Stablesats для біткоїнерів: плюси та мінуси

Stablesats для біткоїнерів: плюси та мінуси

Stablesats – порівняно новий інструмент для мінімізації впливу волатильності біткоїна. Проте окрім низки переваг він також має серйозні недоліки.

Що таке Stablesats?

З техніко-економічної точки зору, Stablesats – це спроба поєднати біткоїн як засіб обміну та долар США як одиницю виміру вартості. Це може бути цікавим тим власникам монет, хто намагається мінімізувати короткострокову волатильність активу. Stablesats було розроблено 2022 року командою Galoy, Inc., яка також брала участь у створенні Біткоїн-інфраструктури у Сальвадорі. Як усе це працює? Користувачі покладаються на фінансові деривативи – так звані «безстрокові зворотні свопи». Вони дозволяють захистити інвестора від коливань фіатної вартості біткоїна через відкриття довгих чи коротких позицій. Такі свопи не мають терміну дії, і це означає, що власники можуть розрахуватися за контрактом з біржею-контрагентом у будь-який час.

Наприклад, деякі гаманці дозволяють обрати, чи BTC будуть зберігатися у своєму класичному вигляді, чи в деномінованому в доларах вимірі. У другому випадку біткоїни будуть переведені на біржу, де буде відкрита коротка позиція, а монети використовуватимуться як застава. Такий підхід гарантує, що в доларовому еквіваленті BTC користувача хеджується від будь-яких коливань ціни на біткоїн. Іншими словами, прибуток/збиток за контрактом зведе нанівець будь-яке потенційне підвищення або зниження вартості застави.

Stablesats для біткоїнерів: плюси та мінуси
Використання Stablesats. Джерело: Stablesats

Розглянемо пару умовних прикладів, як це працює. Наприклад, користувач Данило має на своєму гаманці 3 млн сатоші (0,03 BTC). Припустимо, що поточна вартість біткоїна становить $30 000, а його сатоші наразі дорівнюють $900. Данило не знає, як ціна активу буде змінюватися найближчим часом, але він хоче убезпечити себе від можливих коливань курсу. Він використовує Stablesats, що передбачає відкриття безстрокового зворотного свопу.

Якщо ціна біткоїна у доларовому вимірі падає (наприклад, внаслідок значного підвищення ставок ФРС), то фіатний еквівалент 3 млн сатоші відповідно зменшується. Так, якщо курс впаде в 1,5 рази до $20 000, сатоші Данила складатимуть тепер лише $600. Але через відкриття короткої позиції посередник, що надає послуги Stablesats, заробляє додаткові $300, які дозволяють йому докупити біткоїни, збільшивши заставу, й підтримати той самий фіатний еквівалент.

А що буде, якщо курс біткоїна зростатиме? Припустимо, що ФРС знижує ставки та значно збільшує пропозицію долара в економіці, а біткоїн зростає в 1,5 раза до $45 000. У цьому разі застава у 3 млн сатоші коштує вже $1350, але посередник зазнає збитків у $450 через відкриття невдалої короткої позиції й буде змушений продати третину сатоші для їх покриття. У фіатному вимірі Данило все ще матиме ті самі $900 (щоправда, сатоші в нього залишиться лише 2 млн).

Тобто Данило отримує необхідні гарантії щодо захисту від волатильності незалежно від коливань курсу BTC.

Чи варто використовувати Stablesats?

Звичайно, все залежить від конкретного власника BTC, його пріоритетів й потреб. Проте можна виділити основні переваги й недоліки такого інструменту, як Stablesats, що дозволять зробити більш зважений вибір. Серед переваг Stablesats можна виділити наступне: захист від короткострокової волатильності біткоїна; відсутність потреби у використанні банківського сектору; мінімальні комісії завдяки Lightning Network; достатній розмір застави тощо. Для багатьох власників цифрових активів Stablesats можуть бути кращою альтернативою у порівнянні з фіатними валютами та стейблкоїнами.

Безумовно, Stablesats мають певні якості, що сприяють їхньому поширенню у деяких операціях та використанню певною групою власників біткоїнів. Проте варто також враховувати низку ризиків та недоліків. По-перше, Stablesats не дозволяють уникнути ризиків контрагентів (а це було однією з мотивацій для винайдення Біткоїна Сатоші Накамото). Stablesats потребують довіри до централізованої біржі, де будуть відкриватися короткі позиції. У разі її банкрутства власник BTC втратить власні кошти.

Stablesats для біткоїнерів: плюси та мінуси
Stablesats покладається на посередників у вигляді бірж. Джерело: Stablesats

По-друге, Stablesats не дозволяють уникнути ризиків волатильності у деяких випадках. Наприклад, багато бірж мають механізм автоматичного зниження левериджу, що передбачає примусове закриття деяких позицій (навіть якщо вони є прибутковими для трейдера).

По-третє, Stablesats дещо суперечать загальному баченню Біткоїна. Окрім використання посередників, вони також надають перевагу коротко-, а не довгостроковій перспективі (зниженню волатильності порівняно зі стратегічним зростанням купівельної спроможності завдяки біткоїну). До того ж саме вибір фіатних одиниць виміру вартості не відповідає інтересам гіпербіткоїнізації. Тому досить багато біткоїнерів не використовують і не планують використовувати stablesats у своїй діяльності.

Що у підсумку

Stablesats створюють новий підхід для використання біткоїна через його інтеграцію з Lightning Network та біржами для відкриття коротких позицій, які дозволяють мінімізувати ризики падіння фіатної вартості BTC. У такий спосіб власник Stablesats може зберегти фіатний еквівалент вартості незалежно від зростання чи зниження курсу біткоїна. Тож безстрокові зворотні свопи можуть бути корисними для тих власників монет, для яких вкрай важливо мінімізувати ризики короткострокової волатильності. Відсутність прямої залежності від банків чи емітентів стейблкоїнів також приваблює багатьох.

Але Stablesats також створюють чимало ризиків, зокрема через використання посередників у вигляді бірж. До того ж усі ризики волатильності все одно неможливо усунути, а надання переваги короткостроковому періоду перед довгостроковим є сумнівним підходом для більшості біткоїнерів. Тому Stablesats можуть зайняти певну нішу на ринку в контексті короткострокових фінансових потреб певних учасників, але навряд чи вони стануть стандартом для власників BTC, які наближають гіпербіткоїнізацію.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024