Як Латинська Америка стає Біткоїн-регіоном

Як Латинська Америка стає Біткоїн-регіоном

Останнім часом Латинська Америка стає лідером з впровадження Біткоїна, зокрема в контексті регулювання. Але чи стане цей регіон повноцінним центром майнінгу, Біткоїн-інфраструктури та гіпербіткоїнізації?

Останні тренди

Якщо ще декілька років тому Латинська Америка не відігравала значної ролі у глобальних процесах, що стосувалися Біткоїна, то зараз ситуація кардинально інша. Напевно, відправною точкою змін стало обрання президентом Сальвадору Наїба Букеле та його сенсаційне рішення зробити біткоїн законним платіжним засобом у країні у вересні 2021 року. Попри багато критики з боку міжнародних фінансових організацій (насамперед Міжнародного валютного фонду та Світового банку), Сальвадор залишається вірним обраній стратегії.

Зважаючи на вкрай позитивну динаміку курсу біткоїна цього року (зростання у 2,5 раза), ставлення широкого загалу до Біткоїн-стратегії на національному рівні змінюється на краще. І тому є чимало прикладів. Зокрема невелика латиноамериканська країна Сурінам планує інтегрувати біткоїн у свою економічну систему. З цією метою до країни було запрошено компанію JAN3 Самсона Моу. Ініціатором цього став міністр закордонних справ Альберт Рамдін, який наполягає на тому, щоб країна відкрила для себе нові економічні можливості. Під цим він насамперед розуміє залучення бізнесу й інвестицій у країну. Міністр зацікавився біткоїном після того, як дізнався про позитивні зміни, які той приніс Сальвадору. Він вважає, що головний цифровий актив та його технології можуть модернізувати платіжну індустрію Суринаму та покращити фінансову доступність для всіх громадян.

Інший приклад – Колумбія, де та сама компанія JAN3 подарувала президенту Густаво Петро 100 000 сатоші (0,001 BTC). Самсон Моу пожартував, що глава держави тепер «є біткоїн-ходлером». Хоча це є перебільшенням (адже ходлери мають утримувати монети тривалий час), але сам факт перемовин між представниками Біткоїн-індустрії та високопосадовцями з Латинської Америки є вкрай позитивним. Тим більше цього майже не спостерігається в інших регіонах світу.

Насамкінець найбільш значущою подією останніх місяців стало обрання президентом Аргентини Хав'єра Мілея. Він балотувався із лібертаріанською програмою та відкрито критикував поточну фіатну систему, що призвела до гіперінфляції в Аргентині. Він обіцяє покласти край постійному знеціненню грошей і заощаджень населення та виступає на підтримку Біткоїна. Існують різні думки щодо того, як новообраний президент буде сприяти гіпербіткоїнізації у країні. Є сподівання щодо того, що біткоїну може бути наданий статус законного платіжного засобу або будуть створені позитивні умови для використання біткоїна та залучення інвестицій у цю галузь.

У будь-якому разі Латинська Америка досить швидко трансформується у регіон, що стає дуже відкритим до Біткоїна та пов’язаних з ним технологій на зразок Lightning Network чи Nostr. Проте заради об’єктивності слід зазначити, що не всі країни йдуть шляхом лібералізації біткоїн-регулювання. Наприклад, влада Бразилії запровадила новий податок у розмірі 15% на доходи від операцій з біткоїнами та криптовалютами, що зберігаються на біржах за межами країни.

Перспективи Латинської Америки

Наразі можна виділити низку сильних та слабких сторін відносно тенденцій, що спостерігаються у вищенаведених країнах Латинської Америки. Серед плюсів можна відзначити значний інтерес до Біткоїна та всього, що з ним пов’язане, а також готовність до вагомих кроків з його законодавчого визнання. Відповідні реформи у цій сфері запроваджуються досить швидко і з мінімальним впливом бюрократії. До того ж населення цих країн добре знайомо з інфляцією та навіть гіперінфляцією, тож ставиться до таких ініціатив більш ніж позитивно. Чимало Біткоїн-компаній також прагнуть підтримати цей тренд та збільшують своє представництво у регіоні.

Проте не варто переоцінювати позитивні аспекти та ігнорувати певні ризики. Зокрема соціально-політична та економічна ситуація у цих країнах залишається нестабільною, що створює додаткові проблеми для тих галузей, що потребують значних капіталовкладень. Наприклад, майнінгові компанії мають зважати на всі ці ризики, тож малоймовірно, що Латинська Америка стане одним із центрів майнінгу в найближчі роки.

Як Латинська Америка стає Біткоїн-регіоном
Розподіл хешрейту за континентами. Джерело: MinerMetrics.

Щобільше, поточні Біткоїн-ініціативи у багатьох країнах переважно залежать від одного чи декількох впливових політиків. У разі зміни влади немає гарантії, що Біткоїн-курс буде збережено на національному рівні. Тому структура інвестицій у ці країни може бути орієнтована переважно на коротко- та середньострокові проєкти.

Втім все більше використання біткоїна бізнесом та населенням (як засобу платежу та заощадження) все ж додає оптимізму стосовно того, що поступово прийняття біткоїна зростатиме. Біткоїн створює оптимальні передумови для глобальної інтеграції бізнес-проєктів та ідей, що може бути особливо корисним для латиноамериканських країн.

Підсумки

У низці країн Латинської Америки спостерігаються тренди щодо створення сприятливих умов для розвитку Біткоїн-індустрії та заохочення використання біткоїна як громадянами, так і бізнесом. Можливо, що вже цього бичачого ринку уряди інших країн (окрім Сальвадору) також ухвалять BTC як законний платіжний засіб. Популярність активу в цих країнах, ймовірно, лише зростатиме в наступні роки.

Проте малоймовірно, що Латинська Америка стане центром майнінгу чи розвитку Біткоїн-інфраструктури у найближчому майбутньому. Нестабільність соціально-економічного та політичного середовища створює додаткові ризики, що будуть неприйнятними для більшості майнінгових компаній чи довгострокових інвесторів. Тому в цих галузях домінуватимуть, як і зараз, Північна Америка (насамперед США) та Азія (особливо Китай).

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024