Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом?

Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом?

Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання.

Прийнявши рішення про самостійне зберігання біткоїна, ви незабаром виявите, що апаратні гаманці є найбезпечнішими інструментами для керування біткоїн-ключами. Наступне питання полягає в тому, який гаманець використовувати: з єдиним підписом чи мультипідписом.

Якщо ви вирішите використовувати мультипідпис для захисту своїх довгострокових заощаджень, вам також потрібно буде вирішити, чи ви хочете налаштувати його самостійно, чи у співпраці з іншими. Обидва підходи мають свої недоліки, і в цій статті ми їх порівняємо.

Налаштування мультипідпису власноруч

Привабливою особливістю Біткоїна є те, що він дозволяє людям стати сувереннішими щодо своїх заощаджень. Якщо для вас важлива ця функція, спільне зберігання за допомогою мультипідпису може викликати у вас скептицизм. Натомість ви можете розглянути можливість налаштування мультипідпису самостійно, без залучення іншої сторони.

Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом?
Використання кількох ключів від апаратних гаманців, які ви контролюєте.

Гаманець з мультипідписом можна налаштувати за допомогою однієї з безплатних програм для гаманців з відкритим кодом, таких як Caravan, Sparrow Wallet або Electrum. Вони дозволяють комбінувати розширені відкриті ключі (xpubs) для створення бажаного кворуму у мультипідписі. Цей підхід має кілька переваг: він дозволяє здійснити налаштування відповідно до ваших потреб і потенційно зберегти більше конфіденційності, ніж у випадку спільного зберігання з мультипідписом.

Спільне зберігання з мультипідписом

Хоча «спільне зберігання» звучить як альтернатива самостійному зберіганню, ці ярлики не виключають один одного. У ретельно продуманій структурі з мультипідписом обидва терміни можуть точно описати ту саму ситуацію.

Самостійне зберігання біткоїна зазвичай визначається тим, хто має право витрачати біткоїн. Якщо ви тримаєте біткоїн на особистому зберіганні, то ви єдиний, хто має одностороннє право в односторонньому порядку витрачати свій біткоїн. Спільне зберігання означає, що ви співпрацюєте з іншою стороною, яка допомагає вам керувати біткоїном або витрачати його. У мультипідписі «2 з 3», коли у вас є два ключі, а у партнера зі спільного зберігання – один ключ, доступні обидві функції! Ви, як і раніше, можете переміщати свій біткоїн, не покладаючись на партнера зі зберігання, і ви також можете отримати від нього допомогу, коли це необхідно. Крім того, ваш партнер зі зберігання не може перемістити ваш біткоїн без вашої згоди.

Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом?
Використання ключів від апаратних гаманців, якими ви керуєте, та партнера, який контролює меншість ключів.e

Спільне зберігання з мультипідписом може бути організоване двома або більше людьми. Якщо у вас є знайомий з технічними знаннями, який заслуговує на довіру, ви можете організувати спільне зберігання з цією людиною. Проте найпопулярніший підхід – вступити у партнерство з компанією, яка спеціалізується на спільному зберіганні. Вибір авторитетної компанії з чудовою репутацією відкриває доступ до команди експертів, яким ви можете довіряти, не відмовляючись при цьому від контролю над своїм біткоїном.

Якщо ви працюєте з одним або декількома зберігачами ключів, ви спрощуєте налаштування, зменшуючи кількість елементів, які потрібно відстежувати. Партнерство також допомагає з технічним обслуговуванням гаманця, наприклад, зі збереженням інформації про конфігурацію гаманця, повторним захистом вашого біткоїна у разі втрати або компрометації ключа, розв'язанням технічних проблем та управлінням UTXO. Інституційний партнер по співпраці також може надати додаткову перевагу, активно відстежуючи будь-яку підозрілу активність, пов'язану з вашим гаманцем.

Недоліки

Конфіденційність

Як згадувалося раніше, спільне зберігання зазвичай передбачає обмін деякою інформацією про ваш біткоїн з вашим партнером зі зберігання. Це необхідно, щоб отримати максимальну користь та підтримку в рамках партнерства.

