Другий Bitcoin Meetup у Києві: дискусія про захищеність мережі та смарт-контракти на Біткоїні

Другий Bitcoin Meetup у Києві: дискусія про захищеність мережі та смарт-контракти на Біткоїні

Майнінг Біткоїна та панівні тренди в індустрії були в центрі уваги на другому мітапі, організованому Bitcoin Magazine Україна. Розробник Bitcoin Core Гліб Науменко та засновник LNP/BP Standards Association Максим Орловський розповіли про культурні та технологічні аспекти Біткоїн-інновацій.
Другий Bitcoin Meetup у Києві: дискусія про захищеність мережі та смарт-контракти на БіткоїніДругий Bitcoin Meetup у Києві: дискусія про захищеність мережі та смарт-контракти на БіткоїніДругий Bitcoin Meetup у Києві: дискусія про захищеність мережі та смарт-контракти на БіткоїніДругий Bitcoin Meetup у Києві: дискусія про захищеність мережі та смарт-контракти на БіткоїніДругий Bitcoin Meetup у Києві: дискусія про захищеність мережі та смарт-контракти на БіткоїніДругий Bitcoin Meetup у Києві: дискусія про захищеність мережі та смарт-контракти на БіткоїніДругий Bitcoin Meetup у Києві: дискусія про захищеність мережі та смарт-контракти на БіткоїніДругий Bitcoin Meetup у Києві: дискусія про захищеність мережі та смарт-контракти на БіткоїніДругий Bitcoin Meetup у Києві: дискусія про захищеність мережі та смарт-контракти на Біткоїні

Гліб Науменко про майнінг та переваги Біткоїна

Першим спікером на мітапі вже традиційно став розробник Біткоїн- та Lightning-протоколів Гліб Науменко. Він звернув увагу на доступність майнінгу майже для всіх охочих. Адже для того, щоб почати видобувати блоки достатньо лише придбати та налаштувати відповідне обладнання.

Другий Bitcoin Meetup у Києві: дискусія про захищеність мережі та смарт-контракти на Біткоїні
Виступ Гліба Науменка

Втім соло-майнінг навряд чи буде прибутковим, тому майнери об’єднуються у пули. Гліб пояснив популярність таких об’єднань тим, що пули дозволяють отримувати регулярний дохід відповідно до внеску до хешрейту. Це вигідніше, ніж очікувати роки на винагороду (що характерно для індивідуальних майнерів).

При цьому навіть найбільші майнінгові пули не мають значної влади, адже окремі ноди приймають рішення про включення тих чи інших транзакцій у блок. До того ж вхід і вихід з пулів є повністю вільним, що сприяє конкуренції та балансу інтересів між усіма учасниками. Розробник також підкреслює доцільність використання повної ноди, особливо для компаній зі значним обігом коштів (принаймні $100 000 на місяць). Таким чином вони можуть безпосередньо перевіряти транзакції та не покладатися на інші ноди, а отже уникнути фінансових ризиків.

«Розвивається культура, де все більше організацій та учасників мережі будуть все незалежно перевіряти. Тож не буде слабких місць у вигляді спроб це заборонити чи централізовано обмежити», – зазначає Гліб Науменко.

Наразі все більше біткоїнерів використовують повні ноди навіть без прямої зацікавленості в отриманні доходу чи підтвердженні власних транзакцій. Головна мотивація учасників – це сприяння децентралізації та стабільності мережі.

Гліб визнає, що ще нещодавно певні проблеми з концентрацією влади існували у найбільших інтернет-провайдерів, які мали теоретичну можливість створити проблеми для Біткоїна. Проте останні інновації, включаючи пропозиції спікера, дозволили ефективно мінімізувати такі ризики. Він також наголосив про доцільність використовувати Tor для максимальної приватності: як під час використання ноди, так і гаманця. А інтервал між блоками у 10 хвилин якраз дозволяє інтеграцію Tor. Але це було б проблематичним, якби цей проміжок часу був меншим.

Однією з найвагоміших переваг Біткоїна є стабільність правил. Ходлери мають можливість без проблем та додаткових оновлень використовувати монети, що зберігалися протягом багатьох років. У той самий час ті інновації, що підтримуються переважною більшістю учасників мережі, запроваджуються та розширюють функціонал Біткоїна. Наприклад, наразі існує можливість надати доступ до монет іншій особі, але лише через певний період часу (наприклад, два роки). Такий підхід може бути ефективним для передачі монет у спадок.

Передбачуваність інфляції – інший суттєвий плюс Біткоїна, що й дозволив йому стати глобальними грошима. На відміну від інших цифрових активів, що довільно змінюють темпи випуску монет чи токенів, алгоритм Біткоїна залишається незмінним і надає необхідних гарантій усім учасникам. Гліб Науменко у черговий раз підкреслив стійкість мережі до цензури та будь-якого централізованого впливу.

Міф про масштабне використання BTC для нелегальних транзакцій також вже відходить у минуле, адже лише 1% від усіх незаконних операцій пов’язані з BTC. При цьому розробник вважає, що спроби маркувати так звані «брудні біткоїни» суперечать духу проєкту та не можуть бути успішними у довгостроковому періоді.

