Що таке біткоїн-гаманець? Гайд зі зберігання BTC

Що таке біткоїн-гаманець? Гайд зі зберігання BTC

Після того як ви придбаєте біткоїн, вам потрібно буде зберігати його в безпечному цифровому гаманці. Цей гайд допоможе вам зрозуміти, що таке гаманець та які гаманці відповідають вашим потребам.

Гаманець – це місце, де користувачі зазвичай зберігають свої біткоїни після покупки, так само як фізичний гаманець використовується для зберігання грошей та карт.

Як тільки ви розберетеся з біткоїном і будете готові придбати його, заробити або отримати його як оплату в обмін на товари та послуги, вам слід налаштувати гаманець, щоб надати вашому візаві особисту цифрову адресу для біткоїна.

Ваш гаманець також має бути безпечним та надійним. Нині існує безліч цифрових гаманців і цей гайд пропонує вичерпну інформацію, яка допоможе вам зробити правильний вибір.

Гаманці можуть бути апаратними або програмними, їх можна завантажити на мобільний пристрій, на робочий стіл або зберігати на папері, роздрукувавши QR-код, який забезпечує доступ до закритих ключів.

Що таке біткоїн-гаманець

Біткоїн-гаманець – це електронний пристрій, який дозволяє вам відправляти, отримувати та мати доступ до ваших коштів, аналогічно тому, як традиційний гаманець зберігає ваші банкноти чи монети. На відміну від фізичного гаманця, біткоїн-гаманець зберігає не справжні монети, а закритий ключ – криптографічні дані, – який доводить право власності та дає доступ до реальних грошей, що зберігаються у блокчейні.

Втрата закритого ключа або його крадіжка – найгірший кошмар біткоїнера, тому що це означає втрату коштів. Ось чому захист цих криптографічних даних – це перше, про що вам потрібно потурбуватися, якщо ви купуєте або отримуєте біткоїн. Ваш закритий ключ також може бути втрачений внаслідок злому, фішингу, збоїв у роботі комп'ютера або втрати самого пристрою.

У світлі того, що трапилося з Celsius, Voyager, Three Arrows Capital і FTX у 2022 році, коли вони втратили всі біткоїни своїх клієнтів через неналежну ділову практику та стали банкрутами, кращих доказів на користь самостійного зберігання і не придумаєш. Хоча ці банкрутства виявилися гіркою пігулкою для криптовалютної індустрії, це був не перший подібний випадок: внаслідок злому біржі Mt. Gox у 2014 році з'явився рух «не ваші ключі, не ваші монети», який триває й досі.

Біткоїнери часто називають себе суверенними особистостями. Щоб стати суверенними, ви маєте взяти на себе відповідальність за свої BTC. Для цього ви повинні знати більше про гаманці.

Навіщо використовувати біткоїн-гаманець

«Не ваші ключі, не ваші монети» – потужна Біткоїн-мантра, яка означає, що якщо ваш гаманець не дає вам ексклюзивного доступу до ваших закритих ключів, ви насправді не володієте біткоїнами. Натомість третя сторона – наприклад, біржа – зберігатиме їх для вас так само як банк зберігає ваші гроші.

Біткоїн був створений, щоб запропонувати альтернативу банківській системі, тому ваш гаманець дасть вам фінансовий суверенітет без посередників, захист від повторної застави та можливість безпечно зберігати свої кошти.

Біткоїн вчить нести особисту відповідальність за свої гроші, в результаті чого ви безпечно зберігаєте свої BTC і витрачаєте їх з розумом. Одна з перших речей, яку ви маєте вивчити, – це те, як працюють гаманці.

Як працюють гаманці

Ланцюжок блоків Біткоїна є загальним публічним реєстром, в якому всі перекази вартості біткоїнів здійснюються через гаманці. Закритий ключ від гаманця – це підтвердження того, що ви є законним власником біткоїнів у гаманці, та ваш дозвіл на використання власних монет. Це як пароль, який дозволяє вам увійти до онлайн-банкінгу.

