Біткоїн – валюта майбутнього чи зміна парадигми світової економіки?

Біткоїн – валюта майбутнього чи зміна парадигми світової економіки?

За всю історію людства було здійснено чимало технологічних відкриттів, що мали величезний вплив на життя суспільства. Але якщо до початку XXI століття зміни відбувалися поступово – десятиліттями чи навіть століттями – то наразі темп прискорився, зокрема завдяки Біткоїну.

Якщо промислова революція почала набирати обертів ще в середині XVIII століття, то революція фінансового сектору починається прямо зараз – з появою розподіленої однорангової мережі – Біткоїна.

Біткоїн – це драйвер зростання та важіль, здатний підштовхнути революцію у сфері банківської справи, розрахунків та переказів, ставши доступним інструментом для будь-якої людини на планеті, при цьому з безпечною та не підконтрольною структурою.

Сучасна економіка уже не спроможна тягнути на собі висхідні обсяги виробництв і інфляційних витрат, використовуючи лише традиційні механізми управління. Багато країн розуміють це і починають експерименти в галузі децентралізованих мереж, намагаючись за традицією взяти їх під повний контроль. Однак надмірне регулювання не призведе до такої важливої ​​для сфери революції, про що ми й поговоримо.

Головне питання звучить так: чи може біткоїн бути повнофункціональною державною валютою? І чи зможуть держави керувати ним?

Чому Біткоїн – це революційна технологія?

З початку появи грошей, їхнім єдиним емітентом і механізмом, що контролює їх обіг, була держава. За тисячу років у цьому плані нічого не змінилося - централізовані структури, такі як центральні банки, так само керують грошовими потоками й приймають ключові фінансові рішення по спрямуванню економіки у певне річище.

З появою Біткоїна з'явився шанс на створення нової незалежної економічної системи. Біткоїн розв’язує проблему довіри, виключаючи посередників з фінансових операцій. Саме це зробила влада Сальвадору, визнавши біткоїн платіжним засобом, але про це трохи далі.

Децентралізована природа дає Біткоїну й інші переваги – повністю відокремлює його від цензури та дає незалежність від рішень влади. Відсутність цензури дає кожному можливість керувати своїми коштами без обмежень, а децентралізація гарантує безпеку та прозорість, якої позбавлена ​​інфляційна банківська система. Це ламає всі звичні для нас патерни та моделі управління, позбавляючи держави важливої ​​для них регуляторної функції.

Окремо варто відзначити дефляційний механізм Біткоїна. На відміну від традиційних валют, де друкарський верстат запускається за рішенням центральних банків, емісія Біткоїна суворо обмежена, а карбування нових монет ускладнюється пропорційно до кількості здобутих BTC. Це розв’язує проблему інфляції та робиться не руками людини, а заздалегідь закладеним алгоритмом.

Додаткові переваги та приклади революційного підходу

Розглянувши фундаментальні переваги Біткоїна перед традиційною фінансовою системою, варто згадати про рішення, які Біткоїн пропонує світові прямо зараз, а також про пост ефекти, що настануть при використанні технології. Наприклад, те саме обмеження емісії не тільки допомагає позбутися інфляції, а й сприяє підвищенню купівельної спроможності, формуванню збалансованої економічної системи.

Перекази BTC стають дедалі популярнішими серед компаній. Ті фірми, що вирішили інтегрувати їх у свою роботу, вже зараз можуть оцінити революційність такого підходу. У традиційній банківській системі платежі між приватними компаніями можуть займати тривалий час - і розмова не про кілька годин, а про кілька днів або навіть тижнів. Це сильно уповільнює внутрішні процеси підприємств, позбавляючи їх гнучкості у фінансових питаннях, що відповідно тягне за собою втрату часу та прибутку.

Для бізнесу, що інтегрував біткоїн, ця проблема не просто розв’язується, тим що компанія-постачальник отримає гроші в день замовлення. Вона перетворюється на можливість для масштабування: прискорення поставок, нарощування обсягів при оптимізованому процесі, що не дає збоїв.

