Як біржа FTX спровокувала кризу в Біткоїн-індустрії

Як біржа FTX спровокувала кризу в Біткоїн-індустрії

Бізнесмен Сем Бенкман-Фрід зумів створити одну з найбільших у світі бірж. Однак через непрозорість і зловживання все завершилося крахом, наслідки якого позначились на всьому ринку.

Хто такий Сем Бенкман-Фрід

Сем Бенкман-Фрід – виходець із впливової у наукових колах сім'ї. Його батьки викладали у Стенфордській школі права. У 2010 році Сем вступив до Массачусетського технологічного інституту, де здобув вищу освіту з фізико-математичного напряму.

Як біржа FTX спровокувала кризу в Біткоїн-індустрії
Джерело: Flikr

Свою кар'єру він розпочав у фірмі Jane Street Capital, яка торгувала цінними паперами біржових інвестиційних фондів (ETF). Однак невдовзі зрозумів, що набагато більше можна заробити на біткоїні та криптовалютах.

«Я зайнявся цифровими валютами, не маючи жодного уявлення про них. Мені здавалося, що тут можна непогано торгувати», – згодом ділився спогадами бізнесмен.

Як створювалася імперія FTX

У 2017 році він започаткував фірму Alameda Research, яка стала досить успішною в інституційній торгівлі. Компанія отримувала підтримку великих фондів, банків та інших фінансових установ. У січні 2018 року вона щодня здійснювала операції на $25 млн. А за два роки по тому в Гонконгу Бенкман-Фрід створив централізований регульований майданчик для торгівлі криптовалютними деривативами FTX. Стартовим капіталом стали $8 млн із прибутку Alameda. Оскільки біржу Сем відкрив у Гонконгу, то спочатку залучав клієнтів із Азії. Тим паче що FTX не мала ліцензії на роботу на регульованих американських ринках деривативів.

Як біржа FTX спровокувала кризу в Біткоїн-індустрії
Джерело: Flikr

Каталізатором успіху біржі став токенсейл і лістинги її нативного токена FTT. Продаж токенів залучив безліч інвесторів та великих гравців на ринку. Зв'язок FTX з Alameda змушував вірити у перспективність біржі.

У вересні 2021 року біржа відкрила американський підрозділ, і її штаб-квартира перемістилася на Багами, ближче до США.

FTX швидко набула популярності завдяки інноваційним фінансовим продуктам, таким як ф'ючерси, опціони та токени з кредитним плечем. Останній інструмент невдовзі запровадила й біржа Binance.

Компанія також розросталася завдяки агресивній рекламі у ЗМІ та соцмережах. Вона змогла підписати угоду на $135 млн з адміністрацією округу Маямі-Дейд. Протягом 19 років домашній стадіон команди «Маямі Хіт» мав називатися FTX Arena.

Потім була угода з гігантом автомобілебудування Mercedes, контракти з кіберспортивними командами TSM та Furia, партнерство з MLB – головною бейсбольною лігою. Суперзірка американського футболу Том Бредлі довірив FTX власні кошти. І кожен крок позначався на ціні токена FTT. Однак є вагомі приводи вважати, що компанія Бенкмана-Фріда для здійснення угод використовувала гроші клієнтів біржі.

Спаситель й альтруїст

Наприкінці весни, на початку літа 2022 року на ринку стався крах низки компаній здебільшого через кризу проєкту Terra (LUNA). Бенкман-Фрід, на той момент вже надто впливова фігура на ринку, розглядав ситуацію, що склалася, як можливість заробити ще більше грошей. Він почав рятувати постраждалі компанії, щоб утвердитись у статусі «альтруїста».

Через затяжний ведмежий ринок у 2022 році його статки хоча й зменшилися з $22 млрд до $15 млрд, але Бенкман-Фрід у будь-якому випадку розраховував грати в довгу і будував далекосяжні плани. Проте все сталося не зовсім так, як він хотів.

