На чому заробляють майнери

На чому заробляють майнери

Всі знають, що майнери видобувають біткоїни. Але мало хто знає, з яких компонентів складається їхній дохід.

Доходи майнерів

Головна мотивація майнерів – це отримання винагороди за видобутий блок. Вона своєю чергою складається з двох компонентів: субсидії за блок (яка закладена в алгоритм ще Сатоші Накамото) та комісій (що залежать від активності користувачів та попиту на простір блоків). Щодо субсидії за блок, то 20 квітня вона була зменшена вдвічі до 3,125 BTC внаслідок четвертого халвінгу на висоті блоку 840 000.

Стосовно доходів від комісій, то у цій сфері ситуація досить сильно змінюється. Наприклад, станом на 2022 рік комісії зазвичай становили 2-5% від загальної винагороди й не мали значної ролі у доходах майнерів. Проте ситуація дещо змінилася із запуском протоколу Ordinals у 2023 році. Внаслідок софтфорку стало можливим додавати текстові, аудіо- та графічні файли безпосередньо у блокчейн Біткоїна, «прив’язуючи» їх до конкретних сатоші.

Локальні піки доходів майнерів спостерігалися у грудні 2023 року та березні 2024 року. Частково вони були викликані зростання курсу BTC, а частково – збільшенням комісій та впливом Ordinals. Ситуація змінилася ще більше з активацією нового протоколу від розробника Кейсі Родармора Runes відразу після халвінгу. Runes запущений для створення взаємозамінних токенів у блокчейні Біткоїна. На відміну від традиційних транзакцій, які базуються на моделі UTXO, Runes використовує метод під назвою «травлення» для вбудовування даних токенів в транзакції Bitcoin за допомогою виходу OP_RETURN.

Саме через Runes майнери отримали рекордний дохід 20 квітня у $107,8 млн навіть попри те, що курс біткоїна на той момент перебував на 13% нижче за історичний максимум, встановлений у березні цього року. Щоправда, ажіотаж навколо нового протоколу почав досить швидко спадати, й наприкінці квітня доходи майнерів впали до $31,6 млн, що є найнижчим показником за останні три місяці.

На чому заробляють майнери
Динаміка доходів майнерів за три місяці. Джерело: YCharts.

Структура доходів

Втім, яку частку доходів генерують традиційні біткоїн-транзакції, а яку – інші (немонетарні) застосування блокчейну? Статистика вказує на те, що приблизно дві третини доходів майнерів припадає на класичні перекази монет у мережі, й приблизно третина – на інші застосування.

На чому заробляють майнери
Структура доходів майнерів. Джерело: BeInCrypto.

Досить цікаво, що протокол Ordinals, що досить часто був і залишається у центрі обговорення біткоїнерів, генерує менше за 1% від доходів, а стандарт токенів BRC-20 – менш ніж 0,5%. Частка Runes все ще залишається значною (понад 33%), хоча вона також стрімко падає останніми днями.

Деякі майнери занепокоєні можливим падінням доходів від видобутку біткоїнів та частково диверсифікують діяльність через орієнтацію на сектор штучного інтелекту. Зокрема таку стратегію наразі реалізують майнінгові компанії Bitdeer та Core Scientific. Загалом майнінгова індустрія залишається досить конкурентною, та компанії аналізують цілу низку можливостей з огляду на те, яке застосування потужностей принесе найбільший прибуток.

Що буде далі

Поточні тренди свідчать про те, що використання біткоїна як грошей залишається головним джерелом доходів майнерів. Щобільше, саме так буде й надалі, адже ринковий механізм через розмір комісій завжди сигналізуватиме про перевантаження мемпулу. Отже, користувачі Runes, Ordinals тощо будуть змушені сплачувати дедалі більше у такі пікові періоди. Тож монетарне використання Біткоїна залишатиметься основним, а переваги інших застосувань можуть бути лише тимчасовими (в окремих блоках).

Щодо загальних доходів майнерів у фіатному вимірі, то після поточної корекції, вони, ймовірно, повернуться до сталого зростання. Але головним драйвером розвороту стануть не протоколи Runes чи Ordinals, а поновлення стрімкого бичачого зростання. Для повного впливу халвінгу потрібно декілька місяців. До того ж регулятори США також незабаром перейдуть до стимулюючої монетарної політики, що позитивно вплине на курс BTC.

Майнери, які надмірно диверсифікують виробництво у галузь штучного інтелекту, можуть втратити частину прибутку, адже біткоїн демонструє більш стале зростання у довгостроковому періоді. Натомість інші галузі переживають періоди злетів та падінь, що зокрема видно з динаміки акцій виробників чипів NVIDIA.

Тож доходи майнерів у біткоїн-вимірі будуть зменшуватися, а у фіатному – зростати. Це спонукатиме й надалі збільшувати потужності та сприяти зростанню хешрейту та збільшенню стабільності та захищеності мережі.

Що у підсумку

Доходи майнерів переживають значну волатильність. Відразу після запуску протоколу Runes вони рекордно зросли, але вже за тиждень впали втричі. Переважна більшість надходжень припадає на традиційні біткоїн-транзакції. Немонетарне використання блокчейну генерує близько третини доходів. Але й ця частка може зменшитися, якщо інтерес до Runes падатиме й надалі. Загалом, попри зменшення винагороди у біткоїн-вимірі, рентабельність роботи майнерів, ймовірно, зростатиме після поновлення бичачого ралі на ринку найближчими місяцями. Інші галузі не зможуть скласти гідної конкуренції майнінгу щодо рентабельності використання електроенергії.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024