Як протокол Ordinals може змінити майбутнє майнінгу

Як протокол Ordinals може змінити майбутнє майнінгу

Раптова поява Біткоїн-блоків з цифровими артефактами піддається критиці, але вона дає уявлення про те, яких змін слід очікувати в майбутньому.

По блокчейну Біткоїна блукає привид… привид JPEG.

Використовуючи можливості зберігання даних мережі Біткоїна, представлені після оновлення Segregated Witness (SegWit) у 2017 році та оновлення Taproot у 2021 році, оператори вузлів Біткоїна поміщають зображення, GIF-файли та інші медіафайли в блоки Біткоїна. Фактично, один із таких біткоїн-мемів нещодавно увійшов до найбільшого окремого блоку і найбільшої транзакції в історії Біткоїна. Цей нині відомий блок і транзакція були добуті компанією Luxor Technologies на тлі галасу навколо NFT-проєкту Ordinals.

Сказати, що додавання мемів до Біткоїна розділило спільноту, – нічого не сказати. Але ця подія також відродила дискусію на важливу тему цінності, яку отримує майнер (MEV) у Біткоїні. Ordinals, як протокол, який надає можливість вносити дані в Біткоїн, дає майнерам уявлення про те, яким може бути майбутнє цінності, що добувається майнером в Біткоїні.

Здобута цінність: передісторія

Мережа Біткоїна сьогодні не повністю працює на принципах MEV, але про це ще зарано говорити.

«У Біткоїні більше добутої цінності, ніж біткоїнери хотіли б визнати», - сказав про MEV Роберт Міллер, керівник продукту FlashBots, у прямому ефірі. «І в Біткоїні є деяка цінність, яка просто не використовується майнерами зараз», - додав він.

Наприклад, Ліза Нейгут, інженер Lightning Network в Blockstream, розширила дискурс з приводу добутої цінності, опублікувавши статтю про цінність Lightning Network. Нейгут теоретизує про великі можливості для шукачів і майнерів завдяки використанню Lightning Network, і також про те як шукачі в Біткоїні можуть вплинути на транзакції в мережі для каналів Lightning Network.

Зараз більшість розмов про MEV зосереджені навколо мереж, не пов'язаних з Біткоїном, таких як Ethereum. Але надійна децентралізована фінансова екосистема, побудована на Біткоїні, може швидко це змінити. Захоплення NFT, що триває, може мати той же ефект. Наприклад, один особливо відомий випадок із NFT (на Ethereum) стався, коли шукач заплатив 7 мільйонів доларів, щоб купити кожен Cryptopunk NFT за мінімальними цінами.

У чому суть поголовного захоплення Біткоїн-NFT

Біткоїн-історики знають, що предмети колекціонування та мистецтва в мережі виникли саме в Біткоїні. У грудні 2012 року Мені Розенфельд опублікував «Огляд кольорових монет», у якому пояснив, що «можна набору монет можна призначити колір, щоб відрізнити його від інших». Так народились NFT.

Кейсі Родармор започаткував сучасну еру Біткоїн-NFT зі своїм проєктом ordinals.com. У повідомленні в блозі про записи (англ. inscriptions), Родармор пояснив, що «записи – це цифрові артефакти, нативні для блокчейну Біткоїна. Вони не вимагають окремого токену, сайдчейну або зміни Біткоїна».

Зображення, аудіо, відео, HTML, SVG, JS, CSS – у записі може бути будь-що. Деякі оператори нод навіть вносили сід-фрази в блокчейн. (Послухайте інтерв'ю Родармора у подкасті Galaxy Digital, щоб дізнатися більше про те, що передувало запуску Ordinals.)

Як протокол Ordinals може змінити майбутнє майнінгу
Деякі з останніх артефактів, внесених до Біткоїна. Джерело: Ordinals.com.

Taproot – довгоочікуване оновлення Біткоїна, яке зʼявилося через три дні після того, як Біткоїн досяг свого історичного максимуму в 69 000 доларів, – значною мірою було пов'язано зі сплеском популярності NFT в мережі Біткоїна. Але компоненти оновлення протоколу SegWit кількома роками раніше створили умови для розміщення надлишкових даних у блоках Біткоїна. Ерік Волл відверто написав у Твіттері, що все це пошесне захоплення «в основному можливе через помилку».

