Перший Bitcoin Meetup у Києві: розмови про технологію свободи й не тільки

Перший Bitcoin Meetup у Києві: розмови про технологію свободи й не тільки

Розробник Bitcoin Core Гліб Науменко та Біткоїн-ентузіаст Андрій Дубецький поділилися власним досвідом і баченням щодо розвитку технології й екосистеми Біткоїна. Дискусія дозволила не лише намітити теми для майбутніх зустрічей, а й окреслити принципи Біткоїн-ком’юніті, що формується в Україні.

Минулого тижня Україна зазнала масованого ракетного обстрілу з боку РФ. Удари прийшлися переважно на енергетичну інфраструктуру. Через це без світла, води та зв’язку залишилася більша частина країни. Але жодні ракети не зупинять Біткоїн!

Bitcoin Magazine, попри майже тотальний блекаут, вдалося знайти місце зі світлом у центрі Києва, де 24 листопада й відбувся перший Bitcoin Meetup Kyiv.

Перший Bitcoin Meetup у Києві: розмови про технологію свободи й не тількиПерший Bitcoin Meetup у Києві: розмови про технологію свободи й не тількиПерший Bitcoin Meetup у Києві: розмови про технологію свободи й не тількиПерший Bitcoin Meetup у Києві: розмови про технологію свободи й не тількиПерший Bitcoin Meetup у Києві: розмови про технологію свободи й не тількиПерший Bitcoin Meetup у Києві: розмови про технологію свободи й не тількиПерший Bitcoin Meetup у Києві: розмови про технологію свободи й не тількиПерший Bitcoin Meetup у Києві: розмови про технологію свободи й не тількиПерший Bitcoin Meetup у Києві: розмови про технологію свободи й не тількиПерший Bitcoin Meetup у Києві: розмови про технологію свободи й не тільки

Гліб Науменко про технологію та філософію Біткоїна

Першим спікером на мітапі був Гліб Науменко – професійний розробник Біткоїн- та Lightning-протоколів. Він розповів про свій шлях «кролячою норою» Біткоїна.

Гліб

«Все починалося з навчання у магістратурі в Канаді та знайомства з технічними особливостями Біткоїна. Проте незабаром стало зрозумілим, що робота над Bitcoin Core виходить значно за межі простого заробляння грошей», – ділиться спогадами він.

З 2018 року Гліб активно зацікавився філософським та економічним підґрунтям Біткоїна. Він відкрив для себе представників Австрійської школи економіки, зокрема Людвіга фон Мізеса (який, до речі, народився у Львові, де йому встановлено меморіальну дошку) та його учня та послідовника Фрідріха фон Гаєка. Ідеї останнього безпосередньо вплинули на нове покоління криптографів та розробників, що вбачали можливість реалізації його ідей за допомогою інтернету та інноваційних розробок у математиці та програмуванні.

Гліб також розповів про шифропанків, які вивели низку формул, що дозволяли ефективно шифрувати повідомлення та уникати потенційного контролю з боку держави. Коли влада США намагалася заборонити публікацію робіт з останніми досягненнями шифропанків (вважаючи це державною таємницею та регулюючи ці питання з позицій обігу зброї), вони почали друкувати формули на футболках та таким чином перетинати кордон. Як наслідок – вони перемогли, і їхні досягнення стали доступні людям з усього світу.

За словами спікера, усе це надихнуло Сатоші Накамото на створення проєкту «Біткоїн». Спочатку розробник опублікував White Paper, а згодом видобув перший блок (Genesis Block). Почала поступово створюватися екосистема навколо перших насправді децентралізованих цифрових грошей.

Гліб Науменко також пояснив значення децентралізації та координації між різними учасниками (користувачами, розробниками, майнерами тощо) у процесі обговорення потенційних змін у протоколі Біткоїна.

Спікер зокрема окреслив одне із головних питань, що активно обговорюється наразі Біткоїн-експертами. Воно полягає у тому, чи буде достатньо одних комісій для підтримання діяльності майнерів після того, як винагорода за видобуток блоку повністю зникне (це відбудеться орієнтовно у 2140 році).

«Існують пропозиції щодо збільшення ліміту монет понад 21 млн. Але це суперечить базовим принципам глобальних грошей і відкидається більшістю біткоїнерів. Тому я вважаю, що це погана ідея», – підкреслив Гліб Науменко.

Андрій Дубецький про застосування біткоїна у бізнесі

Андрій Дубецький, який був другим спікером мітапу, також розповів про свій шлях до розуміння й використання Біткоїна. Почавши кар’єру на фондовому ринку, Андрій ще 2014 року усвідомив унікальний технологічний та фінансовий потенціал Біткоїна як технології та нової форми грошей. Він активно сприяв зміні ставлення до Біткоїна з боку державних органів та подоланню міфів щодо головної цифрової валюти, таких як використання BTC для відмивання коштів та у тіньових операціях.

