Як Build on Bitcoin Space допомагає Таїланду з освітою та майнінгом

Як Build on Bitcoin Space допомагає Таїланду з освітою та майнінгом

Засновник бангкокського стартапу Build On Bitcoin Space розповідає про Біткоїн-спільноту Південно-Східної Азії та відновлюваний майнінг у Таїланді.

У цій розмові ми з Piccolo з Build On Bitcoin Space у Бангкоку, Таїланд, обговорили прийняття Біткоїна в Південно-Східній Азії, де культура та мова сильно відрізняються від Заходу, жителі якого, ймовірно, читають цю статтю. Проте тайці «розуміють» Біткоїн – і у них є активна Біткоїн-спільнота, що може вас здивувати.

Крім того, ми детально поговорили про те, як Piccolo проводить щотижневі Біткоїн-зустрічі та щомісячні семінари в Бангкоку, а також про його досвід роботи в індустрії технологічних стартапів в Азії. Ми також торкнулися теми біткоїн-майнінгу в Таїланді з використанням рослинних відходів.

– Дякую, що погодився поспілкуватися! Перш ніж ми перейдемо до питань про Build On Bitcoin Space та про Біткоїн у Таїланді, можеш трохи розповісти про себе?

– Я народився в Таїланді, але більшу частину життя провів у Південній Каліфорнії. Моя кар'єра почалася з роботи на промисловому виробництві після здобуття ступеня бакалавра біохімії в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі. Я не хотів йти до медичної школи, почувши від друзів, що їхнє життя досить нещасливе. У результаті я став продавати електронні з'єднувачі для дротових стовпів у В'єтнамі.

Чисто випадково я здав GMAT, тому що мені сказали, що отримання ступеня MBA корисно для зміни кар'єри. Підходить для людей, котрі хочуть займатися бізнесом, але не зовсім розуміють, яка професія їм підходить. У фіатному світі все ґрунтується на тестуванні, і я отримав достатньо хороші бали, щоб потрапити на програму MBA Kellogg у Північно-Західному університеті. Моє стажування у Morgan Stanley під час отримання ступеня MBA дало початок моїй кар'єрі у сфері фінансів та фінансових технологій. Я отримав пропозицію роботи на повний день і приєднався до Morgan Stanley у Нью-Йорку; я займався інвестиційно-банківськими справами та корпоративними фінансами, у тому числі злиттями, поглинаннями, реструктуризацією капіталу, IPO тощо. Після трьох років роботи в Morgan Stanley мене звільнили разом з 75% моїх колег через бульбашку доткомів і першу бульбашку на ринку нерухомості.

У той час я був у Гонконгу і вирішив разом з кількома колишніми колегами та друзями заснувати маленьку консультаційну фірму, щоб займатися інвестиційно-банківською діяльністю та конкуруючи з більшими фірмами, локалізувати наші послуги у Південно-Східній Азії. Майже через півтора десятиліття я пішов на пенсію, але я не міг спати. Голос у моїй голові казав, що мені треба зайнятися цією фінтех-справою. Я хотів позбутися посередників і створити платформу, яка зводить власників бізнесу та позичальників з індивідуальними інвесторами.

Але для цього мені потрібно було отримати схвалення регуляторів у Таїланді, тому я витратив два з половиною роки на просування нового закону під назвою «Закон про краудфандинг». Якби я знав, що мені доведеться плазувати перед регуляторами протягом двох з половиною років тільки для того, щоб отримати дозвіл допомогти своїм клієнтам, я б цього не зробив! Але ось я тут, і моя компанія називається PeerPower. Основний бізнес – це краудфандингова платформа, але тільки-но я відкрив для себе Біткоїн, він почав розвиватися далі.

Ми провели наш останній раунд фінансування у 2021 році, і наш основний інвестор погодився з нашою стратегією щодо виділення частини фінансування на Біткоїн-майнінг з метою знаходження зв'язків між світом стандарту Біткоїна та нинішнім приреченим світом фіата.

– Розкажи більше про простір Build On Bitcoin (BOB) Space. З чого все почалося і на якому етапі зараз?