Але деякі дані також вказують на те, що це закономірна тенденція:

  • Дані, надані Arceris, дослідником Біткоїна під псевдонімом, свідчать про те, що комісія за перші 435 «помилкових» NFT у Біткоїні обійшлася в 15,3 мільйона сатоші і вони використали 18,7 мільйона байтів простору, що відповідає приблизно 218 блокам.
  • Крім того, за один вікенд збільшилася середня плата за байт – з 1 сатоші до 15.
  • Згідно з ончейн-даними, зібраними криптодослідником під псевдонімом Dataalways, оцінюється, що на сьогодні у Біткоїні було «відкарбовано» понад 2000 артефактів.

У відносному вираженні зростання комісій значною мірою пов'язано з тим, що ніхто не докладає особливих зусиль для зменшення розмірів своїх артефактів через низькі комісії за транзакції в Біткоїні. Але Rodarmor зазначив у Твіттері, що «великі формати, стискання та рекурсія/композиція означають, що значний вміст артефактів може виявитися дуже маленьким!».

Хвилювання та суперечки з приводу Ordinals посилилися після того, як Luxor Technologies добула найбільший блок в історії Біткоїна, який також містив найбільшу в історії Біткоїна транзакцію. Спільно з давнім криптоінвестором та консультантом Уді Вертхаймером компанія Luxor включила 3,94-мегабайтну транзакцію 0301e0480b374b32851a9462db29dc19fe830a7f7d7a88b84 в блок 774628, розмір якого склав 3,99 MB (Протокол Біткоїна обмежує розмір блоку до 4 MB).

Який запис зробив Luxor? Модифіковану версію культової ілюстрації Біткоїн-чарівника, яка була створена приблизно у 2013 році в Microsoft Paint. Однак сам Luxor підтримує Taproot та «чарівні інтернет-файли JPEG» у Біткоїні. Керівник відділу досліджень Luxor Колін Харпер висловився про Біткоїн-NFT та майнінг у блоговому повідомленні: «NFT від Ordinal нікуди не подінуться. Питання лише тому, який вплив вони матимуть».

Критика Ordinals

На кожну людину, яка вважає проєкт Ordinals захопливим і цікавим, припадає принаймні один Біткоїн-ентузіаст, який рішуче виступає проти цієї ідеї. Безліч провідних представників Біткоїн-спільноти, яка зосереджена у Твіттері, відверто висловили свої думки про вставку файлів JPEG в Біткоїн-блоки.

Наприклад, відомий Біткоїн-полеміст під псевдонімом Mr. Hodl, висловив своє несхвалення Ordinals, сказавши: «Я б зацензурував будь-кого, хто засмітить ланцюжок». Генеральний директор Blockstream Адам Бек також нагадав своїм підписникам у вже видаленому твіті, що ці вбудовані в Біткоїн NFT було б «справедливо цензурувати з боку майнерів як вираження незгоди з цим лайном». Відомий в Біткоїн-Твіттері П'єр Рошар також приєднався до дебатів, уїдливо запропонувавши, щоб оператори вузлів, які внесли NFT до Біткоїна, «попросили вибачення перед вузлом і більше так не робили». Джиммі Сонг, колишній партнер криптофонду Blockchain Capital та колишній радник нині закритої криптобіржі LVL, просто написав у Твіттері: «Луксор буде покараний ринком».

Алекс де Вріс, давній Біткоїн-цинік і так званий захисник навколишнього середовища, приєднався до цих прихильників Біткоїна у їхній різкій критиці Ordinals. У LinkedIn де Вріс заявив, що «вуглецевий слід» блоку, добутого Luxor, «еквівалентний вуглецевому сліду на одного пасажира при перельоті з Нью-Йорка в Токіо і назад 446 разів». (Слід зазначити, що де Вріс не славиться своєю інтелектуальною ретельністю.)

Люк Дашжр, творець клієнта Bitcoin Knots і відвертий критик Ordinal, який розбирається в темі на трохи вищому технічному рівні, написав у Твіттері, що Ordinals можливий тільки тому, що користувачі Біткоїна «брешуть» і «обманюють код». Боб МакЕлрат, давній Біткоїн-консультант і розробник блокчейну, також припустив, що записи ставлять під загрозу стійкі до цензури якості Біткоїна, критикуючи Luxor за «використання [Біткоїна] як стіну у ванній». У міру зростання ажіотажу навколо Ordinals Рошар також висловив бажання змінити правила перевірки таким чином, щоби записи більше не були можливі.

