Як зберегти свої заощадження за допомогою Біткоїна тікаючи з країни

Як зберегти свої заощадження за допомогою Біткоїна тікаючи з країни

Припустимо, ви ведете звичайне мирне життя. Несподівано у вашій країні настає криза. Влада захоплює автократичний режим або відбувається збройний конфлікт. Як врятувати себе та свої гроші?

Якими б не були обставини, у вас, швидше за все, будуть дві нагальні проблеми. Насамперед вам потрібно доставити рідних та близьких у безпечне місце, бажано за кордон. По-друге, вам треба зберегти свої гроші, щоб влаштуватися в іншому місці. Оскільки безпечна втеча багато в чому залежить від індивідуальних обставин, у цій статті головна увага приділена стратегії збереження заощаджень, яку можна застосувати будь-де.

Традиційні способи збереження заощаджень

Захист заощаджень під час втечі з країни ніколи не був легкою справою. Тим, кому пощастило накопичити хоч якісь статки до того, як вибухне криза, може бути важко зберегти їх під час виїзду з країни.

Нерухомість

Отже, ви власник будинку і, швидше за все, дуже виграли від політики легких грошей, оскільки за ці роки його вартість зросла. На папері ви можете бути непогано забезпечені, але наскільки легко перетворити ваш будинок на гроші за короткий проміжок часу? На ринок може сильно вплинути та криза, яка змушує вас тікати, – наприклад, у разі іноземного вторгнення попит на житло в постраждалому регіоні впаде, а кількість домовласників, які бажають продати будинки, різко зросте. Тому, якщо ви не передбачали кризу, що насувається, і не продали житло раніше за інших, швидше за все, ви не зможете отримати більшу частину вартості свого будинку.

Заощадження у банку

Але припустимо, ви завбачливі й завчасно продали свій будинок. Тепер у вас багато грошей у банку. Знову ж таки, якщо криза торкнеться всієї країни, ймовірно, ви не зможете швидко зняти або переказати свої гроші. В історії багато прикладів, коли оголошувалися «банківські канікули» і вкладникам відмовляли в грошах, коли вони найбільше їх потребували. Один з недавніх прикладів стався у Лівані, де банки просто зачинили свої двері й відключили банкомати, щоб клієнти не могли зняти свої гроші в розпал економічної кризи. Якщо ви вважаєте, що зможете захистити себе від девальвації національної валюти, володіючи доларовим рахунком, подумайте двічі: у Лівані доларові рахунки були примусово конвертовані в ліванський фунт, який з 2019 року втратив 97% вартості. Насправді зберігання коштів у банках апріорі небезпечне, оскільки всі подібні установи працюють у режимі часткового резервування – вони вразливі до масового вилучення вкладів, після чого банк очікує на крах. Нещодавні банкрутства трьох американських банків – Silvergate, Signature та Silicon Valley Bank – довели цю вразливість.

Однак варто зауважити, що зазвичай між кризою, що зароджується, і повномасштабним банківським колапсом минає кілька днів. Якщо ви підозрюєте, що банки незабаром можуть заборонити доступ до ваших грошей, це може бути ваша можливість. Ви можете спробувати оперативно вивести свої гроші як готівку або конвертувати їх у біткоїни.

Готівка

Припустимо, ви перевели в готівку всі свої гроші. Наприклад, у долари чи євро, інакше вам може бути важко знайти застосування вашій місцевій валюті за кордоном, особливо якщо криза, яка змусила вас виїхати, вплине на обмінний курс, – наприклад, українська гривня знецінилася на 25% від початку вторгнення РФ. Проте подорож із великими сумами доларів чи євро також пов'язана з ризиками. Перший ризик – це крадіжки звичайними злочинцями чи корумпованими прикордонниками. Другий ризик полягає в тому, що якщо ви подорожуєте з понад 10 000 доларів або євро, вам потрібно задекларувати їх під час перетину кордону. Недекларування може призвести до конфіскації всієї суми. Чи знаєте ви, що митники США конфіскують у мандрівників понад 200 000 доларів щодня? І якщо ви дійсно заявляєте, що подорожуєте з великими сумами готівки, то ніколи не знаєте, де може з’явитися ця інформація – конфіденційні дані також можуть кудись просочитися. Наприклад, у 2020 році стався великий витік особистих даних, включаючи записи про майно 200 млн американців. А злочинці можуть використовувати ці дані для цілеспрямованих атак.

Готівка також поступово стає непотрібною в західному світі. У зоні євро використання готівки скоротилося з 72% усіх транзакцій у точках продажу у 2019 році до 59% у 2022 році, і ця тенденція заохочується урядами, які запроваджують суворі ліміти готівки. Таким чином, навіть якщо ви потрапите за кордон зі своїми заощадженнями у вигляді готівки, вам, ймовірно, доведеться відкрити банківський рахунок, що може виявитися непростим завданням для нового мігранта.