У більшості випадків ваш партнер зі спільного зберігання зможе бачити ваш баланс біткоїна і біткоїн-адреси, з якими ви взаємодієте під час відправлення та отримання біткоїна. Ось чому слід розглядати можливість співпраці лише з людьми або компаніями, яким ви можете довіряти і які будуть поважати вашу конфіденційність.

Простота налаштування та експлуатації

Найбільшим недоліком самостійного налаштування мультипідпису є відсутність надійної технічної підтримки для вас та ваших бенефіціарів. Технологія мультипідпису складніша, ніж єдиний підпис, і включає кілька компонентів, якими необхідно правильно керувати. В іншому випадку у вас можуть виникнути труднощі з отриманням доступу до свого біткоїна в майбутньому.

Наприклад, потрібно трохи знати про шляхи деривації xpub і BIP 32, щоб зрозуміти особливості налаштування вашого гаманця з мультипідписом. Цю інформацію можна знайти в дескрипторі гаманця або файлі конфігурації гаманця, важливого елемента, за зберігання якого ви нестимете відповідальність. Якщо цей файл буде втрачено, ви ризикуєте втратити доступ до біткоїна у своєму гаманці з мультипідписом, навіть якщо ви все ще маєте контрольну кількість ключів у кворумі.

Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом?
Unchained може допомогти вам відновити ваш біткоїн, якщо у вас є доступ хоча б до одного з ваших ключів.

Крім того, через надмірну кількість програмного та апаратного забезпечення, розробленого різними сторонами, ви можете час від часу стикатися з проблемами сумісності, які можуть збивати з пантелику та ускладнювати користування. Подібні нюанси нерідко виникають під час використання біткоїна, і мультипідпис може додати додаткову складність. Якщо ви не дуже знаєтеся на технічних питаннях або механіці біткоїна та мультипідпису, у таких ситуаціях вам може знадобитися допомога. Без налагодженого спільного зберігання ви можете скористатися неправильною (або навіть зловмисною) порадою та потрапити в халепу.

Зручність витрат

Якщо ви хочете отримати максимальну користь від мультипідпису, вам потрібно розділити ключі. Зберігання ключів в одному місці нагадуватиме більш громіздку версію єдиного підпису. Поділ ключів підвищує безпеку та усуває окремі точки відмови, але це також означає, що знімати кошти буде менш зручно.

Якщо ви самостійно керуєте гаманцем з мультипідписом і розділяєте ключі, вам доведеться переміщатися між різними місцями, щоб вивести біткоїн зі свого гаманця. Це може здатися не такою вже великою проблемою, якщо ви маєте намір довгостроково зберігати свої заощадження в біткоїні та не плануєте регулярно знімати кошти. Однак може статися ситуація, коли вам буде потрібний доступ до біткоїна, але ваше переміщення буде обмежене через непередбачені обставини.

Якщо ви використовуєте спільну систему зберігання, наприклад кворум 2 з 3, коли ви зберігаєте один ключ вдома, один ключ поза домом, а ваш партнер зберігає третій ключ, то у вас є можливість отримати доступ до вашого біткоїна без поїздок. Таким чином, ви можете підписати виведення коштів удома, використовуючи свій ключ, і попросити свого партнера зі зберігання використати його ключ.

Спадщина

Навіть якщо ви особисто дослідили технологію, що лежить в основі біткоїна і гаманців з мультипідписом, залишається розв'язати питання спадщини. Якщо ви хочете, щоб ваші бенефіціари отримали доступ до вашого біткоїна у разі вашої смерті або втрати дієздатності, але вони не так добре знайомі з біткоїном, як ви, знайти хороше рішення може бути непросто.

Під час самостійного налаштування мультипідпису створення функціональних інструкцій для ваших близьких про те, як знайти кілька окремих ключів і відновити біткоїн, не завжди таке просте, як здається, особливо якщо ви не хочете припуститися помилок. Ваша близька людина повинна знати, як отримати доступ до файлу конфігурації вашого гаманця і використовувати його, як знайти seed-фрази та завантажити їх в один або кілька апаратних гаманців, а також як використовувати ці пристрої для підпису та виведення коштів.

Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом?
Спільне зберігання або особисті сховища у поєднанні з протоколом спадщини гарантують, що ваші спадкоємці зможуть отримати ваш біткоїн

Спільне зберігання може значно полегшити це завдання. Оскільки у вашого партнера зі спільного зберігання зазвичай є файл конфігурації гаманця, один із ключів у стандартному кворумі 2 з 3, а також технічні знання, необхідні для відновлення, вашому виконавцю чи довіреній особі не потрібно знати жодних додаткових подробиць про те, як працює біткоїн! Все, що необхідно, це мати доступ до однієї з ваших seed-фраз, а також зв'язатися з вашим партнером зі зберігання у разі вашої смерті. Ваш партнер зі зберігання може просто проінструктувати вашого виконавця або довірену особу, як завантажити seed-фразу в пристрій і підписати транзакцію для переказу вашого біткоїна в гаманці ваших бенефіціарів.

Доступ до фінансових послуг

Однією з унікальних переваг сервісів спільного зберігання є те, що вони можуть надати легкий доступ до інших фінансових послуг, пов'язаних з біткоїном. Крім спадщини, сюди входять пенсійні заощадження, торгівля, кредити та інші ділові потреби.

Сервіси спільного зберігання зацікавлені у довгострокових відносинах, оскільки ви можете використовувати свої ключі для безперешкодного виведення коштів та виходу з партнерства у будь-який час. Вашому партнеру зі зберігання не залишається нічого, крім як надавати високоякісні послуги, щоб заохочувати вас продовжувати партнерство.

Інші бізнес-моделі не обов'язково враховуватимуть ваші інтереси. Як показали останні роки, багато великих біткоїн-бірж і кредитних служб продемонстрували недалекоглядний підхід, поводячись із коштами клієнтів з грубою недбалістю, аж до втрати біткоїна. Принципи самостійного зберігання та партнерство з низькою часовою перевагою – це те, що може захистити вас від таких зловживань довірою.

Порівняльна таблиця

Повертаючись до діаграми з нашої статті, на якій порівнюються гаманці з єдиним підписом та мультипідписом, а також самостійно створеного мультипідпису та спільного мультипідпису, ми можемо побачити основні відмінності у цих моделях.

Хоча ви відмовляєтесь від певної конфіденційності, спільне зберігання може спростити процес налаштування вашого гаманця, його безпечної експлуатації та створення функціонального плану спадщини. Будь-який вибраний вами метод забезпечить серйозні переваги у безпеці, які пропонує мультипідпис порівняно з єдиним підписом.

Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом?

*Це залежить від того, чи очистили ви свій апаратний гаманець, а також чи розділили свою фізичну seed-фразу за допомогою SSS або Seed XOR.

**Прості парольні фрази можна вгадати, але надійні парольні фрази легко забути.

***Гаманці-обманки технічно можливі з використанням нестандартних способів виведення або інших методів, але використовувати їх не рекомендується, оскільки це може призвести до нових ризиків.

****Після ширшого впровадження Taproot мультипідпис матиме ту саму структуру комісій, що і єдиний підпис.

Що краще: спільне зберігання чи налаштувати мультипідпис самостійно?

Найкраще налаштування самостійного зберігання для кожного власника біткоїна залежить від його цілей та уподобань. Якщо ви технічно розбираєтеся у мультипідписі та ставите конфіденційність вище переваг, які відкриває спільне зберігання, то мультипідпис, створений власноруч, може стати найкращим вибором для вас. Однак, спільне зберігання з мультипідписом часто рекомендується як найкраще рішення для звичайної людини, що допомагає уникнути катастрофічних помилок.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Відмова від банків: Біткоїн пропонує абсолютну фінансову свободу Відмова від банків: Біткоїн пропонує абсолютну фінансову свободу Абсолютний дефіцит – не єдина цінність Біткоїна. Надання користувачам можливості самостійно контролювати своє фінансове життя неоціненне. Bitcoin Magazine 11 травня 2024