В Україні представили проєкт е-гривні: чому це погано

В Україні представили проєкт е-гривні: чому це погано

За допомогою CBDC держава отримує повний контроль над грошима своїх громадян.

Національний банк України 28 листопада представив проєкт концепції е-гривні. Про це повідомляється на офіційному сайті НБУ.

Е-гривня – це цифрові гроші НБУ. В Нацбанку вважають, що е-гривня «зможе ефективно виконувати звичайні функції грошей і стане доповненням до готівкової та безготівкової форм гривні». Використовувати цифрову гривню зможуть усі верстви населення, юридичні особи, державні органи, банки та небанківські фінансові установи.

Нацбанк розглядає й опрацьовує такі можливі варіанти використання е-гривні:

  • е-гривня для роздрібних безготівкових платежів з можливим функціоналом «програмованих» грошей: для здійснення цільових соціальних виплат, зниження державних витрат на адміністрування та контроль цільового використання коштів, а також використання технології смарт-контрактів для програмування різноманітної логіки розрахунків залежно від тих чи інших обставин і фактів;
  • е-гривня для використання у сфері, пов'язаній з обігом віртуальних активів (наприклад, для обміну, забезпечення випуску й інших операцій з віртуальними активами);
  • е-гривня для забезпечення можливості здійснення транскордонних платежів. Транскордонні платежі стануть швидші, дешевші та прозоріші.

В НБУ наголошують, що продовжують опрацьовувати проєкт концепції е-гривні з учасниками платіжного ринку, ринку віртуальних активів і державними органами.

Чому CBDC – це погано

CBDC (Central Bank Digital Currency) – цифрова валюта, що випускається центральним банком країни. Вона також застосовує технології криптографії, але, на відміну від Біткоїна, використовує приватний, а не публічний блокчейн.

Таким чином досягається централізація технології з можливістю застосування санкцій та обмежень до користувачів у випадках, визначених регуляторними органами. Конфіденційність фінансової діяльності відсутня на кожному з етапів використання CBDC.

Простими словами, держава отримує повний контроль над коштами своїх громадян та може вилучати їх чи блокувати в односторонньому порядку.

Чи законний Біткоїн?
Чи законний Біткоїн?
Перша у світі децентралізована цифрова валюта Біткоїн привертає до себе загальну...
Bitcoin Magazine 24 липня 2022

Протести проти цифрових валют центробанків

У Нідерландах нещодавно відбулися масові протести. Мітингувальники виступили проти інтеграції цифрових валют центральних банків (CBDC) через загрози приватності та порушення їхніх базових прав.

Під час мітингів широко використовувалися плакати та гасла, які виражали незадоволення офіційним курсом ЄС у цифровій сфері. «Досить фінансувати державу, купуйте біткоїн!» – можна було прочитати на одному з плакатів.

Учасники акції описували CBDC як «цифрову в'язницю». Вони незадоволені тим, що офіційні органи встановлять майже абсолютний контроль над усіма їхніми транзакціями та рахунками. Адже держава матиме змогу заборонити чи обмежити операції громадян та резидентів.

Біржа Gemini залишає Нідерланди Біржа Gemini залишає Нідерланди Торгова платформа не змогла виконати вимоги місцевих регуляторів. Володимир Гришенко 02 жовтня 2023
Автомобілі Honda тепер можна купити за BTC Автомобілі Honda тепер можна купити за BTC Послуга поки що доступна лише жителям США, але згодом перелік країн планують розширити. Володимир Гришенко 02 жовтня 2023
Заарештовано співзасновника фонду Three Arrows Capital Заарештовано співзасновника фонду Three Arrows Capital Су Чжу затримали в аеропорту Сінгапуру під час спроби виїхати з країни. Володимир Гришенко 02 жовтня 2023