Помилкові уявлення про Біткоїн: це не збережений час, енергія чи насильство

Помилкові уявлення про Біткоїн: це не збережений час, енергія чи насильство

Метафори та аналогії мають вирішальне значення для розуміння Біткоїна новачками, але вони небезпечні, якщо зайти надто далеко.

Існують метафори та аналогії для Біткоїна, які ви, можливо, чули в подкастах або читали в різних статтях чи книгах – і я говорю про це не для того, щоб критикувати практику використання метафор чи аналогій для пробудження інтересу людей до Біткоїна. Неправильний підхід до розуміння Біткоїна може спричинити викривлення нашого сприйняття. Якщо люди сприймають метафори надто буквально, вони неминуче роблять помилки у своїх міркуваннях про Біткоїн.

По-перше, погляньмо на цю цитату про те, чи всі метафори неправильні:

«Бо було б абсурдним виключити з мови економічної теорії будь-яку манеру говорити, яка не є буквально правильною; було б чистим педантизмом забороняти будь-яку фігуру мови, адже ми не могли б сказати й сотої частини того, що маємо сказати, якби відмовилися б вдаватися до метафори. Одна вимога є важливою: щоб економічна теорія уникала помилкового сплутування практичної звички, вжитої заради доцільності, з науковою істиною», – Ойген фон Бом-Баверк.

Отже, очевидно, не всі аналогії шкідливі. Але в прагненні до точності метафору не слід плутати зі справжньою науковою істиною.

«Біткоїн – це збережений час»

Популярне уявлення про те, що біткоїн може «зберігати наш час», є надто розпливчастою та неточною метафорою. Вона зазвичай виникає, коли біткоїнери говорять про несправедливість фіатної валюти (ця частина правильна), але потім сенс спотворюється, пропонуючи нам «зберігати свій час» у біткоїнах, а не у фіатній валюті.

Концепція «збереження вартості», можливо, може бути застосована до Біткоїна, якщо ми розглянемо більш тривалі часові рамки, але насправді це не збереження часу. Як то кажуть, час нікого не чекає. Ми говоримо розпливчасто, наприклад, про економію часу або «збереження часу», але насправді саме час – це не те, що ми економимо, а те, як ми його витрачаємо. Акцент на процесі. Або, як гість мого подкасту Conza процитував із розмови з Конрадом Графом: «Давай, постарайся не витрачати час і натомість відклади його на потім».

Навіть якщо двозначно називати біткоїн купівельною спроможністю, що може бути духом аналогії, важливо пам'ятати, що тут немає жодних гарантій. Купівельна здатність біткоїна знизилася протягом певних періодів часу, і саме тут уявлення про біткоїн як про зберігання часу може дійсно ввести людину в оману, якщо сприймати занадто буквально.

А тепер хочу сказати спасибі моєму другу Gigi, який написав про концепцію Біткоїна як про створення стріли часу. Ця концепція дійсно має сенс, і вона допомагає пояснити, чому Біткоїн розроблено саме таким чином – він вимірює час блоками замість секунд і не покладається на централізований хронометр. Це відрізняється від неправильної метафори «біткоїн як сховище вашого часу». Таким чином, більш точним визначенням було б те, що біткоїн веде облік часу (використовуючи блоки, а не секунди), але не зберігає ваш час.

Біткоїн як енергія/акумулятор

Деякі люди говорять про Біткоїн як про цифрову енергію або як про батарею. Але пам'ятайте, хоча Біткоїн-майнери використовують енергію, Біткоїн, як і раніше, нікому не дозволяє зберігати або транспортувати енергію. Немає якогось центрального місця, до якого ми могли б віднести наші біткоїни та обміняти їх на певну кількість енергії. Так, енергію можна оцінювати і продавати за біткоїни, але це не одне й те саме. Ціна на енергію коливатиметься, і біткоїн навіть метафорично не зберігатиме однакову кількість енергії з часом.

До якої помилки це може призвести? Це може ввести людей в оману щодо джерела цінності. Ця метафора веде людей до свого роду вартісної теорії цінності, що фактично ставить віз попереду коня. Натомість ми повинні виходити із суб'єктивної теорії цінності:

«Цінність товару визначається не якоюсь невіддільною властивістю товару чи кількістю праці, необхідної для його виробництва. Цінність визначається значенням, яке людина надає благу для досягнення бажаних цілей».

