Психологія біткоїн-інвестора: від паніки до ейфорії

Психологія біткоїн-інвестора: від паніки до ейфорії

Психологічні чинники – основна причина невдач багатьох новачків-власників BTC. А розуміння циклічності ринку та домінантних емоцій буде вкрай корисним для використання психології на власну користь.

Основні психологічні стадії

Раніше психологічні аспекти інвестування вивчалися переважно в контексті роботи на фондовому ринку, але останніми роками вони стали навіть більш доречними для власників біткоїна через його динамічність та складну природу. Зокрема біткоїн виступає і як засіб збереження вартості (що робить його близьким до золота), так і як фінансовий (а для декого і спекулятивний) актив (що робить його близьким до акцій технологічних компаній, хоча BTC – це товар, а не цінний папір).

Отже, типовий біткоїн-інвестор переживає наступні психологічні стадії протягом кожного циклу.

1. Оптимізм. Багато хто входить у ринок саме на цій стадії. Зростання фіатного курсу BTC заохочує охочих слідувати за новим біткоїн-трендом.

2. Віра (впевненість). Курс продовжує зростати, а інвестор стає впевненим, що зробив вірний вибір. Деякі нарощують інвестиції на цій стадії.

3. Бичача пауза. Курс дещо корегується, і з’являються невеликі сумніви, що, можливо, піку вже досягнуто.

4. Захоплення. Ціна BTC знову зростає й оновлює історичні максимуми. Популярні ЗМІ та люди, далекі від біткоїна, починають активно обговорювати інвестиції в актив.

5. Ейфорія. Курс досягає свого піка, інвестори у захваті й очікують на продовження ралі. Лунають найоптимістичніші прогнози.

6. Самозаспокоєння. Ринок трохи знижується, але інвестор вважає, що це пауза перед поновленням зростання.

7. Заперечення. Ціна продовжує знижуватися, а інвестор вже не може знайти цьому логічного пояснення. Трейдери отримують збитки, що викликає значні негативні емоції.

8. Паніка. Падіння не просто продовжується, а й пришвидшується. Багато хто продає у збиток на цій стадії.

9. Капітуляція. Деякі майнери та короткострокові власники монет капітулюють. Вони вже не можуть утримувати збиткові позиції.

10. Депресія. Ринок знаходиться на дні, а інвестор взагалі жалкує, що вклав кошти у біткоїн.

11. Апатія. Боковий тренд домінує, але курс залишається низьким. Інвестор не виявляє зацікавленості й вже майже не реагує на ситуацію.

12. Стагнація. Ціна дещо зростає, але інвестор очікує оновлення нових мінімумів. Песимізм все ще домінує.

13. Недовіра. Курс вже досить суттєво відірвався від локального мінімуму, але інвестор все ще побоюється повернення ведмежого ринку.

14. Сумніви. Інвестор не має впевненості у тому, чи є майбутнє у біткоїна, чи майбутній халвінг вже врахований ринком.

15. Надія. Ціна біткоїна повертається до сталого зростання, і в інвестора з’являється надія, що повертається бичачий тренд.

16. Спокій. Інвестор вже знову в прибутку й спокійно очікує на продовження тренду. Потім виникає оптимізм, і все повторюється знову.

Психологія біткоїн-інвестора: від паніки до ейфорії
Психологічний цикл на ринку біткоїна. Джерело: Rational Root.

Аналітик Root на базі історичних даних стверджує, що станом на вересень 2023 року ринок біткоїна перебуває на стадії стагнації. У найближчі місяці нас ще, ймовірно, очікують стадії недовіри та сумнівів, а надія почне превалювати на ринку вже після халвінгу 2024 року.

Вдалі та невдалі стратегії

Недосвідчені інвестори зазвичай припускаються наступних типових помилок. Вони входять в ринок у період між оптимізмом та ейфорією, очікуючи на подальше зростання фіатної вартості у сподіванні на отримання максимального прибутку. Але курс біткоїна переходить у фазу корекції, яка згодом трансформується у ведмежий ринок.

