Де та як торгувати біткоїнами в Україні

Де та як торгувати біткоїнами в Україні

Торгівля та інвестиції в біткоїн можуть бути чудовим способом заробити або примножити гроші. Для цього потрібні належні знання, розуміння ринку та доступ до торговельних платформ. У цьому матеріалі розбираємося у різних типах біткоїн-бірж, доступних в Україні, та їх особливостях.

Що таке Біткоїн?

Де та як торгувати біткоїнами в Україні
Зображення згенеровано нейромережею

Біткоїн – це цифрова валюта, яка працює на децентралізованій мережі блокчейн з відкритим вихідним кодом. Вона була створена у 2009 році анонімною особою або групою осіб під псевдонімом Сатоші Накамото. Біткоїн є першою у світі криптовалютою і відтоді став однією з найпопулярніших цифрових валют в обігу. Біткоїн працює без центрального банку або єдиного адміністратора, а його транзакції перевіряються вузлами мережі за допомогою криптографії та записуються в загальнодоступному розподіленому реєстрі, який називається блокчейн. Біткоїн можна використовувати для купівлі товарів і послуг в інтернеті, а також для зберігання вартості.

Які типи біткоїн-бірж доступні в Україні

Торгівля біткоїнами стає все більш популярною в Україні. Зі зростанням попиту важливо знайти надійні платформи для купівлі та продажу біткоїнів. По суті, в країні існує два типи бірж: централізовані біткоїн-біржі (CEX) та децентралізовані (DEX) або ж іншими словами – Peer-to-Peer біткоїн торгові платформи (Р2Р-біржа).

Кожен тип бірж має свої плюси та мінуси, тому важливо розуміти відмінності між ними, перш ніж вирішити, яка з них підходить саме вам. У цій статті ми розглянемо обидва типи біткоїн-бірж, доступних в Україні, а також надамо інструкцію з використання. Ми також розглянемо всі важливі нюанси, які можуть допомогти вам визначитися у виборі.

Централізовані біткоїн-біржі

Де та як торгувати біткоїнами в Україні
Джерело зображення

Перед тим як починати торгувати біткоїнами на централізованій біржі, ви повинні чітко розуміти наступну аксіому:

Гроші, які ви переведете на біржу, перестануть бути вашими. Вони будуть належати біржі.

Так, ви будете бачити їх на своєму балансі. Так, ви зможете ними торгувати на біржі. І так, ви зможете їх вивести на свій біткоїн-гаманець, скажімо. Але це допоки справи в біржі йдуть добре (тут варто згадати нещодавній крах FTX).

Торгівля біткоїнами на централізованих біржах (СЕХ) з першого погляду є найзручнішим варіантом. На практиці це справді так, особливо для новачків. Біткоїн-біржа вміщує в собі цілу екосистему зі зручним користувацьким інтерфейсом й швидким доступом до ринків із багатьма фінансовими інструментами: від спотової торгівлі до ф'ючерсної , прямо у вашому смартфоні.

Плюс додаткові «фішки», наприклад, платіжна картка, що дозволяє розраховуватись біткоїнами вже звичним способом, можливість брати позику під заставу своїх біткоїнів, Р2Р-платформа, торгові боти, реферальна програма, маркетплейс, і навіть поповнення мобільного телефону. І це далеко не все.

Це можна собі уявити як інвестиційний цифровий банк, який робить все для того аби якомога більше людей користувалися його платформою. А він буде заробляти на комісіях з торгівлі.

Водночас цей спосіб несе в собі безліч ризиків. Згадаємо золоте правило біткоїнера:

«Не твої ключі – не твої біткоїни».

Де знайти інформацію про централізовані біткоїн-біржі

Існує низка вебресурсів, які вміщують практично всю інформацію про цей ринок: CoinGecko, Coinmarketcap тощо. На цих платформах слід шукати інформацію про біткоїн-біржі. Покажу на прикладі останнього:

Де та як торгувати біткоїнами в Україні
Джерело

Тут можна знайти всю доступну інформацію про біржу, умови роботи на ній, ввід/вивід грошей (які фіатні валюти підтримуються), торгові комісії, об’єми торгів, лінки на соцмережі та сайт платформи й багато ін.