Подібні переваги не на руку банкам і центробанкам, через що багато з них почали негативно відгукуватися про екологічність Біткоїна, звинувачуючи майнінг-ферми у значних викидах вуглекислого газу в атмосферу та високій енерговитратності. На жаль, для них це лише видача бажаного за дійсне. Так, за даними Bitcoin Mining Council, видобуток біткоїна генерує лише 0,09% від загального рівня викидів вуглецю, що не йде в жодне порівняння з викидами промислових підприємств.

Питання енерговитратності також серйозно стоїть на порядку денному, чим займаються всі майнери. З кожним роком все більшу популярність набирають відновлювані джерела енергії – так, для функціонування Біткоїна у різних частинах світу використовують енергію газових смолоскипів, сонячну та гідроенергію, і навіть вулканічні процеси. За тими ж даними, у 2022 році Біткоїн на 59,5% використовує чисту енергію і це далеко не межа.

Однак, для будь-якого державного апарату Біткоїн є викликом і вимагає прийняття складних рішень. Звичайно ж, найпростіше або повністю відмовитися від біткоїна, заборонивши його, або визнати його офіційним платіжним засобом нарівні з національною валютою без урахування його особливостей, або ж розпочати розробку «державної» цифрової валюти. Але всі три варіанти загрожують негативними наслідками.

Чому Біткоїн лякає держави

Якщо раніше держави могли спокійно ігнорувати феномен Біткоїна, то тепер, коли його капіталізація зросла до рівня ВВП невеликої європейської країни, не помічати слона у кімнаті стало неможливо.

Різноманітні негативні заяви центральних банків свідчать про те, що Біткоїна не просто бояться – його не розуміють та вважають проблемою. Його звинувачують не лише у майбутній екологічній катастрофі та жахливій енерговитратності, а й у відмиванні грошей.

Для розуміння цього страху важливо зрозуміти, чим для держави є фіатні валюти. Фіат перебуває під контролем держави та забезпечений вірою у його стійкість. Через інші органи вона здійснює регулювання коштів, спрямовуючи їх у потрібні сектори економіки та збираючи податки.

Але Біткоїн обходить створені протягом століть правила. І чим слабшою стає віра у фіатні валюти та державу, тим більше прихильників він знаходить. У своїй нинішній формі можна виділити головні причини ворожості сталих економік до Біткоїна: він не піддається прямому контролю, допомагає громадянам обходити заборони та обмеження, позбавляє регуляторів даних про рух капіталів.

Центральні банки десятків держав, побачивши успіхи Біткоїна, вже не просто оцифровують економіку, а вивчають чи навіть тестують так звані CBDC – національні цифрові валюти. На 2022 рік, за даними Atlantic Council, розробкою займаються вже 105 країн, що становлять 95% світового ВВП. До їх числа входить Китай з цифровим юанем, Швеція, що запускає цифрову крону. Є проєкти цифрової найри та багатьох інших.

Але це лише спроба поставити новий механізм на старі рейки, що приречена на провал. Розвиток і прийняття Біткоїна, як технології децентралізованого протоколу, дає привід засумніватися у правильності дій і самому сенсі існування традиційних банків. Їхня форма на фоні розвитку суспільства безнадійно застаріла і потребує не просто змін, а кардинальної трансформації.

Крім створення CBDC, уряди мають ще дві форми взаємодії з біткоїном – його визнання офіційним засобом для платежів та повною забороною.

Біткоїн як законний платіжний засіб

Важливою віхою в історії прийняття біткоїна на державному рівні стало його визнання офіційним платіжним засобом Сальвадору у вересні 2021 року. Головною причиною цього революційного рішення став пошук способу економії коштів за міжнародні транзакції – понад 23% ВВП країни становили грошові перекази зі США. Протягом року на комісії йшло близько $400 млн від загального обсягу майже в $6 млрд, тобто 6,7%. Ще однією причиною ухвалення стала серйозна залежність від долара – від використання своєї валюти Сальвадор відмовився ще на початку XX століття.