Що таке біткоїн-гаманець? Гайд зі зберігання BTC

Закриті ключі складаються з 256 цифр, що робить їх непрактичними для зберігання, транзакцій та захисту ваших грошей. Ось чому вони захищені в біткоїн-гаманці, який автоматично активує їх для транзакцій у парі з відкритим ключем.

Коли ви створюєте свій біткоїн-гаманець, автоматично генерується сід-фраза для відновлення ваших коштів у разі, якщо ви втратите доступ до свого закритого ключа. Сід-фраза, мнемонічна або відновна фраза – це послідовність з 12 або 24 слів, яка буде використовуватися для генерації біткоїн-ключа, необхідного для відправлення та отримання біткоїнів.

Що таке біткоїн-гаманець? Гайд зі зберігання BTC

Існує безліч типів біткоїн-гаманців, залежно від вимог користувачів. Ви повинні розуміти, що всі вони становлять певний рівень ризику – зокрема кастодіальні гаманці, які контролюються третіми особами. Ми рекомендуємо вам дотримуватися наведених нижче інструкцій, щоб уникнути помилок, які дорого вам обійдуться, та ризику втрати ваших коштів:

 • Не використовуйте гаманець, який не надає опцій для відновлення.
 • Не використовуйте паперовий гаманець, якщо ви не є досвідченим користувачем і не усвідомлюєте пов'язані з цим ризики.
 • Великі суми біткоїнів бажано зберігати у гаманцях з мультипідписом.
 • Не забудьте про інструкції з відновлення для ваших спадкоємців.

Типи гаманців

Мобільні гаманці

Мобільні гаманці – це такі програми, як Bitcoin Wallet та BlueWallet. Це зручні портативні інструменти, що надають QR-код для швидких транзакцій віч-на-віч. Деякі навіть використовують зв'язок ближнього радіуса дії (NFC), дозволяючи користувачам прикладати свої телефони до термінала без підтвердження особистості.

Вони пов'язані зі значними ризиками, враховуючи, наскільки легко втратити мобільний пристрій. Ви все ще можете відновити свій гаманець на новому телефоні, якщо у вас закриті ключі; однак ви можете втратити доступ і, зрештою, власні кошти через онлайн-злом. Тому це рішення найкраще рекомендувати для невеликих транзакцій і воно не підходить для зберігання великих сум біткоїнів.

Використання двофакторної аутентифікації (2FA) для додаткової безпеки, переважно програми, такої як Google Authenticator, робить гаманець менш вразливим для злому або атак із заміною сім-карти.

Вебгаманці

Вебгаманці зазвичай є біржовими гаманцями, такими як BitGo або Blockchain.com, які дозволяють вам зберігати біткоїни та здійснювати транзакції. Вони вважаються гарячими гаманцями, тому що це онлайн-сайти, які потребують підключення до Інтернету.

Закриті ключі користувачів зберігаються на сервері провайдера, що робить їх дуже вразливими до злому або конфіскації, якщо на біржі щось піде не так. Настійно рекомендується уникати зберігання більшої частини біткоїнів у гарячому гаманці.

Десктопні гаманці

Десктопні гаманці, такі як Atomic Wallet та Electrum – одні з перших біткоїн-веб-гаманців, що з'явилися приблизно у 2011 році, – це програми з відкритим вихідним кодом, які можна завантажити на свій комп'ютер та зберігати приватні ключі на жорсткому диску.

Хоча вони, як правило, більш безпечні, ніж мобільні або вебгаманці, тому що ви не довіряєте третім особам зберігання ваших монет, вони все ж таки вразливі через інтернет-з'єднання.

Гаманці для холодного зберігання

Гаманці для холодного зберігання – це будь-яка форма пристрою, не підключеного до інтернету. Автономне підключення захищає гаманець від будь-яких форм інтернет-атак.

