Законодавча ініціатива MiCA: що це таке і до чого тут Біткоїн

Законодавча ініціатива MiCA: що це таке і до чого тут Біткоїн

Євросоюз прагне встановити єдині правила ліцензування та регулювання цифрових активів у всіх країнах-членах. Утім, це лише зміцнить позицію біткоїна порівняно з іншими фінансовими інструментами та збільшить попит на некастодіальні та no-KYC платформи.

MiCA та її цілі

У ЄС визнають, що роль біткоїна та цифрових активів у економіці та фінансовому секторі стрімко зростає. Тому законодавці прагнуть встановити єдині правові норми, що усунуть наявні розбіжності між країнами у цій сфері.

The Markets in Crypto Assets regulation (MiCA) – це європейська законодавча ініціатива, що встановлює нові норми та правила для ринку біткоїна та цифрових активів.

«Регламент ЄС для ринків біткоїна та криптоактивів, або MiCA, є найновішим законодавчим актом у цій сфері. Ця ініціатива ЄС гармонізує розрізнену систему регулювань цифрових активів у національних нормативних актах членів ЄС. Після вступу MiCA у дію по всій території ЄС буде запроваджене однакове та зрозуміле регулювання цього бізнесу, що полегшить роботу компаніям, одночасно підвищуючи захист споживачів і знижуючи ризики для фінансової стабільності ЄС», – пояснює юридичний експерт з цифрових активів Дмитро Гончаренко.

Цього тижня члени Комітету з економічних та валютних питань Європейського парламенту підтримали цей законопроєкт. Остаточно MiCA можуть розглянути та ухвалити у Європарламенті вже до кінця жовтня. Проте навіть у цьому разі законопроєкт набуде чинності не раніше, ніж через 12-18 місяців після його публікації в офіційному журналі регулятора.

«MiCA встановлює єдині правила випуску, допуску до торгівлі та експлуатації цифрових активів, а також вимоги до постачальників послуг. Відтепер такий бізнес та супутні послуги прирівнюються до фінансових послуг по всій території ЄС. У кожній державі – члені ЄС запроваджуються так звані Національні компетентні органи, або NCAЄ, тобто органи нагляду цифрового бізнесу конкретно взятої держави ЄС. Також, MiCA зосереджена на певних категоріях активів, на які наразі не поширюється дія чинних нормативних актів», – додає Дмитро Гончаренко.

Європарламент у Страсбурзі. Джерело: Politico.
Європарламент у Страсбурзі. Джерело: Politico.

Постачальники цифрових послуг матимуть дотримуватися детальних вимог щодо захисту споживачів. Торговельні платформи зможуть надати технічні та установчі документи, включаючи White paper. Дмитро Гончаренко підкреслює:

«Слід окремо зазначити, що MiCA приділяє основну увагу до інформації, пов’язаної з власниками та керівниками компаній, що надають послуги з використання чи обслуговування цифрових активів. Регламент спрямований на запобігання конфлікту інтересів і відмиванню грошей та фінансуванню тероризму через такі активи».

Економічні наслідки та вплив на Біткоїн

Загалом європейський регулятор прагне наблизити норми біткоїна та цифрових активів до стандартів традиційного фінансового ринку. Реалізація таких ініціатив також може призвести до більшої централізації та обмеження конкуренції (попри офіційну позицію щодо підтримки конкурентного середовища). Ліцензування призведе до виключення тих платформ та компаній, що не задовольнятимуть новим вимогам. Щобільше, всі потенційні послуги розглядатимуться в контексті їхньої відповідності до очікувань та пріоритетів регулятора.

Очевидно, що практики KYC (англ. «знай свого клієнта» – норми щодо надання документів, які посвідчують особу) та AML (англ. «протидія відмиванню доходів» – норми щодо підтвердження джерела доходів та їх використання з метою встановлення, що вони не використовувалися у злочинних цілях) стануть поширенішими. З позицій користувачів така тенденція означатиме мінімізацію їхньої приватності та тотальний контроль над їхніми операціями. До того ж державне регулювання технічних особливостей функціонування платформ та компаній дозволятиме в разі потреби отримувати й централізований доступ до бази даних користувачів та їхніх транзакцій.

Зважаючи на те, що біткоїн є найдецентралізованішим з усіх цифрових активів (що підтверджує коефіцієнт Накамото) та значення приватності й незалежності для більшості біткоїнерів, подальший розвиток Біткоїна як технології та інноваційних грошей все далі віддалятиметься від тенденцій криптоіндустрії.

Той факт, що у Біткоїна немає CEO та будь-якого центрального органу управління, означає, що ініціативи на зразок MiCA не дозволять встановити повний контроль над його блокчейном та операціями користувачів.

Децентралізована організація блокчейну Біткоїна. Джерело: ResearchGate.
Децентралізована організація блокчейну Біткоїна. Джерело: ResearchGate.

Можна буде очікувати на зростання попиту серед біткоїнерів на некастодіальні гаманці, децентралізовані біржі та платформи без KYC/AML вимог. Такі допоміжні сервіси, як мікшування транзакцій та інші рішення для збереження анонімності та псевдоанонімності, стануть більш вживаними.

Вірогідно, виникне два класи цифрових активів. Перший – це більшість криптовалют та CBDC (цифрові валюти центральних банків), що розвиватимуться шляхом централізації, зберігання даних про користувачів та контролю з боку державних установ.

Другий – це Біткоїн, що залишиться відданим принципам децентралізації, захисту приватності та максимальної свободи транзакцій. Відкритий код Біткоїна робить загальновідомим графік випуску монет та алгоритм консенсусу Proof-of-Work. Поточні тенденції щодо розширення Lightning Network та нових максимумів хешрейту підтверджують прогрес щодо зміцнення стабільності та зростання децентралізації мережі.

Висновки

MiCA ставить амбіційні цілі щодо уніфікації законодавчих вимог ЄС відносно біткоїна та цифрових активів. Вірогідно, що централізація галузі зросте, а регулятори будуть здійснювати пильний нагляд над діяльністю як окремих користувачів, так і відповідних компаній та їхніх менеджерів. Лише Біткоїн завдяки своїй децентралізації та відсутності органів управління створить альтернативу такому підходу. Розбіжності між Біткоїном, з одного боку, та криптовалютами й CBDC, з іншого, лише зростатимуть, що стимулюватиме попит на BTC та суміжні сервіси, що забезпечуватимуть максимальну захищеність та приватність.

Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Біткоїн-стартапи з кожним роком все більше цікавлять інвесторів. Це відбувається не лише тому, що від них очікують прибутковості на рівні BTC, а й тому, що Біткоїн дедалі більше інтегрується у глобальну фінансову систему. Володимир Гришенко 18 червня 2024
Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна 13–15 червня у Празі (Чехія) відбулася щорічна масштабна Bitcoin-only конференція, що зібрала учасників зі всієї Європи, а спікерів – із різних регіонів світу. Лідери думок у черговий раз окреслили пріоритети розвитку Біткоїн-екосистеми на найближчі роки. Дмитро Харьков 17 червня 2024
Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024