Чому неможливо заборонити майнінг біткоїнів

Чому неможливо заборонити майнінг біткоїнів

Нещодавно Білий дім висловив занепокоєння щодо впливу біткоїн-майнінгу на екологію та пригрозив майнерам санкціями. Розглянемо, чому спроби заборонити або обмежити майнінг не мають жодних перспектив.

Позиція Білого дому

Офіційні представники Білого дому позиціюють захист навколишнього середовища як одну із головних загроз сталому розвитку США. Відповідно до їхніх оцінок, електроспоживання, пов’язане з Біткоїном та іншими цифровими активами, складає приблизно 120-240 млрд кВт-год. на рік, що перевершує потреби таких країн як Аргентина чи Австралія. А глобальна частка США у майнінгу біткоїна в останні роки зросла із 3,5% до 38%.

Автори звіту звинувачують майнінг на алгоритмі Proof-of-Work у сприянні кліматичним змінам. Серед негативних чинників називають викиди в атмосферу, нераціональне використання електроенергії та водних ресурсів, значний рівень шуму тощо. Зазначається, що Конгрес може прийняти законодавчі зміни, які заборонять або суттєво обмежать використання енергоінтенсивного майнінгу для виробництва біткоїна та цифрових активів. З документа стає очевидним, що влада виступає проти використання механізму консенсусу Proof-of-Work, у той час, як інші протоколи вважаються прийнятними.

Об’єктивний аналіз

Аналіз критики біткоїн-майнінгу демонструє, що вищенаведені звинувачення є безпідставними. Так, майнінг (100 ТВт-год/рік) потребує менше енергії за відеоігри (105 ТВт-год./рік) та видобуток золота (240 ТВт-год./рік), а також у 23 рази менше енергії за виробництво паперу (2361 ТВт-год/рік). Окрім того, майнінг активно використовує відновлювані джерела енергії, які не створюють жодних загроз для навколишнього середовища. Наприклад, гідроенергію, чиї надлишки у більшості випадків не можуть бути продуктивно використані жодним іншим чином.

Більшість майнінгових потужностей знаходяться за межами міст, безпосередньо поряд із джерелами енергії. Тому шум не створює додаткових незручностей для користувачів послуг, а сучасні моделі «асіків» взагалі мінімізують надмірний звуковий вплив. Через те, що майнінг сприяє більш раціональному використанню енергії, постачальники електроенергії можуть знижувати тарифи для населення без загроз для власної рентабельності.

Розробник Йонас Шнеллі сформулював функції майнінгу наступним чином:

«Біткоїн перетворює енергію, що була б втрачена, у надійну та захищену від цензури відкриту фінансову мережу, не підконтрольну жодній людині чи групі».

Інші механізми консенсусу (такі як Proof-of-Stake, наприклад) не дозволяють досягти максимального рівня децентралізації та стабільності блокчейну. Тому вони не можуть слугувати гідною альтернативою Proof-of-Work як у технологічному, так і фінансовому аспектах.

Приховані мотиви

Суто з економічної позиції, заборона чи обмеження біткоїн-майнінгу не мають жодного сенсу. Сукупний дохід майнерів складає близько $19 млн на день, отже, відповідно до частки американських майнерів, на них припадає близько $7,2 млн на день. Таке залучення капіталу є важливим для стимулювання економіки, а також трансформації всієї енергетичної галузі. Тому заяви про заборону PoW-майнінгу можуть мати політичне забарвлення. Щобільше, риторика щодо протидії кліматичним змінам домінує у представників Демократичної партії останніми роками.

Динаміка доходів майнерів. Джерело: YCharts
Динаміка доходів майнерів. Джерело: YCharts

Саме такої інтерпретації ситуації, що склалася дотримується й екс-CIO Bitfury Алекс Петров.

«Це стовідсотково політика. Така формальна «зелена риторика» призводить до неграмотних рішень, таких як закриття атомних станцій у Німеччині. Натомість необхідно орієнтуватися на об’єктивні викиди вуглецю та встановлювати джерела забруднення навколишнього середовища. Майнінг не генерує CO2. Щоб боротися за екологію, потрібно сфокусуватися на втратах енергії у мережі (в старих мережах може втрачатися до 18-25%). Отже, боротися необхідно з генерацією з боку станції, а не користувача. Майнінг є повністю й від самого початку екологічним», – зазначає він.

Чому Україні не варто брати приклад зі США

Законодавчі ініціативи у США можуть розвиватися по-різному. Теоретично не можна виключати й спроби заборони біткоїн-майнінгу. Проте торішній приклад Китаю демонструє, яким чином ситуація може розвиватися надалі. У короткостроковому періоді це призведе до значного падіння хешрейту в мережі. Але майнери зможуть швидко адаптуватися до нових умов і перемістити обладнання до інших юрисдикцій. За кілька місяців хешрейт буде відновлено, та він продовжуватиме зростати звичними темпами.

Динаміка хешрейту біткоїна. Джерело: LookIntoBitcoin
Динаміка хешрейту біткоїна. Джерело: LookIntoBitcoin

Головна сторона, що зазнає збитків у цій ситуації, – це навіть не майнери, а влада США, яка недоотримає податків від майнінгових компаній та інвестицій у національну економіку. Розуміння цієї проблеми й призвело до певної лібералізації регулювання майнінгу в Китаї. Так, протягом останнього року Китай пройшов шлях від повної заборони майнінгу до відновлення другої позиції у світовому рейтингу.

Регуляторна невизначеність у США створює додаткові можливості для країн на зразок України, яка має значні енергетичні резерви. Надання необхідних правових гарантій майнерам в Україні може сприяти зростанню частки країни у глобальному видобутку біткоїнів.

На сьогодні Україна стикається зі значними викликами (у тому числі в галузі електропостачання) через вторгнення РФ. Проте під час післявоєнної відбудови та запровадження змін у Податковий кодекс інтереси майнерів мають бути враховані.

Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Традиційні корпорації стають все відкритішими до Біткоїна та Біткоїн-індустрії. Одним із найбільш яскравих та свіжих прикладів є японський конгломерат Sony, який вирішив стати власником біткоїн-біржі. Дмитро Харьков 22 липня 2024
Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024