Біткоїн та політики: хто кому потрібен?

Біткоїн та політики: хто кому потрібен?

Завдяки поточному зростанню капіталізації біткоїн увійшов до десятки лідерів серед активів і компаній. Тому не дивно, що все більше політиків та державних діячів будують свої кампанії на темах, пов’язаних з BTC.

Сприйняття Біткоїна

Тривалий час сприйняття Біткоїна політиками по всьому світу було вкрай негативним. І це можна зрозуміти: Біткоїн створює дієву альтернативу фіатній системі, позбавляючи центробанки сеньйоражу та впливу на фінансовий та реальний сектори економіки.

Проте останнім часом усе більше політиків і діячів різного рівня відверто визнають переваги Біткоїна та виступають за відповідні правові й економічні реформи у своїх країнах. Один із яскравих прикладів – сенаторка від Республіканської партії США (штат Вайомінг) Синтія Ламміс. Вона володіє біткоїнами та послідовно виступає за лібералізацію регулювання BTC. Для цього, на її думку, необхідно сприяти розумінню цієї технології та її переваг серед широкого загалу. Вона акцентує на біткоїні як засобі заощадження, закликаючи громадян витрачати долари, а зберігати BTC. І хоче вкотре розповісти про це на цьогорічній Bitcoin Conference, що відбудеться наступного місяця у Маямі, США.

За останніми даними дев’ять членів Конгресу США володіють біткоїнами. Серед інших відомих власників біткоїнів можна виділити сенатора від Техасу Теда Круза, який навіть висував свою кандидатуру на президентських виборах 2016 року (згодом він її зняв після поразки Дональда Трампу на праймеріз у ключових штатах).

Проте наразі представники демократичної партії разом із президентом Джо Байденом досить скептично ставляться до Біткоїна й розглядають варіанти обмеження майнінгу, посилаючись на викривлені звіти стосовно його впливу на екологію.

Щодо інших країн, то, напевно, найвідомішим біткоїнером серед політиків є президент Сальвадору Наїб Букеле. Хоча тема Біткоїна не була головною під час його передвиборчої кампанії у 2019 році, останні два роки характеризувалися цілою низкою реформ, спрямованих на перехід на Біткоїн-стандарт. Найвагомішим кроком стало надання біткоїну статусу законного платіжного засобу в Сальвадорі восени 2021 року. Вже потім були представлені гаманці та освітні курси для всіх, хто цікавиться Біткоїном і прагне опанувати його якнайкраще. Загалом, популярність Букеле залишається на досить високому рівні, що підтверджує актуальність його підходу до біткоїнізації для більшої частини населення країни.

Біткоїн та політики: хто кому потрібен?
Наїб Букеле: президент Сальвадору та відомий біткоїнер. Джерело: Flickr

Донедавна Центральноафриканська Республіка (ЦАР) була ще однією країною, яка надала біткоїну статус законного платіжного засобу. Проте минулого місяця стало відомо, що уряд за підтримки президента Фостена-Аршанжа Туадери скасував цей статус. Вірогідно, дався взнаки тиск з боку МВФ. Тож наразі весь прогрес, що було досягнуто ЦАР у цій сфері, нівельовано.

Варто також згадати, що чимало українських ексдепутатів та політиків володіють біткоїнами. Зокрема до Топ-5 найбільших публічних власників біткоїнів увійшли два ексдепутати міського й обласного рівня з Одеси Дмитро Палпатін та Іван Бойченко, а також два народних депутати Дмитро Голубов та Анатолій Урбанський. Проте вищеназвані політики не займають активної позиції щодо регулювання активу в Україні.

Чи варто покладатися на політиків?

Наведені приклади доводять, що політична ситуація та висвітлення Біткоїна можуть дуже швидко змінюватися, адже відповідні діячі орієнтуються на політичну доцільність певних висловлювань і можливість отримати завдяки цьому додаткову підтримку в населення. Як наслідок, політики, як правило, орієнтовані на короткострокову перспективу, що безпосередньо суперечить баченню Біткоїна та стратегії HODL. Як іронічно запитував нобелівський лауреат з економіки Мілтон Фрідман: «Чи справді політичний інтерес благородніший за економічний?»

Приклади ЦАР, що скасувала статус законного платіжного засобу для біткоїна, а також Китаю, де намагалися заборонити майнінг у 2021 році свідчать про те, що навіть лояльні режими можуть несподівано й радикально змінювати свої підходи щодо Біткоїн-індустрії. У такі періоди очевидними стають переваги Біткоїна щодо децентралізації та забезпечення стійкості до цензури. Хоча уряди можуть формально заборонити біткоїн чи майнінг, ніхто не може ефективно завадити користувачам запам’ятати свою seed-фразу з 12 чи 24 слів та відновити доступ до своїх коштів на будь-якому пристрої та у будь-який час. Щодо майнерів, то вони оперативно змінюють свою локацію та юрисдикцію.

Біткоїн та політики: хто кому потрібен?
Фостен-Аршанж Туадера: президент ЦАР, що скасував статус законного платіжного засобу для біткоїна. Джерело: Wikimedia Commons

Загалом можна очікувати на те, що визнання Біткоїна політиками буде продовжувати зростати у майбутньому. Головна причина – збільшення ринкової вартості BTC та все більша його інтеграція з різними секторами економіки, а також популярність серед приватних та інституційних інвесторів. Але більша активність політиків – це наслідок, а не причина успіху Біткоїна. До того ж дуже ймовірно, що найбільші атаки на Біткоїн з боку регуляторів (як національних, так і міжнародних) ще попереду. Але його технологія та децентралізація мають дозволити перебороти ці виклики.

Що у підсумку?

Політики по всьому світу вже не можуть ігнорувати біткоїн – одного із найбільших активів за капіталізацією та лідера за темпами зростання. Проте загального консенсусу досі немає. Деякі політики роблять кроки щодо визнання статусу біткоїна та сприяння гіпербіткоїнізації, у той час, як інші виступають за регуляторні обмеження й заборони. Є й чимало прикладів непослідовної зміни політики, що не пов’язані з фінансовими чи соціальними чинниками. Загалом розвиток Біткоїн-екосистеми має засновуватися на технологічній і економічній базі й залишатися максимально незалежним від непередбачуваного політичного впливу.

Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Традиційні корпорації стають все відкритішими до Біткоїна та Біткоїн-індустрії. Одним із найбільш яскравих та свіжих прикладів є японський конгломерат Sony, який вирішив стати власником біткоїн-біржі. Дмитро Харьков 22 липня 2024
Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024