Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше

Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше

За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм.

Схожі патерни

Біткоїн не можна порівнювати з іншими цифровими активами, адже вони не можуть забезпечити того ж рівня децентралізації, приватності та захисту від інфляції. Проте Біткоїн можна порівняти з інтернетом (принаймні в одному контексті – швидкості поширення і прийняття у світі).

Експерти відзначають, що популярність Біткоїна (якщо її виміряти кількістю активних користувачів) зростає за тією самою моделлю, що й інтернет, але з лагом у 24 роки (адже зрозуміло, що інтернет був винайдений раніше).

Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше
Поширення Біткоїна та інтернету у світі. Джерело: соцмережа Х.

Станом на 2024 рік у світі приблизно 400 млн людей використовують Біткоїн (так само як і інтернет у 2000 році). Загалом є усі підстави вважати, що цей тренд триватиме й надалі. Отже, приблизно за п'ять років гіпербіткоїнізація, ймовірно, насправді стане глобальним явищем.

Що викликає схожість

Біткоїн та інтернет демонструють схожі моделі поширення завдяки кільком основним факторам, які сприяють прийняттю та інтеграції революційних технологій. Обидві технології мають трансформаційний потенціал, руйнуючи традиційні системи й пропонуючи нові способи роботи. Вони приваблюють перших користувачів, а згодом і широкі верстви населення.

І Біткоїн, і інтернет являють собою значні технологічні інновації, які руйнують наявні системи. Інтернет здійснив революцію у комунікації, доступі до інформації та торгівлі. А Біткоїн радикально змінює глобальну фінансову систему, запровадивши децентралізовану та цифрову форму грошей. Першими, хто впроваджує ці інновації, як правило, є технічно підковані люди та спільноти, які усвідомлюють їхній потенціал ще до того, як вони стають загальновідомими.

Концепція мережевих ефектів відіграє вирішальну роль у моделях прийняття як Біткоїна, так і інтернету. Чим більше людей використовують технологію, тим більше зростає її цінність для всіх користувачів, що заохочує подальше впровадження. Для інтернету це означає, що чим більше людей виходять в мережу, тим більше стає доступного контенту, послуг і з'єднань тощо. Це робить його більш цінним і необхідним. Аналогічно, чим більше людей і підприємств починають використовувати BTC, тим більше зростає його корисність як засобу обміну, засобу збереження вартості та інвестиційного активу, що зрештою приваблює все більше користувачів.

Впровадження обох технологій прискорилось завдяки розвитку інфраструктури. Інтернет отримав вигоду від створення глобальної телекомунікаційної інфраструктури, персональних комп'ютерів і (пізніше) смартфонів, що зробило його більш доступним для ширшої аудиторії. Зростанню Біткоїна також сприяє попереднє існування інтернету, який забезпечує необхідну інфраструктуру для його цифрових транзакцій. Крім того, поява смартфонів і глобальне проникнення інтернету полегшили людям доступ до BTC і його використання, особливо у регіонах з обмеженими банківськими послугами.

Культурні та економічні зрушення також відіграють певну роль у моделях прийняття як Біткоїна, так і інтернету. Ера Інтернету збіглася з глобальним акцентом на цифровому зв'язку та обміні інформацією, зумовленим глобалізацією та інформаційною епохою. Зростання Біткоїна збігається зі скептицизмом щодо традиційних фінансових систем, а також з великим інтересом до фінансового суверенітету і приватності. Цей контекст створює сприятливе середовище для впровадження технологій, які пропонують альтернативи усталеним системам.

Відмінності

Попри те, що спостерігається дуже сильна схожість у темпах поширення інтернету та Біткоїна, не слід забувати про їхні значні відмінності. Перш за все, біткоїн – це гроші, а інтернет – це лише технологія у сфері комунікацій. Тому не можна сказати, що інтернет принципово змінив статус-кво в економічній сфері. Але ситуація стає зовсім іншою з появою і поширенням Біткоїна. Річ у тім, що Біткоїн доводить, що надійність транзакцій не потребує посередників у вигляді банків. Щобільше, стає можливим здійснювати фінансові транзакції без участі центрального банку у вигляді емісійного центру. Тобто ринок може зробити вибір на користь незалежних та децентралізованих грошей. А, отже, й позбутися, інфляції та більшості інших фінансових проблем.

Біткоїн також має більший потенціал щодо свого поширення. Деякі групи та люди можуть жити, не використовуючи інтернет (тимчасово чи постійно). Але практично ніхто з них не може обійтися без грошей (у тій чи іншій формі). Через те, що Біткоїн має переваги у порівнянні з усіма іншими альтернативами, можна передбачити його глобальне поширення майже до 100% населення Землі.

До того ж аналітики відзначають певне прискорення темпів зростання гіпербіткоїнізації останніми роками (навіть порівняно з інтернетом). Тож максимальне охоплення цільової аудиторії може настати навіть швидше за попередні оцінки.

Підсумки

Поширення таких популярних технологій, як Біткоїн та інтернет, має спільні патерни. Річ у тім, що їхнє розповсюдження значною мірою залежить від мережевого ефекту. У найближчі п'ять років використання Біткоїна має стати насправді глобальним. Щобільше, загальний потенціал Біткоїна випереджає інтернет, адже попит на тверді гроші історично випереджає усі інші товари та послуги.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024