Учасник Bitcoin Core під псевдонімом 1440000bytes резюмував критику Ordinals, написавши: «Здається, деякі біткоїнери щойно виявили, що біткоїн також може використовуватися людьми, які їм не подобаються».

Майбутнє здобутої цінності Біткоїна

Отже, яким чином спірні NFT впливають на здобуту цінність? Влучне питання, проникливий читачу.

Розмір та види доходів майнерів будь-якого блокчейну зростають у міру збільшення попиту на блоковий простір та збільшення кількості застосувань із реальними користувачами. На цей час місце в блоці Біткоїна має попит серед користувачів, які витрачають UTXO. Але Ordinals дозволяє зазирнути в майбутнє, в якому інші користувачі Біткоїна вигадують творчі причини, щоб претендувати на цей же простір, що змушує цих конкурентів зустрічатися на ринку комісій за обмежений простір усередині блоку.

Критики Ordinals, мабуть, ненавмисно підкреслили цю перевагу для майнерів. Охочим «доведеться вивалити мені на повну, щоб добути ці (транзакції)», – написав Mr Hodl у своєму твіті. Ці «хабарі» (зазвичай звані «комісіями за транзакції») можуть виплачуватись різними способами. Звичайно, можна додати до своєї транзакції підвищену комісію, тим самим стимулюючи майнера включити її до блоку. Або заплатити комісію за межами типового процесу оплати комісій у мережі – що можна скоординувати між людиною, яка проводить транзакцію, та творцем блоку.

Рочард, який опосередковано відкинув Ordinals як аморальну витрату ресурсів, пізніше заявив, що творці Ordinals повинні «заплатити більше або замовкнути». І вони. принаймні, платять. З того часу, як на Біткоїн-сцені з'явився Ordinals, користувачі щедро платять за те, щоб їхні дані додавали в нові блоки. Наприклад, один Біткоїн-користувач заплатив 200 доларів за те, щоб вставити GIF з нян-котом. І в міру того, як інші NFT-проєкти Ordinal запускаються на Біткоїні, цінність, яку здобувають майнери з цієї мережевої активності, безумовно, збільшуватиметься.

Біткоїну все одно

Біткоїн-артефакти породили хвилю творчості та суперечок, яка може тривати нескінченно. Ці цифрові предмети колекціонування відзначають «останню переломну лінію у переосмисленні того, якою може і має бути філософія Біткоїна», – заявив ведучий CoinDesk TV Зак Сьюард. Багато користувачів Біткоїна ненавидять артефакти – але вони подобаються набагато більшій кількості людей. Зрештою, Біткоїну все одно. Але в розпал турбулентного ведмежого ринку не слід ігнорувати об'єктивно загадкове альтернативне використання простору Біткоїн-блоку, креативність, пов'язану з цим варіантом використання, та можливості здобуття майнерами цінності з цього ажіотажу. Не потрібно, щоб усі вносили артефакти, але й ігнорувати те, що відбувається, не варто.

Це гостьовий пост Зака Воелла, дослідника Біткоїн-майнінгу та ринків. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Упередженість провідних ЗМІ – це погано, але буде лише гірше Упередженість провідних ЗМІ – це погано, але буде лише гірше Боротьба з упередженістю ЗМІ важлива в епоху цифрових технологій, коли ця упередженість стає дедалі очевиднішою. Фернандо Ніколіч 21 липня 2024
Недоліки самостійного зберігання за допомогою seed-фрази Недоліки самостійного зберігання за допомогою seed-фрази Усталені методи забезпечення безпеки не відповідають очікуванням дедалі більшого сегмента ринку Біткоїн-користувачів. Алекс Бержерон 20 липня 2024
Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Співзасновник і генеральний директор Foundation Devices Зак Герберт прагне створити Біткоїн-продукти, які будуть такими ж елегантними та зручними у використанні, як пристрої Apple, але при цьому захищатимуть конфіденційність користувачів та будуть створені на відкритому коді. Френк Корва 16 липня 2024