Боротьба з біткоїн-міксерами: чому це не має сенсу

Боротьба з біткоїн-міксерами: чому це не має сенсу

Останнім часом у США значно посилився тиск на компанії, які надають послуги біткоїн-міксерів. Але чи дійсно анонімність – це злочин?

Держава проти біткоїн-міксерів

Біткоїн-міксери – це сервіси, які змішують BTC-транзакції, щоб ускладнити їх відстеження. Це може бути проблемою для регуляторів та правоохоронних органів, оскільки ускладнює контроль за фінансовими потоками, а також розслідування злочинних справ.

Проте слід зауважити, що скасування анонімності – це хибний шлях. Вимагаючи від сервісів виконання вимог з ідентифікації користувачів і відстеження їхніх транзакцій, влада отримує все більше контролю над фінансовими операціями. Це створює конфлікт між людьми та державою.

Ефективна регуляція фінансових операцій, зокрема в Біткоїн-індустрії, вимагає балансу між приватністю користувачів і захистом від фінансових злочинів, таких як відмивання грошей і фінансування тероризму. Тому країни шукають оптимальні рішення, які б забезпечували безпеку та прозорість фінансових операцій, зберігаючи при цьому певний рівень конфіденційності для користувачів.

Регуляція в США

Влада США веде активну боротьбу з біткоїн-міксерами вже протягом кількох років. Наприклад, ще у 2022 році Міністерство фінансів ввело санкції проти відомого міксера Tornado Cash, заборонивши його використання жителями країни. На думку представників американської влади, міксер надавав послуги з відмивання грошей недобросовісним гравцям у цій сфері.

Торік 27 липня сенат США ухвалив закон (NDAA) про повноваження в галузі національної оборони на 2024 рік, до якого включили положення, спрямоване проти біткоїн-міксерів та установ, що беруть участь у торгівлі цифровими валютами. Для боротьби з порушниками документ дозволив залучати федеральне фінансування.

Поправка була створена на основі положень закону про боротьбу з відмиванням цифрових активів, який був представлений ще у 2022 році, та закону про фінансові інновації, покликані встановити захист і запобігти подіям, аналогічним краху біржі FTX.

Уже восени 2023 року посилення тиску з боку фінансових установ і регулювання FinCEN відчув на собі каліфорнійський біткоїн-сервіс Swan. Він одразу ж оголосив про закриття рахунків, що використовують біткоїн-міксери. Попри визнання цінності змішування монет для конфіденційності, Swan підкреслив проблеми, пов'язані з підвищеним контролем.

У той час рішення Swan викликало велике обурення у Біткоїн-спільноті. Критики побачили в цьому зраду основоположних принципів децентралізації та конфіденційності користувачів, притаманних Біткоїну. Одними з тих, хто найбільше критикував за це сервіс, були розробники Samourai Wallet Кеонн Родрігес та Вільям Лонерган Гілл.

Невдовзі, у квітні 2024 року, Родрігеса та Гілла арештували за обвинуваченнями Міністерства юстиції США, які ґрунтуються на твердженнях, що вони через свій проєкт Samourai Wallet сприяли проведенню незаконних транзакцій на суму понад $2 млрд і відмили близько $100 млн, отриманих злочинним шляхом. Ця діяльність в основному включала транзакції з нелегальних даркнет-ринків, а також схеми обману децентралізованих фінансових протоколів.

Розуміючи, до чого йдеться, інші схожі сервіси вирішили діяти на упередження та завчасно залишити американський ринок. Зокрема йдеться про гаманці Phoenix Wallet та Wasabi Wallet. У світлі останніх подій у США компанія zkSNACKs (розробник Wasabi Wallet) вже заборонила клієнтам з США користуватися своїми послугами. Своєю чергою, компанія Acinq дала можливість користувачам вивести кошти зі своїх гаманців до 2 травня.

Таким чином вже сьогодні бачимо велику кількість компаній, які піддались тиску з боку американської влади через використання міксерів. І неважко здогадатись, що ця тенденція з часом буде тільки зростати.

Яка регуляція у світі

Наслідувати США намагаються країни Азії. Так, у Південній Кореї уряд вивчає питання введення санкцій проти міксерів. Сьогодні відділ Фінансової розвідки країни (FIU) працює над законодавством, що стосується «використання послуг зі змішування криптовалют». Журналісти наголосили, що регулятор тільки почав обговорення необхідності ухвалення нормативних актів, на набуття якими чинності може знадобитися деякий час.

Проте на відміну від США, Європа, навпаки, останнім часом дещо послабила регуляційні норми. Зокрема, у березні 2024 року було вилучено пропозицію, що передбачала «обмеження для бізнесу до 1000 євро у разі використання криптогаманців для здійснення транзакцій». Так само вилучили й положення, яке мало на меті запровадити перевірку особистих даних користувачів криптогаманців, які отримують кошти на свої рахунки.

Анонімність не заборонити

Сьогодні регулювання в США виглядає досить непослідовним через відсутність чіткого розподілу повноважень між Федеральною резервною системою (ФРС), Комісією з цінних паперів та бірж (SEC), Комісією з торгівлі товарними ф’ючерсами (CFTC), Міністерством фінансів та Конгресом. Це є проблемою, оскільки всі ці відомства переслідують свої цілі, прагнучи отримати якнайбільше влади над індустрією.

Після більш ніж 20 років посилення правил AML (боротьби з відмиванням грошей) рівень організованої злочинності, ухилення від сплати податків або вживання наркотиків не демонструє жодних ознак зниження.

Водночас біткоїн з кожним роком стає все менш цікавий для злочинців. Згідно зі щорічними звітами компанії Chainalysis, до 2021 року BTC був дійсно найпопулярнішою цифровою валютою серед хакерів, ймовірно через його високу ліквідність. Але за останні роки тренд змінився: тепер стейблкоїни лідирують у цій сфері.

Боротьба з біткоїн-міксерами: чому це не має сенсу
Статистика використання цифрових активів злочинцями. Джерело: Chainalysis

На думку багатьох експертів, заборона криптоміксерів не призведе до бажаної мети. Владі необхідно виробити більш загальну дорожню карту, яка враховуватиме нюанси розвитку Біткоїн-індустрії, щоб плавніше інтегрувати цифрові активи у глобальну фінансову систему і запобігти появі ризиків, подібних до тих, що виникли навколо Terra Luna і Three Arrows Capital (3AC).

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024