Аліса дизайну чудес

Аліса дизайну чудес

Про неймовірний світ візуальної айдентики Біткоїна

Ми живемо у світі логотипів та знаків. Уявити як це дуже просто. Одного дня ви прокидаєтесь Алісою в країні чудес: кролики починають говорити людською мовою, пташки кружляють німбом над головою. У вас виростають крила, а двері кав’ярні стають чарівним порталом. Схоже на філософію Боба Марлі, яку вам переказує ваш сусід-дивак на балконі. Однак ось вона — сила візуальної айдентики. Її завдання — малювати ваш світ.
То який він, о дивний та чи новий світ мовою айдентики Біткоїна?

Концепт логотипа

Банально. Гроші. Креативне агентство “Сатоші Накамото” не надмірно замислювалось над дизайн-рішенням. В принципі й не потрібно. Оскільки основне завдання дизайну полягає у тому, щоб зрозуміти, до якої категорії бренду відноситься цей продукт. З цікавого: логотип змінювався тричі й щоразу відповідав тодішнім трендам дизайну.

Аліса дизайну чудес
Еволюція логотипа Біткоїна

Ще цікавіше: у 2010 році знак Біткоїна був рівний, а у 2011 нахилений праворуч. Креативне агентство “Сатоші Накамото” натякало на волатильність активу? Або, можливо, на те, що долар похитнеться? Тут можливі лише припущення.

А от логотип, який ми знаємо зараз, створив не Сатоші. У листопаді 2010, анонімний користувач з нікнеймом “bitboy” поділився своїм баченням логотипа, скромно запитавши: “Ну як вам? Якщо ок, забирайте”.

Аліса дизайну чудес
Джерело: The BTC origin story

Спільноті сподобалось, а про Bitboy вже давно забули. Однак створений логотип більше не змінювався.

Нескінченне коло

Базова форма у мистецтві. Лаконічна, формотворча, проста. Емоційно коло завжди сприймається як щось позитивне. Згадайте героїв мультфільмів. Позитивні — завжди мають округлі форми, а негативні — трикутні, прямокутні, загострені.

З точки зору психології коло означає об'єднання, спільноту. А отже, метафора неймовірно проста — Біткоїн-спільнота. Об’єднання навколо ідеї активу.

Це нескінченна фігура. Хоча ми й знаємо, що кількість біткоїнів обмежена, Біткоїн змінить наше уявлення про життя назавжди.

На десерт: коло — це монета, актив. Раніше я згадувала, що одне з основних завдань дизайну полягає у тому, щоб зрозуміти до якої категорії бренду відноситься цей продукт.

Життє-оранжевий

У своїй книзі “Про духовне в мистецтві” (1912 р.) відомий художник-абстракціоніст Василь Кандинський описував оранжевий як колір, схожий на людину, переконану у своїх силах. Тут не посперечатись, оранжевий — життєствердний колір, повний надії. Це сонце, яскравий спалах, життя.

Не дивно, що саме імпресіоністи довели силу помаранчевого кольору. Згадайте відому роботу Клода Моне “Схід сонця”.

Аліса дизайну чудес
Клод Моне «Схід сонця»

Або ж відомий твір Ентоні Берджеса — “Механічний апельсин” (A Clockwork Orange). Якщо ви не читали цю книгу, але дивилися фільм, за режисурою Стенлі Кубрика, легко зрозумієте метафору. Це експресія, сміливість, дивакуватість та, певною мірою, ексцентричність.

Аліса дизайну чудес
“Механічний апельсин”

Кассія Сент-Клер, дослідниця кольору, у своїй книзі “Потаємне життя барв” наводить ще один приклад. А саме: події 20 липня 1673 року. Саме цього дня голландські солдати захопили відібраний в них британцями Нью-Йорк та промаршували Бродвеєм. У знак перемоги, вони перейменували місто в Нью Оранж.

Зараз важко уявити, що колись Нью-Йорк був Нью Оранжем. Однак назва протрималась чимало – 12 місяців. Ось тепер і ви знаєте, що означає ця оранжева смужка на прапорі Нью-Йорка — це голландське минуле.

Аліса дизайну чудес
Нью Оранж

І хоча про оранжевий колір можна говорити багато та щоразу знаходити нові сенси, я зупиню вашу фантазію тут. Оранжевий — асоціативний колір золота. Дивно було б робити іншим кольором актив, який прирівнюється до золота. Тому впевнено можемо тільки поаплодувати креативному агентству “Сатоші Накамото”.

Бондово-чорний

Чорнило. Чіткість, як чорним по білому. Це елегантність та класика. Згадайте фразу Коко Шанель про маленьку чорну сукню в гардеробі кожної поважної крипто-крихітки. Або ж про джентльменів. У чому ходив Джеймс Бонд? Еге ж.

Аліса дизайну чудес
Джеймс Бонд

Чорний колір є формотворчим, адже коли Китай почав розробляти чорнила, майстри постійно вдосконалювали кольорову консистенцію. Колір мав бути істинно чорним.

