Як убезпечити біткоїни, якщо вам доведеться покинути країну

Як убезпечити біткоїни, якщо вам доведеться покинути країну

Іноді політична чи економічна ситуація стає настільки нестабільною, що у вас немає іншого вибору, окрім як тікати з країни. Біткоїн – це надзвичайно ефективний інструмент, який дозволяє взяти із собою свої заощадження.

Світ стає дедалі більш нестабільним у політичному та економічному плані. Стан речей, починаючи з тоталітарних і репресивних урядів і закінчуючи загальним станом економіки, погіршується настільки, що здатність людей забезпечувати себе опиняється під питанням.

Це ставить людей перед непростим вибором: або продовжувати боротися та спробувати зберегти своє майно або відмовитися від більшої частини того, що в них є, та втекти від свавілля з боку урядів чи зруйнованої економіки. Якщо у них взагалі є фінансова та практична можливість виїхати. З собою не можна брати великі суми готівки або золота, їх конфіскують на кордоні. Хоча у більшості випадків технічно ви можете отримати доступ до залишків на банківських рахунках, вони можуть бути заблоковані в одну мить.

Ви не можете взяти з собою своє житло, ви не можете взяти з собою машину, якщо ви не збираєтеся на ній їхати, ви не можете взяти з собою будь-який значний фізичний актив. З собою можна взяти тільки те, що можна нести на спині або кількох сумках. Біткоїн докорінно змінює це. Він може перевезти будь-яку кількість заощаджень, які ви зберігаєте на ньому, через будь-який кордон.

Все, що потрібно, – щоб ви у тому чи іншому вигляді провезли із собою через кордон дванадцять слів. Це все, що потрібно, щоб взяти із собою свої кошти, якщо ви опинитеся в настільки скрутній ситуації, що у вас не залишиться іншого вибору, окрім як тікати. Це один із найкращих варіантів.

Border Wallets

Border Wallets – дуже цікава схема, яка використовує зорову пам'ять людини. Цей інструмент дозволяє створити двовимірну сітку всіх можливих seed-слів. Її можна створити кількома способами, але я рекомендував би використовувати механізм детермінованої генерації. Це гарантує, що за потреби ви зможете відновити сітку слів, якщо ви втратите копію.

Цю сітку можна заповнити, використовуючи шаблон, який легко запам'ятати. Люди – дуже візуальні створіння, і зазвичай нам набагато легше запам'ятати візуальні образи, ніж слова. Після створення сітки користувачі можуть вибирати слова в сітці за шаблоном, який легко запам'ятати. Дуже важливо запам'ятати порядок, якого ви збираєтеся дотримуватися, щоб перетворити цей шаблон на seed-фразу. Наприклад, ви можете переміщатися зліва направо в рядку, а потім вниз по кожному рядку. Або спускатися по кожному стовпцю зверху вниз, а потім переміщаєтеся на один стовпець вправо.

Чудова ідея використовувати відомі форми: можна вибрати коло, квадрат і навіть першу букву Біткоїна. Завдяки можливості відновити сітку, шаблону, який легко запам'ятовується, і порядку, в якому ці виділені слова перетворюються на seed-фразу, Border Wallets є потужним інструментом, розробленим спеціально для полегшення розумового навантаження, пов'язаного із запам'ятовуванням seed-фрази.

Це дозволить вам перетнути міжнародний кордон без будь-чого, що дозволило б ідентифікувати біткоїн. Просто пам'ятайте: перш ніж вирушити у дорогу, перевірте все кілька разів. Пройдіть процес створення сітки слів і переконайтеся, що ви можете правильно відновити ту саму сітку. Створіть тестовий шаблон і поверніться до нього пізніше, щоб переконатися, що ви його запам'ятали.

Після того як ви переконаєтеся, що можете все відновити належним чином, ви можете вирушати в подорож з упевненістю, що ваш біткоїн у безпеці та буде доступний, коли ви прибудете до місця призначення.

Samourai Wallet

У Samourai Wallet, окрім Coinjoin-реалізації Whirlpool та інших функцій конфіденційності, є одна особливість, яка в тій чи іншій формі існувала майже від початку проєкту: режим невидимості. Це надзвичайно цінна функція у ситуації, коли необхідно перетнути міжнародний кордон.

