Як центробанки створюють гроші

Як центробанки створюють гроші

Коли мова йде про створення нових грошей, більшість людей уявляє друкарський верстат. Проте це лише один, до того ж не найрозповсюдженіший спосіб. Розглянемо, як саме центробанки збільшують грошову масу і чому Біткоїн не має таких проблем.

Емісія грошей

Грошову масу в економіці зазвичай вимірюють двома способами: грошовим агрегатом М2 та монетарною базою. Наприклад, грошова маса доларів США М2, яка становить приблизно $21 трлн, включає долари, доступні для витрат і заощаджень в економіці. Натомість монетарна база, яка становить близько $5,7 трлн, охоплює готівку та банківські резерви, які безпосередньо контролюються Федеральною резервною системою (ФРС). Зазначимо, що понад 80% поточної грошової маси було створено після 2000 року, що відображає значну монетарну експансію в останні десятиліття.

Як центробанки створюють гроші
Динаміка грошової бази та агрегатора М2. Джерело: River

Створення грошей відбувається через різні механізми відносно грошового агрегату М2 та монетарної бази. Пропозиція М2 збільшується насамперед через кредитну експансію приватного сектору, зокрема банків, та через фіскальну політику уряду. З іншого боку, монетарна база збільшується за допомогою чотирьох специфічних методів монетарного стимулювання, які застосовує ФРС.

Методи створення грошей

Існує шість основних способів створення грошей у сучасній фіатній системі.

Кредитування комерційних банків

Кредитування приватного сектору стимулює кредитну експансію, оскільки банки створюють нові гроші, видаючи кредити. Ці новостворені гроші циркулюють в економіці й знову потрапляють у банки, які потім видають їх у позику, збільшуючи грошову масу. Цей цикл виникає через існування банківського мультиплікатора та часткового резервного покриття.

Бюджетний дефіцит

Бюджетний дефіцит відіграє значну роль у кредитній експансії. Більшість урядів витрачають більше, ніж збирають податків, що призводить до бюджетного дефіциту. Щоб його покрити, уряди випускають облігації та продають їх для залучення додаткових коштів. Однак коли попит на ці облігації недостатній, центральний банк викуповує їх, фактично створюючи в процесі нові гроші. Цей механізм призвів до того, що сьогодні центральні банки викупили облігацій на суму близько $4,5 трлн.

Операції на відкритому ринку

Операції на відкритому ринку є ключовим інструментом монетарного стимулювання, який використовує ФРС. Купуючи або продаючи державні цінні папери на ринку, ФРС може впливати на пропозицію грошей і встановлювати процентні ставки. Коли ФРС купує цінні папери, вона вливає гроші в банківську систему, збільшуючи пропозицію грошей і, як правило, знижуючи процентні ставки. І навпаки, коли ФРС продає цінні папери, вона вилучає гроші з банківської системи, зменшуючи пропозицію грошей і потенційно підвищуючи процентні ставки. Цей процес дозволяє регулятору впливати на темпи зростання ВВП й інфляцію в економіці.

Кредитування фінансових установ

Надання кредитів фінансовим установам – ще одна форма монетарного стимулювання. Яскравим прикладом є банківська криза 2023 року, пов'язана з Silicon Valley Bank, під час якої ФРС надала понад $100 млрд банкам, що опинилися на межі банкрутства. Ці гроші не надходять з податків, а є новоствореними ФРС, що дозволяє їй надавати екстрену ліквідність. Регулятор пояснює такі кроки намаганням стабілізувати фінансову систему під час криз.

Валютні інтервенції

Валютні інтервенції також можуть слугувати формою монетарного стимулювання. Наприклад, у травні 2020 року ФРС надала іноземним центральним банкам до $448 млрд через своп-лінії для стабілізації валютних ринків. Формально ця інтервенція мала на меті забезпечити ліквідність на світових ринках, підтримати міжнародний рух доларів та пом'якшити економічні наслідки глобальної нестабільності під час пандемії COVID-19.

Друк паперових грошей

Друк банкнот – це форма монетарного стимулювання. Це саме той спосіб, про який зазвичай думають люди. Це єдиний фізичний спосіб, у який друкуються гроші. Друк банкнот відбувається регулярно на основі прогнозів попиту. При цьому переважна більшість фіатної грошової маси наразі існує у цифровому вигляді.

Як цю проблему розв’язує Біткоїн

Яким би чином не створювалася додаткова фіатна грошова маса, вона призводить до інфляції, знецінення заощаджень та інших проблем як на рівні окремих людей, так і національної економіки. Натомість Біткоїн пропонує принципово інший підхід, який і приваблює все більше людей в усьому світі.

У мережі Біткоїна гроші створюються одним способом і лише один раз. За кожен новий блок, який додається до блокчейну, майнер, який його успішно видобув, отримує винагороду, що складається з субсидії за блок та комісій. Якщо комісії сплачують інші користувачі, то субсидія і є єдиним джерелом появи нових монет. Наразі субсидія складає 3,125 BTC за блок, а її розмір зменшується вдвічі приблизно раз на чотири роки. Сукупна пропозиція всіх видобутих монет ніколи не перевищить 21 млн.

Як центробанки створюють гроші
Монетарна політика Біткоїна. Джерело: River.

Монетарна політика Біткоїна повністю передбачувана і не може бути змінена. Саме це робить його таким цінним в очах біткоїнерів. Тут немає ніяких залаштункових угод, ніяких помилкових і суб'єктивних рішень і ніякої маленької групи людей, які вирішують, скільки будуть коштувати ваші гроші.

Підсумки

Банківська система (центробанк і комерційні банки) створює фіатні гроші у найрізноманітніші способи. Проте збільшення грошової маси не здатне розв'язати фундаментальні проблеми в економіці. Щобільше, інфляція призводить лише до погіршення ситуації: зростання заборгованості, втрати купівельної спроможності, знецінення заощаджень, а іноді й до стагфляції й гіперінфляції. Жодні спроби обмежити владу регуляторів не мали довгострокового успіху, адже банки просто переходили на інші способи випуску грошей. А зарадити ситуації можуть лише радикальні заходи, а саме – перехід на стандарт Біткоїна.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024