у кінотеатр або чашки кави), то біткоїнери все більше звертають увагу на Lightning Network – протокол другого рівня Біткоїна. Транзакції здійснюються практично миттєво і з мінімальними комісіями.

Тенденції останніх років свідчать про те, що кількість Lightning-транзакцій значно випереджає перекази на базовому рівні. Це зрозуміло з огляду на те, що кількість невеликих покупок, як правило, на порядок перевищує великі. Ймовірно, цей тренд лише посилюватиметься найближчим часом, особливо завдяки активному використанню Lightninig Network у країнах, що розвиваються.

Тренди Біткоїн-індустрії
Динаміка біткоїн- та Lightning-транзакцій. Джерело: соцмережа Х.

Категорії біткоїнерів та загальний інтерес

Попит на BTC стало зростає, але цей процес нерівномірно впливає на різні категорії біткоїнерів. Зокрема частка приватних власників монет знижується, а інституціоналів, урядів та фондів – навпаки, зростає. Інтерес широкого загалу значно коливається залежно від стадії циклу, але волатильність поступово спадає. Біткоїн переважно сприймається як оптимальний актив для довгострокового збереження вартості. Щодо функції засобу платежу, то її здебільшого виконує Lightning Network.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024