Які країни інвестують у майнінг

Які країни інвестують у майнінг

Майнінг стає дедалі популярнішим у різних регіонах світу. Але, як це не дивно, поточні лідери з хешрейту мають далеко не найкращі регуляторні умови для розвитку цієї індустрії.

Лідери в абсолютному вимірі

Як відомо, останні роки глобальними лідерами з біткоїн-майнінгу є США та Китай. Винятком стала друга половина 2021 року, коли влада Китаю досить несподівано заборонила видобуток BTC у країні. Це призвело до масової міграції майнерів до інших країн. Втім, постраждав лише Китай, а не Біткоїн чи його хешрейт. Тому Китай досить швидко (хоча й неофіційно) переглянув свою політику, й майнери почали повертатися до Піднебесної.

Наразі на США припадає приблизно 38% від загальносвітового хешрейту, а на Китай – 21%. Проте регуляторне середовище в США стає дедалі менш сприятливим для майнерів останнім часом. Найбільший резонанс викликає пропозиція щодо запровадження додаткового податку в 30% на електроенергію, що споживається майнерами на території США. Якщо така ініціатива буде ухвалена, то значна кількість майнерів виявиться неконкурентоспроможною за таких умов.

Наразі значні відмінності у регулюванні майнінгу спостерігаються між різними штатами. Зокрема більшість майнерів наразі обирають Техас через низькі ціни на електроенергію та помірні податки. У Техасі розміщують свої виробничі потужності наступні майнінгові компанії: Riot Platforms, Marathon Digital, Core Scientific (який зараз намагається вийти з процедури банкрутства), Bitdeer. Також досить сприятливе регулювання пропонують такі штати, як Вайомінг, Північна Дакота, Небраска, Кентуккі, Флорида та Аризона.

Основний тиск на Біткоїн-індустрію і майнінг відбувається на федеральному рівні. Тож якщо рекордні податки на електроенергію для майнінгу не будуть ухвалені, то США, ймовірно, зберігатимуть одну з провідних позицій. Але уряд США прямо не інвестує у майнінг і не планує цього робити. Його біткоїн-резерви сформувалися через конфіскацію монет у приватних власників та компаній, визнаних винними у скоєнні злочинів відповідно до законодавства США.

У Китаї майнінг розвивається здебільшого у неврегульованому форматі. Уряд Китаю офіційно не схвалює майнінг та операції з біткоїном, адже країна робить ставку на CBDC (цифрову валюту центробанку). У такий спосіб влада намагається встановити тотальний контроль над фінансовими операціями громадян. Тож уряд намагається мінімізувати доступ до BTC для пересічних громадян.

Попри це, доступ до дешевої електроенергії заохочує розвиток майнінгу та розширення бізнесу великими компаніями. Так, у Китаї працює другий (після американського Foundry) пул для майнінгу AntPool, а також такі компанії, що пов’язані з майнінгом: BTC.com, Bitmain, MicroBT та Ebang International Holdings. У найближчій перспективі поточні тренди можуть зберегтися: майнінг тут залишатиметься у «сірій» зоні, але інтерес до видобутку біткоїнів буде високим.

Які країни інвестують у майнінг
Найбільші пули для майнінгу біткоїнів. Джерело: BTC.com

Уряд Китаю також прямо не інвестує у майнінг і офіційно не схвалює його. Проте певні послаблення у контролі та моніторингу свідомо допускаються задля залучення додаткових інвестицій та отримання доходу від видобутку біткоїнів та розвитку Біткоїн-індустрії.

Лідери у відносному вимірі

Окрім абсолютних лідерів, є й низка країн, які є відносними лідерами. Тобто вони інвестують значні кошти у майнінг порівняно з рівнем власної економіки та ВВП. Щобільше, деякі уряди не тільки сприяють розвитку майнінгу, а й самі використовують бюджетні кошти для фінансування таких операцій. Сьогодні мультимільйонні інвестиції у майнінг зокрема здійснюють уряди Оману, ОАЕ, Сальвадору та Бутану.

Які країни інвестують у майнінг
Уряди країн, які інвестують у майнінг. Джерело: Bloomberg Intelligence.

Серед економістів (навіть біткоїнерів) немає консенсусу щодо доцільності участі уряду у фінансуванні проєктів з майнінгу. З одного боку, вони сприяють зростанню хешрейту та популяризації біткоїна у відповідних країнах. З іншого боку, державне фінансування не є добровільним за своєю суттю, що порушує один із базових принципів Біткоїна, який сприяє максимальній свободі та вільному вибору людей.

Уряд Оману інвестує значні кошти у майнінг, що є частиною його стратегії перетворення у цифровий хаб на Близькому Сході. У серпні 2023 року уряд оголосив, що інвестує $1,1 млрд в інфраструктуру майнінгу. Це включає угоду на суму $300 млн з Phoenix Group, що базується в Абу-Дабі, на розробку майнінгової ферми потужністю 150 МВт. Очікується, що ферма буде введена в експлуатацію у 2024 році. Уряд також планує отримувати додатковий дохід від майнінгу й створювати робочі місця в суміжних галузях.

Точний обсяг прямих інвестицій уряду ОАЕ в майнінг невідомий, але вже реалізується ціла низка заходів, орієнтованих на розвиток видобутку біткоїнів у країні. Вони включають створення сприятливого регуляторного середовища для Біткоїн-індустрії; надання субсидій на відновлювану енергію, що використовується для майнінгу та залучення в країну великих компаній, що займаються видобутком біткоїнів. До останніх належать Bitmain, Antminer та Canaan Creative.

Уряд Сальвадору інвестував значні кошти у майнінг в рамках своєї стратегії, спрямованої на популяризацію Біткоїна та стимулювання економіки країни. У червні 2023 року уряд оголосив про партнерство з компанією Volcano Energy для будівництва в Сальвадорі ферми з видобутку біткоїнів вартістю $1 млрд. Очікується, що ферма працюватиме на відновлюваних джерелах енергії, включаючи геотермальну енергію вулканів країни. Країна також інвестувала у низку менших проєктів. У вересні 2022 року уряд встановив ферму з видобутку біткоїнів на геотермальній електростанції. Очікується, що ферма генеруватиме 1,5 мегавата електроенергії та вироблятиме 0,5 BTC на день.

Уряд Бутану публічно не оголошував про прямі інвестиції в майнінг, однак вжив низку заходів для підтримки зростання індустрії. Зокрема у країні вже створено регуляторне середовище для компаній, що працюють у цій галузі. До того ж для них забезпечено доступ до дешевої та відновлюваної гідроелектроенергії. Насамкінець цього року реалізується партнерство з компанією Bitdeer Technologies Group, що котирується на біржі Nasdaq, для розробки майнінгової ферми потужністю 600 МВт.

Висновки

Глобальна конкуренція у сфері майнінгу продовжує зростати. Проте поточне регуляторне середовище у США та Китаї викликає чимало питань, й майнери розглядають альтернативні варіанти розміщення потужностей. Такі країни як Оман, ОАЕ, Сальвадор та Бутан вже демонструють значний прогрес. Загалом економічні й регуляторні чинники стають дедалі вагомішими для майнерів, а кліматичні обмеження вже не створюють значних складнощів за сучасного розвитку технологій з охолодження «асіків».

Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024
Як центробанки створюють гроші Як центробанки створюють гроші Коли мова йде про створення нових грошей, більшість людей уявляє друкарський верстат. Проте це лише один, до того ж не найрозповсюдженіший спосіб. Розглянемо, як саме центробанки збільшують грошову масу і чому Біткоїн не має таких проблем. Дмитро Харьков 03 липня 2024