Сергій Тронь і його довгий шлях до Біткоїна

Сергій Тронь і його довгий шлях до Біткоїна

Сергій Тронь – партнер Bitcoin Magazine, власник видання Bitcoin Magazine в Україні.

Боксер із десяти років, Сергій Тронь завжди уміло тримав удар. Перш ніж стати вагомою постаттю у галузі Біткоїн-майнінгу, Сергію довелося зіткнутися з фінансовими й особистими кризами, які позначилися на його мріях і статках. Поки світ шаленіє від загрози рецесії, Тронь вірить у Біткоїн як рішення для неспокійних часів. Ось як він до цього прийшов.

Ранні роки

Тронь народився в 1984 році у Дніпродзержинську (нині Кам'янське), одному з осередків важкої промисловості України. Мати працювала бухгалтером, батько 25 років провів на військовій службі, був ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

З дитинства Тронь захоплювався боксом і легкою атлетикою, а вже у 16 років почав займатись бізнесом. Його першою справою стала компанія з постачання мазуту.

Згодом довелось поєднувати тренування, підприємництво та вечірні заняття в університеті. А у 2002 році, напередодні 19‑річчя, зі спортом довелось покінчити: травма на вісім місяців запроторила його у лікарню. Заново навчившись ходити, він попрощався із боксом та сфокусувався на бізнесі.

Важке паливо

До 2010 року його компанія управляла 120 АЗС і п'ятьма нафтобазами в Луганській і Донецькій областях. На додачу видалась нагода покращити екологічну ситуацію в Україні. Тронь інвестував у технологію очищення нафтових резервуарів, які подекуди сягають розмірів футбольного поля та забруднюють ґрунт і повітря на кілометри навколо. Тронь став продавати видобутий осад.

Хто хоче купити банк за долар?

Згодом Тронь захопився банкінгом та у 2011 році інвестував у Citi Commerce Bank. У наступні два роки кількість його відділень зросла із 40 до 185. За власними підрахунками, у 28 років капіталізація його бізнесів досягала мільярда.

Але у справу втрутилась доля. У лютому 2014‑го спалахнула Революція гідності, а у квітні почалася війна на Донбасі. Оскільки 80 % діяльності Сергія припадало на території, які стали окупованими, він ризикував втратити всі підприємства.

Що можна було зробити? Прийняти жорстке та раціональне рішення. Тронь покинув свій дім на сході України та переїхав із родиною до Києва, а за собою покликав кожного працівника, який бажав переїхати.

Події розгорталися швидко. Міжнародний капітал покидав Україну, інфляція досягла 25 %, гривня втратила майже 60 % своєї вартості щодо долара. У Citi почався відтік капіталу — сполохані громадяни побігли за вкладами. Можна було рятувати банк, не виконавши зобов'язань, або розплатитись, вичерпавши ліквідність. Тронь обрав друге — після пів року боротьби Citi продали за безцінь.

Біткоїн: поклик сирени

Опинившись на роздоріжжі у 2015‑му, Тронь звернув увагу на технологічну індустрію. Загартований кризами протягом усього свого життя, він швидко побачив у Біткоїні потенціал стабільності у фінансовому світі невизначеності.

Після поїздки до Китаю, де Сергій ознайомився з обладнанням для майнінгу біткоїнів, він придбав свої перші майнери потужністю 2 мегават (МВт) і встановив їх у Румунії. Ризик виправдав себе і переконав побудувати сучасний центр обробки даних в Україні. Тоді Тронь вклав $40 млн в операції з майнінгу потужністю 10,5 МВт на території Дністровської ГЕС у Чернівецькій області.

Сергій Тронь і його довгий шлях до Біткоїна

Приблизно в той самий час невелике містечко Цуг, розташоване за годину їзди від Цюриха, стало Біткоїн-долиною Швейцарії – місцем, де можна було легко зустріти перших Біткоїн-ентузіастів і завзятих інвесторів у технології. Тут у 2018 році, роблячи ставку на сприятливе регулювання, Тронь заснував холдингову компанію White Rock Management.

Популярність Біткоїна зростала, стартапи мали успіх, а Тронь став рішучим Біткоїн-максималістом. Він інвестував у своє наступне підприємство потужністю 30 МВт у Казахстані. Через непрості обставини, у 2021 році бізнес там призупинився. Проте крапка у цій історії не поставлена.

