Міфи про приватність біткоїн-транзакцій

Міфи про приватність біткоїн-транзакцій

Приватність біткоїн-транзакцій відіграє все більшу роль в умовах появи CBDC та інших методів тотального контролю за фінансовими операціями. Тому критично важливо розуміти, як вона працює, та уникати помилок, що можуть коштувати вам конфіденційності.

Міф №1: Біткоїн – анонімний

Досить часто можна зустріти припущення, що Біткоїн є повністю анонімним, а його транзакції не можна дослідити чи проконтролювати. Проте така інтерпретація роботи блокчейна некоректна. Біткоїн є псевдонімним, а не анонімним через те, що всі операції знаходяться у публічному доступі. Кожен може відслідкувати адреси, що беруть участь у транзакціях, та кількість BTC (або сатоші), що переказуються.

Головний підхід, що використовується для збереження приватності користувачів BTC полягає у відсутності ідентифікації власників відповідних коїнів та адрес. Тобто хоча й транзакції є у відкритому доступі, вкрай проблематично встановити осіб, які беруть участь у цьому процесі. Головні загрози для приватності полягають у купівлі монет через KYC-сервіси (тобто ті, що потребують документальне підтвердження особи) або використання однієї адреси декілька разів.

У той самий час купівля біткоїнів безпосередньо в інших власників (навіть з певною націнкою) та використання нових адрес для різних транзакцій може дозволити досягти задовільної приватності у більшості випадків. Але всі власники BTC мають пам’ятати, що Біткоїн не є анонімним, і власна дисципліна при його використанні грає ключову роль.

Міф №2: Tor не сумісний з Біткоїном

Іноді лунають твердження, що інтеграція Tor з Біткоїном нераціональна, бо начебто вона призводить лише до концентрації додаткових ризиків. Через це власникам монет та користувачам блокчейну радять відмовитися від Tor. Проте такі рекомендації є не лише безпідставними, а й шкідливими для приватності біткоїнерів.

Наприклад, легендарний винахідник Біткоїна Сатоші Накамото використовував Tor та рекомендував його іншим користувачам. До речі факт того, що особа Сатоші досі залишається нерозкритою значною мірою підтверджує ефективність функціонала Tor як додаткового інструменту для захисту персональних даних.

Міфи про приватність біткоїн-транзакцій
Використання Tor при здійсненні біткоїн-транзакцій. Джерело: CoinDesk.

Tor може бути корисним для різних учасників екосистеми Біткоїна: від майнерів до тих, хто використовує повну ноду. В такий спосіб ніхто не зможе надійно визначити місцеперебування конкретної особи (через IP чи інші способи). Таким чином, Tor може бути корисним доповненням до Біткоїна та навіть необхідним інструментом в авторитарних країнах чи в інших ситуаціях, коли існує безпосередня загроза з боку держави, зловмисників чи інших осіб.

Міф №3: мікшування та інші стратегії збереження приватності – методи злодіїв

Існують спеціальні сервіси мікшування транзакцій, що дозволяють приховати весь шлях транзакцій та її учасників. Завдяки ним вхідні й вихідні дані різних користувачів змішуються й процес відстежування стає набагато складнішим. Проте ЗМІ, як правило, зображують мікшування та інші стратегії забезпечення додаткової приватності як характеристики, притаманні виключно шахраям та злочинцям. Наприклад, нещодавні транзакції Alameda Research із використанням мікшування були відразу охарактеризовані як ознака їхньої нелегітимності.

Таке висвітлення ситуації є необ’єктивним та вводить в оману. Річ у тому, що злочинні операції можуть здійснюватися як приховано, так і відкрито. Аналогічно законні дії також можуть реалізовані публічно або приватно. Тому змішування цих характеристик призводить до зростання неприйняття методів забезпечення максимальної приватності.

Міфи про приватність біткоїн-транзакцій
Мікшування Біткоїн-транзакцій. Джерело: CoinTelegraph.