На владу країни й досі спрямовується шквал критики, як від власних громадян, так і від міжнародних фінансових регуляторів, але вони продовжують стояти на своєму, закуповуючи BTC в державну скарбницю на кожному новому падінні курсу. А все тому, що тільки Біткоїн, на думку влади Сальвадору в особі президента Наїба Букеле, був здатний розв’язати економічні проблеми, що накопичилися, - зняти з порядку денного питання високих комісій, що позбавляють країну та її громадян важливої ​​частини доходів і отримати свободу від централізованої фінансової системи іншої держави.

Наслідуючи приклад Сальвадору, прийняти Біткоїн наважився уряд Центральноафриканської Республіки, заявивши, що цей крок поставить їх до низки далекоглядних країн світу. У квітні 2022 року вони ухвалили законопроєкт про регулювання, офіційно визнавши біткоїн державною валютою, нарівні з африканським франком. На думку законодавців і навіть їхньої опозиції це дозволить країні на основі нової технології повністю змінити та прискорити цифровий розвиток.

Китай, країна з найвищим обсягом ВВП у світі пішла іншим шляхом і повністю відмовилася від Біткоїна та будь-яких інших видів цифрових активів. Це рішення призвело до масової втечі майнерів та розподілу їх потужностей по різних країнах. Китай, як було сказано, також запустив одним із перших CBDC, давши зрозуміти, що його курс – збереження повного контролю над фінансами держави.

Відмінності у підходах

Варто зазначити, що обидві країни, які визнали Біткоїн, не мали сильної економіки протягом багатьох десятиліть. За рівнем ВВП Сальвадор і ЦАР займають 108 та 169 місце у світі відповідно. Для Центральноафриканської республіки це одне з останніх місць із загальним ВВП нижче 0,01% від загальносвітового.

Це говорить про те, що швидше за все, першими використовувати всі можливості технології Біткоїна почнуть країни з низьким рівнем економіки, залежні від зовнішніх факторів. Десь цю революцію почнуть самі уряди у спробах зберегти контроль за ситуацією, як у випадку з ЦАР та Сальвадором, десь самі громадяни, які з недовірою ставляться до державного фінансового апарату та національної валюти, поступово віддаючи перевагу біткоїну. Але без участі держави така трансформація практично неможлива.

Втім мета у всіх країн одна – залишити за собою контроль над грошовими потоками, зберегти податкові доходи, зробити економіку стабільнішою та незалежною від зовнішніх потрясінь. Але підходи у них відрізняються фундаментально.

Там, де Китай штучно обмежує поширення Біткоїна, замикаючи грошові потоки в централізованому цифровому вакуумі й відстежуючи будь-які транзакції, Сальвадор та ЦАР відкривають світ нових можливостей. У ньому кожен може отримувати і платити активами, що не підкоряються жодному центробанку, і здійснювати трансатлантичні перекази майже миттєво.

Тонкощі прийняття Біткоїна

Якщо біткоїн отримає статус національної валюти, він має виступити не просто засобом обходу обмежень, а й прийматися банками для оплати кредитів і податків, а торговими точками – для оплати товарів та послуг. Це зараз і відбувається у Сальвадорі, де всі компанії зобов'язали приймати оплату в BTC.

Тут важливу роль відіграє фактор доступності технології. Для економічно нестабільних країн постає питання зняття обмежень доступу до інтернету шляхом технологічної адаптації. Це потребує додаткових інвестицій, що для багатьох неможливо у найближчій перспективі.

Для масового застосування BTC також потрібен інструмент, що дозволить використовувати всі переваги активу. У Сальвадорі спробою створення такого інструменту став запуск національного біткоїн-гаманця Chivo, який за перші пів року завантажило близько 50% громадян країни. Втім його використання ще не стало масовим через певні проблеми з безпекою та невеликим функціоналом.

Саме наявність універсального та доступного інструменту може значно прискорити прийняття Біткоїна. Останнім часом з'являються цікаві інструменти для роботи з біткоїном. Наприклад, Trustee Plus – це перший та інноваційний криптовалютний необанк, що пропонує повний спектр послуг з купівлі, продажу та обміну Біткоїна та інших цифрових активів, а також інструменти для їх управління.

