Біткоїн – машина правди

Біткоїн – машина правди

Біткоїн – це філософія вільної людини. Це те, до чого людство прагнуло з самого початку свого існування.

З моменту свого створення Біткоїн використовувався як платформа для свободи слова. Крім обміну цифровою валютою в глобальному масштабі, Біткоїн також надає користувачам можливість публікувати інформацію, що не підлягає цензурі або скасуванню. Вона буде доступна всьому світу, доки існує сам Біткоїн (хоча б одна його копія або нода). Як відомо, для запуску повної ноди потрібно завантажити всю копію блокчейну. Це означає, що збільшення нод та якість їх захисту будуть лише зміцнювати цю вічну базу даних.

Перший блок блокчейну Біткоїна називається genesis block. Це блок народження Біткоїна. У genesis блоці Сатоші Накамото залишив зашифрований запис, в якому є натяк на те, що Біткоїн – це нові гроші. Так і є, але я хочу розкрити зміст цієї події з іншого боку: чому цей запис взагалі існує і як можна зробити нові.

Сьогодні, влітку 2022 року, попри те, що Біткоїну вже 13 років, рішення на базі його блокчейну не розвиваються належним чином. Втім ми вже маємо робочі методи, якими можемо здійснювати запис даних до блокчейну. Розглянемо їх, після чого обговоримо застосування цієї технології.

Як робити записи в блокчейні Біткоїна

Standard Scripts – заснована на стеку мова сценаріїв Біткоїна для створення транзакцій. Транзакції Біткоїна містять вхідні та вихідні скрипти. Вхідні скрипти є рішеннями

(скрипти для розблокування) попередніх вихідних скриптів (блокуючі скрипти) у попередніх транзакціях, що зберігаються в блокчейні.

На сьогодні існує п’ять стандартних типів скриптів, що використовуються і приймаються в мережі Біткоїна для транзакцій. Стандартні типи скриптів включають: Pay-to-Public-Key (P2PK), Pay-to-Public-Key-Hash (P2PKH), Multi-Signature, Pay-to-Script-Hash (P2SH) та OP_RETURN.

Кожен із цих типів скриптів може використовуватися для зберігання довільних даних у блокчейні Біткоїна. Розглянемо, як ми це можемо застосовувати.

Use cases

1. Перше, що ми можемо зробити, схоже на те, що робили наші пращури, коли малювали наскельні малюнки, щоб передати свої знання. У нас сьогодні зібралася величезна кількість знань, які просто так на скелі не записати. Це - наукові роботи та дані, праці великих авторів, творців та художників, музеї природознавства, науки та техніки, історії та вивчення людини.

Головним критерієм запису таких даних є правдивість. Але у разі виникнення глобальної бібліотеки всього людства, важливими критеріями для такої бази даних буде ще й структурованість, сегментація та семантика пошуку по ній. Наразі ці рішення ще перебувають у стадії розробки, але я сподіваюся, що ми почнемо будувати свій Foundation вже невдовзі.

2. Другий, вже сьогодні застосований кейс – це депонування авторського права та права власності.

Депонування творів – це спосіб закріплення авторських прав на твори літератури, науки і мистецтва, що передбачає документальну фіксацію існування самого об'єкта, що депонується; авторства конкретної особи. Дана можливість застосування технології у майбутньому має стати, якщо не заміною, то точно більшим доповненням всього нотаріату. Блокчейн Біткоїна стане частіше використовуватись у судовій практиці як факт володіння твором чи майном.

3. Блокчейн-сертифікація та децентралізоване патентне бюро – це третій шлях застосування технології. Вже в недалекому майбутньому будуть створені розподілені бази даних сертифікатів, що будуть пов'язані з сертифікатами у форматах pdf, завантаженими на IPFS, а також належатимуть певним адресам Біткоїна. Такі сертифікати стануть більш довіреними, ніж сертифікати, не записані в блокчейні.

Також у цьому недалекому майбутньому будь-якій людині (доктору, професору або простому студенту) буде доступна можливість швидкої подачі заявки на свій патент. Процедура запису в блокчейн їхнього винаходу не буде займати багато часу, як це є зараз. Самі бюро найближчим часом шукатимуть шляхи синхронізації своїх баз із блокчейном. Це дозволить структурувати й налаштувати новий процес – блокчейн патентування.

4. BTC AI. Розмірковуючи на тему майбутнього людства, де буде сильний штучний інтелект, постійно виникає одне питання: «Як нам створити такий AI, який стане для нас помічником у розвитку, а не Скайнетом?».

Кожен інженер знає, що для навчання AI йому потрібна їжа у вигляді даних. Чим їх більше, тим він розумніший. Я вважаю, що блокчейн Біткоїна може дати дуже важливий елемент для даних, якими ми годуватимемо наш майбутній планетарний AI - це правдивість, чи краще сказати істина. Я розумію, що істина може бути спотворена, але за наявності перевірених даних, AI зможе сам обрати, де зло, а де добро.

Сьогодні Україна, і все людство загалом, зіткнулися з великою проблемою війни, в якій жертвою стала в першу чергу правда. Ворог одягнув на себе маску та нахабно бреше усьому світові.

Але AI, який звернеться до Біткоїна за справжньою інформацією з цієї теми, зможе знайти правду саме там. Тому ми повинні й надалі використовувати можливості цієї технології для свободи слова та правди.

Насамкінець хочу поділитися проєктами, які знайшов у своєму дослідженні цієї теми.

Ці команди змогли реалізувати частинку того, що я описав сьогодні: EternityWall та Messages from the Mines (MFTM).

Вивчати «наскельні» записи всередині Біткоїна – захопливе заняття.

Настав час нових інформаційних технологій. З їх допомогою люди можуть побудувати сильну цивілізацію з вільним розумом та духом, повну сенсу й любові!

Це гостьова публікація. Висловлені думки автора є його власними та не обов’язково збігаються з позицією Bitcoin Magazine або BTC Inc.

Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Чи є прийняття Біткоїна державою чимось позитивним? Чи це поступово зруйнує ті властивості, які ми вважаємо цінними у Біткоїні? Майкл Матулеф 02 грудня 2023
Біткоїн: перша у світі децентралізована організація Біткоїн: перша у світі децентралізована організація Погляд на Біткоїн та корпоративні структури з концептуальної точки зору вказує на багато подібностей. Source Node 02 грудня 2023
Інтерв'ю з Робертом Кеннеді-молодшим Інтерв'ю з Робертом Кеннеді-молодшим Роберт Кеннеді-молодший про висунення своєї кандидатури, Біткоїн, CBDC і важливість особистої свободи в інтерв'ю для Bitcoin Magazine. Марк Гудвін 02 грудня 2023