Способи торгівлі біткоїнами на СЕХ

На момент написання цього матеріалу ввід/вивід гривні на біткоїн-біржі обмежено регулятором. Більше про це читайте тут. Єдиним доступним варіантом є Р2Р-торгівля (нижче більше про це).

На централізованій платформі купити/продати біткоїни можна кількома способами:

 1. Покупка з банківської картки – це схоже на звичайну покупку в інтернеті. Для початку потрібно створити обліковий запис та пройти верифікацію особистості на біткоїн-біржі (KYC, AML). Після можна робити оплату і біткоїн буде зарахований на ваш баланс та доступний до виводу за межі біржі чи торгівлі на ній. Даний варіант купівлі (й продажу) напряму з картки є найдорожчим (ціна купівлі буде завжди більшою від біржової, а при продажу навпаки), але простим і швидким для новачка.
 2. Р2Р-торгівля (Peer-to-Peer) – це можливість взаємодіяти з іншими продавцями/покупцями зі всього світу напряму використовуючи різні способи оплати (наприклад, банківський переказ, готівка, електронні гаманці, платіжні системи) для купівлі чи продажу біткоїнів. СЕХ виступає платформою для взаємодії та гарантом (ескроу) виконання угод між сторонами. Всі куплені біткоїни таким чином зберігатимуться на гаманці «Поповнення» вашого акаунта (матимете як мінімум два гаманці: Спот і Поповнення) та доступні до виводу чи торгівлі. Цей варіант є зручним способом торгівлі біткоїнами в Україні й, особливо, актуальним тоді коли існує заборона регулятора на поповнення біткоїн-бірж у нацвалюті.
 3. Поповнення депозиту у фіатній валюті – це можливість внести депозит у фіаті (наприклад, UAH, EUR, AUD тощо) з банківського рахунку на біржовий. Після чого можна купити біткоїн. Алгоритм буде наступним: спочатку поповнити депозит, після потрібно зайти в спотову торгівлю пари UAH/BTC і купити біткоїн по ринковій ціні одразу чи виставити відкладений ордер (ліміт) на купівлю і купити його по нижчій вартості пізніше (коли ціна дійде до вказаного вами значення).
 4. Поповнення депозиту цифровими активами – це можливість внести депозит у цифрових активах (наприклад, стейблкоїнами). Після купити біткоїн. Для цього варіанту потрібно мати такі цифрові активи у своєму гаманці, купивши їх попередньо чи отримавши іншим способом. Алгоритм буде наступним: спочатку поповнити депозит, після потрібно зайти в спотову торгівлю пари USDT/BTC і купити біткоїн по ринковій ціні одразу чи виставити відкладений ордер (ліміт) на купівлю й купити його по нижчій пізніше.

Плюси та мінуси централізованих платформ для торгівлі біткоїнами

До плюсів:

 • можливість купувати біткоїни за найнижчою (біржовою) ціною;
 • достатня ліквідність торгової пари BTC/UAH;
 • кілька варіантів купівлі біткоїнів за гривні;
 • можливість внутрішньо біржового арбітражу (коли купуєш на біржі за нижчою ціною, продаєш на Р2Р-платформі за вищою);
 • зручність використання (все в одному).

До мінусів:

 • проходження повного KYC/AML (прив'язує вашу особисту ідентифікацію до кожного біткоїна, який ви купуєте);
 • ваші біткоїни зберігаються у третьої сторони, що вимагає довіряти їй;
 • повний нагляд за вашими діями (все фіксується на платформі й за потреби буде передано правоохоронним органам через систему спеціальних запитів).

Купівля та продаж біткоїнів через пірингові біржі / Peer-to-Peer торгова платформа

Де та як торгувати біткоїнами в Україні
Джерело зображення

Купівля та продаж біткоїнів через пірингові (P2P) біржі набуває все більшої популярності в Україні. P2P-мережі дозволяють користувачам купувати та продавати біткоїни без потреби в централізованій біржі. Такі майданчики набагато ближче ідеологічно до Біткоїна, його протоколу та того як він спілкується із зовнішнім світом. Вони дозволяють вам напряму торгувати з контрагентами, користуючись перевагами, пов'язаних з торгівлею на децентралізованій платформі. А саме:

 • торгівля біткоїнами без надання персональних даних;
 • не потрібно довіряти зберігання біткоїнів третій стороні.