Золото

Раніше золото було найпопулярнішим способом збереження вартості, й досі воно має попит у всьому світі. Його можна продати з відносно невеликими втратами (якщо це інвестиційні монети чи злитки). Золото також має досить високу вартість – ціна 1 кг становить близько 60 000 доларів. Однак тут існують ті самі ризики, що й із готівкою, оскільки золото можна легко вкрасти. Щобільше, золото не приймається як платіжний засіб і не ділиться, тому вам потрібно буде обміняти монети або злитки на місцеву валюту після прибуття в країну призначення.

Акції, облігації

Акції та облігації – чудові інструменти у мирні часи, але вони можуть стати такими ж марними, як банківські рахунки, в умовах кризи. Місцеві акції та облігації, ймовірно, будуть непотрібними за кордоном, і на їхню вартість може вплинути поточна криза. Міжнародні фінансові інструменти (наприклад, ETF, що базуються в США) будуть більш ефективними, хоча такі інструменти недоступні в більшості країн світу. І навіть якщо вони доступні вам, доступ до цих інструментів може бути обмежений санкціями.

Чи виправить це Біткоїн?

Ви могли помітити, що всі звичайні інструменти збереження статків мають спільні риси у вигляді обмеженої можливості передачі вартості, прив'язаної до певного розташування або юрисдикції. Фізичні інструменти, такі як готівка і золото, завжди пов'язані з ризиком втрати або крадіжки в дорозі, тоді як нематеріальні інструменти, такі як нерухомість, банківські рахунки й акції, здебільшого мають цінність лише на місцевому рівні.

Біткоїн насправді виправляє це.

По-перше, біткоїн невловний, тому його дуже легко перевести або перевезти. Ви можете або відправити біткоїн будь-кому у світі протягом декількох хвилин, або можете запам'ятати сід-фразу для відновлення і буквально носити біткоїн у своїй голові (хоча це також пов'язано з певними ризиками, про які ми розповімо далі). Порівняно з іншими нематеріальними активами, такими як банківські чи брокерські рахунки, ризик контрагента відсутній – вам не потрібно турбуватися про те, що ваші гроші стануть недоступними через банківські свята, інституційні збої або нещодавно введені санкції.

По-друге, біткоїн – це глобальний актив, тому його вартість не прив'язана до будь-якої конкретної юрисдикції. Хорошим прикладом цього факту є заборона на видобуток біткоїна в Китаї у 2021 році, що на той час здавалося великою подією, оскільки більшість майнінгових потужностей знаходилися саме в цій країні. Проте біткоїн-майнери просто перемістилися в інше місце, і це майже не вплинуло на ціну (навпаки, біткоїн досягнув нових максимумів через кілька місяців після заборони). Біткоїн – це міжнародний актив, але, на відміну від золота, його можна купити або продати різними способами – на регульованих біржах, на децентралізованих біржах, у банкоматах або під час особистої зустрічі.

Невідчутність біткоїна, нульова залежність від третіх осіб і глобальна ліквідність роблять його ідеальним кандидатом для збереження заощаджень у критичних ситуаціях.

Отже, як саме можна використовувати біткоїни під час втечі з країни?

Безпечна подорож з біткоїнами

Головне завдання під час подорожі з біткоїнами – усунути єдину точку відмови. Якщо ви просто запишете сід-фразу для відновлення та покладете її в кишеню, ви дуже ризикуєте. Якщо її хтось побачить і сфотографує, він може надалі вкрасти усі ваші біткоїни. Щоб безпечно подорожувати з біткоїнами, вам потрібно мінімізувати можливість втрати або крадіжки. Нижче подано кілька порад про те, як розв’язати цю проблему.

Тримати в голові

Щоб зберегти доступ до своїх біткоїнів, єдине, що вам потрібно зробити, це запам'ятати сід-фразу для відновлення, тобто впорядкований список англійських слів завдовжки 12 або 24 слова. Очевидно, що запам'ятати 12 слів простіше, ніж 24 слова, тому рекомендується використовувати цей варіант (наприклад, згенерувавши сід-фразу на Trezor Model T, який підтримує цей формат). Використовуйте техніку поліпшення пам'яті, таку як палац пам'яті. Якщо ви подорожуєте із сім'єю, нехай усі члени сім'ї запам'ятають фразу відновлення; таким чином, якщо хтось забуде деякі слова, ви все одно зможете відновити повну фразу.

Після того як ви запам'ятаєте сід-фразу, спробуйте відновити свої біткоїни в автономному гаманці, бажано на апаратному пристрої (на пристрої Trezor ви можете виконати пробне відновлення, яке не стирає пристрій). Щойно ви переконаєтеся, що ключ відновлення міцно засів у вашій пам'яті, зітріть гаманець. Якщо ви хочете носити із собою апаратний гаманець у подорожах, переконайтеся, що він чистий, щоб у разі втрати або конфіскації не було можливості його неправомірного використання.

Після прибуття відновіть свої біткоїни знову у вибраному вами гаманці (проте вводьте сід-фразу в офлайн-режимі!).