Апаратні гаманці та паперові гаманці – типові рішення для холодного зберігання. Існує також варіант глибокого холодного сховища, яке передбачає поміщення будь-якого гаманця для холодного зберігання глибоко в землю в сейфі або захищення будь-яким іншим подібним способом. Таким чином, доступ до ваших біткоїнів стає значно більш незручним, ніж це було б в іншому випадку.

Апаратні гаманці

Апаратні гаманці – це фізичні пристрої, такі як USB-накопичувачі, які зберігають ваші закриті ключі в автономному режимі. Вони не підключені до інтернету і зазвичай вважаються дуже безпечними, оскільки комп'ютерні віруси або онлайн-хакери не можуть атакувати їх.

Їхнє налаштування потребує деяких технічних навичок, але виробник зазвичай надає покрокову інструкцію, якій легко слідувати. Спочатку спробуйте покористуватися гаманцем з мінімумом коштів, щоб набратися досвіду та почуватися впевненіше під час проведення транзакцій.

Завжди купуйте апаратний гаманець в оригінального виробника, такого як Ledger, Trezor або COLDCARD, оскільки підроблені гаманці, якими кишать торгові майданчики на кшталт Amazon або eBay, вкрадуть ваші біткоїни.

Паперові гаманці

Паперові гаманці також вважаються холодним сховищем і передбачають зберігання закритих ключів в автономному режимі на аркуші паперу, який ви друкуєте у вигляді QR-коду. Їх можна швидко відсканувати, щоб додати ключі до програмного гаманця для здійснення транзакції.

Нині вони рідко використовуються через безліч альтернатив, але вони дуже безпечні, оскільки жоден хакер не може отримати доступ до них доступ та вкрасти паролі. Вони також дуже приватні, оскільки не відбувається поширення особистих даних в інтернеті.

Гаманці з мультипідписом

Гаманець з мультипідписом передбачає наявність більше одного закритого ключа для підпису та авторизації біткоїн-транзакції, додаючи додатковий рівень безпеки. Це означає, що кілька людей, зазвичай двоє з трьох (або троє з п'яти), повинні схвалити транзакцію, обмежуючи таким чином ймовірність злому чи крадіжки порівняно з одним підписом.

Транзакція проводиться після підтвердження необхідними підписами. Потрібні підписи не мають ієрархічного порядку – потрібна лише певна кількість підписів.

На що звернути увагу при виборі гаманця

Гаманець, призначений виключно для біткоїнів, проти мультивалютного гаманця

Кожен криптовалютний гаманець дозволяє зберігати біткоїн, але тільки деякі біткоїн-гаманці дозволяють зберігати якісь інші криптовалюти крім біткоїна. Якщо вас цікавлять надійні гроші і ви не звертаєте увагу на інші криптовалюти, розгляньте запропоновані далі варіанти та зосередьтеся на безпечному гаманці, призначеному тільки для біткоїна, який дасть вам контроль за вашими закритими ключами.

Дослідіть репутацію гаманця

Мета Bitcoin Magazine – надати інформацію про найнадійніші та найбезпечніші біткоїн-гаманці у користуванні. Однак, в інтернеті є безліч матеріалів, які дадуть вам чітке уявлення про різні гаманці та їхню репутацію. Наприклад, інженер-програміст і прихильник Біткоїна Джеймсон Лопп, який також є технічним директором та співзасновником провідного рішення для самостійного зберігання Casa, ділиться надійними та повними освітніми матеріалами на тему Біткоїна на своєму вебсайті.

Дослідіть варіанти резервного копіювання гаманця

Завжди потрібно пам'ятати, що резервне копіювання вашого гаманця має бути пріоритетом. Основний варіант відновлення – це безпечне резервне копіювання ваших закритих ключів шляхом запису та зберігання сід-фрази гаманця у безпечному фізичному місці, яке ви не забудете.

Ніколи не робіть цього онлайн, навіть у хмарі чи на своєму комп'ютері – там ваші кошти завжди перебувають під загрозою викрадення хакерами.

