Чому великі корпорації не люблять Біткоїн

Чому великі корпорації не люблять Біткоїн

Глобальні компанії на кшталт Apple та Google регулярно вводять обмеження для біткоїн-застосунків та BTC-гаманців. Але що стало причиною протистояння між корпораціями та головним цифровим активом?

Атаки корпорацій на біткоїнерів

Як відомо, Біткоїн повністю децентралізований та має максимально захищений блокчейн. Тож атакувати його дуже дорого й вкрай проблематично. Але великі корпорації все ж систематично намагаються загальмувати гіпербіткоїнізацію різними способами. Наприклад, у червні цього року Apple тимчасово видаляв Nostr-клієнт Damus з AppStore через наявність інтеграції Lightning Network (так звана функція zaps). Тож Damus був змушений піти на обмеження функціонала саме при завантаженні з AppStore, щоб зберегти місце на платформі.

У другій половині листопада популярний Lightning-гаманець Wallet of Satoshi став недоступний клієнтам із США, які тепер не мають можливості встановити застосунок ані через AppStore, ані через Google Play. При цьому користувачі з інших країн, як і раніше, можуть завантажувати Wallet of Satoshi та здійснювати Lightning-платежі. Команда розробників проєкту повідомила, що була змушена видалити гаманець для клієнтів із США, але відмовилася надавати додаткові подробиці. Вочевидь мова йде про регуляторний тиск чи додаткові вимоги корпорацій.

Так чи інакше, але провідні корпорації систематично виступають проти Біткоїна та намагаються обмежити його використання у США, а іноді – й в інших країнах.

Мотиви корпорацій

Чому ж технологічні гіганти стали справжніми ворогами найтехнологічнішим грошам сьогодення? На це є ціла низка взаємопов’язаних причин.

1. Бажання зберегти статус-кво. Apple, Google, Microsoft, Meta та інші намагаються за будь-яку ціну зберегти свої провідні позиції. Тому вони активно використовують патенти та інші спроби зафіксувати своє домінування та не допустити появи нових серйозних конкурентів. Вони вбачають велику загрозу з боку Біткоїна, адже біткоїнери виступають за відкритий код та вільну конкуренцію. За таких умов великим корпораціям доведеться щодня доводити свої переваги, й не має жодної гарантії, що їхня ринкова частка не почне стрімко знижуватися.

2. Цензурування та збір даних. Не секрет, що великі корпорації активно вдаються до цензури на власних платформах, соцмережах, сервісах та застосунках. Це може пояснюватися протидією мові ворожнечі (hate speech) чи іншими начебто благородними мотивами. Але фактично є пряме обмеження свободи слова, що неприпустимо для біткоїнерів. Саме через це і стала популярною нова децентралізована соцмережа Nostr, де немає жодної цензури та централізованого контролю над користувачами (які до того ж самі обирають чи розкривати свою особистість, чи бути повністю анонімними/псевдонімними). Окрім того, Google, Apple та інші корпорації збирають максимально можливий набір даних про своїх клієнтів (як мінімум – з метою рекламування своїх продуктів та послуг). Таке порушення приватності є неприпустимим для біткоїнерів. Тож тут виникає ще й ціннісний конфлікт між корпораціями та біткоїнерами.

3. Залежність від фіатного стандарту. Корпорації отримають значну вигоду через існування фіатного стандарту. Це й доступ до дешевих кредитів, й державні замовлення на певні види продуктів, і загальна культура споживання (у тому числі в борг), яка наразі домінує як у розвинених країнах, так і тих, що розвиваються. Стандарт Біткоїна змінить багато чого у цьому плані. Зокрема на перше місце вийдуть реальні заощадження, а кредити стануть відносно дорожчими через ринкові ціни. Та й взагалі попит на технологічні продукти, які не надають бажаної приватності і є досить централізованими, може сильно впасти, коли більшість населення перейде на біткоїн. Тому корпорації намагаються мінімізувати доступ до будь-яких застосунків, що надають можливість здійснювати оплати у біткоїнах, навіть якщо мова йде про мікроплатежі через Lighting Network.

4. Боротьба за інвестиції. Великі корпорації позиціюють себе як відмінний варіант для інвестицій. І порівняно з більшістю фіатних альтернатив, це дійсно так. Наприклад, Apple та Google показали дохідність власних акцій у понад 700% за останні 10 років, а Microsoft та Amazon – у понад 1000%. Але біткоїн за цей час зріс на приголомшливі 500 000%! Звичайно, що для все більшої кількості інвесторів BTC стає дедалі привабливішим у порівнянні з акціями вищенаведених компаній. Тож корпорації й ставлять за мету обмежити доступ широкому загалу як до Біткоїна, так і до об’єктивної інформації про його технологію і переваги як засобу заощадження.

Чому великі корпорації не люблять Біткоїн
Дохідність активів за останнє десятиліття. Джерело: соцмережа Х.

Що буде далі

У короткостроковому періоді великі корпорації, ймовірно, продовжуватимуть чинити опір Біткоїну, але це ставатиме дедалі складнішим для них. Зокрема після схвалення заявок на спотові біткоїн-ETF інституціонали отримають можливість активно вкладати кошти в актив через звичні біржові інструменти. Тому попит на застосунки та технологічні рішення з інтеграцією BTC може зрости багаторазово.

Тож ті компанії, що пропонуватимуть такі продукти, отримають значну конкурентну перевагу. На певному етапі технологічні гіганти також будуть змушені стати лояльнішими до Біткоїна, щоб продовжувати отримувати значні прибутки. Проте чи ставатимуть біткоїнери лояльнішими до цих компаній? Наразі більшість власників монет (особливо досвідчених та тих, хто робить акцент на приватності) вкрай негативно ставляться до Apple, Google, Microsoft тощо.

Тому досить ймовірно, що вони все ж надаватимуть перевагу іншим альтернативам, які побудовані виключно на Біткоїн-, а не фіатному стандарті. Тому для поточних лідерів вже за декілька років можуть настати непрості часи.

Samourai Wallet: історія одного з найбільш анонімних BTC-гаманців Samourai Wallet: історія одного з найбільш анонімних BTC-гаманців Samourai Wallet – гаманець, який працює винятково з біткоїнами. Він відрізняється від конкурентів насамперед тим, що наголошує на анонімності своїх користувачів. Володимир Гришенко 29 лютого 2024
Листи Сатоші: нова інформація про творця Біткоїна Листи Сатоші: нова інформація про творця Біткоїна Кінець зими нам запам’ятається тим, що у Лондоні було оприлюднено цілу низку електронних листів Сатоші Накамото до Адама Бека та інших ранніх розробників протоколу. Вони проливають світло на його погляди й стратегії на зорі існування Біткоїна. Дмитро Харьков 28 лютого 2024
Аніта Пош: історія першого Біткоїн-місіонера Аніта Пош: історія першого Біткоїн-місіонера Аніта Пош однією з перших почала відвідувати Африку з освітньою Біткоїн-місією. В межах ініціативи Bitcoin for Fairness вона намагається донести до місцевого населення всі переваги головного цифрового активу. Володимир Гришенко 27 лютого 2024