Люди, які сподівалися отримати «легкі гроші» (а під ними вони розуміють саме фіат), виявляються неготовими до такого розвитку подій. Тож вони продають монети у збиток на стадіях паніки, капітуляції та депресії. Деякі з них навіть можуть сприяти розповсюдженню фейків про біткоїн (наприклад, що це скам).

Натомість оптимальна стратегія з точки зору трейдингу чи середньострокового інвестування полягає у тому, щоб купувати в моменти паніки чи депресії на ринку. Зокрема, коли в ЗМІ з’являються наративи щодо того, що «біткоїн вмер» чи він незабаром впаде до нуля, це може бути сигналом, що ринок знаходиться на дні чи близько до нього. Досвідчені гравці можуть активно скуповувати біткоїни в такі періоди. Навпаки, коли на ринку панує жадібність і всі очікують нових супермаксимумів (наприклад, що біткоїн зросте до $1 млн вже за кілька місяців), це може свідчити, що ринок суттєво перегрівається. Тоді успішні трейдери можуть зафіксувати прибуток.

Тож здатність не піддаватися настроям натовпу та панівним наративам є ключовою для отримання довгострокового прибутку на ринку біткоїна.

Відомий інвестор Воррен Баффетт казав про операції на фондовому ринку: «Вам не варто володіти звичайними акціями, якщо зниження їх вартості на 50% за короткий проміжок часу може спричинити для вас значний стрес». А для ринку біткоїна «запас міцності» має бути ще більшим. Тобто ви маєте бути готові (особливо під час свого першого біткоїн-циклу) до значних тимчасових збитків.

Універсальна стратегія

Окрім трейдингу, є ще одна вкрай популярна та ефективна стратегія для біткоїнерів. Вона має назву Hodl: ви купуєте біткоїни й не продаєте їх попри коливання курсу. Головний принцип: 1 BTC = 1 BTC. Тож ви оцінюєте власні резерви й активи у біткоїн-вимірі, а не у фіаті. Це може бути складно для початківців, але практика доводить доцільність такого підходу. Зокрема річ у тім, що довгострокова купівельна спроможність біткоїна зростає, а фіата – навпаки, знижується. Тож, розраховуючи свої статки у біткоїнах, ви вже за кілька років будете приємно здивовані своїм реальним доходом. З фіатом ситуація протилежна: інфляція у будь-якому разі знищить частину ваших заощаджень.

Біткоїнери також часто використовують стратегію DCA (dollar-cost averaging – рівномірного придбання біткоїна). У такий спосіб середня вартість біткоїна ефективно знижується, й ходлер мінімізує вплив волатильності. До того ж можна не хвилюватися щодо фіатного курсу та не присвячувати значного часу дослідженню ринку. Тож багато біткоїнерів досягають таким чином балансу.

Якими будуть банки за стандарту Біткоїна Якими будуть банки за стандарту Біткоїна Гіпербіткоїнізація радикально змінить глобальну фінансову систему. Проте банки нікуди не зникнуть, але зазнають значних змін. Якими ж вони будуть у майбутньому? Дмитро Харьков 25 вересня 2023
Які країни інвестують у майнінг Які країни інвестують у майнінг Майнінг стає дедалі популярнішим у різних регіонах світу. Але, як це не дивно, поточні лідери з хешрейту мають далеко не найкращі регуляторні умови для розвитку цієї індустрії. Дмитро Харьков 22 вересня 2023
Jay-Z: репер і біткоїн-меценат Jay-Z: репер і біткоїн-меценат Jay-Z – талановитий музикант і бізнесмен. Разом зі співзасновником Twitter Джеком Дорсі він активно допомагає розвивати Біткоїн-спільноту, фінансуючи безліч стартапів та ініціатив. Володимир Гришенко 21 вересня 2023