Дослідіть як керувати ключами

Керування закритими ключами є важливим компонентом захисту вашого гаманця; подумайте про те, як захищений ваш банківський рахунок, і ви зрозумієте про що я. Дізнайтеся, чи є у вашого закритого ключа автоматичне резервне копіювання у хмарі або ручне резервне копіювання; чи дозволяє ваш гаманець зберігати ключі ззовні або на тому ж пристрої, де знаходиться програма гаманця; чи можуть ним управляти кілька незалежних ключів.

Зрозумійте призначення вашого гаманця

Подумайте, що для вас найважливіше при виборі гаманця:

 • Зручність: вам потрібен гаманець для щоденних транзакцій, мобільного використання чи торгівлі?
 • Безпека: це завжди має бути пріоритетом, незалежно від типу гаманця.
 • Анонімність: деякі гаманці більше орієнтовані на конфіденційність, ніж інші. Wasabi Wallet та Joinmarket забезпечують високий рівень конфіденційності.
 • Довгострокове інвестування: гаманець для зберігання біткоїна як довгострокова інвестиція.
 • Подарунок: гаманець на кшталт Opendime, який підходить для дарування біткоїнів без розкриття закритого ключа.

Як налаштувати гаманець

Налаштувати біткоїн-гаманець простіше, ніж здається, і більшість пристроїв зручні у використанні та підходять для початківців. Нижче ви можете знайти типову процедуру налаштування гаманця:

 1. Завантажте та інсталюйте програмне забезпечення, мобільний або десктопний гаманець із вебсайту провайдера. Дотримуйтесь інструкцій виробника, щоб налаштувати апаратний гаманець.
 2. Скористайтеся інструкцією до пристрою, зазвичай легко їх дотримуватися. Як тільки ви завантажите програму або програмне забезпечення, як правило, воно готове до використання.
 3. Захистіть свій закритий ключ, записавши фразу відновлення, щоб ви могли відновити свій гаманець, якщо вам коли-небудь знадобиться це зробити;
 4. Спочатку переведіть невелику кількість біткоїна, щоб попрактикуватися у роботі з гаманцем.

Детальніше >> Як налаштувати біткоїн-гаманець

Чи є ризики для безпеки при використанні біткоїн-гаманця?

Біткоїн-гаманці – це популярний спосіб зберігання та використання ваших біткоїнів. Однак, як і всі цифрові пристрої, існує загроза їхній безпеці. Найбільш поширені ризики безпеки, пов'язані з біткоїн-гаманцями, це:

 • Крадіжка: якщо хтось отримає доступ до вашого гаманця, він може вкрасти ваш біткоїн. Тому завжди тримайте свій гаманець (гаманці) у надійному та безпечному місці.
 • Примус: вас можуть фізично змусити переслати ваші монети, чого можна уникнути за допомогою рішень із мультипідписом та холодного зберігання.
 • Злом: біткоїн-гаманці можуть бути зламані, що може призвести до крадіжки ваших біткоїнів. Злом може відбуватися різними способами, у тому числі через фішинг та атаки методом грубої сили.
 • Шкідливе програмне забезпечення: біткоїн-гаманці можуть бути заражені шкідливими програмами, які запрограмовані на крадіжку ваших біткоїнів. Тому переконайтеся, що ваша операційна система є чистою і не містить вірусів.

Найбезпечніший спосіб зберігання біткоїнів – це використання апаратного гаманця у поєднанні з рішенням з мультипідписом. Це підхід, який рекомендується використовувати для більшості своїх біткоїнів або частини, яку ви збираєтеся зберігати протягом тривалого часу.

Як зробити свій гаманець безпечнішим

Коли банк зберігає ваші гроші від вашого імені, він несе відповідальність за їхній захист, тому вам не потрібно турбуватися про загрозу пограбування, пожежі, повені чи будь-якої форми втрати.