Мобільний застосунок можна налаштувати так, щоб приховати той факт, що це гаманець: логотип маскується під іншу програму, а всі ознаки установки Samourai Wallet ховаються. Він може працювати як програма-калькулятор, сервіс VPN, QR-сканер або блокнот. Кожна програма функціональна і після запуску виглядає так, як вибрав користувач. У кожному застосунку-приманці прихований свій механізм, який дозволяє відкрити Samourai Wallet для доступу до вашого біткоїна.

Важливо, що якщо ваш пристрій вилучать та перевірять за допомогою спеціального програмного забезпечення, експерти зможуть визначити, що на ньому встановлено саме біткоїн-гаманець. Однак перевірка вашого пристрою вручну (яка проводиться частіше, якщо взагалі проводиться) не надасть жодних ознак того, що на вашому пристрої встановлений гаманець.

Стеганографія

Стеганографія – це метод приховування фрагмента даних або інформації всередині іншого фрагмента інформації. Хорошим прикладом є приховування інформації всередині JPEG. Можна використовувати різні цифрові інструменти, щоб вбудувати секретну частину інформації, наприклад текстовий документ або seed-фразу, в JPEG. JPEG виглядатиме цілком нормально, без будь-яких візуальних змін у зображенні, але сам файл міститиме секретну інформацію, яку зможе витягти будь-хто, хто знає, що вона там знаходиться.

Для цього потрібно помістити seed-фразу на комп'ютер для її шифрування та вбудовування, а також використовувати інструменти, які не дуже звичні для звичайного користувача (для подібних цілей існують вебінструменти, але НІКОЛИ не використовуйте їх для обробки вашої seed-фрази чи закритих ключів).

Візьміть будь-яку книгу і подивіться, чи зможете ви знайти на її сторінках слова із seed-фрази, яку ви згенерували, у правильному порядку. Якщо так, то її можна використовувати для безпечного транспортування вашої seed-фрази, і ніхто нічого не запідозрить. Просто прогортайте книгу і виділіть (послідовно) слова, які становлять вашу seed-фразу. Готово.

Ви можете просто пройти через прикордонний контроль з абсолютно звичайною на вигляд книгою, знаючи, що всередині неї заховані ваші біткоїн-заощадження.

Запам'ятовування

Я згадую про цей спосіб в останню чергу спеціально, тому що всі інші варіанти, представлені вище, набагато безпечніші для більшості людей, особливо з урахуванням того, що Border Wallets – це система, створена спеціально для того, щоб допомогти людям запам'ятати свою seed- фразу безпечнішим способом. Якщо з якоїсь причини цей варіант не для вас, можна просто запам'ятати seed-фразу.

Але я повинен наголосити, що в більшості випадків це дуже ризиковано. Якщо ви оберете цей варіант, будьте дуже обережні. Повторюйте фразу подумки щодня. Запам'ятайте фразу та спробуйте відтворити її через тиждень. Зробіть це кілька разів.

Як тільки ви прибудете до місця призначення, одразу ж запишіть свою фразу та створіть фізичну копію. Це в жодному разі не найкращий і не найбезпечніший варіант перевезення своїх біткоїн-ключів через кордон. Але іноді люди опиняються у ситуації, коли можливості обмежені. Це повинно бути крайньою мірою.

Прикінцеві думки

Наведений вище список інструментів для перевезення вашої seed-фрази через міжнародний кордон ні в якому разі не є вичерпним. Існує безліч інших варіантів, кожен з яких має власні недоліки з погляду ризику втрати або виявлення. Я впевнений, що якщо ви добре подумаєте, то зможете придумати свої власні методи.

Наведені вище варіанти були обрані через надійність, простоту та захищеність від втрат. Якщо ви відчуваєте необхідність чи бажання використовувати складніші або самостійно придумані способи транспортування seed-фрази, я рекомендую бути дуже обережними. Згадані мною варіанти застосовні та корисні для більшості ситуацій, в яких можуть опинитися люди, і є одними з найбезпечніших.

Пам'ятайте про ці інструменти: одного разу вони можуть відіграти вирішальну роль і дозволити вам розпочати життя заново з вашими збереженими статками.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання. Unchained Capital 12 травня 2024