Як відстежують біткоїни в Україні

Як відстежують біткоїни в Україні

Українські спеціалісти активно навчаються відстежувати біткоїн-транзакції. Таким чином Україна хоче вивести боротьбу зі злочинністю на новий рівень. Вже навіть є кілька гучних затримань. Але у цього тренду є не лише можливості, а й загрози.

Навчання українських спеціалістів

Щонайменше 250 українських спеціалістів зараз проходять навчання за програмою аналітичної компанії Crystal blockchain. Після проходження курсу фахівці Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та низки інших державних організацій навчаться відстежувати підозрілі транзакції та взаємозв’язки між гаманцями; дізнаються про засоби виявлення та аналізу транзакцій, які можуть бути пов’язані з відмиванням грошей; зможуть виявляти транзакції та адреси, пов’язані з терористичними групами або злочинною діяльністю тощо.

Як відстежують біткоїни в Україні
Схема відстежування транзакцій від Crystal blockchain. Джерело: Crystal blockchain

Програма від Crystal blockchain – не єдина у цій сфері. Зокрема ОБСЄ проводила курс у Відні 11-17 листопада із розслідування фінансових злочинів, скоєних з використанням цифрових активів. До того ж Відділ кримінальних розслідувань Податкової служби США (IRS) спільно з міжнародними партнерами провів 18-21 вересня для співробітників українських правоохоронних органів другий раунд навчання, присвячений відстеженню біткоїн- та криптовалютних транзакцій. Тож можна вести мову про системні зусилля у цьому напрямі.

Тим часом спеціалісти НАБУ вже активно застосовують отримані навички. Зокрема, минулого тижня було затримано народного депутата за запропонований у біткоїнах хабар голові Державного агентства з відновлення та розвитку інфраструктури. Було зафіксовано перший транш в еквіваленті в $10 000, а загальна сума неправомірної винагороди мала б становити $50 000. І кількість таких «цифрових» розслідувань з подальшими затриманнями постійно зростає.

Плюси та ризики

Слід зазначити, що біткоїн як головний цифровий актив, завжди цікавив зловмисників. Щоправда, це стосується й історично стосувалося й будь-яких інших видів грошей: від золота й срібла до фіатних валют. Гроші мають вищу ліквідність за інші товари, тому злочинці перш за все орієнтуються на заволодіння ними.

Але блокчейн Біткоїна та алгоритм консенсусу Proof-of-Work побудований таким чином, що сам по собі Біткоїн не є джерелом злочинності. Наприклад, будь-яка спроба зробити подвійну трату відразу помічається нодами, й вони блокують таку транзакцію. Так само майнери не можуть отримати більшу винагороду, ніж це закладено в алгоритм Біткоїна Сатоші Накамото. Взаємний контроль забезпечує дотримання правил та мінімізацію спроб отримати неправомірний дохід.

Тож злочинність з використанням BTC стосується виключно правопорушень за межами мережі Біткоїна. Наприклад, мова може йти про корупцію та отримання хабаря у BTC або викрадення коштів та їх переведення у біткоїни, або оплату за різноманітні злочинні послуги й таке інше.

Тому, звичайно, правоохоронні органи повинні мати інструменти для встановлення джерела проблеми й руху викрадених монет, пов’язаних із злочинною діяльністю. Зокрема у такий спосіб можна компенсувати витрати жертвам, накласти штраф чи конфіскувати активи злочинців та загалом зменшити ризики такої діяльності у майбутньому.

Проте необхідно підкреслити, що відповідальна правоохоронна діяльність не має порушувати права інших громадян (які не пов’язані зі злочинними операціями). Проведемо аналогію з традиційною банківською системою. Історично у всіх цивілізованих країнах існувало поняття банківської таємниці. Тобто банк зобов’язувався не повідомляти третім особам про фінансовий стан клієнтів. Винятки стосувалися тільки клієнтів, щодо яких був обвинувачуваний вирок суду.

Іншими словами, ідея моніторити всі можливі транзакції та намагатися відтворити фінансовий стан максимальної кількості людей не є цивілізованим підходом. Факт того, що певний відсоток людей може бути залучений у незаконну діяльність, не виправдовує порушення прав усіх інших.

Загалом поточні тренди свідчать про спроби правоохоронних органів (це стосується не тільки України) знизити приватність біткоїн-транзакцій до мінімуму, використовуючи методи на кшталт блокчейн-аналітики Chainalysis. Це закономірно викликає негативну реакцію у більшості біткоїнерів.

Що буде далі

Ймовірно, спроби надмірного моніторингу блокчейну і біткоїн-транзакцій, лише частішатимуть. Тож це створюватиме певні загрози й незручності для біткоїнерів при використанні базового рівня блокчейну (Lightning Network матиме перевагу і цьому плані). Також можна очікувати на різке зростання попиту біткоїнерів на засоби підвищення конфіденційності та приватності у мережі. Може зрости попит на міксери ті інші способи анонімізації транзакцій. Веббраузер Tor також може стати ще популярнішим, так само, як і пірингові платформи, що не потребують KYC/AML-верифікації.

Як відстежують біткоїни в Україні
Схема роботи біткоїн-міксера. Джерело: Phemex.

Деякі уряди також можуть запроваджувати додаткові регуляторні обмеження та заборони щодо використання міксерів та інших сервісів анонімізації. Але це вже буде відкритою боротьбою проти фінансової свободи, що лише посилить такі тенденції. До того ж Біткоїн-розробники вже зараз обговорюють можливість софтфорку, що посилить конфіденційність та захист приватних даних у мережі Біткоїна. Тож, скоріш за все, на нас очікують чимало важливих подій у цій сфері у найближчі місяці та роки. Технології розвиватимуться в обидва боки: як щодо деанонімізації транзакцій, так і підвищення приватності біткоїнерів.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024