Доцільність державних інвестицій у біткоїн

Доцільність державних інвестицій у біткоїн

Президент Сальвадору анонсував, що країна буде систематично купувати та зберігати біткоїни. Невдовзі цю стратегію можуть взяти на озброєння й інші держави. Адже це новий етап у розвитку державних інвестицій.

Позиція Сальвадору та короткостроковий ефект

Сальвадор став першою країною у світі, що визнала біткоїн законним платіжним засобом та перейшла до активного накопичення цього активу за допомогою бюджетних коштів. Уряд країни розпочав із купівлі 400 BTC, а станом на сьогодні він накопичив вже майже 2400 BTC. Попри досить активне акумулювання біткоїнів (зважаючи на економічний розвиток Сальвадору), воно відбувалося несистематично – час від часу уряд оголошував про нову партію придбаних монет.

Президент країни Наїб Букеле кілька днів тому оголосив про нову стратегію. «Ми купуватимемо по одному біткоїну щодня, починаючи від завтра», – сповістив він 17 листопада. Таким чином уряд перейде до систематичного збільшення резервів BTC та ще більше інтегрує біткоїн у свою фінансову систему.

Через систематичну критику політики Сальвадору з боку Міжнародного Валютного Фонду (МВФ) провідні фінансові установи вірогідно, не підтримають та навіть засуджуватимуть використання BTC як резервного активу. Зважаючи на ведмежий ринок, інші уряди не поспішатимуть слідувати прикладу Сальвадору, але уважно відстежуватимуть подальшу динаміку його фінансового стану. Моніторинг стратегії уряду Сальвадору буде особливо актуальним для ЦАР (яка теж надала біткоїну статус законного платіжного засобу), а також України та ПАР, які суттєво просунулися у законодавчому врегулюванні біткоїна.

Після початку нової бичачої фази (а особливо після поновлення історичного максимуму ринкової вартості BTC) можна буде очікувати на те, що все більше урядів почнуть використовувати інвестування в біткоїн як основну стратегію для утримування державних резервів. Стабільне довгострокове зростання курсу біткоїна відносно долара США та основних фіатних валют поступово робитиме BTC головним резервним активом у світі.

Довгостроковий ефект

На початковому етапі уряди країн, що розвиваються будуть демонструвати максимальну активність у державних інвестиціях у біткоїн. У такий спосіб їм вдасться досягти як фінансової незалежності (наприклад, Сальвадор раніше використовував лише долар США як законний платіжний засіб), так і сталого фінансового розвитку без необхідності залучати міжнародні позики.

Проте більшість розвинених урядів, чиї валюти використовуються як резервні у всьому світі (США, ЄС, Японія, Швейцарія тощо), вірогідно, й надалі чинитимуть опір зміцненню статусу Біткоїна. Міжнародні фінансові організації на зразок МВФ та Світового Банку також безпосередньо зацікавлені у збереженні статус-кво та подальшому розвитку фіатного кредитування. Протистояння між фіатною системою та традиційними інституціями з одного боку та Біткоїном – з іншого може розтягнутися на декілька десятків років. У будь-якому разі інфляційна сутність всіх фіатних валют та дефляційна природа біткоїна призведе до того, що він випередить за капіталізацією своїх фіатних конкурентів.

Фіатні резерви країн світу. Джерело: МВФ
Фіатні резерви країн світу. Джерело: МВФ

Але уряди можуть спробувати реалізувати іншу стратегію, яка дозволила їм свого часу подолати золотий стандарт: активно акумулювати BTC як резервний актив, випускати на його основі фіатні валюти (з повним, а потім – з частковим покриттям), а згодом спробувати повернутися до повністю фіатного стандарту.

Фіатні резерви країн світу. Джерело: МВФ
Фіатні резерви країн світу. Джерело: МВФ

Чому BTC стійкіший за золото

У разі якщо уряди економічно розвинених країн почнуть активно накопичувати біткоїн, його фіатна вартість, а також купівельна спроможність почнуть зростати безпрецедентними темпами. Щодо можливих намагань отримати контроль над BTC як резервною валютою центробанків, то такі спроби приречені на фіаско.

Хоча навіть Сатоші Накамото називав біткоїн «цифровим золотом», BTC має низку переваг над дорогоцінним металом, що й мають дозволити йому побороти спроби цензури та державного контролю.

1. Біткоїн ідеально підходить як для великих, так і мікротранзакцій (особливо із розвитком Lightning Network). На відміну від золота, власникам BTC буде невигідно використовувати жодні фіатні еквіваленти.

2. Біткоїн забезпечує досить високу приватність у разі його грамотного використання власниками монет. Генерування нової адреси для кожної транзакції, використання повної ноди та апаратних гаманців дозволить забезпечити надійне зберігання й використання монет із мінімальними ризиками ідентифікації з боку регуляторних органів.

3. Зберігання (або у деяких випадках – навіть, запам’ятовування) seed-фрази дозволить забезпечити надійний контроль над власними монетами навіть в авторитарних режимах.

4. Біткоїн не потребує посередників та довіри до третіх осіб. Кожен може безпосередньо перевірити коректність кожної транзакції та забезпечити надійність переказу та отримання BTC.

5. Конкурентні переваги біткоїна як нової глобальної форми грошей сприятимуть сталому розширенню мережі закладів і користувачів, що надаватимуть перевагу саме BTC у порівнянні з іншими альтернативами. Таким чином може стати можливим ефективно розділити державу та гроші.

Пріоритетом для звичайних користувачів у цьому процесі має бути слідування базовим принципам біткоїнерів: «Не ваші ключі – не ваші біткоїни» (тобто уникати централізованих сервісів, що намагатимуться контролювати ваші монети) та «Не довіряй – перевіряй» (використовувати повну ноду, перевіряти відповідність BTC-адрес на екрані та апаратному пристрої тощо). У цьому випадку державні інвестиції в біткоїн не становитимуть жодних загроз, а навпаки призведуть до стрімкого зростання вартості головного цифрового активу. Насамкінець стане можливим як розв’язати проблеми із грошима, так і вирішити більшість проблем у світі («fix the money, fix the world»).

Висновки

Перехід Сальвадору до систематичного акумулювання BTC знаменує новий етап розвитку державних інвестицій. Хоча цей процес стикатиметься з чималими перешкодами, все більша кількість країн буде змушена переходити на Біткоїн-стандарт, зважаючи на його очевидні переваги як резервної валюти у порівнянні з фіатними альтернативами. Грамотне зберігання монет та запобігання основним ризикам дозволить біткоїнерам уникнути потенційних загроз та насолоджуватися дефляційною економічною моделлю.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024