BOB Space з'явився внаслідок зусиль з диверсифікації PeerPower – частково це майнінг, частково – створення фінансової інфраструктури навколо Біткоїна. У цій грошовій мережі мають бути справжні творці. Отже, BOB – це форум для спілкування з іншими розробниками, наприклад, професіоналами UI та UX, де ми можемо допомогти їм певним чином.

Як Build on Bitcoin Space допомагає Таїланду з освітою та майнінгом
Усі зображення в цій статті надано командою BOB Space.

Також ідея полягала в тому, щоб створити постійне місце, де біткоїнери могли б регулярно зустрічатися. Щосереди ввечері ми проводимо мітапи, а також проводимо щомісячні технічні семінари. Ці семінари призначені для людей, які хочуть зробити свій внесок, але не знають, з чого почати.

– Як так сталося, що ви не обмежилися проведенням мітапів, а виник фізичний простір?

– Цей простір з'явився тому, що бізнесу PeerPower потрібно було щось на зразок робочого приміщення для майнінгу. В рамках нашого майнінгового бізнесу ми займаємося базовим обслуговуванням, ремонтом та тестуванням. А після COVID усі співробітники PeerPower можуть працювати з дому, тому у нас набагато більше місця для проведення заходів та спільної роботи. Це вже схоже на коворкінг, куди приходять люди з PeerPower.

Тому ми вирішили залишити PeerPower на другому поверсі, а перший поверх повністю присвячений проєктам BOB та розробникам, які хочуть приходити, створювати, спілкуватися та поширювати знання.

– Як зараз виглядає ваш календар подій?

– Наближається місяць майнінгу у BOB у квітні. Ми перейдемо від спостереження за майнінгом здалеку до безпосереднього досвіду. Я відкрию деякі з наших майнерів, що були у використанні, і дозволю людям побачити, що там всередині, повозитися з реальними компонентами.

Як Build on Bitcoin Space допомагає Таїланду з освітою та майнінгом
Семінар у BOB Space

Ми виділимо один тиждень на аналіз, коли ми вивчатимемо різні інформаційні панелі й те, які дані майнери отримують із них. Нас можуть відвідати особливі гості – дехто з досить відомих майнерів чи представники енергетичних проєктів, які постачають майнерам електроенергією.

SovereignSk8, який допомагає нам із програмуванням, готує програми на травень та червень. Я думаю, що це будуть місяці роботи з відкритим вихідним кодом та вузлами. Ми хочемо продовжувати працювати з новими темами щомісяця – поки що нам лише близько трьох місяців, але ми набираємо обертів.

– Які у BOB плани?

– Ми дуже раді запустити програму BOB Residency Program.

Це те, що ми з Sovereign Sk8 обговорюємо з кінця минулого року. На цю ідею нас надихнули Chaincode Labs, але ми збираємося реалізувати це тут, у Бангкоку, протягом трьох місяців із досвідченими розробниками, які вже мають проєкти. Ми прагнемо надати те, що допоможе проєкту Біткоїн-розробника отримати чудовий старт.

Для тих, хто читає це й активно створює Біткоїн-проєкти, але потребує невеликої додаткової допомоги та бажає провести пару місяців у Таїланді з іншими розробниками, ласкаво просимо. З часом з'являться й інші програми, над якими ми працюємо зі спільнотою розробників вузлів тут, в Таїланді, а також декілька тестових проєктів з впровадження Lightning продавцями.

Нам потрібна підтримка широкого загалу – ми не можемо всюди кричати про нашу ініціативу і багато рекламувати її, тому що тайські регулятори не дуже доброзичливі до Біткоїна. Тому ми рухаємося крок за кроком і зосереджуємося на створенні інфраструктури для прийняття.

– Яке ставлення до Біткоїна серед тайців?

– Існує чіткий поділ, де більшість – явні шиткоїнери або таємні шиткоїнери. У відсотковому відношенні, виходячи з того, що я бачив на заходах, це приблизно від 85% до 90% прихильників шиткоїнів, різних криптовалют і Web 3, і лише від 10% до 15% реальних, хардкорних біткоїнерів.