Андрій

Андрій Дубецький пригадав, що хоча Біткоїн й став популярним завдяки даркнет-маркетплейсам типу Silk Road, це були лише його перші кроки на шляху до формування індустрії. Стандарти біткоїна у сферах приватності та швидкості транзакцій з часом продемонстрували його переваги у порівнянні з традиційними фінансовими сервісами та платформами.

Стрімкий розвиток бірж, гаманців та обмінних сервісів став важливим етапом для усвідомлення суспільством потенціалу біткоїна, що сприяло його активнішому застосуванню.

«Наступним етапом стало систематичне застосування біткоїна у транскордонних операціях. Наприклад, підприємцям було вигідно здійснювати платежі за допомогою BTC, уникаючи значних комісій. Окрім цього, застосування швидких та надійних транзакцій поза межами традиційних фінансових сервісів було перевагою для фізичних та юридичних осіб. Приблизно цими ж роками почало розвиватися сприйняття біткоїна як «цифрового золота». Біткоїн почали використовувати не лише як гроші, а і як засіб збереження вартості», – згадує спікер.

Важливим викликом для біткоїнерів на певному етапі стало питання масштабованості, що переросло у справжнє протистояння, більше відоме як The Blocksize War. Одна група розробників та майнерів виступала за збільшення блоку та наслідування традиційних фінансових моделей на зразок PayPal або VISA. Проте більшість біткоїнерів зрозуміла ризики для децентралізації, що можуть виникнути в разі обрання цього підходу. Війна закінчилася на користь прибічників оригінальної ідеї Біткоїна. А масштабуватися Біткоїну допоміг протокол другого рівня Lightning Network.

Спікер зазначив, що інтенсивність використання цього технологічного рішення (загальна потужність Lightning Network трохи більша за 5000 BTC) ще недостатня порівняно із використанням BTC як застави на сторонніх ресурсах. Це питання є також дискусійним, тому що Біткоїн-максималісти виступають проти такого розміщення монет, адже вони створюють ризик контрагентів, а іноді не дозволяють повністю контролювати свої BTC.

Попри деякі спірні моменти, бізнес-використання біткоїна стало зростає, і його домінуванню у фінансовій сфері не можуть зашкодити ані ведмежий ринок, ані макроекономічні чи регуляторні виклики.

Обговорення та висновки

Під час дискусії з гостями мітапу стало зрозуміло, що багато хто розуміє, що Біткоїн являє собою багатогранну систему знань, що інтегрує економіку, теорію ігор, криптографію, технології та програмування тощо. Існують різні підходи до подальшого розвитку Біткоїн-екосистеми стосовно розширення функціонала та реалізації нових застосунків на його блокчейні. Учасники Bitcoin Meetup Kyiv дійшли згоди, що детальніше ці питання можна буде обговорити на наступних зустрічах.

Захід пройшов за підтримки партнерів Human Rights Foundation та Bitrefill. До речі, останній зараз набирає додатковий персонал до компанії. На мітапі також було розіграно кілька апаратних біткоїн-гаманців канадського виробника Coinkite.

Мітап

Загалом перший мітап окреслив основні риси Біткоїн-екосистеми як в Україні, так і у світі, а також сформулював напрями для подальших дискусій та аналізу. Виступи спікерів та обговорення основних тем продемонструвало, що біткоїн якісно відрізняється від усіх інших цифрових активів та виступає флагманом технологічного та економічного прогресу. Він дозволяє відокремити гроші від держави, сприяючи фінансовій свободі кожного користувача.

На наших очах відбувається успішне формування Біткоїн-ком’юніті в Україні, де кожен охочий може пройти шлях від людини, що просто цікавиться темою, до справжнього Біткоїн-максималіста.

Читайте Bitcoin Magazine, слідкуйте за анонсами наступних івентів, та приєднуйтесь до української Біткоїн-спільноти.

«Вікіпедія»: джерело знань, але не про Біткоїн «Вікіпедія»: джерело знань, але не про Біткоїн «Вікіпедія» – один із найпопулярніших сайтів у світі. Хоча онлайн-енциклопедія і має певну інформацію про Біткоїн, вона не може бути основним джерелом знань для біткоїнерів-новачків. Дмитро Харьков 29 вересня 2023
Як Bitmain вдалося стати найбільшим виробником майнерів Як Bitmain вдалося стати найбільшим виробником майнерів Bitmain – найбільший світовий виробник майнінгового обладнання. Компанії вдалося швидко підкорити цей ринок. Але внутрішній конфлікт між її керівниками ледь не призвів Bitmain до банкрутства. Володимир Гришенко 28 вересня 2023
Чому НБУ недолюблює біткоїн Чому НБУ недолюблює біткоїн Національний банк України запровадив чимало обмежень проти учасників Біткоїн-індустрії. Але такий підхід вкрай непродуктивний і лише шкодить країні. Дмитро Харьков 27 вересня 2023