Під терміном «необанк» мається на увазі відмова від застарілих принципів функціонування традиційних банків та можливість для користувачів отримати швидкий та якісний онлайн-сервіс. Якщо говорити про слово «крипто» у назві, то Trustee Plus базується на принципах децентралізованого протоколу, що означає повну відсутність традиційних банківських обмежень. Однією з таких можливостей є надсилання цифрової валюти за номером телефону, навіть якщо в отримувача ще немає додатка Trustee.

Отже, Trustee – це розв'язання проблем доступу до технології за рахунок формату мобільного додатку та простого входу у світ Біткоїна для людей з будь-яким рівнем компетенції.

Біткоїн - це нова цифрова форма «готівки»?

Паперові гроші існують уже 12 століть, але лише у XXI готівкову валюту почали замінювати цифри на екрані мобільного телефону. Про повне зникнення фізичних грошей встигло висловитися чимало лідерів думок – від Ілона Маска, який «не вірить у шматочки паперу», до Артура Хейса, який називає дії урядів шляхом швидкого старіння та знецінення готівки.

У багатьох країнах з доступним інтернетом використання готівки значно скорочується пропорційно зростанню банківських переказів, які кардинально відрізняються від переказів у такій по-справжньому децентралізованій одноранговій мережі, як Біткоїн.

Електронні гроші банків, на сьогодні не здатні трансформувати усталені «традиції» фінансової системи. CBDC ж у цьому плані фактично не відрізняються від традиційних фіатних грошей, тому що виключають усю користь Біткоїна при видимості застосування технологій децентралізації.

Біткоїн для сучасної людини має все необхідне, щоб не лише мати переваги зберігання та переказу готівки, а й вивести їх використання на новий рівень. Не змінюючи курсу цифровізації суспільства, він повертає кожному контроль над своїми активами, втрачений із початком використання банківських рахунків.

Висновки

Біткоїн – це революційна технологія, драйвер світової економіки. Погляньте на всі переваги та оцініть перспективи, які стоять за цією технологією. Транснаціональні платежі за кілька хвилин, незалежність та незмінність, доступність та безпека, повний контроль кожної людини над своїми активами – це лише те, що ми можемо побачити зараз.

Біткоїн не може бути державним, не може стояти в одній площині з фіатними та банківськими цифровими грошима – без серйозних змін в архітектурі світової фінансової системи.

Створення технології однорангової концепції цифрових активів – біткоїна – це виклик самому сенсу існування централізованої банківської системи. Але попри всі спроби закувати технологію розподіленого реєстру у звичні рамки, зробити це штучно не вийде. Створення CBDC, повна заборона Біткоїна – лише спроби вгамувати революцію. Подібні методи надмірні та згубні для всієї системи.

Набагато правильніше, але й складніше для світу – дати кожній людині максимальну свободу у виборі платіжного засобу. Вірний шлях – це не заборона біткоїна чи його повне визнання як платіжного засобу без урахування реалій суспільства, а скоріше дотримання балансу, впровадження адекватних і ліберальних норм. І, ймовірно, це єдиний правильний підхід, який доречний у ситуації, що склалася.

Біткоїн та звичні фіатні активи не повинні стояти на одному рівні або протистояти один одному. На даному етапі, щоб запустити природний процес трансформації системи, достатньо мінімального контролю над учасниками ринку з боку фінансових регуляторів, ліберального захисту від зловживання при повній свободі вибору та прозорості податкової системи – при взаємодії старого централізованого світу з новим світом цифрової свободи.

Це гостьовий пост команди Trustee Plus. Висловлені погляди не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Співзасновник і генеральний директор Foundation Devices Зак Герберт прагне створити Біткоїн-продукти, які будуть такими ж елегантними та зручними у використанні, як пристрої Apple, але при цьому захищатимуть конфіденційність користувачів та будуть створені на відкритому коді. Френк Корва 16 липня 2024
Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024