Коли ви володієте біткоїнами й берете на себе особисту відповідальність за його захист, ви стаєте своїм власним банком і на вас покладаються ті ж турботи, що і на будь-якого банківського менеджера чи фахівця з безпеки. На вас і тільки на вас лягає тягар захисту ваших коштів.

На щастя, є багато варіантів у вигляді гаманців, які допомагають нам захистити наші інвестиції. Деякі гаманці захищають ваші біткоїни більше, ніж інші, тому важливо провести дослідження, перш ніж вибрати один із них. Ось додаткові заходи, які ви можете вжити, щоб зробити свій гаманець безпечнішим.

Зберігайте сід-фразу у безпеці

Якщо ви хочете зберегти свою сід-фразу у безпеці, важливо вибрати надійне місце. Ось проста порада для вашого спокою: ви можете зберігати її на аркуші паперу, криптографічно захищеному сейфі або на металевій пластині, як ті, що пропонуються Coldbit або Blockplate.

Тримайте її захованою від інших і нікому не повідомляйте свою сід-фразу. Розділіть сід-фразу на дві частини для додаткового захисту та зберігайте їх окремо. Будьте винахідливими у питанні безпеки біткоїна, але пам'ятайте, де що знаходиться і як відновити доступ до своїх коштів!

Додайте 25-те слово

При налаштуванні гаманця система рекомендує безпечно зберігати сід-фразу, яка зазвичай є набором із 24 слів. Деякі гаманці дозволяють використовувати додаткову фразу, яка має на меті подальше шифрування вашої основної фрази. Якщо ваші 24 слова скомпрометовані, людині, яка володіє цими словами, знадобиться ввести 25-те слово, щоб отримати доступ до ваших ключів. Це рішення дає вам час для заміни гаманця, якщо це потрібно.

Використовуйте мультипідпис

Використання мультипідпису – одна з найкращих гарантій для вашого біткоїна. Існує два типи рішень з мультипідписом: з хостингом – такі як Casa та Unchained, які зберігають закриті ключі для вас – і без хостингу, коли ви маєте повний контроль, і кожна версія має свої переваги та недоліки.

Кодова фраза-приманка

Кодова фраза-приманка – це система, яка використовується для захисту баз даних паролів, що дозволяє хакерам повірити, що вони зламали файл і отримали дійсні облікові дані, які насправді не надають доступу до закритих ключів. Кіберзлочинці, як і раніше, зможуть зламати цей файл; однак паролі, які вони отримають, є фальшивими або обманними паролями.

Використовуйте більше одного гаманця

Використання більше одного гаманця та розподіл коштів може знизити ймовірність втрати всіх коштів через одну точку відмови. Переконайтеся, що ви застосували всі заходи безпеки, описані вище, до всіх пристроїв.

Доступ із захищеного комп'ютера

Зменште ймовірність злому вашого комп'ютера та крадіжки ваших коштів, використовуючи пристрій, призначений лише для керування біткоїном. Це того варте, тому що комп'ютери, які використовуються для інших цілей, більш схильні до зараження шкідливими програмами, особливо якщо ОС слабо захищена.

Використання у поєднанні з повним вузлом

Використання вашого гаманця з повним вузлом є максимальним заходом захисту, який ви можете вжити для захисту своїх коштів. Щобільше, запуск повного вузла зміцнює мережу, приносячи користь усім користувачам Біткоїна.

Використання вузла захищає вас від шахрайських дій: ніякі порушники не зможуть зазіхнути на ваші кошти, оскільки ви використовуєте децентралізований інструмент, який дозволяє діяти в середовищі без інших сторін. Переконайтеся, що ваш гаманець дозволяє налаштувати підключення до вашого власного повного вузла.

Планування спадкування

Нікому не подобається думати про те, що рано чи пізно доведеться покинути цей світ або виявитися нездатним розпоряджатися своїми грошима; проте ви, можливо, міркували про те, що станеться з вашим біткоїном, коли ви помрете? Якщо у вас є власні біткоїн-ключі, вам потрібно подумати, як передати їх своїм спадкоємцям.