Тоді ж постало питання: куди рухатись далі. Зосередившись на ціні електроенергії та стабільній юрисдикції, Тронь обрав район на півночі Швеції, оточений гідроелектростанціями, і встановив обладнання на $85 млн.

У 2022‑му White Rock Management розширилася за океан, до долини Бразос у Техасі, щоб працювати з потенційною альтернативою гідроенергетики. Природний газ, який знаходять під час видобутку нафти, часто або випускають, або спалюють у факелі. Тронь побачив у цьому можливість і збудував там дата-центр.

Сергій Тронь і його довгий шлях до Біткоїна

У його розумінні великі нафтогазові корпорації незабаром будуть тісно співпрацювати з Біткоїн-індустрією. Новітні технології дозволяють їм отримувати прибуток навіть із вичерпаних нафтових ділянок.

Зараз Тронь займається новим проєктом біля Ніагарського водоспаду, в штаті Нью-Йорк. Це не найпростіше місце для ведення такого бізнесу – в листопаді штат ухвалив дворічний мораторій на всі види майнінгу з доказом роботи, які працюють на електроенергії з вуглецевого палива.

Поки деякі Біткоїн-ентузіасти обурюються, Тронь реагує позитивно. Він вважає, що Біткоїн-спільноті було б розумно прийняти нові екологічні стандарти.

Україна та Bitcoin Magazine

Тронь – реаліст і жорсткий критик. Він певен, що радянське минуле залишило по собі корупційну систему, яка досі здатна уповільнювати розвиток бізнесу. Бізнесмен переконаний, що найбільша перемога українців — над темною стороною самих себе.

Медіа – теж її частина. У 2020 році Тронь став партнером Bitcoin Magazine та домовився про спільний розвиток з компанією - власником американського Bitcoin Magazine – BTC Inc. для видання журналу на території України, Східної Європи та Центральної Азії. Його ідея — творити середовище, де читачі зможуть дізнатись про останні технологічні інновації Біткоїна та підтримати вітчизняні таланти. Bitcoin Magazine залишатиметься незалежним від корупційного впливу політичних діячів.

Тронь вказує на філософію Біткоїна і як на спосіб покінчити з корупцією.

Сергій Тронь і його довгий шлях до Біткоїна

Майбутнє

Тронь вважає, що Біткоїн – це набагато більше, ніж просто засіб зберігання чи обміну. Він бачить майбутнє, де цифрові активи стануть новим ринковим сектором нарівні з фінансами чи енергетикою.

Біткоїн є домінантним лідером і залишиться флагманом назавжди завдяки неперевершеній технічній основі. А можливо, вказує бізнесмен, він навіть стане резервною валютою та індексом для інших криптовалют.

Шлях ще довгий, після блокчейн-революції наступною має стати фінансова. На своєму еволюційному шляху людству судилося позбутися від залежності та контролю фіатних грошей. Для нього принципи свободи вибору та прозорості Біткоїна одного дня стануть основою для людських взаємодій.

Антикрихкість

Що треба знати про Сергія? З дитинства йому запам'ятався запах брудного повітря рідного міста. Тож тепер він будує екологічно стійкий бізнес. Колись війна забрала у нього мільярдний банк. Сьогодні він допомагає захистити нову світову фінансову систему, побудовану на Біткоїні. Його компанія постійно фокусується на збільшенні глобального хешрейту майнінгу.

Коли його просять описати батька, Сергій замовкає, збивається з думки та просить повторити запитання. Він каже, що його батько був жорстким, свавільним військовим. Сергій успадкував від нього управлінський хист і навички контролю. Коли батько помер, 22‑річний хлопець став головним годувальником сім'ї. Його головний принцип – тримати слово.

Сьогодні разом із Сергієм його дружина, троє дітей, співробітники та бізнес-партнери. Він – зайнята людина, що завжди шукає нових можливостей. І все ж складається враження, що десь у глибині його свідомості він стоїть зовсім один. Він все ще на боксерському рингу, високий і широкогрудий, спритно рухається, пильний і обережний, його розум націлений на довгу гру, він завжди готовий тримати удар.

Його улюблений автор, Насім Талеб, визначає антикрихкість як якість, коли щось витримує удар і завдяки цьому стає кращим. Можливо, саме антикрихкість і загартувала. Можливо, антикрихкість – це те, що зробить Україну завтрашнього дня.

