Хав'єр Мілей: біткоїнер і новий президент Аргентини

Хав'єр Мілей: біткоїнер і новий президент Аргентини

Хав'єр Мілей – переможець останніх президентських виборів у Аргентині. Він має коротку політичну кар'єру і не має управлінського досвіду, проте є план, як вивести країну з глибокої економічної кризи. Один із пунктів цього плану – Біткоїн.

Хто такий Хав'єр Мілей

В Аргентині відбулися президентські вибори. У другому турі з відривом у 3 млн голосів здобув перемогу економіст-лібертаріанець Хав'єр Мілей. Його опонент, міністр економіки Серхіо Масса, ще до оголошення офіційних результатів визнав свою поразку.

Хав'єр Мілей: біткоїнер і новий президент Аргентини
Джерело: сторінка Хав'єра Мілея в соцмережі X

Через ексцентричність майбутнього президента Аргентини часто порівнюють із Дональдом Трампом. Однак Хав'єр Мілей, на відміну від американця, виступає за накладення санкцій на Росію та Китай, з якими він не збирається співпрацювати. Він також проти входження Аргентини до БРІКС і займає чітку прооукраїнську позицію, засуджуючи агресію Кремля. Також, на відміну від колишнього президента США, який ненавидить Біткоїн, Хав'єр Мілей вбачає у ньому порятунок від економічної кризи.

Біографія

Хав'єр Херардо Мілей народився 22 жовтня 1970 року в столиці Аргентини Буенос-Айресі у небагатій родині. Його батько хоч і був звичайним водієм автобуса, але згодом зміг запустити власний бізнес з автоперевезень. Попри складну економічну ситуацію в країні, Хав'єр Мілей отримав престижну вищу освіту в приватному університеті Бельграно в Буенос-Айресі, поки гіперінфляція не залишила його родину без заощаджень.

У виші Хав'єр Мілей з прагненням вивчав економічну теорію, при цьому часто не погоджувався з визнаними авторитетами й активно критикував як Джона Кейнса, так і Мілтона Фрідмана, віддаючи перевагу Австрійській школі економіки.

Ця економічна теорія, що виникла наприкінці XIX століття, наголошувала на важливості суб'єктивної оцінки в економічній діяльності та критикувала використання математичних моделей і загальноекономічної рівноваги в аналізі. Вона справила значний вплив на лібертаріанські та консервативні економічні теорії, наголошуючи на важливості індивідуальної свободи та підприємництва.

Щороку Хав'єр Мілей дедалі більше схилявся на користь лібертаріанських ідей, описаних Айн Ренд у книзі «Атлант розправив плечі».

Після навчання Хав'єр Мілей працював у приватному секторі, був головним економістом у пенсійній компанії, при цьому успішно займався інвестиціями та консалтингом. Приблизно з 2017 року він часто з'являвся на телебаченні. Унікальна манера спілкування, безпосередність та вміння давати прості відповіді на складні запитання зробили з Хав'єра Мілея телезірку національного масштабу. У телеефірах майбутній президент ставив уїдливі діагнози аргентинській економіці та стверджував, що «вилікувати» її дуже просто, але діяти треба радикально.

Хав'єр Мілей: біткоїнер і новий президент Аргентини

Уперше податись у політику він вирішив у 2021 році, очоливши коаліцію з різних лібертаріанських партій та груп, аби єдиним блоком під назвою «Свобода настає» (La Libertad Avanza) піти на вибори. Що характерно, аргентинець ще три роки до того взагалі виключав таку можливість і казав, що політика – це брудна справа.

Вибори 2023 та гасла

Передвиборча кампанія Хав'єра Мілея рясніла різними заявами. Зокрема, він обіцяв «шокову терапію» для економіки Аргентини, «спалити» центральний банк, який він називає «шахрайським девайсом», та замінити національну валюту песо на долар, щоб упоратися з гіперінфляцією та девальвацією.

Також він назвав Біткоїн рухом до «повернення грошей їхньому початковому творцю – приватному сектору». Хав'єр Мілей вважає Біткоїн перетворювальним рішенням, яке допоможе «повернути контроль над грошима». Він розглядає децентралізовану природу BTC як спосіб уникнути централізованого контролю з боку традиційних фінансових інституцій, зокрема центрального банку. Хоча Хав'єр Мілей прямо не пропонував зробити біткоїн законним платіжним засобом в Аргентині, він виступає за ліквідацію центрального банку. Він вивчає можливість доларизації, особливо у відповідь на тривожний рівень інфляції.

Ситуація в економіці

Аргентина котрий рік переживає серйозну економічну та соціальну кризи, 40% місцевих жителів живуть у бідності. Річний рівень інфляції у жовтні сягнув рекордних 143%, а згідно з оцінкою JPMorgan, до кінця року її рівень може перевищити 210%.

За останні 20 років пероністи, які перебували при владі, вдвічі збільшили державний сектор, запровадили дорогі програми державної підтримки та жорсткий державний контроль економіки. Щоб захистити мізерний валютний запас країни та профінансувати витрати держави, Серхіо Масса, другий кандидат у президенти, міністр економіки та пероніст, вдався до друку національної валюти, що зрештою знецінило песо. За словами місцевих політологів, Хав'єр Мілей з'явився як альтернатива економічним і соціальним наслідкам.

Хав'єр Мілей: біткоїнер і новий президент Аргентини
Джерело: сторінка Лібертаріанської партії у соцмережі X.

Порівнюючи Аргентину із Сальвадором

Деякі експерти проводять паралелі між позицією Мілея щодо Біткоїна та Сальвадором, який оголосив BTC законним платіжним засобом. Висловлюються припущення про потенційне прийняття Біткоїна Аргентиною також на національному рівні. Нагадаємо, в 2021 році Сальвадор зобов'язав компанії приймати біткоїни як засіб оплати. BTC був спрямований на підвищення фінансової доступності та надання альтернативи традиційній банківській системі.

Тим часом, як розповів науковий співробітник компанії Ark Invest Девід Пьюелл, розвиток Біткоїн-індустрії в Аргентині відбувається значно швидше, ніж у Сальвадорі. За його словами, сальвадорці не так часто використовують біткоїн через його волатильність, а також через популярність долара США. Однак у Аргентині, навпаки, відносини з біткоїном розвиваються стрімко, що зумовлено економічними проблемами. Тому аргентинці шукають альтернативи для збереження своїх накопичень.

Підбиваючи підсумки

Не маючи досвіду роботи в уряді, Хав'єр Мілей на чолі політичної коаліції «Свобода настає», до якої входять кілька таких як він аутсайдерів, здобув перемогу над правлячою партією та перонізмом – силою, яка домінувала в аргентинській політиці протягом десятиліть і призвела до економічного хаосу в країні.

У випадку з Мілеєм є надія, що, попри весь епатаж, Аргентина отримає відповідального політика. Втім, аргентинцям, мабуть, слід приготуватися до «шокової терапії». Найближчими роками ця країна стане ареною сміливих і значних економічних експериментів, зокрема і з Біткоїном.


Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024