Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності

Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності

Біткоїн залишається найпопулярнішим цифровим активом серед інвесторів, а Nvidia – однією з найпопулярніших технологічних компаній. Розглянемо основні спільні риси та відмінності між цими варіантами інвестування.

Спільні моменти

Почнемо зі спільних моментів, хоча їх і менше, ніж відмінностей. Як Біткоїн, так і Nvidia забезпечили своє зростання насамперед через технологічні інновації. Біткоїн використовує блокчейн, алгоритм консенсусу Proof-of-Work, криптографічне шифрування тощо. Nvidia виробляє графічні процесори (GPU) та низку пов’язаних технологій. Біткоїн та Nvidia домінують у своїх ринкових сегментах. Так, біткоїн залишається незмінним лідером серед усіх цифрових активів, а Nvidia визначає тренди на ринках технологій та ігрового обладнання.

Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності
Найбільші компанії та активи за ринковою капіталізацією. Джерело: Infinite Market Cap.

І, напевно, головною спільною рисою останнього часу стало те, що BTC та акції Nvidia демонструють дуже високі темпи зростання. За останній рік курс біткоїна зріс на 159%, а Nvidia – на 206%. Тобто Nvidia виявилася однією з небагатьох акцій і цінних паперів загалом, що перевершили біткоїн за дохідністю. Основною причиною, безумовно, став рекордний попит через бум на ринку штучного інтелекту.

Відмінності

Перш за все слід підкреслити, що біткоїн та Nvidia – це різні класи активів. Біткоїн класифікується як товар (хоча й цифровий за своєю природою), а акції Nvidia – це цінні папери. Відповідно і їхні функції дуже відрізняються одне від одного. Біткоїн переважно використовується як засіб обміну, засіб збереження вартості та інвестиційний інструмент. Nvidia надає апаратні та програмні рішення переважно для ігор, професійної візуалізації, центрів обробки даних та автомобільного ринку.

Важливі відмінності також стосуються структури. Біткоїн має повністю децентралізовану структуру, його ніхто не контролює. Усі рішення приймаються незалежним консенсусом усіх учасників, і кожен власник повної ноди може самостійно перевірити всі транзакції. Натомість Nvidia як типова публічна корпорація має чітку ієрархічну структуру з СЕО та радою директорів. Тож досить невелика група людей має непропорційно великий вплив на розвиток компанії.

Їхні економічні моделі також різні. Нові біткоїни видобуваються у результаті майнінгу монет, а графік емісії визначений наперед алгоритмом Сатоші Накамото. Загальна кількість біткоїнів також обмежена й ніколи не перевищить 21 млн монет. Компанія Nvidia отримує дохід від продажу своїх апаратних продуктів та супутніх програмних послуг.

Насамкінець регулювання біткоїна та Nvidia також дуже сильно відрізняється. Біткоїн стикається з різними підходами у різних країнах. У Сальвадорі біткоїн має статус законного платіжного засобу. В більшості країн його класифікують як форму власності, й уряди вимагають сплачувати податок на прибуток чи приріст капіталу. Натомість Nvidia підлягає стандартному корпоративному регулюванню та нагляду, що застосовуються до компаній, акції яких котируються на біржі.

Переваги біткоїна

Звичайно, немає якоїсь універсальної поради для всіх інвесторів, адже багато залежить від горизонту планування, схильності до ризику, розуміння специфічних сегментів та зовнішніх факторів. Проте ми окремо зупинимося на тому, чому саме біткоїн вважають оптимальним варіантом для довгострокового інвестування як експерти, так і великі інвестиційні компанії.

Наприклад, гендиректор JAN3 Самсон Моу зазначає наступне: «Біткоїн нагадує найуспішніші акції, але з певними відмінностями. Обмежена пропозиція; торгівля не може бути зупинена; актив на пред'явника; сотні компаній, що розробляють власні продукти на його блокчейні; його накопичують корпорації та національні уряди. Плануйте відповідно».

А генеральний директор керуючого фондами BlackRock Ларрі Фінк стверджує, що біткоїн – «це клас активів, який захищає вас». При цьому ще декілька років тому топменеджер критикував BTC, але на тлі значного попиту з боку інституціоналів та після додаткового дослідження, переглянув власну думку. Як стверджують інші менеджери, біткоїн має всі переваги золота, але завдяки своїм технологічним особливостям та абсолютній обмеженості, він став найкращим засобом збереження вартості та найтвердішими грошима в історії.

Тому все більше корпорацій і урядів обирають саме біткоїн для накопичення стратегічних резервів. Яскравою ілюстрацією є ситуація з іншою успішною корпорацією – Tesla. Певний час вона також дещо випереджала біткоїн за дохідністю. Але якщо за останній рік біткоїн здорожчав у 2,5 раза, то акції Tesla впали на понад 30%. Тож на тлі позитивної кон’юнктури ринку пені компанії можуть кидати виклик біткоїну, але у довгостроковій перспективі переваги BTC стають очевидними.

Підсумки

Попри низку спільних моментів, біткоїн та Nvidia принципово відрізняються за своєю економічною моделлю, функціями та ринковим потенціалом. Nvidia вдало використала ринкові тренди, спричинені бумом на штучний інтелект. Втім біткоїн сам визначає ринкові тренди, а динаміка його курсу описується степеневим законом. Тож усе більше корпорацій і урядів обирають саме BTC як резервний і стратегічний актив.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024