Сергій Тронь і його довгий шлях до Біткоїна

Питання та відповіді

– Що змусило вас обрати Біткоїн замість Ethereum у 2019 році?

– Спробувавши майнінг обох активів, я дійшов висновку, що фундаментальні принципи Біткоїна неперевершені. Ethereum виявився вразливим до модифікацій і людського втручання.

– Що можете сказати про поточний ведмежий ринок?

– Я вважаю, що будь-яка криза — це можливість для бізнесу, тому що ринок змінюється. Висока ціна біткоїна привабила багато швидких інвестицій з нереалістичними очікуваннями. Банкрутства, які ми спостерігаємо в екосистемі, виявили проєкти, вразливі до коливань цін на BTC та електроенергію.

– Який ваш прогноз щодо ціни біткоїна?

– Я думаю, що в короткостроковій перспективі біткоїн, швидше за все, коливатиметься вгору та вниз без значного відновлення та навряд чи впаде нижче $12 000. Утім я можу помилятися.

– Чи вдалий зараз час купувати обладнання для майнінгу?

– У 2023 році ми можемо спостерігати скорочення кількості хостинг-провайдерів, оскільки вони продовжуватимуть втрачати клієнтів. Лише вертикально інтегровані компанії з власним обладнанням, центром обробки даних і повним контролем процесів, ймовірно, виживуть під час поточного падіння ринку. Зараз я відкладаю покупку, оскільки ціни на обладнання та центри обробки даних, ймовірно, падатимуть далі.

– Чи плануєте ви розширяти Bitcoin Magazine у Центральній Азії?

– Під час нещодавнього візиту до Узбекистану розмови з деякими урядовцями викликали у мене здивування. Я запропонував країні високоякісний Біткоїн-контент та інвестиції в освіту. Мені відповіли, що краще б світ не чув про Узбекистан.

Вони боялися, що прийдуть чужинці й зіпсують чудову маленьку екосистему Біткоїна, яку вони створили. Наприклад, місцеві регулятори відмовили біржі Binance у виході на ринок.

Навіть мої пропозиції запросити найкращі уми країни на світові конференції чи створити локальні Біткоїн-саміти були сприйняті неприязно. Я не розумію цієї логіки. Знову стикаємося з прикладом пострадянського протекціоністського менталітету. Я був збентежений. Ми погодилися розвивати наші стосунки повільно, якщо це буде потрібно.

– Чи бачите ви якісь недоліки в тому, що Сальвадор зробив біткоїн офіційним платіжним засобом?

– Я думаю, що в довгостроковій перспективі це виявиться правильним кроком.

– Як ви ставитеся до цифрових валют центрального банку (CDBC)?

– Це просто ще один платіжний інструмент у цифровій формі з тими самими проблемами, що властиві фіатним грошам.

Життєві принципи, в які вірить Сергій Тронь

1. Інвестиції в підтримку майбутнього, такі як технології, наука й освітні ініціативи, приносять неперевершені прибутки.

2. Розглядайте невдачі лише як можливість отримати знання та досвід. Завжди крокуйте вперед. Завжди.

3. Найприбутковіша особиста інвестиція, яку ви можете зробити, це стосунки з людьми. Оберіть правильних отримувачів для цих інвестицій. Чесно кажучи, я вважаю, що всі свої гроші я заробив завдяки інтуїції, різноманітному досвіду, накопиченим знанням і своїм стосункам з людьми.

Найкращі книги, що читав Сергій Тронь

1. “1984” Джорджа Орвелла.

2. “Коротка історія грошей, або все, що потрібно знати про Біткоїн” Сайфедіна Аммуса.

3. “Чорний лебідь: Вплив надзвичайно неймовірного” Насіма Талеба.

4. “Атлант розправив плечі” Айн Ренд.

5. “Потік: Психологія оптимального досвіду” Міхай Чиксентміхаї.

Це матеріал з першого друкованого номера Bitcoin Magazine українською мовою, який можна придбати тут.

Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Багато хто чув про Біткоїн-стратегію, коли велика компанія, на кшталт MicroStrategy, регулярно купує для свого резерву біткоїни. Проте головний цифровий актив може стати у пригоді й малому бізнесу, особливо у країнах, що розвиваються. Дмитро Харьков 24 травня 2024
Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024