Чи зможе Узбекистан повторити Біткоїн-успіх Казахстану

Чи зможе Узбекистан повторити Біткоїн-успіх Казахстану

Казахстан є одним зі світових лідерів у сфері майнінгу. Це не може не привертати уваги країн-сусідів. Зокрема Узбекистан також прагне розвивати Біткоїн-екосистему та стати лідером у Центральній Азії. Але чи є у нього шанси?

Головні чинники успіху

Досвід Казахстану демонструє, що стрімкий та стабільний розвиток майнінгу в країні може бути забезпечений наступними факторами: дешевою електроенергією, вдалим географічним розташуванням та лояльним регулюванням. Розглянемо відповідність цих чинників у контексті Узбекистану.

Вартість електроенергії

В Узбекистані досить дешева електроенергія, що робить його конкурентоспроможним у глобальному контексті. Так, 1 кВт електроенергії для домогосподарств коштує $0,027, а для інших категорій споживачів – $0,041. Для порівняння: вартість електроенергії у Казахстані є вищою – $0,053 за 1 кВт. Отже, це можна вважати однією із конкурентних переваг країни.

Географічне розташування

Географічне розташування Узбекистану в контексті розвитку майнінгової індустрії досить вигідне: він межує з Казахстаном та знаходиться доволі близькості до Китаю. Таким чином, теоретично можливим є створення майнігового хабу в цій частині Азії. Щобільше, у разі тимчасових проблем в інших країнах (на зразок заборони майнінгу в Китаї у 2021 році) Узбекистан може отримати додаткові можливості для зміцнення власних конкурентних позицій.

Законодавче регулювання

З одного боку, біткоїн-майнінг є дозволеним видом діяльності у країні, починаючи з цього року. З іншого боку, існує дуже широкий перелік вимог до майнінгових компаній, включаючи використання виключно енергії сонця. Є також інші перешкоди щодо формування та еволюції Біткоїн-індустрії в країні, такі як заборона для більшості бірж торгівлі біткоїнами та цифровими активами. В цілому законодавчі вимоги скоріше перешкоджають, аніж сприяють розвитку майнінгу та інших елементів Біткоїн-інфраструктури в країні.

Енергетична політика в Узбекистані

Представники Казахстанської асоціації блокчейн-технологій підкреслюють стратегічне значення регулювання індустрії в контексті залучення інвестицій та створення умов для реалізації довгострокових проєктів. Зокрема майнінгові компанії демонструють здатність оперативно змінювати свою локацію відповідно до податкового та адміністративного тиску. Тому ті реформи, які зараз реалізуються в енергетичній сфері Узбекистану, безпосередньо впливають на майнінговий потенціал цієї країни.

Уряд країни запровадив нові механізми з метою залучення інвестицій у відновлювану енергетику та суміжні галузі, що може дозволити підвищити енергоефективність поточних проєктів. Міністерство енергетики Узбекистану також розширює співробітництво з іншими країнами.

Так, 30 серпня цього року було підписано «дорожню карту» щодо співробітництва з Азербайджаном. Заступник міністра енергетики Узбекистану Шерзод Ходжаєв зазначає: «Головна проблема полягає у відсутності гарантованих правил. Умови доступу на ринок відсутні, немає жорстких норм, що визначають обов’язки інвестора».

Уряд планує приватизувати частину підприємств енергетичного та видобувного сектору. Узбекистан продовжує інвестувати у відновлювані джерела енергії, а також планує збудувати два атомні реактори (враховуючи, що країна є одним із найбільших виробників урану у світі). На цей час природний газ складає 86% від усієї енергії, що видобувається у країні. Проте регулювання не дозволяє використовувати даний вид енергії для майнінгу. Як наслідок, переважна більшість енергетичного потенціалу країни не використовується раціонально задля видобутку BTC, що негативно впливає на ВВП країни та її Біткоїн-екосистему.

Газові потужності Узбекистану. Джерело: Kapital.
Газові потужності Узбекистану. Джерело: Kapital.

Рекомендації

Хоча Узбекистан має значний енергетичний потенціал та дешеву електроенергію, на сьогодні він значною мірою поступається Казахстану через неефективне та непрозоре регулювання галузі. Навіть приклад Китаю підтверджує той факт, що надмірні обмеження майнінгу є неефективними й лише призводять до міграції майнерів до більш лояльних юрисдикцій. Окрім того, дозвіл на використання лише енергії сонця не виглядає виправданим, зважаючи на рекордні запаси природного газу. Частина надлишкових потужностей може бути спрямована на майнінг біткоїна. Більш ефективне використання енергії може бути вкрай важливим для зниження тарифів для населення.

Більш гнучкий підхід до відновлюваних джерел енергії також виглядає доречним з огляду на те, що гідроенергія є одним із найбільш екологічних та ефективних джерел енергії для майнінгу. Тому сучасні консультації з представниками бізнесу інших країн можуть дозволити розробити оптимальні стратегії для використання різних джерел відновлюваної енергії.

Якщо розвиток атомної енергетики відбуватиметься згідно з ухваленими планами, то частина атомної енергії також може бути спрямована на майнінг. Додаткові консультації із представниками індустрії мають бути ініційовано у цьому контексті.

Гідроенергія у сфері майнінгу. Джерело: WSJ.
Гідроенергія у сфері майнінгу. Джерело: WSJ.

Насамкінець, Узбекистану варто розробити більш комплексний підхід до еволюції всієї Біткоїн-екосистеми. Наприклад, біткоїн-біржі мають отримати необхідний статус для повноцінної роботи, і максимальна конкуренція сприятиме найбільш ефективному балансу між якістю та вартістю послуг, що надаватимуться. Як фізичні, так і юридичні особи повинні мати доступ до купівлі та використання біткоїна у своїх операціях. Освітні проєкти, конференції та створення ком’юніті мають бути допоміжними чинниками для прискорення такої трансформації.

Висновки

Узбекистан не поступається Казахстану в плані вартості електроенергії та географічного розташування. Проте законодавче регулювання створює значні перешкоди для перетворення Узбекистану в одного з лідерів центральноазіатського регіону. Лібералізація законодавства у плані доступу до різних джерел енергії є вкрай важливою для розвитку майнінгу в країні. Інвестиції у міжнародне співробітництво та освітні Біткоїн-проєкти також можуть прискорити позитивні зміни.

Jay-Z: репер і біткоїн-меценат Jay-Z: репер і біткоїн-меценат Jay-Z – талановитий музикант і бізнесмен. Разом зі співзасновником Twitter Джеком Дорсі він активно допомагає розвивати Біткоїн-спільноту, фінансуючи безліч стартапів та ініціатив. Володимир Гришенко 21 вересня 2023
Біткоїн-індустрія у Казахстані: поворот не туди Біткоїн-індустрія у Казахстані: поворот не туди Ще не так давно Казахстан входив до трійки світових лідерів з майнінгу Біткоїна. Але останнім часом втратив позиції, а його уряд почав надавати перевагу розвитку проєктів з цифрових валют центробанків (CBDC). Чим така зміна пріоритетів загрожує країні у майбутньому? Дмитро Харьков 20 вересня 2023
Які бувають критики Біткоїна і чому вони неправі Які бувають критики Біткоїна і чому вони неправі Біткоїн від моменту свого створення регулярно піддається нападкам з боку представників світу традиційних фінансів. Ми підготували для вас класифікацію критиків Біткоїна, щоб ви чітко розуміли, до чиєї думки не варто прислухатися. Володимир Гришенко 19 вересня 2023