Близьким цьому є уявлення про те, що біткоїн «забезпечується» енергією. Як правило, така мова заходить, коли ноукоїнер каже: «Але Біткоїн нічим не забезпечений». Таким чином, у деяких випадках біткоїнер, який діє з добрими намірами, може сказати: «Ні, біткоїн підтримується енергією!» Але це невірно.

Як правило, коли щось «забезпечується» чимось іншим, це означає, що воно якимось чином користується підтримкою якоїсь іншої організації, наприклад уряду. Історично склалося так, що долар США був «забезпечений» золотом, і історично люди могли обмінювати банкноти на золото, але з біткоїнами все інакше. Отже, можливо, краще поставити запитання: «Чим забезпечене золото?» Тільки тоді ми наближаємося до істини: це була суб'єктивна оцінка. Краса в очах того, хто дивиться.

Біткоїн як насильство чи «зброя»

Деякі люди хочуть зобразити Біткоїн як свого роду «цифрове насильство» або, з недавніх пір, як зброю і частину «протоколу м'якої війни». Але це грубе спотворення того, що таке Біткоїн. Біткоїн більше схожий на криптографічні повідомлення, які передаються та перевіряються в мережі. Звичайно, він ближчий до «мови», ніж до «зброї». Або, точніше, біткоїн можна розглядати як конкурентний цифровий товар (перший у своєму роді), який працює у грошовій мережі з відкритим вихідним кодом.

Якщо перо сильніше за меч, чи доречно називати перо зброєю? Не зовсім. Крім того, вся ця аргументація явно стирає межу між тим, що є добровільним і тим, що ініціює агресію (що є неправильним). Як управління вузлом, використання біткоїнів як конкурентного цифрового товару та участь у мережі можна вважати формою «зброї»? Це просто груба та неправильна характеристика. Слова мають значення.

Деякі аналогії та метафори, які використовуються щодо «біткоїна як протоколу м'якої війни», стосуються майнерів, які конкурують за забезпечення «ланцюжка зберігання». Але чи це так? Чи це справді більше схоже на те, що Біткоїн-вузли захищають Біткоїн? Майнери не можуть зробити так, щоб недійсні транзакції виглядали дійсними для тих, хто запускає та перевіряє транзакції за допомогою свого Біткоїн-вузла. Отже, чи не доречніше думати про це як про вузли, які захищають Біткоїн? Робота майнерів важлива, але їхня робота більше пов'язана із завершеністю транзакцій, а не з безпекою.

То що тоді є правдою?

Отже, як згадувалося раніше, з економічного погляду біткоїн точніше схарактеризувати як конкурентний цифровий товар. Біткоїн – це сам товар – це не претензія на щось. Коли люди запитують, чим він підкріплений, це означає, що вони не зовсім зрозуміли, що це таке.

Якщо аналогія допомагає новій людині увійти до Біткоїна і почати спускатися в кролячу нору, це класно! Але в міру того, як ця людина розширює свої знання, додаткова точність щодо того, що таке Біткоїн допоможе всім нам.

Дякую моєму другу Conza за натхнення для цієї статті та надання зворотного зв'язку.

Це гостьовий пост Стефана Лівери, ведучого подкасту Stephan Livera Podcast та керуючого директора Swan Bitcoin International. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Чи є проблема з пулами для майнінгу? Чи є проблема з пулами для майнінгу? Ретельний аналіз усієї екосистеми майнінгу, від «асіків» до майнінгових пулів, з урахуванням системних ризиків та проблем, які існують у всій галузі. Bitcoin Mechanic 26 листопада 2023
Переосмислення Web3 за допомогою Біткоїна Переосмислення Web3 за допомогою Біткоїна Оцінка реальності та наративів про Web3, а також того, як Біткоїн може краще відповідати заявленим цілям таких проєктів. Аллард Пен 26 листопада 2023
Чому вам слід перечитати книгу «1984» Чому вам слід перечитати книгу «1984» Якщо вас непокоять питання конфіденційності, суверенітету та свободи, уроки «1984» Джорджа Оруелла актуальні як ніколи. Несрін Айссані 25 листопада 2023