Lightning Network: зростання по вертикалі

Lightning Network: зростання по вертикалі

Подібно до наших предків мисливців-збирачів, мережа Lightning Network Біткоїна наближається до масового впровадження завдяки спеціалізації та вдосконаленню.

Майже тавтологічно вірно, що спеціалізація всередині соціальної системи зростає в міру вдосконалення. Насправді посилення спеціалізації може бути одним зі способів визначення соціального розвитку.

Приклад перший

Наше глобальне суспільство є досить складним. Я знаю, як створювати продукти, відповісти на питання тесту по серіалу «Дроти» (The Wire) і знаходити кращі точки з шаурмою в Тель-Авіві, але я не маю уявлення, як в'язати, спроєктувати ефективний фотоелектричний елемент або де можна зайнятися скелелазінням в околицях Мапуту. Ми всі є експертами в чомусь, дізнаючись все більше і більше про все менше і менше.

Порівняйте це з суспільством мисливців-збирачів, де практично кожен може робити все. Кожен може сплести кошик, спіймати рибу, розпалити вогонь, заспівати пісню, розповісти про правила племені, побудувати притулок і т. д. Хоча їхні світи складні, їхня спільнота проста, з невеликою внутрішньою диференціацією або спеціалізацією.

Приклад другий

В першу дні впровадження інтернету такі компанії, як CompuServe та AOL, були в основному універсальними інтернет-магазинами. Це були інтернет-провайдери, які забезпечували базові можливості підключення: електронна пошта; соціальні мережі (наприклад, чати); контент у вигляді новин, погоди тощо; і пошук, часто у вигляді курованого каталогу.

Оскільки інтернет став набагато складнішим, ми залучаємо кілька компаній для кожної з цих функцій. Все написання, редагування, коментування, перегляд і так далі – навіть такий простий пост, як цей, – потребує послуг кількох інтернет-провайдерів, кількох провайдерів електронної пошти, кількох платформ хмарного зберігання, кількох хмарних текстових редакторів, кількох графічних редакторів. репозиторіїв та хто знає скільки фонових сервісів.

І тепер це відбувається з Lightning Network. Як і будь-яка соціальна система, наша мережа постійно розвивається і зараз вона виглядає зовсім інакше, ніж на початку. Діяльність, пов'язана з Lightning, стає все більш спеціалізованою, і ця спеціалізація є як симптомом, так і каталізатором зростання мережі.

Like our hunter-gatherer ancestors, Bitcoin’s Lightning Network is maturing toward mass adoption through specialization and sophistication.
Як мав виглядати винахід першої мережі. Джерело: Ханс Сплінтер, flickr.com.

А потім був Lightning, і це було добре

У перші дні існування Lightning (ми говоримо про 2018 рік) було переважно лише два типи компаній. Першими були інфраструктурні компанії, які створили ранні реалізації мережі. Lightning Labs розпочала роботу з lnd. Далі на північ того ж узбережжя Blockstream працював над c-lightning, який відтоді був перейменований на Core Lightning. За півсвіту та за два кроки звідси у Франції з'явився Eclair.

Потім були «гаманці», приблизно трьох видів. Перші кастодіальні гаманці, такі як Wallet of Satoshi та BlueWallet, пропонували відносно прості UX, але вони брали на зберігання кошти користувачів. Перші некастодіальні гаманці, такі як Eclair, Zap та SBW, пропонували протилежне: повне зберігання користувачами з іноді ненадійним UX.

На щастя, швидко з’явилися гаманці другого покоління, такі як Phoenix і Breez, і вони почали цілісно підходити до досвіду користувача, враховуючи їхнє бажання самостійно зберігати свої біткоїни і переміщати їх без відкриття вручну, фінансування та балансування каналів.

Це був етап перевірки концепції Lightning. Ми, прихильники Lightning, заявили, що це однорангові гроші – біткоїни для повсякденних покупок – а це базові технології, необхідні для передачі біткоїнів від одного вузла до іншого мережею. Якби гаманці та реалізації протоколу виявилися неможливими, продовжувати не мало б сенсу.

По суті, це була спільнота з десятків, а то й сотень людей, всі один одного знали, і всі ми працювали над тими самими фундаментальними проблемами. Це була проста соціальна система, і в ній мало внутрішніх відмінностей. Ми полювали. Ми збирали.

Приручення вузлів

Близько 10 000 років тому наші предки мисливці-збирачі втомилися від погоні за тваринами та рослинами, необхідними для виживання. І хто міг їх звинувачувати? Виснаження це не жарти. Тому вони змінили тактику і почали одомашнювати рослини та тварин, щоб вони були ближчими до будинку. Мабуть, це була чудова ідея, тому що це сталося незалежно один від одного в кількох місцях по всьому світу. І ця зміна мала важливі наслідки: найшвидше зростання населення, поява цивілізації (себто суспільства, заснованого на містах) та бум технологій від колеса та архітектури до централізованих політичних систем та письма.