Володіння власними ключами та виконання ролі власного банку вже вимагають значного рівня відповідальності, і думки про спадкоємність також можуть збентежити. Перше, що ви повинні зробити, це поговорити зі своїм адвокатом та скласти заповіт, щоб виконавець міг передати інформацію про те, що ви збираєтеся робити зі своїми BTC.

Як правило, є два способи спланувати успадкування вашого біткоїна, хоча вони обидва вимагають деякої юридичної допомоги для душевного спокою:

 1. Ручний метод: ви добре знаєтеся на цьому питанні, тому на додаток до приватних ключів вам потрібно буде передати спадкоємцям інструкції, які пояснюють, що робити з приватними ключами. Ключі повинні зберігатися у довірених членів сім'ї, юридичної команди або, що краще, в обох сторін. Не рекомендується надавати повний доступ будь-якій стороні, щоб гарантувати, що жодна зі сторін не отримає повного або передчасного контролю.
 1. Плата за послугу: постачальники послуг, такі як Casa, можуть разом з вами створити план успадкування, який дозволить вашим спадкоємцям отримати доступ до ваших біткоїнів у потрібний час за допомогою юридичної та технічної команди, яка може розблокувати кошти для ваших бенефіціарів.

Ви також можете знайти багато корисних порад щодо планування процесів успадкування в книзі під назвою «Планування криптоспадкування», написаної американським адвокатом та підприємцем Памелою Морган під технічним керівництвом Біткоїн-викладача Андреаса Антонопулоса.

Поширені запитання

Де я можу купити гаманець?

Завжди купуйте біткоїн-гаманець у найбезпечнішого джерела, наприклад виробника пристрою або офіційного продавця. Ніколи не купуйте на таких торгових майданчиках, як Amazon або eBay, оскільки пристрій може бути зламаний, навіть якщо він здається новим, і ваші кошти можуть бути вкрадені. Завжди краще витратити більше та убезпечити свої кошти, ніж шкодувати, що не вибрав безпечний спосіб придбання гаманця.

Який біткоїн-гаманець найкраще підходить для міжнародного використання?

Більшість біткоїн-гаманців доступні по всьому світу, оскільки вони є децентралізованими пристроями з відкритим кодом. Гаманці, такі як Electrum, Blockstream Green або апаратні типи, доступні для завантаження чи покупки у більшості країн; тому вибір найкращого міжнародного гаманця означає вибір найбільш відповідного пристрою для ваших потреб.

Скільки коштує біткоїн-гаманець?

Більшість мобільних чи вебгаманців безплатні. Однак, якщо ви хочете інвестувати в холодне сховище, вартість може варіюватися від 60 доларів за Ledger Nano S до 200 доларів за модель з додатковою безпекою Trezor T.

Як налаштувати біткоїн-гаманець без перевірки особистості?

Більшість біткоїн-гаманців не вимагають підтвердження особистості. Купуючи апаратний гаманець, необхідно надати реквізити для отримання пристрою. Рекомендується вдатися до творчих способів, не вказуючи вашу реальну фізичну адресу або навіть ваше ім'я, електронну пошту та номер телефону.

Наприклад, ви можете вказати адресу найближчого до вас магазину (або іншого місця), яка може надати вам послугу отримання гаманця замість вас. Ви навіть можете трохи змінити своє ім'я, але магазин може вимагати посвідчення особи, так що майте це на увазі.

Скільки часу потрібно, щоб зламати біткоїн-гаманець?

Хороша новина полягає в тому, що якщо ви скористаєтеся всіма згаданими заходами, зламати ваш гаманець буде практично неможливо. Якщо ви використовуєте веб або мобільний гаманець, ваші кошти знаходяться у небезпеці. Якщо ви використовуєте гаряче сховище, переконайтеся, що ви використовуєте максимально надійний пароль.