Найвідоміша реалізація мікшування у мережі Біткоїна – це CoinJoin, що була запропонована розробником Грегорі Максвелом ще у 2013 році. Створення подвійних, потрійних і т. д. транзакцій із багатьма вхідними та вихідними каналами забезпечує належну приватність як у контексті теперішньої транзакції, так і у разі майбутнього розслідування активності певних адрес.

Міф №4: існує універсальна формула захисту приватності

Відповідно до цієї перспективи, можна розробити якусь універсальну систему, що задовольнятиме потреби всіх учасників процесу та слугуватиме певним стандартом. Тому чи то у централізований, чи децентралізований спосіб можна дійти згоди щодо послідовності кроків, які необхідно здійснити для досягнення цієї цілі.

Але така перспектива некоректна від самого початку через те, що різні користувачі блокчейну мають різні плани. Наприклад, певні інституції (як біржі) можуть бути зацікавлені у максимальній відкритості власних транзакцій та їхньому моніторингу третіми особами. У цей спосіб вони можуть підтвердити достатність резервів, активність своїх клієнтів тощо. Більшість власників монет можуть дотримуватися основних рекомендацій щодо захисту приватності, але у деяких випадках їх може виявитися недостатньо. Тому доцільними стають стратегії з мікшування транзакцій та забезпечення додаткової приватності.

Різний ступінь розуміння приватності та її реалізації при проведенні біткоїн-транзакцій також призводить до різних висновків і способів використання блокчейну. У будь-якому випадку не існує універсального підходу, що у рівній мірі задовольняв би інтереси всіх учасників, і кожен власник BTC має знайти оптимальну стратегію для реалізації власних планів.

Міф №5: стандарти приватності Біткоїна задані раз і назавжди

Нерідко можна зустріти думки щодо того, що рівень приватності мережі Біткоїна є незмінним. Через це його можуть критикувати або вважати застарілим чи негнучким. Але насправді розробники Bitcoin Core традиційно приділяють значну увагу забезпеченню приватності як одного з пріоритетів розвитку функціонала Біткоїна.

Наприклад, остання версія Bitcoin Core 24.0 запровадила додаткову рандомізацію, що дозволяє повною мірою витрачати UTXO та значно ускладнити використання блокчейну для ідентифікації користувачів. Таким чином, новіші версії популярного протоколу забезпечують більшу приватність порівняно з попередніми.

На сьогодні є чимало інших пропозицій щодо вдосконалення забезпечення приватності власників монет. Проте необхідний консенсус між розробниками, майнерами, біржами та іншими користувачами задля їхнього запровадження. Потрібно переконатися, що не створюються загрози стабільності мережі та інтереси всіх сторін належно збалансовані.

Висновки

Проведений аналіз демонструє, що забезпечення належної приватності потребує певних зусиль від власників монет. Хоча Біткоїн не є повністю анонімним, використання допоміжних інструментів на зразок Tor та мікшування транзакцій дозволяє ефективно захистити власні приватні дані. Останні оновлення Bitcoin Core також ускладнюють зовнішній моніторинг. Завжди слід розрізняти приватність та незаконну діяльність. Вони не повинні ототожнюватися та призводити до санкцій чи засудження звичайних користувачів.

Чому не слід ставати альткоїнером Чому не слід ставати альткоїнером Агресивна реклама різноманітних криптопроєктів заохочує людей купувати альткоїни або брати участь в інших сумнівних «криптоініціативах». Проте цей шлях є вкрай небезпечним. Дмитро Харьков 18 квітня 2024
Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Цього тижня кілька інвестиційних компаній Гонконгу повідомили, що їхні заявки на спотовий біткоїн-ETF затвердив регулятор. Це важлива подія, що матиме значний влив на Біткоїн-індустрію. Дмитро Харьков 17 квітня 2024
Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей був одним із творців криптографії та засновником руху шифропанків. Усі ці ініціативи дали поштовх розвитку децентралізованих фінансів та відіграли значну роль у появі Біткоїна. Володимир Гришенко 16 квітня 2024