Несподівані витрати: найбільші комісії за біткоїн-транзакції

Несподівані витрати: найбільші комісії за біткоїн-транзакції

Одна з переваг Біткоїна – дешеві перекази та можливість регулювати їх швидкість збільшуючи або зменшуючи розмір комісії. Але саме цей нюанс та необачність можуть зіграти з користувачами злий жарт.

Від чого залежить розмір комісії у мережі біткоїна

Зазвичай на розмір комісії впливає кілька чинників, проте основний з них – поточний рівень завантаженості мережі: у періоди підвищеного попиту користувачі часто змушені платити вищі комісії, щоб їхні транзакції були оброблені швидше. Саме це стимулює майнерів обирати транзакції з вищими комісіями для включення у блок, оскільки вони отримують комісійні як винагороду.

Інколи намагання користувачів відправити якнайшвидше свої кошти змушує їх помилятися та вказувати надто високу комісію.

Транзакція 26 квітня 2016 року

Незвична транзакція була включена в блок 409008. Невідомий користувач відправив 0,0001 BTC з комісією 291,241 BTC, яку отримав нідерландський майнінговий пул BitClub Network. У Біткоїн-спільноті розгорнулася дискусія, хто ж цей анонімний відправник, який втратив по курсу на той час $137 000.

Щоб встановити таку велику комісію, потрібно спеціально активувати опцію «Вибіркова комісія» та вручну вписати туди цю цифру. За замовчуванням, наприклад, клієнт Bitcoin Core призначає рекомендовану комісію автоматично.

Несподівані витрати: найбільші комісії за біткоїн-транзакції
Інформація щодо транзакції. Джерело: Blockchain.com

Між іншим, пул BitClub Network намагався знайти користувача, щоб повернути гроші, які ненароком потрапили як оплата за транзакцію, але марно. Ймовірно, той скористався так званим «міксером», який анонімізує платежі, перемішуючи різних відправників.

Транзакція 6 вересня 2019 року

В Біткоїн-мережі у ніч на 6 вересня 2019 року зафіксували незвичайно велику транзакцію на суму 94 504 BTC (понад $1 млрд за курсом на той час). Також незвичайною стала комісія $700.

Одна з теорій представників Біткоїн-спільноти полягала у тому, що ця транзакція могла бути пов'язаною з майбутнім початком приймання депозитів на платформі для інституційних інвесторів Bakkt. Зокрема цю думку також підтримав голова венчурного фонду Heisenberg Capital Макс Кайзер.

Несподівані витрати: найбільші комісії за біткоїн-транзакції
Інформація щодо транзакції. Джерело: Whale Alert.

Транзакція 10 вересня 2023 року

У цей день майнери отримали від невідомого користувача 19,8 BTC комісії за переказ 0,074 BTC. На той день середній показник комісії у мережі Біткоїна був на позначці $2,18.

Невдовзі з’ясувалось, що аномально високу комісію під час переказу такої незначної суми заплатила компанія Paxos.

Цей інцидент, який спочатку вважався помилкою «товстих пальців», тепер пов'язаний із проблемою в процесинговій системі PayPal. Переплачену суму було надіслано з гарячого гаманця з адресою «bc1qr3...zpw3», яка почала функціонувати у червні 2023 року.

Для підтвердження цієї версії було простежено реальні операції зі зняття коштів з PayPal, що дозволило дійти висновку про те, що проблема, швидше за все, виникла в системі управління платіжною системою.

Зрештою, майнінг-пул F2Pool повернув кошти відправнику.

Транзакція 23 листопада 2023 року

Користувач хотів перевести зі свого гаманця на інший 139,42 BTC ($5,2 млн). Проте фактично він перевів лише 55,7 BTC ($2,1 млн), а 83,7 BTC (понад $3,1 млн) заплатив як комісію майнінговому пулу Antpool, який включив її у блок 818 087. Це приблизно в 120 500 разів більше за середню мережеву комісію.

Несподівані витрати: найбільші комісії за біткоїн-транзакції
Інформація щодо транзакції. Джерело: Mempool.space.

Вже за тиждень начебто знайшовся власник цих BTC, який запевнив, що став жертвою хакерів. Жертва ймовірного злому після інциденту створила в соцмережі X обліковий запис @83_5BTC, в якій розповіла подробиці крадіжки біткоїнів.

«Я створив новий холодний гаманець, переказав на нього 139 BTC, і вони відразу були переказані на інший гаманець. Я можу тільки уявити, що хтось запустив скрипт на цьому гаманці і цей скрипт має дивний розрахунок комісії», - написав користувач.

Згодом Біткоїн-розробники припустили, що транзакцію було швидко збільшено за допомогою функції replace-by-fee (RBF) – протоколу Біткоїна, що дозволяє відправнику збільшити комісію за непідтверджену транзакцію, що прискорює її оброблення мережею. Якщо це був гаманець із низькою ентропією (рівнем випадковості генерації приватних ключів користувача), то за крадіжку коштів могли боротися кілька зловмисників, що пояснює високу комісію, а скрипти були налаштовані на витрати значної частини транзакції, щоб завадити таким чином конкурентам.

Транзакція 16 січня 2024 року

За транзакцію 2,9 BTC невідомий користувач 16 січня заплатив комісію у розмірі 4,03 BTC ($173 148).

У той день середній розмір комісії в мережі Біткоїна становив $11,35, що також перевищувало звичні значення. Тоді показник відкотився від локального максимуму у $37, досягнутого на тлі буму записів Ordinals.

Несподівані витрати: найбільші комісії за біткоїн-транзакції
Інформація щодо транзакції. Джерело: Whale Alert.

Транзакція 18 квітня 2024 року

18 квітня невідомий користувач відправив 0,585 BTC на іншу адресу та заплатив за це понад $12 000 комісії.

Цю транзакцію обробив майнер Foundry USA. Хто саме помилився при переказі коштів та чи поверне їх майнер – досі невідомо.

Несподівані витрати: найбільші комісії за біткоїн-транзакції
Інформація щодо транзакції. Джерело: Mempool.space.

Транзакція 19 квітня 2024 року

Доволі схожа ситуація сталася і на наступний день. Також невідомий біткоїнер відправив 1,34 BTC (по курсу на той час приблизно $87 000), але за комісію чомусь заплатив $17 500, що більше ніж у 1200 разів перевищило середні показники. Блок із транзакцією підтвердив майнер із пулу ViaBTC.

Несподівані витрати: найбільші комісії за біткоїн-транзакції
Інформація щодо транзакції. Джерело: Mempool.space.

Підбиваючи підсумки

У мережі Біткоїна повернення коштів за помилково здійснену транзакцію неможливе, оскільки всі транзакції є незворотними після їх підтвердження у блокчейні. Це означає, що коли транзакція отримала підтвердження від майнерів, вона стає частиною незмінного запису у блокчейні.

Якщо користувачі випадково відправили кошти на неправильну адресу або вказали неправильну суму, єдиний спосіб повернути ці кошти – це звернутися безпосередньо до отримувача з проханням про повернення. Або, якщо йдеться про помилкову комісію – звернутися до майнера. Проте через анонімність багатьох користувачів у мережі Біткоїна, така ситуація часто ускладнюється. Тож треба бути надзвичайно уважним пересилаючи кошти, та зайвий раз перевірити реквізити транзакції.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024