Як Build on Bitcoin Space допомагає Таїланду з освітою та майнінгом
Бібліотека у BOB Space

На жаль, схема «накачування та скидання» тут стає респектабельною роботою. Усі великі шишки беруть у цьому участь, і є культура наслідування «героїв», тому люди повторюють те, що вони роблять. А серед іноземців дуже багато людей, яких приваблює низька вартість життя в Таїланді порівняно з їхніми рідними країнами. Вони шукають швидкий і легкий заробіток – це все, що їм потрібно, щоб жити тут собі на втіху. Біткоїн вимагає доказу роботи, тому вони в ньому не зацікавлені.

– Розкажи більше про спільноту розробників вузлів тут, у Таїланді. Є група в Discord, в якій близько 6000 осіб, вірно?

– Ця група називається Local Bitcoin Thailand. Вона була створена Кхуном Деча, який керує, мабуть, найбільшим вузлом у Таїланді з точки зору потужності Lightning. Може навіть одним із найбільших у Південно-Східній Азії. Отже, він створив цю групу в основному, щоб навчатися та спілкуватися з іншими творцями вузлів. Він налаштував свою ноду, переносячи її з Tor в клірнет, з Umbrel в командний рядок, в Raspberry Pi й таке інше. При цьому він досліджував, як Lightning може допомогти торговцям швидше приймати платежі, збільшуючи остаточність розрахунків.

До речі, загалом компанії в Таїланді, які зацікавлені в Lightning, є гібридними. Власники часто не з Таїланду, перебувають у шлюбі з громадянином Таїланду й у них є потреба в грошах, які не піддаються цензурі. Ці іноземці по суті стають громадянами другого сорту. Не знаю, чи ти колись задумувався про це. Отже, природно, що їх приваблює форма грошей, яка дозволяє їм, так би мовити, володіти своїми секретними ключами – такими, які уряд чи хтось ще не може знецінити чи контролювати.

Як Build on Bitcoin Space допомагає Таїланду з освітою та майнінгом
Офіс у BOB Space

Я вважаю, це основне, що стимулює велику кількість власників вузлів. Такі продукти, як Umbrel, також дуже допомагають у користуванні. Серед дрібних продавців є інтерес до Lightning, який, на мою думку, привертає більше уваги з боку власників вузлів у Таїланді. Попри те, що в Таїланді є дуже швидка платіжна система на основі QR, яка називається PromptPay, є інші проблеми. Дозвольте мені пояснити:

Візьмемо прилавок з клейким рисом і барбекю зі свинини. Це хороший бізнес, але він, як правило, поза офіційною податковою системою. Продавці сплачуватимуть податки місцевому чинуші, який кожні кілька тижнів збирає з них побори. Коли він побачить, що через їхню PromptPay проходить багато грошей, цей чиновник може забрати ще більше. PromptPay – це, по суті, ваш гаманець CBDC – уряд та фінансові посередники можуть бачити кожен рух грошей.

Ті кмітливі люди, які мали проблеми з банками та центральною владою, знають, що золото та гроші під матрацом пов'язані з великими ризиками. Отже, Біткоїн – це очевидне рішення. Він не проходить через контрольовану систему і не наражається на фізичні ризики.

– Що, на вашу думку, заважає продавцям використовувати Lightning у Таїланді зараз? Їм потрібно краще зрозуміти, як це працює? Вони не бачать у цьому потреби? Чи їх лякає законодавство?

– Швидше за все друге та третє. В PromptPay є безплатні та миттєві перекази по банківській системі. Так що є зручний варіант, що робить Lightning менш привабливим з точки зору швидкості та остаточності. Однак, PromptPay є свого роду перехідним гаманцем для цифрового бата, який, ймовірно, стане тайським CBDC у 2024 році.

Регулювання – ще один великий блокатор. За останні кілька років Банк Таїланду подав кілька сигналів як в академічних дослідженнях, так і в заявах, які застерігають від використання криптовалюти. У них також окремо згадується Біткоїн.

Регулятори кажуть щось на зразок: «Криптовалюти, такі як біткоїн, монетарну політику яких не можна контролювати, не сприяють економічній стабільності нашої країни». Подібно до заяв інших центральних банків по всьому світу про те, що нам потрібно зберегти нашу банківську систему, засновану на довірі. Той самий наратив, лише іншими словами.

