Чому майнінгові компанії стають публічними

Чому майнінгові компанії стають публічними

Більшість великих майнерів рано чи пізно виходять на фондову біржу. І це рішення не завжди буває вдалим, адже спочатку треба ретельно зважити всі потенційні переваги й ризики.

Вихід на біржу

Для сторонніх спостерігачів вихід компанії на фондову біржу нерідко сприймається як ознака її успішності. Проте це спрощене уявлення, і завжди необхідно враховувати різні чинники. Компанії виходять на біржу шляхом первинного розміщення акцій (IPO), що надає доступ до інвестицій новим учасникам ринку, які раніше не були з нею пов’язані.

Сьогодні дві публічні майнінгові компанії мають капіталізацію у понад $1 млрд: Riot Blockchain ($1,99 млрд) та Marathon Digital ($1,68 млрд). Ще дві компанії мають капіталізацію у понад $500 млн: Cipher Mining ($570 млн) та Canaan ($530 млн). До десятки найбільших публічних майнерів входять п’ять компаній з США, три – з Канади, одна – з Китаю та одна – з Австралії.

Чому майнінгові компанії стають публічними
Топ-10 публічних майнерів. Джерело: CompaniesMarketCap

Тож навіщо компанії стають публічними та які переваги вони намагаються отримати? Перш за все вихід на фондову біржу дозволяє отримати нових інвесторів, що за інших рівних умов може позитивно вплинути на капіталізацію цих компаній. Наприклад, навіть приватний інвестор може вкласти гроші в компанію, придбавши її акцій. Так, акція Riot Blockchain наразі торгується по $12, а Marathon Digital — по $10, що робить доступним інвестування у лідерів майнінгової індустрії для всіх охочих. Якщо частка таких невеликих вкладників достатньо висока, компанія може значно посилити свої конкурентні позиції у бізнесі.

Відповідно підвищується й ліквідність такої компанії. Стає легше залучити додаткове фінансування, а інтерес до бізнесу може бути вищим через можливість у будь-який момент продати чи придбати бажану частку компанії. Вихід на біржу може також створити додаткові умови для поглинання менших майнерів у майбутньому. Річ у тім, що поглинання можуть частково фінансуватися й за допомогою надання певної кількості акцій компаній попереднім власникам невеликого майнера, якого вона поглинає. У такий спосіб стає можливим розширяти бізнес навіть за умов обмеженості обігових коштів.

Іміджевий аспект тут також присутній. Якщо майнеру вдається представити свій публічний статус як додаткову перевагу, то його репутація може зрости в очах потенційних інвесторів. Проте, звичайно, більш досвідчені учасники ринку не будуть робити поспішних і необґрунтованих висновків виключно на основі розміщення акцій на біржі.

Тож варто підкреслити, що вихід на біржу не гарантує автоматичний успіх чи зростання капіталізації компанії. Найсвіжіший приклад – досвід майнера Bitdeer, що став публічним у квітні цього року. Так, ринкові оцінка компанії впала на понад 30% після її виходу на біржу Nasdaq.

Чому майнінгові компанії стають публічними
Динаміка акцій майнера Bitdeer. Джерело: MarketWatch.

Неефективний менеджмент та негативна звітність за минулий рік призвели до переоцінки вартості компанії інвесторами. Тож негативні аспекти, пов’язані з діяльністю компанії стають ще більш очевидними та миттєво впливають на попит з боку інвесторів.

Чому не всі майнери стають публічними

Попри низку додаткових можливостей, які виникають після виходу на фондову біржу, не всі майнери обирають цей шлях. Річ у тім, що обсяг викликів і проблем може бути більшим за відповідні плюси у деяких випадках. Зокрема публічні майнери повинні надавати фінансову звітність та відповідати додатковим вимогам регуляторів. Тож не для всіх компаній такий підхід є оптимальним, адже обсяг адміністративних та юридичних витрат може пропорційно зрости.

У деяких випадках надмірна увага та ринковий тиск можуть створювати додаткові проблеми для менеджменту. Деякі компанії можуть надавати перевагу стратегічному розвитку, а за відсутності проблем з ліквідністю не йдуть шляхом розміщення акцій на біржі. Наприклад, White Rock Management є одним з найбільших приватних майнерів у світі та продовжує стало розвивати мережу своїх сервісів та нарощувати виробничі потужності у різних регіонах світу.

Така стратегія дозволяє менеджменту стало реалізовувати довгострокову стратегію розвитку бізнесу без надання надмірної звітності та розширення адміністративного штату. Компанії, які не планують розвивати бізнес шляхом поглинання інших майнерів, також мають менші стимули щодо розміщення акцій на світових біржах. Натомість більше значення може надаватися розробці внутрішніх нормативів для кращої взаємодії між працівниками компанії.

До того ж безпосередньо сам процес майнінгу створює рівні умови для всіх майнерів (як публічних, так і приватних). Вірогідність видобутку блоку залежить лише від частки у глобальному хешрейті конкретного майнера. Тому, ймовірно, різні підходи до менеджменту та організації бізнесу будуть і надалі спостерігатися у галузі.

Що у підсумку

Розуміння переваг і недоліків розміщення акцій на біржі може дозволити менеджменту зробити оптимальний вибір, який сприятиме раціональнішому використанню ресурсів і сталому стратегічному розвитку в інтересах компанії. Більшість майнерів стають публічними, щоб залучити додаткових інвесторів та збільшити свою ліквідність. Іміджеві аспекти та можливість ефективніше проводити поглинання – інші важливі моменти, що мають бути враховані. Проте вихід на біржу не гарантує зростання бізнесу, що підтверджує досвід Bitdeer та деяких інших майнерів. Для тих компаній, що надають перевагу більшій незалежності від регуляторів та сталому розвитку, має сенс робити ставку на розвиток без зміни свого статусу на публічний. Висока конкуренція у майнінговій галузі передбачає співіснування різних підходів до оптимізації бізнесу та збільшення виробничих потужностей за помірних витрат.

Біткоїн-інвестиції Сальвадора виправдалися Біткоїн-інвестиції Сальвадора виправдалися Країна почала купувати біткоїни, щойно визнала їх законним платіжним засобом. Володимир Гришенко 04 грудня 2023
Як Латинська Америка стає Біткоїн-регіоном Як Латинська Америка стає Біткоїн-регіоном Останнім часом Латинська Америка стає лідером з впровадження Біткоїна, зокрема в контексті регулювання. Але чи стане цей регіон повноцінним центром майнінгу, Біткоїн-інфраструктури та гіпербіткоїнізації? Дмитро Харьков 04 грудня 2023
Помаранчеві демони Крістін Лагард Помаранчеві демони Крістін Лагард Нещодавні коментарі президента Європейського центробанку Крістін Лагард проливають світло на причини її несприйняття Біткоїна. Проте гіпербіткоїнізація все одно невідворотна. Дмитро Харьков 01 грудня 2023