На більшість урочистих подій дрес-код – чорний та білий. Тому цей колір завжди асоціюється з солідністю та статусом. Чорний колір також можна трактувати як ствердність, автономію та незалежність. А ще поєднання чорного та оранжевого — класичне у дизайні. Яскравий оранжевий та чіткий, стриманий чорний — ідеальне поєднання.

Божественно-білий


Білий — це колір божества. Важко стверджувати, що креативники агентства імені “Сатоші Накамото” саме це вкладали в дизайн — “божественний Біткоїн!”. Однак що ж, вони вдосконалились і цим досягли своєї мети.

Білий колір здавна поєднаний з грошима. Кассія Сент Клер розповідає, що над тканинами, включаючи вовну та бавовну, потрібно було серйозно попрацювати, щоб досягти високої якості білизни. Раніше тільки дуже багаті люди могли собі дозволити цю розкіш: носити свіжі мереживні та лляні манжети, бриджі, та шийні хустки.

Аліса дизайну чудес

Згадуючи метафору:пам'ятаєте як купили білосніжно-білі кросівки? Що ви сказали, коли зайшли в них у маршрутку? Ймовірно, ці кросівки не для цього!

Або ж уявіть себе зараз у невеличкій кімнаті, з повністю вибіленими стінами. Ви напевне відчуєте спокій та чистоту. Ле Корбузьє колись сказав: “Всі внутрішні стіни мають бути білими!”. Так у своєму творі “Декоративне мистецтво сьогодення” (1925) року відомий архітектор запевняв, що це сприятиме моральному та духовному очищенню суспільства.

У контексті валют, білий колір може використовуватись як фон для захисту від підробки таких важливих речей як водяні знаки, мікротекст та інші деталі. Та здебільшого чи не найголовніша метафора для нас тут — це чесність та довіра до активу. Згадайте рекламні креативи до теми грошей. Усі вони будуть про чесність, простоту та довіру.

Білий — це цнотливість та чистота. Згадайте історичні фільми: у першу шлюбну ніч, ліжко нареченої встеляли білим простирадлом. Це підтверджувало чистоту дівчини перед чоловіком.

Або ж повернемось у наші реалії: чому стоматологи та лікарі носять білі халати? Тому що вони мають на меті вас очистити від болю.

Білий колір довели до абсурду. Сьогодні американські стоматологи скаржаться, що білосніжно білі зуби — нова гонитва людей за ідеальністю. Клієнти, які так сильно хочуть мати усмішку з ідеально білими зубами, змушують стоматологів обирати нову палітру білих кольорів.

Знак

Гадаю, що тут я вам нового світу не відкрию. Хоча… біткоїн, як долар — нова валюта сьогодення. Зауважте, лінії не перетинають основну літеру “B”, а вплітаються у неї. Тут не виникає жодних сумнівів, що це актив, покликаний стати основним.

Аліса дизайну чудес
Сучасне лого Біткоїна

Як креативна копірайтерка, я можу допустити, що назва також обрана не випадково. Уявімо що А — це долар, а Б — новий актив. Зводимо сенси та отримуємо рішення — Біткоїн — сучасна альтернатива фіату.

Шрифт

Гротескний. Це означає, що в ньому жодних засічок: він прямий та лаконічний. Запам’ятайте — Ubuntu Bold Italic — це шрифт, який використаний в логотипі біткоїна. Хто знає, може колись вам знадобиться й це знання?

Тривалий час шрифти з засічками були побутовою необхідністю. Раніше написи робили на каменях, без засічок — написи на камені розтріскувалися, а при написанні пером — текли чорнила. Та з розвитком друкарень, шрифти з засічками перейшли на другий план.

Аліса дизайну чудес

У XX столітті гротескні шрифти модернізувались: до них почали додавати геометричніші та структурніші частини. Однак сенс незмінний — це лаконічні, чіткі та мінімалістичні шрифти.

У випадку з логотипом Біткоїна, вибір виправданий концепцією. Чітко, мінімалістично, зрозуміло: Біткоїн – це батько майбутнього.

Естетика дизайну криптовалют

Вибачте, тут без естетики, але за чіткими дизайн-законами. У дизайні логотипів для криптовалют заборонені:

  • 3D
  • градієнти
  • логотипи у вигляді неймінгу
  • логотипи з використанням понад чотирьох кольорів у палітрі
  • логотипи згенеровані ШІ

Висновки

Аліса в країні чудес як кредо. Коли ви наступного разу дивитиметесь на логотип біткоїна, пам’ятайте цю мандрівку. Відтепер можна стверджувати, що подорож візуальним світом чи не одна з найцікавіших. Саме логотипи малюють ваш світ: життє-оранжевим, божественно-білим та бондово-чорним.

Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Співзасновник і генеральний директор Foundation Devices Зак Герберт прагне створити Біткоїн-продукти, які будуть такими ж елегантними та зручними у використанні, як пристрої Apple, але при цьому захищатимуть конфіденційність користувачів та будуть створені на відкритому коді. Френк Корва 16 липня 2024
Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024