– Чи є якісні ресурси для вивчення Біткоїна для тих, хто розмовляє тайською мовою? Хоча багато тайців досить добре говорять англійською, ви торкаєтеся складних тем, і формулювання їх тайською було б дійсно корисним. Я чув, що «Стандарт Біткоїна» тепер доступний тайською мовою, вірно?

– Ця група власників вузлів у Discord, Local Bitcoin Thailand – чудове місце для початку для тайців. Також є Кхун Пірія з CDC Talk, його щотижневе ток-шоу про Біткоїн, яке йде вже багато років. Команда, яка стоїть за цим шоу на YouTube, наприкінці минулого року започаткувала контент- та медіакомпанію про Біткоїн під назвою Right Shift. Вони також є ключовими організаторами Біткоїн-конференції, яка відбудеться у липні тут, у Таїланді.

Більшість інших – шахраї. Отже, я б порадив триматися Right Shift, Кхуна Пірії та тайських власників вузлів. От і все. Кожен має значну аудиторію, і вони не просувають аматорський контент.

– Повернімося до майнінгової діяльності, яку ви організували недалеко від міста Корат. Як ви починали й що там зараз?

– Коли я згадував, що мій бізнес PeerPower почав покривати майнінг, це було наше перше підприємство наприкінці 2021 року. Один з клієнтів PeerPower управляє заводом з виробництва біогазу, який використовує відходи рослин тапіоки, поміщає їх в яму з пластиковим облицюванням і збирає метан, що виділяється з рослин, які розкладаються. Цей метан очищається і прямує до генератора, який живить майнери. Усього завод виробляє 4,5 мегавата. І так 10 місяців на рік.

Як Build on Bitcoin Space допомагає Таїланду з освітою та майнінгом
Біогазовий завод, на якому BTC видобувається з рослинних відходів

У сухий сезон цей показник знижується приблизно до 50-70%. Але їм вдається підтримувати постійну продуктивність для майнерів, використовуючи сонячні батареї на місці, а також мережу, коли це потрібно. У мене як споживача є договір купівлі-продажу електроенергії, тож мої ціни зафіксовані.

Чому я зміг отримати електроенергію – окрема історія. У міру розширення ферм з вирощування тапіоки збільшувалася продуктивність біогазових установок. Однак їм потрібно було отримати нову ліцензію на підключення від енергетичного управління Таїланду, щоб продавати цю електроенергію. Вони намагалися добитися цього щороку протягом останніх шести років, але навіть у галузі виробництва електроенергії та продажу надлишкової електроенергії все ще існує корупція. Отже, те, що має зайняти рік чи два, займає шість, сім, вісім років.

Але в мене був готовий контейнер із майнерами, а також ще один майнер середнього розміру на місці. Таким чином, ми по суті використовуємо батареї для поглинання енергії біогазової установки, поки вони чекають, щоб продати її в мережу.

Отже, дві речі: кажуть, що енергія Біткоїна не чиста. Це брехня. Операції виконуються на біогазі, рослинних відходах, які інакше виділяли б метан.

І друге: кажуть, що таким чином крадеться енергія з мережі. Це не так. Ця біогазова установка хоче продавати електроенергію у мережу. Все для цього готове. Але, по суті, бізнес не може домовитись зі збирачами про збори. Тому натомість він продає майнерам. Це ще один приклад, як виникає невитрачена енергія. І ми отримуємо цю енергію зі знижкою від 35% до 40%, порівняно з тим, що мережа продає нам. Ми уклали угоду про майнінг з їхньою енергією менш ніж за тиждень.

– Неймовірно. Перш ніж ми закінчимо, чи є ще якісь оголошення, які ти хотів би зробити?

– Просто ще раз нагадати про програму BOB Residency Program. Ми нещодавно відкрили прийом заявок, тому, якщо ви розробник і хочете поспілкуватися з іншими біткоїнерами в Таїланді, зв'яжіться з нами. Наша резиденція для біткоїнерів – це простір, де ви зможете дізнатися набагато більше, ніж віртуально. Багато можливостей для взаємодії упускається, коли люди не перебувають в одному фізичному просторі. Саме тому ми створили резиденцію.

Це гостьовий пост Капітана Сідда. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024
Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Розробники програмного забезпечення Біткоїна працюють над покращенням взаємодії з питань безпеки. Bitcoin Magazine 10 липня 2024