Як розвивається Біткоїн-індустрія в Грузії

Як розвивається Біткоїн-індустрія в Грузії

Грузія активно розвиває Біткоїн-інфраструктуру як за допомогою приватного, так і державного секторів. Проаналізуймо, як триває процес реформ та чого країна може досягти у майбутньому.

Майнінг у Грузії

Попри невелику територію та населення (119-те та 128-е місця у світі відповідно), Грузія відіграє помітну роль на світовому ринку майнінгу. За даними Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index, на Грузію припадає 0,23% від загальносвітового хешрейту. Проте, зважаючи на методологію даного рейтингу та його орієнтацію на найбільші майнінгові пули, є значна вірогідність, що частка Грузії може бути більшою.

Так, аналітик Arcane Research Жерен Мелерад вважає, що структура витрат електроенергії та майнінгові потужності в країні свідчать про те, що Грузія генерує близько 0,7% від загальносвітового хешрейту.

Засновник Georgia Mining Association Алекс Судадзе також схвально оцінює прогрес Грузії у контексті розвитку майнінгової сфери.

«Попри теперішню непросту ситуацію в економіці, тенденція до активного використання майнінгу зберігається. Така позитивна динаміка можлива через його легальний статус у країні та невисокі ціни на електроенергію ($0,08–0,11 за кВтгод.)», - зазначив він.

Таким чином, майнінг створює основу для формування та розвитку Біткоїн-інфраструктури в країні.

Біткоїн-регулювання

У останні 15 років Грузія досягла суттєвих результатів у ліберальних реформах. Більшість репресивних та бюрократичних обмежень були скасовані, а країна стала на шлях вільної ринкової економіки. За Індексом економічної свободи, представленим Fraser Institute, Грузія посідає 15 місце у світі (з індексом 7,78 із 10 можливих), випереджаючи багато розвинених країн (наприклад, Велика Британія лише 22-га у рейтингу). Отже, на сьогодні немає значних регуляторних перешкод для розвитку майнінгового бізнесу в країні.

«Грузія з 2017 року відома як відкрита до Біткоїна юрисдикція. У країні дуже багато як індивідуальних майнерів, так і малих та середніх підприємств у цій сфері», – зазначає Алекс Судадзе.

Як наслідок, найбільш ефективні підходи до організації бізнесу можна знайти відповідно до структури витрат та очікуваних прибутків.

Нацбанк Грузії наразі розробляє законопроєкт про регулювання цифрових активів у країні, та всі учасники ринку запрошуються до обговорення законодавчих ініціатив. Нещодавно також стало відомо, що Грузія узгодить регулювання індустрії із загальними вимогами Європейського Союзу. Зокрема будуть враховані такі директиви: про платіжні послуги, вимоги до капіталу та постачальників послуг віртуальних активів.

Таким чином уряд країни планує залучити додаткові інвестиції, а також більш ефективно інтегрувати національну економіку в європейський ринок.

Державні структури активно використовують технологію блокчейн для досягнення та підтримання більшої прозорості у своїх операцій. Таким чином незалежний контроль над їхньою діяльністю може бути забезпечений, сприяючи відсутністю корупції та більшою ефективністю державного апарату. Блокчейн дозволяє оптимізувати виконання рутинних операцій за допомогою автоматизації та децентралізації.

Алекс Судадзе додає: «Також варто відзначити використання блокчейну в державному секторі, зокрема у Будинку Юстиції. Під час оформлення документів або зміни власника нерухомості, новий документ хешується та зберігається у блокчейні. У майбутньому такий підхід гарантує доступ до достовірної (первинної) документації».

Будинок Юстиції у Тбілісі. Джерело: ЛІРА-САПР
Будинок Юстиції у Тбілісі. Джерело: ЛІРА-САПР

Рекомендації

Слід зазначити, що Грузія розвиває Біткоїн-екосистему в правильному напрямі. Біткоїн та майнінг мають законодавче визнання, регуляторні норми інтегруються із вимогами ЄС, активно використовується блокчейн тощо. На відміну від урядів Узбекистану та Киргизстану, Грузія надає пріоритет Біткоїн-індустрії як одному з основних локомотивів економічного та технологічного зростання. Проте наступні рекомендації дозволять використовувати потенціал країни на 100%.

1. Активніше використовувати гідроенергетику для майнінгу біткоїнів. Відповідно до статистичних даних Our World in Data, гідроенергетика забезпечує 80% національних потреб в електроенергії. Дане джерело також призводить до значних надлишків енергії, що також можуть бути раціонально використані для видобутку біткоїнів.

Структура виробництва електроенергії у Грузії. Джерело: Our World in Data
Структура виробництва електроенергії у Грузії. Джерело: Our World in Data

2. Інтегруватися у європейську та світову спільноту в освітній та девелоперській сферах. У Тбілісі регулярно відбуваються блокчейн- та Біткоїн-конференції. Збільшення кількості таких заходів може дозволити успішно реалізувати міжнародні проєкти для покращення Біткоїн-екосистеми у країні. Досвід регуляторної інтеграції до норм ЄС може бути корисним у цьому контексті.

3. Створювати Біткоїн-хаби у Тбілісі й інших містах. Низькі податки, ліберальне регулювання та доступ до відповідних послуг можуть допомогти залучити необхідні інвестиції з-за кордону. Досвід Дубая та інших регіональних центрів має допомогти розробленню національної стратегії у цій сфері.

Висновки

Грузія досягла необхідного балансу між інтересами бізнесу, громадян та держави у процесі розвитку Біткоїн-екосистеми. Бізнес має можливість легально інвестувати у майнінг та Біткоїн-інновації, не зазнаючи надмірного податкового чи регуляторного тиску. Резиденти Грузії можуть використовувати BTC у різних видах діяльності, хоча біткоїн поки що не має статусу законного платіжного засобу в країні. Нарешті, держава отримує відповідні податкові надходження та мінімізує розмір «тіньового ринку». На цій основі Грузія може успішно продовжувати Біткоїн-трансформацію та укріплювати свої міжнародні зв’язки.

Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024
Як центробанки створюють гроші Як центробанки створюють гроші Коли мова йде про створення нових грошей, більшість людей уявляє друкарський верстат. Проте це лише один, до того ж не найрозповсюдженіший спосіб. Розглянемо, як саме центробанки збільшують грошову масу і чому Біткоїн не має таких проблем. Дмитро Харьков 03 липня 2024