ChatGPT у Біткоїн-індустрії: можливості та ризики

ChatGPT у Біткоїн-індустрії: можливості та ризики

Однією з головних технологічних новин цього року стала поява чат-боту зі штучним інтелектом – ChatGPT. Попри очевидні перспективи, застосування його функціоналу може бути як корисним, так і небезпечним для біткоїнерів.

Революція ChatGPT

Суто з технічної точки зору ChatGPT здійснив справжній прорив у сфері штучного інтелекту. Якщо попередні моделі машинного навчання були досить примітивними та лише відтворювали інформацію, що постачалася їм, то GPT-3.5 та GPT-4 можуть аналізувати, робити припущення та відповідати (коректно або хоча б схоже на правду) на нові й оригінальні питання. Щобільше, ChatGPT розуміє контекст розмови та вдало пов’язує всі аспекти в одне ціле.

Чат-бот також може бути корисним для формулювання стислого огляду книги чи якоїсь теми. Він може порадити літературу, треба лише задати напрям. ChatGPT може навіть сформулювати питання, що дозволять перевірити власні знання чи ступінь засвоєння матеріалу. В цілому він може зекономити час, який раніше витрачався на пошук інформації в інтернеті чи інших джерелах.

Останні дослідження свідчать про те, що штучний інтелект прямо чи опосередковано вплине на абсолютну більшість професій та спеціальностей: зокрема журналістів, вчителів, менеджерів, програмістів, аналітиків, маркетологів тощо. Але чи вплине ChatGPT на Біткоїн-індустрію?

Для новачків він може створити базу для опанування основ Біткоїна як через рекомендації тематичних бестселерів (на кшталт книг Сейфедіна Аммуса, Андреаса Антонопулоса, Gigi чи Джиммі Сонга), так і через пояснення якихось базових термінів (блокчейн, Proof-of-Work, хешування, біткоїн-транзакції тощо).

ChatGPT може також бути корисним у розробці різноманітних промокампаній, адже він здатен генерувати непогані слогани чи ідеї для різних цільових аудиторій та груп. Йому можна буде надавати фідбек та коригувати попередні плани. Є також спроби аналізувати смарт-контракти за допомогою чат-боту, але він вдало виконує такі завдання лише у 60% випадків.

ChatGPT у Біткоїн-індустрії: можливості та ризики
ChatGPT від OpenAI. Джерело: Mint.

Щодо використання ChatGPT для написання текстів про Біткоїн, то тут виникає багато питань, адже інші програми штучного інтелекту (наприклад, GPT Zero) без проблем ідентифікують автоматично згенерований текст. До того ж такі матеріали, вірогідно, будуть гірше індексуватися пошуковими системами.

ChatGPT може стати у пригоді розробникам, особливо на перших стадіях опанування необхідних навичок. Хоча чат-бот не дуже розуміється на скриптовій мові програмування Біткоїна Script, втім він може непогано прокоментувати код та надати поради з більш розповсюджених мов програмування: Python, C++, Java тощо. Тож засвоїти ази програмування можна набагато швидше з його допомогою.

Недоліки та загрози ChatGPT

Можна виділити як критичні, так і некритичні недоліки чат-боту. Почнемо з некритичних. Зараз певні завдання ChatGPT виконує не дуже вдало: досить багато помиляється у математичних завданнях, не може розв’язати деякі логічні вправи, може вставити у свою відповідь якусь вигадану або некоректну інформацію, має проблеми з перекладом деяких мовних пар тощо. Проте такі недоліки, вірогідно, будуть мінімізовані у наступних версіях.

Але є певні моменти, що викликають серйозне занепокоєння у біткоїнерів. По-перше, ChatGPT – це централізована технологія із закритим програмним кодом. Отже, у користувачів немає доступу до алгоритмів, що використовує OpenAI та Microsoft. Це викликає цілу низку проблем, починаючи від централізованого збору та зберігання даних (включаючи персональні дані: email, номера телефонів тощо) і закінчуючи вірогідними маніпуляціями з відповідями та рекомендаціями, що надаються.

По-друге, вже зараз достеменно відомо, що ChatGPT має значну упередженість щодо «лівих» поглядів: тобто масштабного державного втручання в економіку. Офіційна інтерпретація такої необ’єктивності полягає у тому, що чат-бот використовував такі дані під час свого навчання як нейронної мережі, але закритість коду не дозволяє це перевірити.

ChatGPT у Біткоїн-індустрії: можливості та ризики
Засновник ChatGPT Сем Альтман. Джерело: Yahoo Finance

Щобільше, на прямі запитання щодо своїх політичних чи економічних поглядів ChatGPT відповідає, що він лише модель штучного інтелекту й не має жодних поглядів чи упередженостей. Але реальні приклади демонструють протилежне. На практиці чат-бот сприяє впровадженню CBDC та тотального державного і наддержавного контролю значно активніше, ніж надаває вичерпну інформацію щодо Біткоїна.

ChatGPT порушує такі принципи Біткоїн-спільноти, як децентралізація, стійкість до цензури, захист приватності, взаємний контроль, відкритість алгоритмів та програмного коду тощо. Тому доцільно буде згадати влучну думку, яку на одному з Біткоїн-мітапів висловив засновник LNP/BP Standards Association Максим Орловський, що нові технології на службі у централізованих платформ призведуть лише до створення «цифрового ГУЛАГу».

Якщо соцмережа Nostr може стати органічною частиною Біткоїн-екосистеми внаслідок своїх технологічних характеристик і децентралізації, то цього не можна сказати про ChatGPT. Тож біткоїнери мають бути дуже уважними під час використання чат-боту й не оприлюднювати будь-яку приватну інформацію. Адже все це буде централізовано зберігатися й використовуватися задля просування ідей, що дуже відмінні від філософії біткоїнерів.

Висновки

ChatGPT на порядок збільшив застосування алгоритмів машинного навчання та штучного інтелекту в самих різних галузях. У досить обмеженому контексті він може стати у пригоді й деяким біткоїнерам (особливо в плані якихось допоміжних функцій чи промокампаній). Але ця технологія прямо суперечить базовим принципам Біткоїна і вже використовується для просування «лівих» поглядів під вивіскою об’єктивності.

Біткоїн-інвестиції Сальвадора виправдалися Біткоїн-інвестиції Сальвадора виправдалися Країна почала купувати біткоїни, щойно визнала їх законним платіжним засобом. Володимир Гришенко 04 грудня 2023
Як Латинська Америка стає Біткоїн-регіоном Як Латинська Америка стає Біткоїн-регіоном Останнім часом Латинська Америка стає лідером з впровадження Біткоїна, зокрема в контексті регулювання. Але чи стане цей регіон повноцінним центром майнінгу, Біткоїн-інфраструктури та гіпербіткоїнізації? Дмитро Харьков 04 грудня 2023
Помаранчеві демони Крістін Лагард Помаранчеві демони Крістін Лагард Нещодавні коментарі президента Європейського центробанку Крістін Лагард проливають світло на причини її несприйняття Біткоїна. Проте гіпербіткоїнізація все одно невідворотна. Дмитро Харьков 01 грудня 2023