DEX і CEX: Порівняння видів біткоїн-бірж

DEX і CEX: Порівняння видів біткоїн-бірж

Біткоїн-біржі популярні як серед професійних трейдерів, так і новачків, оскільки дозволяють отримати додатковий дохід завдяки торгівлі BTC. Вони бувають не лише централізовані, а й децентралізовані. Розберемося, в чому відмінність.

У чому різниця між DEX та CEX

Централізовані біржі (CEX) функціонують як онлайн-платформи, що створюють умови для торгівлі біткоїнами. Обсяг торгів у великих CEX-бірж може бути чималим. Наприклад, обсяг торгів за добу на найбільшій централізованій біржі Binance складає $13,3 млрд і безумовним лідером є торговельна пара BTC/USDT (37,4%).

Натомість децентралізовані біржі (DEX) працюють як автономні фінансові протоколи, що використовують смарт-контракти для конвертації одних цифрових активів у інші. Сукупна частка децентралізованих бірж складає 25,5%, та вона має тенденцію до зростання.

Структура DEX за торговельним об’ємом. Джерело: Dune Analytics
Структура DEX за торговельним об’ємом. Джерело: Dune Analytics

Головною відмінністю між CEX та DEX є рівень безпеки та контроль над цифровими активами. Зокрема централізовані сервіси контролюють приватні ключі, а, отже, доступ до активів напряму залежить від фінансової стабільності біржі. Нинішній ведмежий ринок продемонстрував ризики банкрутств таких платформ та проблеми з поверненням коштів користувачам.

Децентралізовані біржі не мають доступу до приватних ключів клієнтів, і кожен трейдер повністю контролює весь процес. Тут ризики втрати коштів можуть виникнути лише в разі неправильного зберігання або втрати seed-фрази. Один з основних постулатів біткоїнерів є особливо актуальним у цьому контексті: «Не ваші ключі – не ваші біткоїни».

Переваги DEX та CEX

Хоча більш досвідчені власники BTC та цифрових активів, вірогідно, нададуть перевагу DEX, все ж доцільно порівняти їхні сильні сторони, щоб зробити більш грамотний вибір. До переваг централізованих бірж можна віднести більший функціонал (особливо, це стосується маржинальної торгівлі), легкість у користуванні та зручний інтерфейс (що може бути важливим для новачків) та легкість переводу фіатних коштів у BTC та цифрові активи.

Натомість до переваг децентралізованих бірж можна віднести приватність та відсутність KYC/AML вимог (не потрібно надавати жодних документів та розкривати персональні дані), максимальна безпека та фінансова незалежність від потенційного банкрутства сервісу. Щобільше, функціонал та інтерфейс децентралізованих бірж стрімко розвивається, та розрив, що досі існує між ними та CEX може бути ліквідований уже найближчим часом.

Динаміка торговельного об’єму за роками. Джерело: Dune Analytics.
Динаміка торговельного об’єму за роками. Джерело: Dune Analytics.

Головною рекомендацією, яку можна надати трейдерам є максимізація власної безпеки та забезпечення повного й постійного контролю над власними коштами. Хоча використання централізованих бірж може спершу здаватися більш зручним, ризики втратити кошти у будь-який момент переважують будь-які плюси. До того ж централізація та неповага до приватності прямо суперечать базовим принципам, що були закладені ще Сатоші Накамото. Коректне використання однієї або декількох DEX може задовольнити майже будь-які потреби трейдерів.

Досвід України

Україна є світовим лідером із частки населення, що володіє BTC (12,7%) та знаходиться у Топ-3 країн з використання біткоїнів за низкою інших метрик. За даними Coincub в Україні функціонує п’ять офіційно зареєстрованих бірж. Обсяг цифрових активів у них, надісланих резидентами за рік складає $83,6 млн, а отриманих – $38,5 млн (без урахування коштів, зібраних державою для протидії агресії з боку РФ). До того ж в Україні стабільно функціонують 34 повні Біткоїн-ноди, що свідчить про те, що українці переймаються децентралізацією Біткоїна.

Окрім того, за даними аналітичної компанії Chainalysis, Східна Європа випереджає інші регіони світу за відсотком анонімних транзакцій (6,1% від загального обсягу). Отже, попит на приватність та максимальну захищеність коштів в Україні також зростає, що відповідає загальносвітовим тенденціям.

Загалом, в Україні можна очікувати на подальше зростання частки децентралізованих сервісів, що сприятимуть захисту приватної інформації та не матимуть доступу до приватних ключів клієнтів. Такі тенденції можуть позитивно впливати як на бізнес (завдяки можливості отримати додатковий дохід) так і на клієнтів (завдяки більшому доступу до послуг та максимальній захищеності цифрового капіталу).

Висновки

Трансформація біржової діяльності ринку біткоїна та цифрових активів відбувається у напрямку зростання частки децентралізованих бірж та зменшення ролі централізованих платформ. Хоча обидва варіанти надання біржових послуг мають відповідні переваги та недоліки, можливість контролювати власні приватні ключі та бути незалежними від фінансової стабільності посередника заохочують людей до більш активного використання DEX.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024