«Ми оточені даними, забезпечити безпеку яких, схоже, стає дедалі складніше. Корпорації втрачають дані, дані крадуть у держустанов – дані, які ми з власної волі надаємо і які про нас збирають. Мільярди байт щодня опиняються в небезпеці…», – Доктор Фред Кейт.

Тут ніхто вас не забанить, не заморозить ваші гроші, не зіллє і не продасть ваші персональні дані. Оцініть усі плюси й мінуси самі. Запитайте у досвідчених знайомих, чи можна видалити свій акаунт з біржі Binance, наприклад. Подумайте над цим.

Важливо! Перед початком роботи з Р2Р-біржами потрібно добре розібратися зі зберіганням своїх приватних ключів. Тобто з грамотним самостійним зберіганням біткоїнів на некастодіальних біткоїн-гаманцях (про це читайте у наших гайдах тут і тут).

Існує низка пірингових біткоїн-бірж, що добре себе зарекомендували. Зараз коротко розповім про три із них: Bisq, Robosats, Hodl Hodl.

Bisq

Bisq – це децентралізована біткоїн-біржа, доступ до якої користувачі отримують через десктопний додаток, що працює через мережу Tor. Вона не вимагає ніякої KYC-інформації й дозволяє користувачам торгувати безпосередньо один з одним без довіреної третьої сторони.

RoboSats

RoboSats – це простий і приватний спосіб обміну біткоїнів на національні валюти. Robosats спрощує взаємодію між користувачами та використовує блискавичні (лайтнінг) інвойси для мінімізації вимог до зберігання та довіри. Аватари, що генеруються детерміновано, допомагають користувачам дотримуватися найкращих практик конфіденційності.

Hodl Hodl

Hodl Hodl – це пірингова платформа, яка дозволяє користувачам купувати й продавати біткоїни без посередників. Як і Bisq, Hodl Hodl – це некастодіальна, Р2Р-біржа біткоїнів. Однак доступ до неї здійснюється через веббраузер, а не через спеціальний додаток.

Як відбувається процес купівлі біткоїнів на Р2Р-біржі

Оскільки Р2Р-біржа є некастодіальною платформою, тобто вона не зберігає ніякі кошти, вона використовує проміжний мультисиг-гаманець, який також називають ескроу-адресою. Детальніше про те, що таке мультисиг, ви можете ознайомитися (із функцією протоколу Біткоїн) у цих статтях: тут і тут . Продавець висилає монети на цю адресу, по одному ключу від якої є у нього, у вас і у Р2Р-біржі. Це необхідно, щоб у разі спірної ситуації платформа могла виступити арбітром. Після того, як продавець отримує кошти на банківський рахунок або будь-яким іншим заздалегідь обумовленим способом, він відпускає біткоїни, підтверджуючи цю дію раніше згаданим платіжним паролем, і біткоїни надсилаються з ескроу-адреси на зазначену вами біткоїн-адресу. Ця схема – перевірений і надійний варіант прямих угод між людьми, який гарантує, що ви обов'язково отримаєте свої біткоїни, якщо будете уважними й чесними зі свого боку.

Слід звернути увагу, що Р2Р-біржа – майданчик-посередник у питанні передачі біткоїнів від продавця до покупця. Він не взаємодіє з фіатними валютами або іншими платіжними системами поза Біткоїном. Це означає, що, оплачуючи купівлю біткоїнів контрагенту, відповідальність за надсилання коштів – чи то банківський переказ, чи то переказ з картки на картку, чи то будь-який інший спосіб – лежить на вас. Ви повинні скопіювати надані продавцем дані, переконатися в правильності заповнення його даних (наприклад, у додатку вашого банку) і надіслати правильну суму на правильну адресу. Якщо ви допустили помилку на цьому етапі, Р2Р-біржа ніяк не зможе вплинути на рішення банку щодо відшкодування коштів або змусити продавця, який не отримав гроші, вислати вам біткоїни.

