Джек Дорсі: рольова модель біткоїнера

Джек Дорсі: рольова модель біткоїнера

Інноваційність та бажання змінити світ на краще – одні з головних рис біткоїнерів. Останнім часом їх уособленням став співзасновник Twitter та виконавчий директор Block, Inc. Джек Дорсі.

Інвестиції у BTC та Nostr

На відміну від багатьох інших підприємців, біткоїн для Джека – не просто засіб для заробітку чи можливість диверсифікувати свій портфель. У інтерв’ю CNBC він зазначав, що BTC – це єдиний цифровий актив, яким він володіє. Дорсі неодноразово підкреслював і демонстрував своєю поведінкою, що він – справжній Біткоїн-максималіст і його насамперед цікавлять цінності, що сповідує Біткоїн-ком’юніті.

Джек навіть стверджує наступне: «Я не думаю, що є щось важливіше у моєму житті, ніж робота над Біткоїном».

І Дорсі доводить, що це не просто слова. Він не лише накопичує монети, а й активно сприяє біткоїнізації через інші свої проєкти та гранти. Як і переважна більшість біткоїнерів, Джек не розкриває точну кількість коїнів, яку йому вже вдалося накопичити. Проте достеменно відомо, що він почав активно скуповувати їх у 2020 році за ціною приблизно в $10 000. За деякими оцінками він володіє понад 4700 BTC, інвестувавши у біткоїн понад $50 млн.

Джек Дорсі також приділяє значну увагу розвитку Біткоїн-екосистеми та намагається підтримувати розвиток нових проєктів як фінансово, так і організаційно. Зважаючи на свій значний досвід та глибоке розуміння сегмента соціальних мереж, не дивно, що Джек активно підтримує децентралізовану платформу Nostr, яка прагне замінити Twitter та може стати основним соціальним майданчиком для біткоїнерів. Її головна перевага – це відсутність цензури та централізованих серверів, що можуть обмежити доступ чи впливати на контент, що публікується. А застосування публічних і приватних ключів робить її використання особливо зручним та звичним для біткоїнерів.

У грудні 2022 року Джек зробив великий донат у 14 BTC для розвитку Nostr. На його думку, для біткоїнерів критично важливо мати власну децентралізовану платформу, що не контролюється та не може контролюватися корпораціями або урядами. У такий спосіб комунікація власників монет та просто тих, хто цікавиться Біткоїном, може бути вільною й нецензурованою. Успіх Nostr і її популярність серед інвесторів, трейдерів, інфлюенсерів, ходлерів тощо підтверджують коректність припущень і стратегії Джека.

Джек Дорсі: рольова модель біткоїнера
Децентралізована платформа Nostr. Джерело: Anil/Twitter

Інші проєкти

Однією з головних рис Дорсі є намагання винайти нові способи просування гіпербіткоїнізації. При цьому він ставить за мету збалансувати суспільну корисність для власників BTC та фінансову стабільність проєкту. За таких умов відповідна інфраструктура може успішно розвиватися, сприяючи зміцненню конкурентних позиції Біткоїна та поступовій трансформації фіатного статус-кво.

Зокрема, Джек поновив зусилля своєї компанії Block, Inc. у напрямі розробки нового некастодіального гаманця. Як прихильник незалежного та відповідального зберігання коїнів, Джек розуміє важливість некастодіальних рішень та застосунків. Оригінальність підходу Дорсі полягає у тому, що він інтегрує у своєму гаманці як BTC-, так і фіатні операції. Отже, його застосування може підходити для будь-яких транзакцій, що може бути максимально зручним для широкої публіки. Паралельно використання біткоїна ставатиме ширшим, забезпечуючи сталий перехід на Біткоїн-стандарт.

Джек Дорсі: рольова модель біткоїнера
Інтерфейс нового некастодіального гаманця Джека Дорсі. Джерело: Wallet Build.

Плани Джека, як завжди, досить амбіційні – він планує залучити близько 100 млн клієнтів до активного використання свого нового апаратного гаманця. Минулого року команда Дорсі вже презентувала прототип інноваційної моделі апаратного гаманця з оригінальним дизайном і функціоналом (вона мала вигляд шестикутної скелі з великою кількістю USB-портів). Наразі невідомо, чи будуть використані прототипи минулої моделі у новому гаманці.

Іншою нещодавньою ініціативою Джека став новий підрозділ C=, що спеціалізуватиметься на розвитку екосистеми Lightning Network та розширюватиме функціонал і робитиме її використання зручнішим для нових користувачів. Компанія Джека надаватиме додаткову ліквідність мережі Lightning, сприяючи таким чином ширшому застосуванню протоколу другого рівня Біткоїна порівняно з ончейн-транзакціями та іншими альтернативами.

Надалі підрозділ C= планує розширити свою діяльність на надання нових послуг для бізнесу та кінцевих користувачів. У такий спосіб основні запити різних учасників мережі можуть краще координуватися між собою, сприяючи сталому розвитку Lightning Network. Як наслідок, вся Біткоїн-екосистема може стати збалансованішою, а BTC може зміцнити своє домінування в сегменті глобальних засобів платежу.

Фінальні думки

Джек Дорсі доводить, що кожен біткоїнер може зробити значно більше, ніж ходлити монети та поступово переходити на Біткоїн-стандарт. Перед нашими очима відбувається створення повноцінної екосистеми, і кожен може сприяти її розвитку відповідно до свого досвіду та навичок. Щобільше, наявність освітніх опцій дозволяє підвищити свою компетенцію. Слід пам’ятати, що подорож кролячою норою Біткоїна передбачає постійний розвиток і розгляд головних питань з найрізноманітніших позицій.

Хоча наразі плани Джека у сферах інвестування й соціальних мереж видаються більш вдалими за інші ініціативи, він постійно намагається відкривати нові горизонти та дозволяє учасникам ринку самим вирішувати, які плани й ініціативи заслуговують на стрімкий розвиток, а які мають бути переглянуті.

Отже, Дорсі можна сміливо назвати однією з рольових моделей сучасного біткоїнера. У той самий час варто пам’ятати, що культура Біткоїна не передбачає створення ідолів чи кумирів (що характерно для багатьох авторитарних режимів чи навіть інших цифрових активів). Сила Біткоїна полягає у децентралізації, незалежності, стійкості до цензури та взаємному контролі. Отже, успіх Біткоїна як проєкту опиняється на рівні, що знаходиться вище будь-якого (навіть найвпливовішого) учасника мережі.

Wallet of Satoshi: історія одного з перших Lightning-гаманців Wallet of Satoshi: історія одного з перших Lightning-гаманців Wallet of Satoshi – один із перших Lightning-гаманців, який здобув популярність завдяки своїй простоті. Володимир Гришенко 05 грудня 2023
Біткоїн-інвестиції Сальвадора виправдалися Біткоїн-інвестиції Сальвадора виправдалися Країна почала купувати біткоїни, щойно визнала їх законним платіжним засобом. Володимир Гришенко 04 грудня 2023
Як Латинська Америка стає Біткоїн-регіоном Як Латинська Америка стає Біткоїн-регіоном Останнім часом Латинська Америка стає лідером з впровадження Біткоїна, зокрема в контексті регулювання. Але чи стане цей регіон повноцінним центром майнінгу, Біткоїн-інфраструктури та гіпербіткоїнізації? Дмитро Харьков 04 грудня 2023