Блоки або комісії: на чому заробляють майнери?

Блоки або комісії: на чому заробляють майнери?

Алгоритм консенсусу Proof-of-Work, що використовує Біткоїн, залежить від стабільної роботи майнерів. Тому цей процес повинен бути для них прибутковим. Але на чому саме заробляють майнери?

Два джерела доходів

Майнери отримують свої доходи з двох джерел: винагорода за видобуток блоку та комісії за транзакції. Перше джерело – найприбутковіше, але розмір винагороди зменшується вдвічі приблизно кожні чотири роки (або 210 000 блоків) внаслідок халвінгу. На початку винагорода за видобуток кожного блоку становила 50 BTC. На сьогодні вона зменшилася до 6,25 BTC, а після наступного халвінгу (що ймовірно відбудеться у квітні 2024 року) стане 3,125 BTC.

Друге джерело – комісії за транзакції – становить дуже невелику частину в системі доходів, проте воно також є вкрай важливим. Так, Біткоїн-експерт, який спеціалізується на аналізі майнінгу Зак Воелл стверджує:

«Дохід майнерів від комісій за транзакцій – це одна з найгарячіших тем для дискусій, особливо під час ведмежого ринку».

Річ у тім, що винагорода за видобуток блоку продовжуватиме стрімко знижуватиметься, а після 2140 року це джерело доходів остаточно зникне. Через це біткоїнери активно дискутують щодо того, чи комісії дозволять майнерам отримувати достатній дохід для того, щоб інвестувати ресурси у підтвердження транзакцій та підтримувати децентралізацію блокчейну на максимально можливому рівні.

З математичної точки зору, комісія дорівнює різниці між сумою відправлених та отриманих BTC. Окрім того, комісія показує швидкість з якою відправник хоче, щоб транзакцію було підтверджено у мережі. Існує можливість пришвидшити проведення транзакції за додаткову компенсацію. В будь-якому разі, основне питання, що існує в цій сфері наразі: чи створюватимуть комісії достатні стимули для майнерів для продовження й розширення своєї діяльності у довгостроковому періоді.

Історичний тренд

У той час як винагорода за видобуток блоку є прогнозованою на понад 100 років, дохід від комісії коливається залежно від фази ринку. Зак Воелл вважає, що аналіз структури доходів майнерів у відсотковому вимірі є найбільш коректним підходом для отримання об’єктивної картини щодо основних тенденцій, що спостерігаються.

Історичний аналіз підтверджує той факт, що відсоток, який припадає на комісії за транзакції знаходиться у прямій залежності від попиту на BTC, який своєю чергою радикально різниться між бичачою та ведмежою фазами.

Динаміка частки доходу майнерів від комісій. Джерело: The Block.
Динаміка частки доходу майнерів від комісій. Джерело: The Block.

Найбільший сплеск частки доходу, що припадав на комісії за підтвердження транзакцій спостерігався наприкінці 2017 року під час передостаннього бичачого ринку. Так, 22,9% припадало на комісії у грудні 2017 року. У квітні 2021 року (вже під час останньої бичачої фази) цей відсоток складав 14,8%.

Під час ведмежої фази ринку ситуація зовсім інша. Наприклад, протягом падіння активності користувачів у 2018-2020 роках та останніми місяцями 2022 року, частка доходу, що припадала на комісії складала 1-1,5%. Єдиним винятком із цієї загальної тенденції була ситуація, що спостерігалася в листопаді 2021 року, коли був досягнутий чинний історичний максимум ринкової вартості BTC у $69 000. Тоді частка комісії була на рівні 1,5%.

Чи є загроза децентралізації?

Головне питання, що турбує багатьох – чи дохід від комісій буде достатнім для підтримання належного хешрейту Біткоїна в майбутньому, особливо коли винагорода за видобуток блоку повністю зникне після 2140 року.

Об’єктивний аналіз свідчить про те, що такої загрози немає. Попит на BTC як засіб збереження вартості та платежу постійно зростає. Так, близько 66% від усіх монет не рухалися в мережі понад один рік. Отже, їхні власники дотримуються стратегії HODL. Пропускна здатність Lightning Network також перевищила 5000 BTC, що становить новий історичний максимум. За інших рівних умов, активне використання блокчейну дозволятиме генерувати значні доходи навіть якщо комісія за окрему транзакцію є мінімальною.

Окрім того, стрімке зростання капіталізації біткоїна здешевлює інвестиції в енергетичні потужності. Тому можна очікувати, що хешрейт зростатиме й надалі коли всі блоки будуть видобуті. Біткоїн-ком’юніті вважає децентралізацію пріоритетом навіть якщо це не призводить до прямих фінансових переваг для учасників. Гарною ілюстрацією цього може слугувати динаміка кількості повних нод, що використовуються в мережі. Хоча власники BTC не мають жодних прямих фінансових стимулів, вони розуміють, що повні ноди сприяють кращій децентралізації та дозволяють самостійно перевірити коректність транзакцій у блокчейні.

Динаміка кількості повних нод. Джерело: BitNodes.
Динаміка кількості повних нод. Джерело: BitNodes.

За аналогією можна очікувати й на зростання інвестицій у майнінг, що забезпечуватиме максимальну децентралізацію в довгостроковому періоді. Більш активне використання відновлювальних джерел енергії лише пришвидшить цей процес.

Висновки

Доходи майнерів складаються з двох основних джерел: винагороди за видобуток блоку та комісії за транзакції. Комісії складають близько 1-1,5% від загальних доходів під час ведмежого ринку. У майбутньому вони стануть головним джерелом заробітку майнерів, оскільки винагорода за видобуті блоки зменшується вдвічі кожні чотири роки, а після 2140 року – повністю зникне. Водночас фактори попиту і пропозиції свідчать про те, що загрози децентралізації блокчейну Біткоїна не виникне.

Ніколи не пізно купувати біткоїни Ніколи не пізно купувати біткоїни Досить часто можна почути думку, що біткоїн треба було купувати давно і зараз вже занадто пізно для такої інвестиції. Проте така точка зору вкрай невірна і на це є ціла низка причин. Дмитро Харьков 02 жовтня 2023
«Вікіпедія»: джерело знань, але не про Біткоїн «Вікіпедія»: джерело знань, але не про Біткоїн «Вікіпедія» – один із найпопулярніших сайтів у світі. Хоча онлайн-енциклопедія і має певну інформацію про Біткоїн, вона не може бути основним джерелом знань для біткоїнерів-новачків. Дмитро Харьков 29 вересня 2023
Як Bitmain вдалося стати найбільшим виробником майнерів Як Bitmain вдалося стати найбільшим виробником майнерів Bitmain – найбільший світовий виробник майнінгового обладнання. Компанії вдалося швидко підкорити цей ринок. Але внутрішній конфлікт між її керівниками ледь не призвів Bitmain до банкрутства. Володимир Гришенко 28 вересня 2023