Основна ідея полягає в тому, що коли люди приручають своє середовище, у них з'являється більше часу для роботи над складними речами, такими як податкові кодекси, химерні дієти та відкриті протоколи.

Середовище користувачів Lightning складається з вузлів, оскільки вузли є посередниками у всіх взаємодіях та транзакціях у мережі. Приручення їх було наступним кроком в еволюції Lightning.

Like our hunter-gatherer ancestors, Bitcoin’s Lightning Network is maturing toward mass adoption through specialization and sophistication.
Одомашнювання - один з прикладів вертикальної спеціалізації. Джерело: Сінті Іонеску, flickr.com.

Як тільки ці ранні гаманці стали здобувати популярність, з'явилась технологія управління для повних вузлів. Наприклад, ThunderHub та Ride The Lightning, були фактично технологіями управління вузлами другого рівня, які допомагали користувачам виконувати операції та налаштовувати конфігурацію своїх вузлів. Інші, такі як RaspiBlitz та Umbrel, були розроблені, щоб допомогти користувачам встановлювати та налаштовувати вузли.

Таку технологію управління вузлами легко не помітити в еволюції Lightning, але вона важлива, оскільки сприяє децентралізації, яка сама собою є цінністю і життєво важливим засобом підтримки надійності мережі.

І вже настала наступна фаза цієї еволюції. Наприклад, Voltage пропонує хмарні вузли корпоративного рівня, які масштабуються. Замість зручного інструменту для запуску вузла компанії тепер можуть повністю орендувати робочий вузол з необхідною місткістю та можливістю підключення за запитом.

Зверніть увагу, що переваги технології керування вузлами значною мірою ненавмисні. Так само як той, хто винайшов колесо, не думав про високошвидкісні рейки та швейцарські годинники, ті, хто почав працювати над технологією управління вузлами, мабуть, просто хотіли більше можливостей для власного використання. Однак, вони сприяють новим мережевим функціям, які життєво важливі для надійності та зростання Lightning (трикутники ліквідності, LSP), не говорячи вже про те, як вони вирівнюють криву навчання для нових користувачів.

Так само як мисливці-збирачі досягли кількісного та якісного стрибка у розвитку своїх спільнот, коли вони приручили те, від чого залежало їхнє суспільство (рослини та тварини), другим етапом еволюції Lightning був процес приручення вузлів, від яких залежить наша мережа.

Рух по вертикалі

На початку аграрної революції та у багатьох країнах світу сьогодні фермери фактично переробляють свою продукцію. Тобто сім'я пастухів може виробляти та продавати пряжу, шкіру, молоко, сир, м'ясо, ковбасу тощо, які вони виробляють самі. Однак, як правило, найкращий виробник ковбасних виробів та найкращий виробник сиру спеціалізувався на кращому обслуговуванні відповідних ринків. Через кілька поколінь жоден з них не може постригти вівцю, але разом вони можуть скласти ковбасну дошку, яка б шокувала їхніх предків своєю деградацією і витонченістю.

Like our hunter-gatherer ancestors, Bitcoin’s Lightning Network is maturing toward mass adoption through specialization and sophistication.
Фрукти (і м'ясо! і сири!) вертикальної диференціації та спеціалізації. Джерело: Шелбі Л. Белл, flickr.com.

Ще через кілька поколінь буде схожий сценарій, в якому я не можу робити сир чи ковбасу, але можу виявляти баги сімома різними мовами.

Подібно до того, як цивілізація неминуче пройшла (і завжди проходить) процес вертикальної диференціації та спеціалізації, який робить її досконалішою, поточна, очікувана і життєво важлива тенденція в Lightning полягає в тому, що компанії спеціалізуються на все вужчих нішах, щоб надавати все більш якісний досвід користувачам. Ці ніші є функціональними й географічними.

Наприклад, OpenNode швидко додала режим точки продажу Lightning (PoS) до своєї чинної онлайн-пропозиції. Незабаром на початку 2020 року ми приєдналися з нашим некастодіальним режимом точок продажів, а через кілька місяців з'явилася невелика група рішень для точок продажів для продавців, які хотіли приймати біткоїни через Lightning.

Після невеликого вдосконалення розпочався другий етап побудови інфраструктури, і все більше інфраструктурних компаній виникало у вертикальних нішах. Наприклад, деякі пропонують PoS із введенням фіату (наприклад, Strike) та виведенням фіату (наприклад, CryptoConvert, IBEX тощо). Існують також самостійні PoS-рішення тільки для біткоїнів, які працюють локально (наприклад, lnbits, BTCPay, LNPay і т.д.).

Щоб обслуговувати змінні обсяги ліквідності, які можуть знадобитися продавцям та користувачам (подумайте про дух Хелловіну у квітні порівняно з вереснем), відкрилися ринки ліквідності. Thor від Bitrefill почав продавати канали досить рано. Тепер управління ліквідністю та фінансування каналів стали самостійними кустарними промислами, з такими учасниками, як Lightning Network+, Magma від Amboss та Lightning Pool. Blocktank від Synonym знаходиться на шляху до того, щоб стати багатоцільовим постачальником послуг Lightning (LSP) з широкою палітрою послуг. Bolt.observer – це сервіс, призначений для LSP, який допомагає відстежувати стан своїх вузлів.