Було підраховано, що для злому чотиризначного пін-коду потрібно всього п'ять мілісекунд, тому чим довше ваш пароль, тим краще. Щоб зламати дванадцять випадкових букв за допомогою сучасних технологій, знадобиться два століття.

Чи можуть правоохоронці заарештувати біткоїн-гаманець?

Так, можуть. Хоча це залежить від типу гаманця та вжитих заходів безпеки.

Гарячі гаманці або гаманці, розміщені у централізованих постачальників послуг, знаходяться під найвищим ризиком, оскільки правоохоронні органи можуть легко зламати гарячий гаманець або переконати централізованого постачальника послуг надати доступ до закритих ключів, щоб заморозити або конфіскувати ваш біткоїн.

Холодний гаманець може бути конфіскований владою, але якщо ви не надасте їм закриті ключі, пароль і сід-фразу для відновлення, цей пристрій сам по собі марний, і вони не отримають ваш біткоїн.

Гаманець з мультипідписом знову-таки є вашим найкращим захистом від конфіскації, тому що навіть під примусом ви не зможете надати повний набір ключів для доступу до своїх біткоїнів. Адже ваші ключі зберігаються у різних місцях або належать різним організаціям.

Докладніше >> Посібник з конфіденційності та безпеки біткоїна

Що станеться, якщо забуду пароль від свого гаманця?

Пароль до гаманця можна відновити чи скинути. Ви повинні постійно зберігати в безпеці саме закритий ключ, оскільки якщо ви забудете його або втратите доступ до нього, ви можете втратити свої кошти.

Насамкінець

Якщо ви не захистите свої біткоїни, то на карту будуть поставлені ваші заощадження, а надійні, безпечні та некастодіальні гаманці – спосіб убезпечити їх.

Як правило, невелику кількість біткоїнів можна зберігати будь-де, якщо ви хочете їх обміняти або витратити. Однак «холодні» гаманці з мультипідписом та власний повний вузол – це максимальний рівень захисту, який ви можете забезпечити для більших сум.

Останнім часом біткоїн-гаманці опинилися в центрі уваги урядів, у тому числі ЄС, які намагаються заборонити їх або принаймні обмежити їхню конфіденційність та автономію від третіх осіб. Хоча Біткоїн не можна заборонити або цензурувати, його децентралізація і суверенітет можуть бути скомпрометовані переслідуванням з боку влади.

Після всього, що відбулося в криптовалютної індустрії протягом багатьох років, від регулювання до злочинної діяльності, злому бірж і так далі, Біткоїн збільшує розрив з «криптовалютами» і набуває власної етичної позиції за підтримки компаній, яких приваблює його фінансова стійкість.

Сьогодні як ніколи важливо серйозно поставитися до особистої відповідальності та зберігання свого біткоїна, і навчитися його захищати – це ті невеликі додаткові зусилля, які необхідні для зменшення ризику розставання з найпотужнішим активом, який у вас колись був.

Повний Біткоїн-вузол: основи та переваги запуску Повний Біткоїн-вузол: основи та переваги запуску Хоча взаємодіяти з мережею Біткоїна можна виключно за допомогою гаманця, запуск власного вузла (ноди) забезпечує переваги конфіденційності та надає можливість перевіряти ваші транзакції та дотримуватися обмеження кількості біткоїна у 21 мільйон. Bitcoin Magazine 14 квітня 2024
Як захистити seed-фразу Як захистити seed-фразу Безпека – це пріоритет, коли йдеться про зберігання біткоїна. Це простий посібник про те, як зберегти конфіденційність і безпеку вашої seed-фрази. Bitcoin Magazine 06 квітня 2024
Єдиний підпис чи мультипідпис: що обрати Єдиний підпис чи мультипідпис: що обрати Детальний опис семи способів, за допомогою яких можна покращити безпеку свого біткоїна з єдиним підписом, і чому мультипідпис – це найкраща альтернатива для довгострокових заощаджень. Unchained Capital 24 лютого 2024