Плюси та мінуси децентралізованих платформ для торгівлі біткоїнами

До плюсів:

 • торгівля біткоїнами без надання персональних даних;
 • не потрібно довіряти зберігання біткоїнів третій стороні;
 • використання біткоїна згідно з його ідеологією;
 • набуття особистого фінансового суверенітету завдяки технології децентралізованого протоколу Біткоїна.

До мінусів:

 • вимагає певної технічної підготовки та обізнаності в темі біткоїна;
 • ціна завжди вища, ніж на централізованій біржі.

Як аналізувати ринок і робити прогнози для отримання максимального прибутку?

Якщо ви активний інвестор, який прагне максимізувати свій прибуток, торгуючи біткоїнами, то аналіз поточного ринку є дуже важливим. Маючи правильні дані, ви можете краще передбачити найкращий час для купівлі або продажу, а також потенційні зміни в тенденціях або цінах. Розуміючи ці зміни й швидко реагуючи на них, ви можете максимізувати свій прибуток на ринку криптовалют.

Щоб точно передбачити майбутній рух ціни біткоїна, трейдери використовують спеціалізоване програмне забезпечення та низку індикаторів для аналізу (про один з них читайте тут). Ці інструменти надають дані про різні цінові точки на ринку та допомагають приймати обґрунтовані рішення щодо того, коли найкраще торгувати біткоїном. Завдяки цим дослідженням та аналізу інвестори можуть переконатися, що вони приймають мудрі рішення при укладанні угод, обмежуючи при цьому свої втрати на цьому ринку з високою волатильністю.

Що потрібно враховувати при прийнятті торгових рішень?

Інвестуючи в біткоїн, важливо забезпечити ефективне управління ризиками. Кожному інвестору потрібна стратегія, щоб уникнути втрат і отримати вигідні прибутки. Для цього варто розглянути конкретні стратегії управління ризиками, перш ніж приймати торгові рішення. Деякі з найпоширеніших ризиків, пов'язаних з інвестуванням у біткоїн, включають волатильність, безпеку коштів та відсутність регулювання.

Важливо проводити адекватні дослідження при торгівлі біткоїнами в Україні, оскільки все ще існує брак розуміння та знань в більшості учасників ринку. Щоб приймати обґрунтовані торгові рішення, вам слід розуміти різні стратегії, пов'язані з управлінням ризиками, такі як диверсифікація та хеджування, встановлення лімітів стоп-лосс (при торгівлі на CEX), щоденний моніторинг ринку тощо, що може призвести до більш сприятливих результатів при торгівлі біткоїнами.

Підбиваючи підсумки

Торгівля біткоїнами може бути прибутковим способом заробітку, але вона вимагає ретельного дослідження та прийняття обґрунтованих рішень. Трейдери повинні розуміти ризики, пов'язані з торгівлею біткоїнами, і розробляти стратегії для захисту своїх інвестицій. Витративши час на вивчення різних типів інвестицій, розуміння ринкових тенденцій і прийняття розумних рішень, ви зможете максимізувати прибуток і мінімізувати ризики. При належному дослідженні та плануванні інвестиції та торгівля біткоїнами можуть забезпечити чудову можливість для фінансового успіху.

Сім порад для подорожей з Біткоїн-ключами Сім порад для подорожей з Біткоїн-ключами У міру того, як Біткоїн стає все більш інтегрованим у повсякденне життя, ознайомтеся з деякими простими порадами, які допоможуть зберегти ваш біткоїн під час подорожей. Unchained Capital 18 травня 2024
Топ-10 порад щодо мультипідпису для новачків Топ-10 порад щодо мультипідпису для новачків Як використовувати мультипідпис, щоб усунути окремі точки відмови та підвищити безпеку ваших біткоїн-активів. Unchained Capital 05 травня 2024
Гайд із самостійного зберігання біткоїна для майнерів Гайд із самостійного зберігання біткоїна для майнерів Отримавши важко зароблену винагороду за видобуток біткоїна, майнери повинні вирішити, як зберігати свої прибутки. Це докладний посібник із самостійного зберігання для тих, хто забезпечує роботу мережі Біткоїна. Unchained Capital 28 квітня 2024