Не покладайтеся на власну пам'ять протягом тривалого часу. Подорож в умовах ворожого нападу чи захоплення влади – єдина ситуація, коли покладатися на свою пам'ять може бути гарною ідеєю, але намагайтеся звести до мінімуму час, протягом якого ви зберігаєте відновлювальну фразу у своїй голові. Для тривалого зберігання завжди записуйте свою сід-фразу, а ще краще – надрукуйте/вигравіюйте її на сталі (на ринку є багато продуктів для цього; перш ніж зробити покупку, я рекомендував би звернутися до стрес-тестів Джеймсона Лоппа).

Спиратися на своє коло довіри

Ще один спосіб перевезти свої кошти – просто відправити їх як транзакцію в біткоїнах тому, кому ви довіряєте. Людині навіть не обов'язково перебувати в країні, в яку ви збираєтесь поїхати; важливо те, що вони можуть зберегти ваші біткоїни в безпеці під час вашої подорожі та відправити їх вам, коли ви зможете налаштувати свій новий гаманець у безпечному середовищі. Найважливіший чинник тут – довіра. Декого такий варіант може відлякати (врешті-решт ми всі знаємо мантру «не довіряй, перевіряй»), але факт у тому, що для деяких людей це може бути єдиним виходом, якщо вони не хочуть покладатися на свою пам'ять і впевнені, що людина з іншого боку ніколи не зрадить їх. Людина, якій ви відправляєте свої біткоїни, повинна мати досвід із біткоїнами та в ідеалі – мати апаратний гаманець, ви ж не хочете, щоб вони зберігали ваші заощадження на своїх мобільних телефонах, так?

Якщо ви хочете підвищити безпеку цього процесу, можете зробити це за допомогою гаманця з мультипідписом. Припустимо, ви створили гаманець з мультипідписом 2-з-3 і перевели свої біткоїни на такий гаманець. Тепер ви можете надіслати один із ключів людині А, другий – людині Б, а третій носити із собою. Людина А і людина Б не повинні знати одна про одну, щоб у них не було можливості вкрасти біткоїн, що зберігається таким чином. І якщо ви втратите свій ключ, то все одно зможете відновити свої біткоїни, використовуючи ключі людини А і людини Б. Ви можете налаштувати свій гаманець з мультипідписом за допомогою Electrum, Sparrow або Nunchuk. Для розподілу ключів обов'язково використовуйте безпечний зашифрований комунікатор, такий як месенджер Signal (не використовуйте Telegram, оскільки він не зашифрований за замовчуванням!).

Як альтернативу ви можете використовувати резервну копію Shamir, криптографічно надійний метод поділу сід-фрази для відновлення (використовуйте перевірені часом гаманці, такі як Trezor Model T, щоб зробити це безпечно). Припустимо, ви робите резервну копію 2-з-3 за допомогою Shamir – наступні кроки такі самі, як описано вище з мультипідписом. Рекомендується посилити безпеку вашої резервної копії Shamir, встановивши поверх неї парольну фразу.

Правдоподібне заперечення

В ідеалі ви не повинні показувати те, що ви біткоїнер. Це означає відсутність апаратних гаманців, наклейок з біткоїнами на вашому ноутбуці або телефоні, відсутність книг з біткоїнами, видалення будь-яких додатків з біткоїнами зі свого телефону. Не говоріть про біткоїни із незнайомцями чи прикордонниками. Якщо хтось ставить, здавалося б, невинне запитання про біткоїни чи криптовалюту, покажіть себе необізнаним у цьому питанні або просто скажіть, що вважаєте це шахрайством.

Не покладайтеся на біржі

У деяких читачів може виникнути спокуса використовувати обліковий запис на біржі – зрештою, ви можете увійти в неї з будь-якої точки світу, чи не так? Особисто я не рекомендую покладатися на біржі, навіть для зберігання певної частини ваших заощаджень. Крім частих збоїв (нещодавно стався крах FTX, Celsius, BlockFi та заморожування Gemini Earn), біржа може заблокувати ваші кошти, наприклад, через санкції або вхід з IP-адреси в «неправильній» країні. Коротко кажучи, якщо ви тримаєте свій біткоїн на біржі, ви насправді ним не володієте.

Це не просто теорія

Біткоїн вже використовується як засіб збереження заощаджень за часів кризи. В останні роки можна побачити вдалі приклади з різних країн: Афганістану, Венесуели та України. Завдяки своїй глобальній ліквідності та прямому контролю біткоїн виявляється цінним інструментом у критичних ситуаціях. Що більше ви поінформовані про безпечний переказ біткоїнів, то краще ви будете підготовлені у разі виникнення такої ситуації.

Це гостьовий пост Йозефа Тетека, біткоїн-аналітика Trezor. Висловлені думки є власними і не обов'язково відображають точку зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024
Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Розробники програмного забезпечення Біткоїна працюють над покращенням взаємодії з питань безпеки. Bitcoin Magazine 10 липня 2024