Раптовий кінець

Журналісти видання СoinDesk опублікували 2 листопада 2022 року результати розслідування, яке запустило незворотні процеси всередині імперії Сема Бенкмана-Фріда. Як стало відомо, на балансі Alameda Research було багато токенів FTT. З $14,6 млрд активів компанії $3,66 млрд припадали на «розблоковані FTT» (дозволялося монетизувати в реальну валюту) та $2,16 млрд – «заставні FTT» (заблоковані як гарантія кредитів). Тобто велика кількість нічим не забезпечених токенів FTT належала підконтрольній Бенкману-Фріду компанії, яка при цьому не оприлюднила інформацію про своє фінансове становище. Це стало сигналом для клієнтів, які почали масово робити запити на виведення коштів.

Бізнесмен, намагаючись заспокоїти інвесторів, опублікував спочатку пост у Twitter про те, що «жодна криза компаніям не загрожує». Втім швидко його видалив і написав замість нього, що FTX потребує $8 млрд додаткового фінансування.

Чанпен Чжао, голова біржі Binance, до якої також є багато питань щодо її прозорості, 8 листопада оголосив, що купує проблемного конкурента. Однак наступного дня відмовився від угоди після юридичної перевірки та виявлених фактів махінацій із коштами клієнтів.

Так, від запевнення засновника FTX, що «все добре» до оголошення про відставку та подання заяви про банкрутство минуло лише чотири дні.

Що сьогодні відбувається з FTX

Біржі вдалося відновити ліквідні активи на суму $7,3 млрд, і вона навіть розглядала можливість свого перезавантаження у 2024 році. Однак на тлі безлічі судових позовів можна припустити, що це навряд чи вдасться. Зокрема, міністерство фінансів США та Податкова служба (IRS) подали 45 позовів на суму $44 млрд проти FTX та інших компаній Бенкмана-Фріда.

Як біржа FTX спровокувала кризу в Біткоїн-індустрії
Джерело: Flikr

20 липня проти колишнього керівництва збанкрутілої біржі FTX подали ще два позови на $1 млрд. В одному стверджується, що батько Сема Банкмана-Фріда фінансував захист збанкрутілого гіганта шляхом незаконної позики, а в іншому, що керівники компанії порушили свої фідуціарні зобов'язання, нібито привласнюючи кошти клієнтів «на постійній основі для фінансування розкішних кондомініумів, політичних і «благодійних» внесків, спекулятивних інвестицій та інших домашніх проєктів».

Підбиваючи підсумок

За даними Forbes, з 2019 року FTX та FTX U.S. залучили кошти щонайменше 17 мільярдерів. Серед них був і український бізнесмен Василь Хмельницький, який зізнався, що через банкрутство біржі втратив близько $10 000.

Проблеми біржі вплинули й на інших гравців, що співпрацювали з нею. Так, кредитор BlockFi став першою компанією, яка оголосила про банкрутство, подавши заяву за два тижні після початку кризи у FTX.

Крах імперії Бенкмана-Фріда підірвав довіру до сервісів, що працюють із цифровими активами. Він показав, що жодна біржа не може бути «надто великою, щоб збанкрутувати». На тлі кризи, що вибухнула, регулятори посилили тиск на ринок. Деякі біржі почали публікувати прозорі дані про свої резерви, акцентуючи увагу на стані та переміщеннях коштів користувачів.

Історія з FTX ще раз довела просту істину, що жодна централізована біржа не може гарантувати безпеку коштів користувачів. Віддаючи гроші у розпорядження якогось кастодіального сервісу, завжди є ризик їх втратити. Зберігати активи найнадійніше на холодному гаманці, де захист коштів (ключі, паролі) повністю лежить на користувачеві.

Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Біткоїн-стартапи з кожним роком все більше цікавлять інвесторів. Це відбувається не лише тому, що від них очікують прибутковості на рівні BTC, а й тому, що Біткоїн дедалі більше інтегрується у глобальну фінансову систему. Володимир Гришенко 18 червня 2024
Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна 13–15 червня у Празі (Чехія) відбулася щорічна масштабна Bitcoin-only конференція, що зібрала учасників зі всієї Європи, а спікерів – із різних регіонів світу. Лідери думок у черговий раз окреслили пріоритети розвитку Біткоїн-екосистеми на найближчі роки. Дмитро Харьков 17 червня 2024
Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024