Коефіцієнт Накамото: як вимірюється децентралізація блокчейну

Коефіцієнт Накамото: як вимірюється децентралізація блокчейну

Децентралізація – одна з головних переваг блокчейну. Проте існує потреба у кількісному вимірі децентралізації та порівнянні різних блокчейнів. Саме цю функцію виконує коефіцієнт Накамото.

Розрахунок коефіцієнта Накамото

Коефіцієнт Накамото вимірює децентралізацію блокчейну за допомогою визначення мінімальної кількості нод (вузлів), потрібних для коректного функціонування мережі. Високий коефіцієнт Накамото свідчить про високий ступінь децентралізації, а невисокий – відповідно про низький. Ця метрика була вперше запропонована Баладжи Срінівасаном, колишнім технічним директором (CTO) біткоїн-біржі Coinbase. Автор дав назву коефіцієнту на честь анонімного винахідника Біткоїна, тому що Сатоші Накамото неодноразово підкреслював роль і значення децентралізації для створення унікальної пірингової платіжної системи, здатної перемогти фіат.

Сатоші зазначав: «Я винайшов нову електронну пірингову грошову систему з відкритим кодом, що має назву Біткоїн. Вона повністю децентралізована, тому що вона не має центрального сервера чи посередників. Все побудовано на криптографічному підтвердженні, а не на довірі».

Срінівасан взяв за основу коефіцієнт Джині та криву Лоренца, яку використовують у макроекономіці для вимірювання ступеня нерівності у доходах і багатстві населення певних країн або регіонів. Відносно блокчейну, цей підхід означає визначення кількості елементів, які необхідно скомпрометувати для отримання повного контролю над певною підсистемою. Будь-який блокчейн охоплює такі основні підсистеми, що визначають його стабільність і децентралізацію:

  1. майнінг;
  2. клієнти;
  3. розробники;
  4. обсяг торгів на біржах;
  5. ноди (вузли);
  6. власники.

Порівняння блокчейнів

Блокчейн Біткоїна є першим і найрозгалуженішим. Відповідно, його ступінь децентралізації є набагато вищим за інші аналоги, що існують. Коефіцієнт Накамото найбільш ефективно демонструє різницю між Біткоїном та його ерзацами.

Блокчейн

Коефіцієнт Накамото

Кількість нод/валідаторів

Біткоїн

7349

14 409

THORChain

29

76

Avalanche

26

1188

Solana

19

1249

Terra

7

130

Таким чином, блокчейн Біткоїна перевершує THORChain у понад 253 рази відносно коефіцієнту Накамото. За кількістю нод/валідаторів Біткоїн випереджає його у 11,5 раза.

Експерти CrossTower зазначають, що блокчейн Ethereum не входить до переліку найбільш децентралізованих блокчейнів через відсутність даних про точну кількість валідаторів.

Чому блокчейн Біткоїна найбільш децентралізований

Біткоїн має дуже високі показники з усіх основних підсистем. Наприклад, його хешрейт (240 EH/s) продовжує встановлювати історичні максимуми попри ведмежий ринок і негативну кредитно-грошову політику центробанків.

Динаміка хешрейту Біткоїна. Джерело: LookIntoBitcoin.
Динаміка хешрейту Біткоїна. Джерело: LookIntoBitcoin.

На сьогодні у світі близько 106 млн власників BTC. У середньому 400 000 користувачів щодня беруть участь у транзакціях у мережі. Загальна кількість біткоїн-гаманців складає близько 200 млн, і 53 млн біткоїн-трейдерів беруть участь у BTC-операціях на біржах. Кількість активних біткоїн-адрес також постійно зростає попри ведмежий ринок. Таким чином, усе більша частка населення розуміє переваги біткоїна у порівнянні з фіатними валютами та іншими альтернативами.

Кількість активних адрес у мережі Біткоїна. Джерело: The Block.
Кількість активних адрес у мережі Біткоїна. Джерело: The Block.

Аналітик Bitcoin Magazine Дайлан ЛеКлер підкреслює значення децентралізації: «Мільйони ходлерів по всьому світу створюють підтримку, і через це біткоїн ніколи не впаде до нуля. Я ніколи не повернуся до зберігання моїх активів у фіаті. Ніколи».

Також важливим досягненням розробників Біткоїна стало уможливлення ефективної реалізації мікротранзакцій без загрози для децентралізації. У результаті війни за розмір блоку біткоїнери не відійшли від принципів децентралізації та оригінального бачення Сатоші. Біткоїн не пішов шляхом традиційних платіжних систем (таких як VISA або Mastercard), а реалізував принципи масштабування через протокол другого рівня Lightning Network.

Чому це важливо?

Високий ступінь децентралізації гарантує, що жодна група, корпорація або держава не має повного контролю над блокчейном. Отже, транзакції користувачів є вільними й максимально захищеними. Ніхто не може цензурувати або ефективно заборонити використання Біткоїна. Наприклад, спроби заборонити майнінг у Китаї призвели лише до реорганізації ринку та часткового переміщення обладнання та потужностей до інших юрисдикцій. Як наслідок, Китай уже лібералізує регулювання, щоб не втрачати доходів та інвестицій, пов’язаних із розвитком Біткоїн-інфраструктури.

До того ж у децентралізованій системі ніхто не повинен особисто знати чи довіряти іншим. Кожен користувач блокчейну має копію всіх транзакцій та може безпосередньо перевірити їх коректність. Як наслідок, вірогідність помилки або будь-якої упередженості практично зникає. Розподіл ресурсів також стає більш ефективним відповідно до інтересів й попиту всіх учасників системи. Відсутність посередників також сприяє більшій швидкості та надійності транзакцій.

Висновки

Хоча всі блокчейни підкреслюють власну децентралізованість, об’єктивний кількісний аналіз показує, що саме блокчейн Біткоїна є найбільш децентралізованим у порівнянні з іншими. Коефіцієнт Накамото доводить значну різницю, яка існує на цей момент. Так, Біткоїн перевершує інші блокчейни у сотні разів, і така динаміка з часом лише пришвидшується. Кожен користувач мережі (зокрема той, хто використовує повну ноду) робить свій внесок у децентралізацію блокчейну. Стабільний розвиток відбувається у кожній із шести основних підсистем навіть попри ведмежий ринок, що підтверджує сталий розвиток блокчейну Біткоїна у довгостроковому періоді.

Як відстежують біткоїни в Україні Як відстежують біткоїни в Україні Українські спеціалісти активно навчаються відстежувати біткоїн-транзакції. Таким чином Україна хоче вивести боротьбу зі злочинністю на новий рівень. Вже навіть є кілька гучних затримань. Але у цього тренду є не лише можливості, а й загрози. Дмитро Харьков 29 листопада 2023
Zap та Strike: історія успіху Джека Маллерса Zap та Strike: історія успіху Джека Маллерса Джек Маллерс – засновник і CEO Strike, інноваційної фінансової платформи, яка використовує Lightning для забезпечення швидких та дешевих міжнародних платежів. Незважаючи на молодий вік, Джек Маллерс вже встиг зробити значний внесок у розвиток і популяризацію Біткоїна. Володимир Гришенко 28 листопада 2023
Чому великі корпорації не люблять Біткоїн Чому великі корпорації не люблять Біткоїн Глобальні компанії на кшталт Apple та Google регулярно вводять обмеження для біткоїн-застосунків та BTC-гаманців. Але що стало причиною протистояння між корпораціями та головним цифровим активом? Дмитро Харьков 27 листопада 2023