Максим Орловський про смарт-контракти та RGB

Засновник LNP/BP Standards Association Максим Орловський поділився останніми напрацюваннями у сфері смарт-контрактів Біткоїна. Він пояснив, що ті альтернативи, що зараз існують на інших платформах являють собою «цифровий ГУЛАГ». Річ у тому, що приватні дані зберігаються централізовано й можуть потрапити до державних служб або зловмисників. Особливу небезпеку становлять CBDC та Ethereum. В останньому близько 70% транзакцій – цензуровано.

Другий Bitcoin Meetup у Києві: дискусія про захищеність мережі та смарт-контракти на Біткоїні
Онлайн-виступ Максима Орловського

Експерт підкреслює, що проблема масштабованості також існує через те, що попит на смарт-контракти постійно зростає. Алгоритмічний трейдинг – ще одна з причин пошуку нових рішень, спрямованих на максимальну здатність систем до обробки значного обсягу запитів. Максим Орловський зазначає, що DeFi потребує Біткоїна, тому що саме він забезпечує максимальну децентралізацію та стійкість до цензури. У той самий час Біткоїн також може виграти через інтеграцію смарт-контрактів.

Загалом експерт використовує термін Bitcoin Finance (BiFi), щоб чітко відділити його від інших проєктів, які не розв’язують проблему захисту персональних даних та захищеності системи.

Розповідаючи про власні проєкти, Максим Орловський окреслив три основні напрями роботи:

  • RGB, що є системою для смарт-контрактів, яка реалізована на другому та третьому рівнях Біткоїн-екосистеми;
  • BIFROST, що дозволяє розширити функціонал Lightning Network;
  • Storm – децентралізована мережа використання даних.

Експерт підкреслив, що RGB – це Тюрінг-повна система. У практичному вимірі це означає можливість отримати результати будь-яких обчислень у разі дотримання певної послідовності операцій. Суттєвою перевагою підходу, який використовує RGB, є те, що блокчейн не використовується для зберігання даних. Смарт-контракти реалізовані поза блокчейном та дозволяють розкривати деталі умови лише для безпосередніх учасників і таким чином забезпечувати максимальну приватність.

«RGB – це приватна та програмована масштабованість для Біткоїна», – формулює основну тезу Максим Орловський.

Він стверджує, що така реалізація є продовженням багатовікової традиції контрактів «на пред’явника». Вони не потребували залучення посередників та досить ефективно виконували свою роль. RGB дозволяє застосувати цей принцип у цифровому вимірі й нівелювати ризики цензури у сфері смарт-контрактів.

Обговорення та висновки

У гостей мітапу було чимало питань до спікерів. Відповідаючи на них, Гліб Науменко пояснив основні елементи складної координації між майнерами, біржами та користувачами у процесі прийняття чи відхилення змін, які пропонують розробники. Він також пообіцяв на наступних мітапах розкрити секрети того, як процес формулювання та схвалення пропозицій виглядає зсередини.

Максим Орловський зазначив, що ціни у смарт-контрактах можуть бути визначені як безпосередньо за допомогою Lightning Network (якщо консенсус не потрібен), так і за участю оракула (якщо консенсус потрібен). Економічні відносини не повинні бути зведені виключно до грошей, але Біткоїн слугує ядром для створення сталої екосистеми, що дозволяє інтегрувати будь-які інші товари та послуги. Експерт також критично висловився про протокол Taro, який імітує функціонал RGB та інвестує свій бюджет переважно у маркетинг, а не технологічні інновації.

Вже традиційно було розіграно подарунки та сувеніри від Bitcoin Magazine Україна. Партнерами заходу виступили некомерційна організація Human Rights Foundation та компанія Bitrefill.

Другий мітап продемонстрував, що Біткоїн-ком’юніті, яке формується в Україні, не лише стає все більшим. Воно також може ефективно об’єднати зусилля розробників, економістів, бізнес-лідерів та ентузіастів з різних сфер.

Почитати про те, як пройшов перший Біткоїн-мітап в Україні, можна тут.

Як відстежують біткоїни в Україні Як відстежують біткоїни в Україні Українські спеціалісти активно навчаються відстежувати біткоїн-транзакції. Таким чином Україна хоче вивести боротьбу зі злочинністю на новий рівень. Вже навіть є кілька гучних затримань. Але у цього тренду є не лише можливості, а й загрози. Дмитро Харьков 29 листопада 2023
Zap та Strike: історія успіху Джека Маллерса Zap та Strike: історія успіху Джека Маллерса Джек Маллерс – засновник і CEO Strike, інноваційної фінансової платформи, яка використовує Lightning для забезпечення швидких та дешевих міжнародних платежів. Незважаючи на молодий вік, Джек Маллерс вже встиг зробити значний внесок у розвиток і популяризацію Біткоїна. Володимир Гришенко 28 листопада 2023
Чому великі корпорації не люблять Біткоїн Чому великі корпорації не люблять Біткоїн Глобальні компанії на кшталт Apple та Google регулярно вводять обмеження для біткоїн-застосунків та BTC-гаманців. Але що стало причиною протистояння між корпораціями та головним цифровим активом? Дмитро Харьков 27 листопада 2023