Чому Binance стає ізгоєм

Чому Binance стає ізгоєм

Непрозоре ведення бізнесу з боку керівництва Binance привертає надмірну увагу регуляторів. Якщо біржа не виправить ситуацію, це може спровокувати нову кризу в індустрії цифрових активів.

Весь світ для Binance

З моменту свого створення Binance намагається сховатися від регуляторів. Компанія була заснована в липні 2014 року в Китаї, проте не минуло й двох місяців, як влада Піднебесної заборонила роботу бірж, що працюють із біткоїном та криптовалютами. Через це засновник торгового майданчика Чанпен Чжао був змушений разом із командою переїхати до Японії.

Втім, і цю країну довелося покинути, оскільки для роботи потрібна була ліцензія. Далі Binance спробувала облаштуватися на Мальті, але й тут виникли складнощі з регулюючими органами.

Після цього Чжао вирішив розосередити бізнес по світу. Саме з цієї причини у штаб-квартири Binance немає не те що точної адреси, а й фактично країни, де могла б знаходитися компанія.

Чжао розповів, що всі його співробітники розкидані по всьому світу й працюють зазвичай з дому. А штаб-квартира біржі там, де він перебуває саме зараз. «Якщо їду на електросамокаті Сінгапуром, штаб-квартира переміщається разом зі мною», – заявив він.

Чому Binance стає ізгоєм
Глава біржі Binance Чанпен Чжао. Джерело: сторінка Чанпена Чжао у Twitter.

Проблеми у Європі

Однак такий нестандартний підхід не дозволив вийти з поля зору регуляторів. Так, французька філія Binance з лютого 2022 року перебуває під попереднім розслідуванням. Згідно з повідомленнями паризької прокуратури, звинувачення проти платформи відносяться до її діяльності як до незареєстрованого постачальника послуг цифрових активів. Також правоохоронці відзначили кілька «актів відмивання грошей з обтяжуючими обставинами».

Binance була зареєстрована як постачальник послуг цифрових активів у Франції у травні 2022 року. Але прокурори перевіряють, чи дотримувалася компанія правил до цього моменту, оскільки будь-яка незаконна рекламна діяльність до набуття статусу постачальника є порушенням. Тим часом французький підрозділ залишається флагманським центром торгового майданчика у Європі.

А ось влада Бельгії вже заборонила майданчику надавати пов'язані з цифровими активами послуги в країні. Згідно з рішенням Управління фінансових послуг та ринків (FSMA), заборона діяльності пов'язана з тим, що Binance працює з країн, які не є членами Європейської економічної зони.

«Особам або фірмам, які регулюються законодавством країни, яка не є членом Європейської економічної зони (ЄЕЗ), забороняється пропозиція або надання послуг з обміну віртуальних валют і законних платіжних коштів», – йдеться в офіційних документах.

Також Binance довелося відкликати заявки на отримання ліцензії від Управління фінансового ринку Австрії, Кіпрської комісії з цінних паперів та бірж (CySEC), Управління з фінансових ринків Нідерландів (AFM) та Управління фінансового нагляду Великої Британії (FCA). А потім і фінансовий регулятор Німеччини (BaFin) також вирішив не видавати Binance ліцензію на зберігання цінних паперів.

Коментуючи цю подію, представники торгового майданчика заявили, що компанія «згортає свою діяльність у цих країнах, щоб зосередитись на взаємодії з меншою кількістю регуляторів у Європі».

Також варто згадати, що згортання бізнесу в Європі у Binance відбувалося на тлі позову з боку Комісії з цінних паперів та бірж США (SEC) за звинуваченням у торгівлі незареєстрованими цінними паперами. Внаслідок тиску регуляторів користувачі почали спустошувати рахунки на Binance. Було зафіксовано, що з біржі вивели понад $1,2 млрд. І хоча зазначається, що для резервів це не критична сума, проте тенденція, якщо збережеться, може мати надто небезпечний характер.

Чому Binance стає ізгоєм
Відтік біткоїнів з Binance. Джерело Glassnode.

Ще одним синдромом кризи, що насувається, для Binance на європейському ринку, стала відмова платіжного сервісу Paysafe Payment Solutions надавати послуги щодо депозитів у євро.

Чи може Binance повторити долю FTX?

Наприкінці 2022 року, поки весь ринок цифрових валют намагався піднятися на ноги, Binance не афішуючи перерахувала $1,8 млрд із коштів, які забезпечували стейблкоїни клієнтів, на рахунки хедж-фондів Alameda Research та Cumberland DRW, тим самим поставивши під загрозу своїх інвесторів, повідомляє Forbes.

Але коли все ж таки про це дізналася громадськість, директор зі стратегічного розвитку Binance Патрік Хіллманн поспішив запевнити, що рух активів на мільярди доларів між гаманцями – це штатний порядок ведення бізнесу на біржі.

Між тим, за словами аналітиків, цей випадок закулісного руху активів дуже нагадує маневри біржі FTX перед банкрутством. Тоді її дочірня трейдингова фірма Alameda Research нібито отримувала вигоду з того, що FTX нехтувала обіцянками своїм клієнтам і не забезпечує їхнім мільярдам доларів зберігання окремо від вкладень клієнтів з інших платформ. І хоча тимчасовий переказ коштів на рахунки Cumberland DRW та інші організації ні в кого невдоволення не викликав і прямо не нашкодив вкладникам, передбачувані махінації з боку FTX вилилися в проблеми для її ділових партнерів, а потім і в масштабну кризу на ринку.

Підбиваючи підсумки

Binance – яскравий представник централізованих бірж з усіма наслідками, що звідси випливають. Це означає, що всі торгові операції та управління активами контролюються та здійснюються однією організацією чи групою осіб. Така система схильна до хакерських атак, шахрайства або маніпуляцій.

До того ж спосіб, яким Binance веде свій бізнес, не можна назвати прозорим. У компанії досі немає фізичної штаб-квартири, корпоративна структура реалізована таким чином, щоб уникати взаємодій з регуляторами, а федеральні органи імовірно ведуть розслідування щодо відмивання грошей та ухилення від сплати податків. Binance ніколи не розкривала своєї виручки, і лише за звітами сторонніх аналітичних сервісів можна здогадуватися про обіг на біржі.

Внаслідок цього європейські регулятори масово відмовляють компанії у видачі ліцензій на роботу. Частка Binance на ринку стрімко падає, і незрозуміло, де вона зможе працювати після закінчення розглядів регулюючими органами.

Також біржа регулярно стикається з масовим виведенням коштів. Якщо цей процес вийде з-під контролю, існування Binance може опинитися під питанням. Ринку подібний розвиток ситуації загрожує потрясіннями та новою кризою на кшталт такої, що сталася восени 2022 року внаслідок краху біржі FTX.

Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Традиційні корпорації стають все відкритішими до Біткоїна та Біткоїн-індустрії. Одним із найбільш яскравих та свіжих прикладів є японський конгломерат Sony, який вирішив стати власником біткоїн-біржі. Дмитро Харьков 22 липня 2024
Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024