Що таке циркулярна Біткоїн-економіка

Що таке циркулярна Біткоїн-економіка

Біткоїнери прагнуть жити у світі без фіата. Аналогічну мету переслідує циркулярна Біткоїн-економіка. В межах концепції вже навіть з’явилися перші проєкти.

Циркулярна Біткоїн-економіка

Біткоїнери використовують термін «циркулярна економіка» дещо в іншому сенсі, ніж традиційні економісти й соціологи. Зазвичай під циркулярною економікою або економікою замкненого циклу розуміють такий тип виробництва, що передбачає повторне перероблювання, використання та раціональне споживання. Тут наголошують на мінімальному впливі на навколишнє середовище, безвідходному виробництві тощо.

Але серед біткоїнерів під цим терміном розуміють економічну систему, в якій BTC постійно обмінюється на товари й послуги в рамках замкненого циклу транзакцій. Головна особливість полягає у тому, що нема потреби конвертувати його у фіатну валюту (долари США, євро тощо). У цій системі всі сторони (споживачі, підприємства та постачальники послуг) приймають і витрачають монети напряму. Це створює самодостатню екосистему, де біткоїн слугує основним засобом обміну.

Біткоїн-економіка складається з кількох ключових аспектів.

Самодостатність

Учасники економіки покладаються виключно на біткоїн, а не на фіатні валюти. Це зменшує залежність від традиційних фінансових установ і систем. Усі люди й компанії мають доступ до надійного засобу збереження вартості, який не страждає від інфляції.

Децентралізація

Децентралізована природа біткоїна є основним принципом циркулярної економіки, що нівелює контроль центральних банків та урядів над економічною діяльністю учасників. Ринковий механізм повертається у грошову сферу, що є ключовою для сталого розвитку.

Пірингові транзакції

Транзакції відбуваються безпосередньо між сторонами без посередників, що може знизити транзакційні витрати й підвищити швидкість транзакцій. Для мікротранзакцій біткоїнери використовують протоколи другого рівня (Lightning Network, Liquid Network), а великі операції здійснюються на базовому рівні.

Економічна стійкість

Завдяки використанню децентралізованої валюти (біткоїна) економіка має бути менш чутливою до локальних економічних криз, які впливають на традиційні фіатні валюти. Зокрема відсутність маніпуляцій із грошовою масою та процентними ставками має створити передумови для більш збалансованого зростання.

Універсальне прийняття біткоїна

Чим більше суб'єктів беруть участь у прийнятті та використанні біткоїна, тим більш поширеним він стає у повсякденних транзакціях. Таким чином виникає ефект масштабу, й біткоїн витискає всі інші альтернативи (фіат, золото, інші монети та токени тощо).

Практична реалізація

Чимало людей сприймає циркулярну Біткоїн-економіку як утопію, попри скептицизм вже є перші спроби її практичної реалізації. У травні цього року з такою ініціативою виступила сальвадорська спільнота Bitcoin Beach. У співпраці з іншими організаціями вона оголосила про запуск грантової програми Bitcoin Beach Grants. Вона спрямована на розвиток циркулярних Біткоїн-економік у всьому світі.

Ініціатива передбачає наступні цілі: розвиток місцевої Біткоїн-освіти, перехід на біткоїн-торгівлю та громадські ініціативи з використанням BTC. Тож учасники Bitcoin Beach Grants отримають доступ до освітніх ресурсів, грантового фінансування та постійного наставництва для розвитку своїх місцевих ініціатив у сфері циркулярної економіки.

Учасники перед подачею онлайн-заявки візьмуть участь у серії онлайн-семінарів. А вже у фіналі комісія визначить одержувачів грантів. На поточний грантовий раунд виділено 0,5 BTC, які будуть розподілені між 22 проєктами. Два гранти отримають по 0,05 BTC; 10 грантів – по 0,02 BTC; 10 грантів – по 0,01 BTC. Bitcoin Beach в Ель Зонте у Сальвадорі виступає основною моделлю для Біткоїн-економік замкненого циклу. Він прискорює прийняття BTC на всіх рівнях у країні.

Хоча статус законного платіжного засобу біткоїну надано лише у Сальвадорі, кроки щодо створення таких циркулярних економік робляться біткоїнерами по всьому світу. Зокрема існує спеціалізований сайт, куди біткоїнери додають біткоїн-банкомати та торгові точки, які приймають біткоїни за товари та послуги. Тож багато хто обирає маршрути таким чином, щоб максимально використовувати BTC і наблизитись до життя без фіата.

Що таке циркулярна Біткоїн-економіка
Біткоїн-локації у Європі. Джерело: Coinmap.

Що буде далі

Можна очікувати, що з плином часу ставатиме дедалі більше таких «островів» циркулярної Біткоїн-економіки. Їхня популярність має зростати з низки причин. По-перше, зростання курсу й запуск біржових інструментів на основі BTC залучатиме дедалі більше нових учасників. По-друге, використання біткоїна та Lightning Network дозволяє досягти більшої мобільності та приватності, що стає все більш важливим для багатьох людей. По-третє, торговцям та постачальникам послуг ставатиме дедалі вигідніше продавати товари за дефляційний BTC, а не інфляційний фіат.

Проте, звичайно, уряди й центробанки не будуть поспішати відмовлятися від своєї монополії у фінансовій галузі. Вони будуть робити ставку на CBDC (цифрові валюти центробанків). Не виключено, що будуть й нові спроби обмежити використання біткоїна. Тож у середньостроковій перспективі на нас ще чекає протистояння між централізованою моделлю (CBDC) та децентралізованою (біткоїном). Проте найтвердіші гроші в історії мають усі передумови здобути перемогу у цьому протистоянні.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024