Те саме відбувається з:

• Геймінгом (наприклад, Zebedee, THNDR Games)

• Потоковими мультимедіа (наприклад, Breez, Wavlake, Fountain)

• Фінансовою торгівлею (наприклад, LN Markets, Kollider, Loft)

• Чатами та соціальними мережами (наприклад, Sphinx, Zion, Starbackr)

• Новинами та коментарями (наприклад, Stacker News)

Крім функціональної диференціації існує також географічна спеціалізація, яка має сенс, враховуючи відмінності у регулюванні та потреби у локалізації. Bitcoin Beach, хоч і не зовсім компанія, як відомо, сприяла прийняттю біткоїнів як законного платіжного засобу у Сальвадорі, запустивши місцеву економіку замкнутого циклу в Ель-Зонте. Bitnob допомагає африканцям накопичувати сатоші та приймати грошові перекази. В'єтнам другий рік поспіль лідирує у світі за впровадженням біткоїнів, і одна з причин полягає в тому, що Neutronpay постачає на ринок рішення на основі Lightning. Також у Південно-Східній Азії Pouch.ph пропонує Lightning філіппінцям.

То куди веде ця тенденція до посилення спеціалізації?

Не буде перебільшенням сказати, що зараз в екосистемі Lightning більше вертикальних ринків, кожен із яких містить кілька компаній, ніж було компаній Lightning лише п'ять років тому. Як соціальна система – технологія та організаційна структура, за допомогою яких ми взаємодіємо один з одним – Lightning стає все складнішою.

Майбутнє функціональної диференціації

Спеціалізація досить поширена у соціальних структурах, оскільки вона підвищує ефективність і продуктивність, що, своєю чергою, сприяє зростанню. Хоча мережа 1995 року була структурно набагато простішою, ніж мережа 2005 чи 2015 року, з кожним десятиліттям нею ставало дедалі простіше користуватися. У результаті пул із 16 мільйонів перших послідовників за десятиліття виріс на мільярд, і тепер майже 70% населення світу використовують його регулярно.

Це може здатися нелогічним, але велика спеціалізація та удосконалення сприяють зростанню.

Like our hunter-gatherer ancestors, Bitcoin’s Lightning Network is maturing toward mass adoption through specialization and sophistication.
Розростання вертикалей і функціональна диференціація потрібні. Джерело: Аріан Цвегерс, flickr.com.

І так само зростатиме Lightning. У міру того, як все більше і більше експертів з дедалі більш різних сфер діяльності відкривають для себе Lightning і інтегрують його в рішення, які вони в будь-якому випадку надають, все більше і більше користувачів будуть підключатися часто навіть не підозрюючи про це.

Візьмемо, наприклад, Синоту. Вони підключають платіжні програми Lightning до смарт-лічильників, щоб забезпечити миттєві та остаточні платежі за електроенергію на основі цін у реальному часі. Газ та електрика течуть в одному напрямку, сатоші течуть в іншому. Це чудова ідея, які б засоби обміну не використовувалися, і вона має більше сенсу з Lightning. Якщо вони зможуть підвищити ефективність для своїх користувачів, вони підключатимуть до мережі людей, які, можливо, ніколи не чули про Lightning і анітрохи не дбають про багатошляхові платежі або якірні канали.

Для нас, з боку Lightning, завдання полягатиме в тому, щоб спростити впровадження, не жертвуючи технологічною цілісністю наших рішень, і зберегти якомога нижчі бар'єри для всіх користувачів, будь то LSP, продавці, споживачі, чарівники Lightning або повні нуби. Звичайно, один із способів розв'язання цієї проблеми – це додаткова спеціалізація – різні пропозиції для різних груп користувачів. Якщо ми все зробимо правильно, зростання відбудеться органічно, природно і неминуче.

Це гостьовий пост Роя Шейнфельда, співзасновника та генерального директора Breez, мобільного додатка Lightning Network. Версія цієї статті спочатку була опублікована на Medium. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Короткий огляд кризи банків і як це позначилося на біткоїні Короткий огляд кризи банків і як це позначилося на біткоїні За останній тиждень відбулося так багато всього, що було б корисно поглянути на сукупність цих подій у контексті біткоїна. Діллон Хілі 20 березня 2023
Чергова банківська криза – ось чому я зберігаю гроші в біткоїні Чергова банківська криза – ось чому я зберігаю гроші в біткоїні Крах Silicon Valley Bank показав, наскільки крихка традиційна фінансова система. Міккі Косс 17 березня 2023
У той час як США переживають банківський крах, Біткоїн стає сильнішим У той час як США переживають банківський крах, Біткоїн стає сильнішим Поки в США відбувається один із найбільших банківських крахів в історії держави, мережа Біткоїна зростає та поповнюється інноваціями. Карлос Карденас 17 березня 2023